این 14 کاربرد لاک پاک‌کن در خانه‌داری را فراموش نکنید!

2

اگر تا به حال از لاک پاک‌کن، فقط برای پاک کردن لاک ناخن‌هایتان استفاده می‌کرده‌اید، باید بدانید که تنها بخش کوچکی از پتانسیل‌های آن را به کار گرفته‌اید و از دیگر انواع کاربرد لاک پاک‌کن بی‌خبر هستید. در این مطلب از وب‌سایت استادکار با شماییم تا به‌طور مفصل به بررسی مواردی از انواع کاربرد لاک پاک‌کن در خانه و نحوه پاک كردن انواع لکه‌ها بپردازیم.

کاربرد لاک پاک‌کن برای تمیز کردن کیبورد

اگر کیبورد لپ‌تاپ شما کدر شده، بهتر است تکه‌ای پنبه بردارید و آن را با لاک پاک‌کن مرطوب کنید. پنبه مرطوب شده را به آرامی روی کلیدهای کیبورد بکشید و تمامی لکه‌ها را پاک کنید. بعد از آن هم با دستمال مرطوب‌شده با آب، لاک پاک‌کن را از روی کیبورد تمیز کنید.

کاربرد لاک پاک‌کن در تمیز کردن دکمه‌های کیبورد کامپیوتر و لپتاپ
با کمک لاک پاک‌کن به راحتی می‌توانید دکمه‌های کیبورد خود را برق بیندازید.

پاک کردن چسب‌های قوی

معمولاً بسیاری از چسب‌های قوی به سطح پوست می‌چسبند و به سختی پاک می‌شوند. در اکثر مواقع ماندگاری این چسب‌ها روی پوست و تلاش زیاد برای پاک کردن آن‌ها می‌تواند آسیب‌های بسیاری به پوست شما وارد کند.

به همین دلیل نیز بهتر است کار را برای خودتان آسان کنید و با کمک پنبه‌ای آغشته به لاک پاک‌کن با پایه استون، آن را به طور کامل از پوست خود پاک کنید. یادتان باشد برای این منظور توصیه می‌شود پنبه را مقداری روی پوست خود نگه دارید تا چسب بتواند به خوبی در آن حل شود.

بیشتر بدانید: پاک کردن چسب پی وی سی با ترفندهای کاربردی

نحوه پاک کردن انواع لکه‌های چسب با لاک‌پاک‌کن
لاک پاک‌کن در عرض چند دقیقه، تمامی لکه‌های سمج چسب‌های قوی را از بین خواهد برد.

کاربرد لاک پاک‌کن برای از بین بردن لکه‌های جوهر

اگر تا به حال برای پاک کردن لکه‌های جوهر از دستانتان دست به دامن آب و صابون می‌شدید و تأثیر چندانی نیز از آن نمی‌دیدید، بهتر است به سراغ لاک پاک‌کن بروید و خیال خود را نیز راحت کنید. برای این منظور می‌توانید تکه‌ای پنبه را به لاک پاک‌کن آغشته کرده و آن را روی پوست خود بمالید. بعد از این مرحله هم دستانتان را با آب و صابون بشورید.

کاربرد لاک پاک‌کن حتی در رابطه با پاک کردن لکه جوهر از روی لباس نیز قابل‌ مشاهده خواهد بود. یادتان باشد که در کنار لاک پاک‌کن می‌توانید از خمیردندان نیز برای پاک شدن این نوع از لکه‌ها استفاده نمایید.

کاربرد لاک‌ پاک‌کن در خانه برای از بین بردن لکه جوهر از روی دست و لباس
برای از بین بردن لکه‌های جوهر از روی دست و یا حتی لباستان به سراغ لاک پاک‌کن بروید.

پاک کردن لکه‌های روی شیشه با لاک پاک‌کن

پاک کردن برچسب‌ قیمت روی شیشه‌ها ممکن است فرآیند خیلی سخت و زمان‌بری باشد و در بسیاری از شرایط نیز به موفقیت منجر نشود! تازه اگر هم بتوانید آن را پاک کنید، احتمالاً بعد از هر بار دست زدن به جای آن، متوجه چسبناک بودنش خواهید شد. به همین دلیل هم پیشنهاد ما این است که خیال خودتان را راحت کنید و با کاربرد لاک پاک‌کن، این لکه‌ها را به راحتی از روی سطوح شیشه‌ای خود پاک نمایید.

بیشتر بدانید: 5 راهکار پاک کردن لکه آب از چوب

راهکارهای کاربردی پاک کردن لیبل و برچسب از روی شیشه
لاک پاک‌کن تمامی لکه‌های ناشی از چسب قیمت را از روی سطوح شیشه‌ای پاک می‌کند.

کاربرد لاک پاک‌کن در از بین بردن سطوح پلاستیکی آب‌شده

احتمالاً تا به حال برای شما هم پیش آمده که شاهد آب‌ شدن سطوح پلاستیکی همچون توستر، آن هم به خاطر گرمای زیاد بوده‌اید. در چنین شرایطی پاک کردن لکه‌های ناشی از این آب‌شدگی، کار بسیار سختی است و قطعاً در نهایت موجب آسیب دیدن وسایل خواهد شد. توصیه ما این است که در این شرایط نیز از کاربرد لاک پاک‌کن غافل نشوید و با کمک آن، این سطوح را به‌طور کامل پاک کنید.

برای این منظور، قبل از هر چیز باید توستر را از برق بکشید و صبر کنید تا به‌طور کامل، خنک شود. سپس، کمی لاک پاک‌کن روی دستمال و یا پارچه‌ نرمی بریزید و به آرامی روی سطوح مورد نظر بمالید. بعد از آنکه قسمت‌های آب‌شده پاک شدند، از یک دستمال یا پارچه مرطوب کمک بگیرید، آن را پاک و بعد خشک نمایید.

روش پاک کردن لکه پلاستیک ذوب شده و تمیز کردن توستر نان
اگر روی توسترتان لکه‌های پلاستیک آب‌شده می‌بینید، بدون معطلی به سراغ لاک پاک‌کن بروید.

پاک کردن رنگ روی پنجره با لاک پاک‌کن

دفعه بعدی که خواستید لکه‌های رنگ روی پنجره را پاک کنید، بهتر است بی‌خیال ناخن‌هایتان بشوید و کار را به دست لاک پاک‌کن بسپارید. برای این کار، مقداری از قطرات لاک پاک‌کن را روی لکه رنگ بریزید و چند دقیقه‌ صبر کنید. بعد هم با کمک یک پارچه‌، لکه لاک پاک‌کن را تمیز نمایید. در نهایت هم پارچه‌ مرطوبی بردارید و لکه‌های باقی‌مانده را به طور کامل پاک کنید.

بیشتر بدانید: روش های رنگ برداری و لکه گیری فرش دستباف

کاربرد لاک پاک‌کن در پاک کردن رنگ از روی شیشه و فریم پنجره
دیگر لازم نیست که با ناخن‌هایتان به جان لکه‌های رنگ روی شیشه بیفتید!

پاک کردن کف‌پوش با لاک پاک‌کن

اگر لکه‌هایی روی کف‌پوشتان می‌بینید که با هیچ راهی از بین نمی‌روند، می‌توانید روی کاربرد لاک پاک‌کن حساب کنید. نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که به هیچ عنوان نباید برای کف‌پوش‌های چوبی خود از لاک پاک‌کن استفاده نمایید!

نحوه شستشو، برق انداختن و تمیز کردن کفپوش چوبی و پارکت
اگر کف‌پوش چوبی دارید، به هیچ عنوان به سراغ لاک پاک‌کن نروید.

تمیز کردن ظروف چینی لکه‌دار

پارچه‌ای قدیمی بردارید و آن را با کمی لاک‌ پاک‌کن خیس کرده و روی لکه‌های چای یا قهوه ظروف چینی‌تان بمالید. باقی‌مانده محلول را با آب و صابون از روی ظرف پاک کنید. یادتان باشد که این کار برای بسیاری از ظروف تزئینی، مناسب و کاربردی نبوده و امکان بروز آسیب نیز خواهد داشت.

بیشتر بدانید: روش های پاک کردن لکه شمع از لباس و فرش

کاربرد لاک پاک‌کن در خانه و نحوه پاك كردن انواع لكه چای و قهوه از روی ظروف چینی
دیگر لازم نیست نگران لکه‌های چای و قهوه بر روی ظروف چینی‌تان باشید.

برق انداختن کفش‌ها

حوله‌ای کاغذی را به لاک پاک‌کن آغشته کنید و با کمک آن، کفش خود را تمیز کرده و برق بیندازید. با این روش تمامی لکه‌ها و جرم‌ها از روی کفش پاک می‌شوند. بعد از آن هم با کمک یک پارچه مرطوب‌شده با آب، باقی‌مانده‌های لاک پاک‌کن را از روی کفش پاک کنید.

نحوه تمیز کردن و برق انداختن کفش چرم با لاک‌پاک‌کن
با کمک لاک پاک‌کن، کفش‌هایی براق و تمیز داشته باشید.

کاربرد لاک پاک‌کن و احیای ساعت

برای از بین بردن خط و خش‌هایی که روی صفحه پلاستیکی ساعتتان به وجود آمده، می‌توانید با خیال راحت روی لاک پاک‌کن حساب کنید. برای این منظور، مقداری لاک پاک‌کن روی تکه‌ای پنبه یا گوش پاک‌کن بریزید و روی سطح صفحه ساعت بمالید. یادتان باشد که باید این کار را به آرامی انجام دهید، در غیر این صورت امکان ورود لاک پاک‌کن به داخل ساعت وجود خواهد داشت.

بیشتر بدانید: برای تمیز کردن ساعت از این روش ها استفاده کنید

کاربرد لاک پاک‌کن در از بین بردن خش شیشه ساعت مچی
حالا دیگر، شاهد هیچ‌گونه خط و خشی بر روی صفحه ساعت مچی‌تان نخواهید بود.

تمیز کردن تیغ یا خودتراش با لاک پاک‌کن

استون به عنوان یک ماده ضدعفونی‌کننده در بسیاری از برندها و مارک‌های لاک پاک‌کن دیده می‌شود. این ماده می‌تواند در تمیز شدن خودتراش و ژیلت‌های شما نیز مؤثر باشد. بنابراین سعی کنید با کمک این کاربرد لاک پاک‌کن، تمیزی تیغ یا خودتراش را افزایش داده و دوامش را نیز بیشتر کنید.

نحوه تمیز کردن تیغ و خودتراش با لاک‌پاک‌کن
با لاک پاک‌کن حتی می‌توانید تیغ و ژیلت خود را نیز تمیز کنید.

از بین بردن لکه‌های صابون در وان

یکی از بدترین چیزهایی که در زمان استفاده از وان حمام با آن روبه‌رو می‌شویم، لکه‌های آب و صابون است. شما می‌توانید با مقداری لاک پاک‌کن رقیق‌شده و همین‌طور یک برس سفت، تمامی این لکه‌ها را به راحتی از بین ببرید. در کنار این نیز استفاده از هیدروژن پراکسید می‌تواند در سفید شدن و تمیزتر شدن این سطوح به کمک شما بیاید.

بیشتر بدانید: کاربرد هیدروژن پراکسید در خانه را بشناسید

نحوه پاك كردن انواع لكه‌ها و تمیز کردن وان حمام با لاک پاک‌کن
دیگر هیچ خبری از لکه‌های آب و صابون در وان حمام شما نخواهد بود!

تمیز کردن تجهیزات زیبایی ناخن

تجهیزات و ابزارهای زیبایی ناخن مثل سوهان ناخن، ناخن‌گیر یا چیزهایی همچون موچین می‌توانند میکروب و آلودگی‌های بسیاری را به خود بگیرند، به خصوص زمانی که بین اعضای خانواده به صورت مشترک استفاده شوند! به همین دلیل نیز بهترین کار این است که به سراغ کاربرد لاک پاک‌کن بروید و تمامی این تجهیزات و محصولات بهداشتی و آرایشی خود را با کمک آن تمیز کنید.

کاربرد لاک پاک‌کن در ضدعفونی و تمیز کردن کیت مانیکور و پدیکور ناخن
با لاک پاک‌کن، حتماً تجهیزات کیت ناخن خود را تمیز کنید.

کاربرد لاک پاک‌کن در احیای لاک‌ها

بد نیست در آخر به یکی از متداول‌ترین کاربردهای لاک پاک‌کن بپردازیم، آن هم رقیق‌تر کردن لاک‌های قدیمی است. شما می‌توانید با ریختن یک قطره لاک پاک‌کن در شیشه لاک‌های قدیمی خود، آن‌ها را مجدداً احیا کنید. البته یادتان نرود که بعد از اضافه کردن لاک پاک‌کن، باید شیشه را به خوبی تکان دهید تا محلول به‌طور کامل با لاک ترکیب و یکدست شود.

بیشتر بدانید: چگونه لکه لاک ناخن را از روی لباس و فرش پاک کنیم؟

کاربرد لاک پاک‌کن در رقیق کردن لاک ناخن غلیظ شده و تازه کردن لاک خشک شده
اگر لاک‌های قدیمی و خشک‌شده‌ای دارید، حالا می‌توانید به راحتی آن‌ها را احیا کنید.

جمع‌بندی

با شناخت انواع کاربرد لاک پاک‌کن در خانه می‌توانید در بسیاری از زمان‌هایی که با لکه‌های دردسرسازی روبه‌رو می‌شوید، با خیال راحت با کمک یک پنبه یا دستمال، کار را به دست این محلول بسپارید و از پاک شدن این لکه‌های سمج مطمئن شوید. تمامی این‌ها، ترفندهای خانه‌داری است که قطعاً یک روز به کارتان خواهد آمد.

منبع: readersdigest.ca

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

2 نظرات
 1. azamakhtari می گوید

  چه بامزه. اطلاعات خیلی خوب و مفیدی بود. مرسی از استادکار عزیز

  1. طلوع حقیقت می گوید

   خوشحالیم که این مطلب را دوست داشتید اعظم عزیز. پیشنهاد می کنیم مطالب دیگر استادکار را نیز از دست ندهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 6 =