ساخت جا دستمال حوله‌ای آشپزخانه با هنر دست خودتان

0

همه ما در طول روز بارها و بارها از دستمال کاغذی استفاده می‌کنیم. به همین دلیل هم ساخت فضایی که بهترین موقعیت برای قرارگیری دستمال کاغذی باشد، بهترین کاری است که می‌توان برای دسترسی بهتر و استفاده راحت‌تر انجام داد. معمولاً بسیاری از جا دستمال کاغذی‌ها در فضاهایی همچون زیر کابینت یا روی دیوار قرار می‌گیرند، اما ما در این مطلب از وب‌سایت استادکار می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا با ساخت جا دستمال کاغذی موردعلاقه‌تان، آن را در هر فضایی که می‌خواهید قرار دهید، پس با ما همراه باشید و ساخت جا دستمال کاغذی را در کمتر از یک ساعت به اتمام برسانید.

ابزار موردنیاز برای ساخت جا دستمال حوله‌ای

 • مته شارژی
 • مجموعه مته
 • محافظ شنوایی و چشم
 • اره منبت‌کاری یا اره‌ مویی
 • متر
 • سنباده
 • اره رومیزی یا اره گرد
 • تعدادی پیچ‌ها
 • لوله چوبی
 • تعدادی واشر
 • تخته سه‌لا یا چوب سخت 3
 • چسب چوب

مراحل ساخت جا دستمال

مرحله اول: انتخاب طرح پایه

برای ساخت جا دستمال لازم است طرح موردنظرتان را انتخاب کنید و بعد هم با برش قطعات چوبی بر اساس ابعادی که می‌خواهید، شروع کنید. با کشیدن خطوط مورب از گوشه‌ای به گوشه‌ای دیگر، وسط تخته را پیدا کنید و بعد هم خطوط را در وسط تخته به هم برسانید و قطع کنید، دقیقاً مانند تصویر. حالا دایره‌ای دیگر و البته کوچک‌تر نیز بسازید تا در مرکز تخته قبلی‌تان قرار بگیرد.

بیشتر بدانید: ساخت جا ادویه چوبی، کار خودتان است!

پیاده کردن طرح اولیه جا دستمال کاغذی چوبی با مداد و پرگار
در این مرحله لازم است که طرح پایه را بر روی چوب پیاده کنید.

مرحله دوم: ایجاد یک حفره

در این مرحله، کافیست مرکز دایره را پیدا کنید و بعد هم آن را با کمک اره‌هایی که تهیه کرده‌اید، سوراخ نمایید. دقیقاً مانند تصویر، این یعنی به اندازه حفره‌ای با ابعاد دایره‌ای که شعاع کشیدید باید برش بزنید.

برش تخته چوبی با اره درودگری به صورت مدور برای ساخت جا دستمال کاغذی
سعی کنید در ایجاد حفره بر روی چوب خود دقت بسیاری داشته باشید.

مرحله سوم: چسب زدن به پایه

در این مرحله، لازم است مقدار زیادی چسب و چوب را روی بدنه و قسمت پایه‌ای تخته چوب خود بزنید و دو تخته را روی هم بچسبانید. برای این منظور، دقت کنید که لبه تخته‌ها باید با هم هم‌سطح باشند و به شکل منظمی روی هم قرار بگیرند. دقت کنید حفره و سوراخی که ایجاد کردید، چسب نخورد.

فردی در حال چسب زدن پایه‌های چوبی دستمال حوله‌ای آشپزخانه
حالا وقت آن می‌رسد که بر روی پایه‌ها چسب بزنید.

مرحله چهارم: برش پایه

در این مرحله از ساخت جا دستمال بعد از آن که چسب چوب به خوبی خشک شد، وقت آن می‌رسد که دایره‌ای که ایجاد کردید را همانند این تصویر از میان تخته چوبتان برش بزنید. برای این کار می‌توانید از اره نواری و یا اره‌ مویی کمک بگیرید.

بیشتر بدانید: ساخت رمپ چوبی برای سگتان را خودتان انجام دهید!

برش دادن پایه‌های جا دستمال کاغذی چوبی با اره مویی در کارگاه نجاری
پایه‌ها را با دقت با کمک اره‌مویی برش دهید.

مرحله پنجم: صاف کردن لبه‌ها

حالا به سراغ لبه‌های چوب برش‌خورده‌تان بروید و با کمک سمباده آن را به خوبی صاف و یکدست کنید. دقت داشته باشید که هیچ نقطه‌ای زدگی یا برآمدگی نداشته باشد تا زخمی در دستانتان ایجاد نکند.

یک نجار در حال سنباده زدن پایه‌های چوبی مدور جا دستمال حوله‌ای
تمامی لبه‌های برش‌خورده را با سمباده صاف کنید.

مرحله ششم: ایجاد سوراخ برای قرارگیری لوله چوبی

به اندازه ابعاد لوله چوبی‌تان با کمک دریل، حفره‌ای در وسط تخته دایره‌ای خود ایجاد کنید. دقت داشته باشید که این حفره در مرکز دایره قرار بگیرد.

حفر سوراخ در وسط تخته چوب با دریل برقی برای قرارگیری لوله چوبی
حفره موردنظر را بر اساس ابعاد لوله ایجاد کنید.

مرحله هفتم: برش لوله چوبی

در این مرحله از ساخت جا دستمال، لوله چوبی‌تان را در بخش برش‌خورده قرار دهید و گوشه‌های حفره و خود لوله چوبی‌تان را با سمباده صاف کنید.

بیشتر بدانید: با ساخت جاعودی، خانه خوشبو به خود هدیه دهید

برش لوله چوبی نگهدارنده جا دستمال کاغذی در ابعاد دلخواه
حالا لوله چوبی را بر اساس ابعادی که می‌خواهید برش دهید.

مرحله هشتم: سر هم کردن قطعات

حالا از قسمت پایینی تخته چوب با کمک دریل پیچی بزنید و لوله را با کمک آن در حفره محکم کنید. می‌توانید با کمک سه واشر بزرگ، پایه را محکم‌تر کرده و وزن آن را به تعادل برسانید. در این میان، واشرهای کوچک هم می‌توانند برای پیچ شدن محکم‌تر به شما کمک کنند.

نصب واشر برای چفت کردن لوله چوبی نگهدارنده در پایه جا دستمال کاغذی
لوله چوبی و پایه جا دستمال کاغذی را بر روی هم چفت کنید.

مرحله نهم: کارهای پایانی

در این مرحله از ساخت جا دستمال هر نقطه و بریدگی ایجادشده در چوب را با کمک سنباده صاف کنید و آن را به یکدستی برسانید. حالا چهار پایه پلاستیکی را در پایین تخته بچسبانید تا وقتی دستمال را برش می‌دهید، جا دستمال کاغذی‌تان سر نخورد. حالا جا دستمال کاغذی چوبی شیک خود را روی کابینت بگذارید و استفاده کنید.

بیشتر بدانید: آموزش ساخت شلف دیواری به سبک صنعتی

جمع‌بندی

همان‌طور که در این مطلب دیدید، ساخت جا دستمال حوله‌ای آشپزخانه کار چندان سختی نیست و می‌توان با کمی حوصله و دقت به خوبی از پس آن برآمد. سعی کنید قبل از انجام این کار با کلیت ابزارآلات و روش استفاده از این وسایل به خوبی آشنا شوید و نکات دقیق آن را به خوبی رعایت کنید.

منبع: familyhandyman

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 3 =