علت صدای زیاد جاروبرقی چیست؟

0

جاروبرقی ذاتا وسیله پرسروصدایی است، اما گاهی اوقات ممکن است به دلایلی، صدای آن حتی از حالت عادی هم بلندتر و آزاردهنده‌تر شود. جارو کشیدن معمولا جزو کارهای مورد علاقه افراد در خانه نیست و ممکن است این کار به خاطر صدای بسیار بلند و ناهنجار یا صدای سوت جاروبرقی حتی بیش از پیش ناخوشایند شود. اما قبل از دور انداختن جاروبرقی و تعویض آن، بهتر است سعی کنید علت صدای زیاد جاروبرقی و علت صدای سوت جاروبرقی خود را پیدا کرده و آن را تعمیر کنید.

صدای بلند و غیر عادی جاروبرقی می‌تواند بسته به زمان استفاده، برند و مدل جارو دلالیل مختلفی داشته باشد. برای مثال، علت صدای زیاد جاروبرقی ال جی ممکن است با علت صدای زیاد جاروبرقی بوش کاملا متفاوت باشد. معمولا می‌توان بیشتر این علت‌ها را به سادگی برطرف کرد، اگرچه برخی اوقات هم ممکن است مجبور شوید جاروبرقی را برای رفع صدای بلند آن به شرکت سازنده یا یک تعمیرگاه ببرید. در این مطلب درباره علت صدای زیاد جاروبرقی، علت صدای سوت جاروبرقی و اینکه چگونه صدای جاروبرقی را کم کنیم می‌خوانیم. با استادکار همراه باشید.

علت صدای زیاد جاروبرقی

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود جاروبرقی صدای بسیار بلندی داشته باشد. اولین چیزی که باید پرسید این است که صدای جاروبرقی تان چقدر بلند است؟ یا منظور از جاروبرقی پرصدا چیست؟ شما می‌توانید صدای جاروبرقی‌تان را با یک دسیبل‌سنج اندازه گیری کنید. یک جاروبرقی متوسط باید صدایی ​در حدود ۸۰ دسیبل (شبیه مخلوط کن غذا) داشته باشد. اگر فکر می‌کنید جاروی شما صدایی بلندتر از حد معمول دارد یا صدای سوت جاروبرقی برایتان جدید است، این موضوع ممکن است به خاطر مشکلات موتور یا سایر قسمت‌های جاروبرقی باشد. در ادامه برخی دلایل طبیعی و فنیِ بلند بودن صدای جاروبرقی را مرور می‌کنیم.

یک جاروبرقی متوسط باید صدایی ​در حدود ۸۰ دسیبل داشته باشد.
یک جاروبرقی متوسط باید صدایی ​در حدود ۸۰ دسیبل داشته باشد. 

صدای بلند جاروبرقی ناشی از تغییر فشارِ هوا

هنگامی‌ که فن جاروبرقی با سرعت بسیار زیادی می‌چرخد تا گرد و غبار را جمع ‌کند، هوا از آن به بیرون پرتاب می‌شود و سپس از طریق مکشِ جارو به درون کشیده می‌شود. این جریان هوای ناشی از فن و مکش، هر دو باعث ایجاد سروصدا می‌شوند. این صدا آزاردهنده است اما باید بدانید هر قدر قدرت مکش جاروبرقی شما بالاتر باشد، صدای جاروبرقی هم بیشتر خواهد بود.

صدای بلند جاروبرقی ناشی از تغییر فشارِ هوا
جریان هوای ناشی از فن و مکش جارو هر دو باعث ایجاد سروصدا می‌شوند.

صدای بلند جاروبرقی ناشی از چرخش موتور 

موتور می‌تواند اصلی‌ترین علت صدای زیاد جاروبرقی باشد. موتور در داخل جاروبرقی می‌چرخد و این چرخش به حرکت کمربند و استفاده از برق کمک می‌کند؛ اما در اثر همین حرکت، صداهای بلند نیز ایجاد می‌شود. موتورهای AC یا جریان الکتریکی، پرصداترین موتورها هستند. بنابراین اگر می‌خواهید جاروبرقی کم صدایی داشته باشید، از این موتورها دوری کنید و یک جاروبرقی دارای موتور DC انتخاب کنید.

صدای بلند جاروبرقی ناشی از چرخش موتور 
موتور در داخل جاروبرقی می‌چرخد و در اثر همین حرکت صداهای بلند ایجاد می‌شود.

صدای بلند جاروبرقی ناشی از لرزش بدنه 

با حرکت هوا و برخورد آن به اشیای مختلف مانند اجزای جاروبرقی، سروصدا ایجاد می‌شود. همچنین با حرکت این هوا در اطراف ارتعاشاتی ایجاد می‌شود که می‌توانید صدای آن‌ها را بشنوید. از آنجایی که بسیاری از جاروبرقی‌ها دارای بدنه پلاستیکی هستند، با برخورد ارتعاشاتِ صدا به این پلاستیک، حتی صدای بلندتری ایجاد می‌شود.

صدای بلند جاروبرقی ناشی از لرزش بدنه 
بسیاری از جاروبرقی‌ها دارای بدنه پلاستیکی هستند و با برخورد ارتعاشاتِ صدا به این پلاستیک، صدای بلندی ایجاد می‌شود.

صدای بلند جاروبرقی ناشی از مشکلات فنی 

جاروبرقی‌ها همیشه میزان مشخصی سروصدا ایجاد می‌کنند که نمی‌توان از آن جلوگیری کرد. اما اگر متوجه شدید صدای جاروبرقی شما بلندتر از حد معمول است، به احتمال زیاد جاروبرقی‌تان دچار مشکلی فنی شده است. در ادامه برخی از مشکلات فنی را که ممکن است علت صدای بلند جاروبرقی یا صدای سوت جاروبرقی باشند مرور می‌کنیم:

صدای بلند جاروبرقی ناشی از فیلترهای کثیف

یک فیلتر کثیف یا گرفتگی در فیلتر می‌تواند علت صدای بلند جاروبرقی شما باشد؛ زیرا زمانی که فیلترها زیادی پر و کثیف می‌شوند، جارو باید بیشتر و شدیدتر از قبل کار کند تا مکش موثری ایجاد شود. البته اگر فیلترها کثیف باشند، از میزان مکش دستگاه هم می‌توانید این موضوع را متوجه شوید.

با بررسی و تعویض فیلتر جاروبرقی خود می‌توانید این مشکل را چک کنید. جاروبرقی‌های خانگی معمولا یک یا دو فیلتر دارند، فیلتر اول نزدیک به کیسه جارو واقع شده و فیلتر دوم یا فیلتر هپا (اگر وجود داشته باشد) برای جذب ذرات ریز است. فیلترهای جایگزین معمولا ارزان هستند و اگر تا به حال فیلتر جاروبرقی‌تان را تعویض نکرده‌اید، احتمالا علت صدای بلند جاروبرقی شما همین است. ممکن است بسته به نوع فیلتر حتی بتوانید فیلترتان را با آب شسته و پس از خشک شدن، دوباره از همان فیلتر استفاده کنید.

فیلترهای کثیف معمولا رایج‌ترین علت صدای زیاد جاروبرقی هستند.
فیلترهای کثیف معمولا رایج‌ترین علت صدای زیاد جاروبرقی هستند.

صدای بلند جاروبرقی ناشی از گرفتگی

اگر جاروبرقی شما صدای بسیار بلندی ایجاد می‌کند، ممکن است دلیلش این باشد که چیزی (مثل دکمه یا یک اسباب بازی کوچک) در لوله جارو گیر کرده است. معمولا در صورتی که این اتفاق بیفتد، صدای بسیاری از جاروبرقی‌ها متفاوت و بلند می‌شود.

گیر کردن یک جسم کوچک در لوله جارو می‌تواند علت صدای زیاد جاروبرقی باشد.
گیر کردن یک جسم کوچک در لوله جارو، می‌تواند علت صدای زیاد جاروبرقی باشد.

صدای بلند جاروبرقی ناشی از برس شکسته

اگر برس جاروی شما شکسته شود، متوجه می‌شوید که صدای جارو فرق می‌کند. برطرف کردن این مشکل به اندازه رفع گرفتگی یا تعویض فیلتر کار ساده‌ای نیست، زیرا این کار مستلزم خارج کردن برس قدیمی ‌و تعویض آن است. بنابراین در صورت شکستن برس جاروبرقی، آن را به یک تعمیرگاه و یا نمایندگی شرکت سازنده ببرید.

صدای بلند جاروبرقی ناشی از برس شکسته
برس شکسته جاروبرقی می‌تواند علت صدای زیاد جاروبرقی و ارتعاشات غیر طبیعی آن باشد.

صدای بلند جاروبرقی ناشی از فن خراب

اگر گرد و غبار زیادی روی فن جاروی شما جمع شده باشد، ممکن است باعث خرابی و شکستگی فن شود. این امر باعث می‌شود صدای جاروبرقی بلندتر شود. اگر این اتفاق افتاده باشد، باید فن جاروبرقی‌تان را تعویض کنید.

گاهی اوقات علت صدای زیاد جاروبرقی به خرابی فن برمی‌گردد.
گاهی اوقات علت صدای زیاد جاروبرقی به خرابی فن برمی‌گردد.

چگونه صدای جاروبرقی را کم کنیم؟

در ادامه می‌خوانیم که با توجه به هر یک از مشکلات رایج بالا، چگونه صدای جاروبرقی را کم کنیم. البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از باز کردن قطعات جارو حتما دفترچه راهنمای آن را کامل بخوانید. جست‌وجو در اینترنت هم می‌تواند موثر باشد، به خصوص اگر برند و مدل جاروی خود را به طور مشخص تایپ کنید؛ برای مثال «علت صدای زیاد جاروبرقی ال جی» یا «علت صدای زیاد جاروبرقی بوش». گاهی اوقات ممکن است در سوال و جواب‌های قبلی افراد به راحتی علت صدای بلند جارو برقی خودتان را پیدا کنید.

  • فیلتر و کیسه جارو را در بیاورید و از عدم گرفتگی یا پر نبودن آن‌ها مطمئن شوید. مطابق دستورالعمل مدل جارو، هر فیلتر را تمیز کرده یا کیسه را تعویض کنید. گرد و خاک و کثیفی بیش از حد باعث می‌شود موتور با سروصدای زیاد کار کند.
  • لوله جاروبرقی را بررسی کرده و هر گونه ضایعات بزرگی را که ممکن است باعث انسداد لوله شود، حذف کنید. مقادیر زیادی گرد و غبار و همچنین اجسامی مثل سنگ یا اشیای سخت دیگر گاهی درون جارو کشیده شده و ممکن است باعث ایجاد صدای بلند در موتور شوند.
  • محفظه‌ای را که موتور دستگاه شما را پنهان می‌کند، برداشته و فن را از لحاظ هر گونه آسیب یا گرفتگی بررسی کنید. هر گونه گرد و غبار یا زباله‌ای را که ممکن است مانع حرکت فن شود، از بین ببرید. فن را برای وجود هر گونه خرابی مانند تیغه‌های خمیده شده یا بیش از حد تیز بررسی کنید. در صورت نیاز پره‌های فن باید تعویض شوند. در صورت آسیب دیدن فن با سازنده جاروبرقی خود تماس بگیرید.
  • در صورت سست بودنِ فن، آن را با یک پایه محکم کنید. یک فن سست با چرخش موتور صدای بلندی ایجاد می‌کند.
  • گرد و خاک و غبار را از روی قاب موتور پاک کنید. مقادیر زیاد خاک یا گرد و غبار در اطراف موتور باعث گرم شدن بیش از حد آن می‌شود. این امر می‌تواند سبب ایجاد لرزش و صدای بلند جاروبرقی گردد.
  • به دنبال خوردگی در اطراف موتور باشید. در صورت خراب بودن و فرسوده شدن موتور باید آن را تعویض کرد.
  • بلبرینگ‌های موتور را در صورت شنیدن صدای شدید با گریس و روغن چرب کنید. روغن‌کاری اغلب از طریق درگاه‌های موتور جارو یا با برداشتن بلبرینگ‌ها انجام می‌شود. با این حال روش واقعی و اصلی روغن‌کاری برای هر مدل جاروبرقی خاص است. برای این کار به سراغ کتابچه راهنمای جاروبرقی خود بروید و یا آن را به نمایندگی شرکت سازنده تحویل دهید.
  • داخل جاروبرقی را برای پیدا کردن سایر قسمت‌های فرسوده یا قطعات شکسته بررسی کنید. قطعات فرسوده یا شکسته می‌توانند باعث ایجاد صداهای بلند شوند و باید تعویض گردند.
در صورتی که جاروبرقی شما صدایی بلندتر از حد معمول دارد، قطعات، لوله، فن و فیلتر آن را از لحاظ هر گونه خرابی و شکستگی بررسی کنید.
در صورتی که جاروبرقی شما صدایی بلندتر از حد معمول دارد، قطعات، لوله، فن و فیلتر آن را از لحاظ هر گونه خرابی و شکستگی بررسی کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب با علت صدای زیاد جاروبرقی و صدای سوت جاروبرقی آشنا شدیم و همچنین آموختیم که چگونه صدای جاروبرقی را کم کنیم. بهتر است همیشه به صدای جاروبرقی خود دقت کنید تا در صورت وجود هر گونه صدای غیر معمولی و یا صدای سوت جاروبرقی، آن را از لحاظ وجود هر گونه مشکل فنی بررسی نموده و در اولین فرصت برای رفع صدای بلند جاروبرقی خود اقدام کنید.

در صورتی که زمان زیادی از صدای بلند جاروبرقی بگذرد و به مشکل آن رسیدگی نشود، ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری به دستگاه وارد شود. همچنین همیشه قبل از انجام هر گونه بررسی و یا تعویض، دفترچه راهنمای مدل جاروی خود را بررسی کرده و در صورتی که از علت صدای زیاد جاروبرقی تان مطمئن نیستید، حتما آن را به یک تعمیرگاه ببرید. زیرا نحوه بسته شدن قطعات و عملکرد هر جارویی می‌تواند متفاوت باشد؛ برای مثال، علت صدای زیاد جاروبرقی ال جی ممکن است مشکلی کاملا متفاوت از علت صدای زیاد جاروبرقی بوش باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + نه =