روش های رنگ برداری و لکه گیری فرش دستباف

1

ممکن است فرش شما به دلیل ریختن مواد روغنی، رنگ و چای، رنگی شده و لکه‌هایی زشت و ناخوشایند بر روی آن ایجاد شده باشد. شاید هم تنها ریختن آب روی فرش  موجب قاطی شدن رنگ فرش دستباف‌ شده باشد و حال با خود فکر کنید چطور می‌توان این لکه‌ها را از بین برد؟ حتما در مورد رنگ برداری فرش چیزهایی شنیده باشید! آیا می‌دانید این کار چطور انجام می‌شود و رنگ فرش قاطی شده را چطور می‌توان به وسیله این راهکار ترمیم کرد؟ برای رسیدن به پاسخ مناسبی برای این پرسش‌ها بهتر است در این مقاله از استادکار همراه ما باشید.

دلایل قاطی شدن رنگ فرش دستباف و ماشینی

هر چقدر هم که مراقب تمیز نگه داشتن فرش‌هایتان باشید، ممکن است تنها در یک مهمانی به دلیل ریختن مقداری چای، قهوه و یا حتی کمی آب بر روی فرش، لکه‌های زشتی روی فرش ایجاد شوند و موجب قاطی شدن رنگ فرش دستباف‌ شما شود. در این میان معمولاً فرش دستی به دلیل وجود الیاف طبیعی که در آن به کار رفته است، حساسیت بیشتری نسبت به فرش‌های ماشینی دارد و معمولا قاطی شدن رنگ فرش ماشینی کمتر از فرش‌های دستی اتفاق می‎افتد. در ادامه می‌توانید با مهم‌ترین دلایل قاطی شدن رنگ فرش دستباف آشنا شوید:

 • تمیز کردن فرش با مواد شیمیایی و نامناسب موجب رنگ پس دادن فرش دستباف و ماشینی می‌شود.
 • استفاده از آب گرم برای تمیز کردن فرش دستباف مناسب نیست و رنگ آن را خراب می‌کند.
 • استفاده از روش‌های نادرست و غیراستاندارد برای شستشوی فرش که موجب قاطی شدن رنگ فرش دستباف و ماشینی می‌گردد.
 • کشیدن برس سفت به خصوص بر روی فرش دستباف موجب ادغام شدن رنگ‌ها و از بین رفتن پرزهای روی فرش می‌شد.
 • آویزان کردن فرش بعد از شستشوی دستی، آن هم زمانی که هنوز خیلی خیس است، موجب می‌شود قسمت‌هایی از رنگ که ثبات خوبی ندارند، به طرف پایین کشیده شوند و رنگ فرش قاطی شده و طرح‌های آن ظاهری ناهماهنگ پیدا ‌کنند.
 • قرار دادن فرش در زیر نور خورشید می‌تواند موجب از بین رفتن رنگ فرش شود.

بیشتر بدانید چگونه با استفاده از وایتکس فرش را بشوییم؟

فرش دستی به دلیل وجود الیاف طبیعی که در آن به کار رفته است، حساسیت بیشتری نسبت به فرش‌های ماشینی دارد و امکان قاطی شدن رنگ در آن بیشتر است.
فرش دستی به دلیل وجود الیاف طبیعی که در آن به کار رفته است، حساسیت بیشتری نسبت به فرش‌های ماشینی دارد و امکان قاطی شدن رنگ در آن بیشتر است.

رنگ برداری فرش چیست؟

رنگ پس دادن فرش دستباف موجب می‌شود تا رنگ‌ها و طرح‌های روی فرش شما جلوه‌ای ناخوشایند پیدا کند و ناموزون به نظر برسد. مشکلی که خیلی از افراد تنها با ریختن کمی آب بر روی فرش با آن مواجه می‌شوند، اما از بین بردن این رنگ‌ها معمولاً با هیچ روشی به جز رنگ برداری فرش امکان‌پذیر نخواهد بود. اما با استفاده از روش رنگ برداری فرش، ظاهر فرش شما درست همانند روز اول زیبا و بدون ایراد خواهد شد.

رنگ برداری فرش به روشی تخصصی برای از بین بردن لکه‌ها و رنگ‌های ایجاد شده از خود فرش و باز گرداندن رنگ فرش گفته می‌شود که باید حتماً توسط افراد حرفه‌ای انجام شود. در واقع برای تهیه برخی از فرش‌ها از رنگ‌هایی استفاده می‌شود که به سادگی به سایر قسمت‌ها پخش می‌شوند و برای از بین بردن این رنگ‌ها چاره‌ای جر رنگ برداری فرش وجود ندارد.

رنگ برداری فرش به روشی تخصصی گفته می‌شود که باید حتماً توسط افرادی حرفه‌ای انجام شود.
رنگ برداری فرش به روشی تخصصی گفته می‌شود که باید حتماً توسط افرادی حرفه‌ای انجام شود.

در این روش با استفاده از موادی اقدام به کم رنگ کردن رنگ‌های اضافی ایجاد شده بر روی فرش می‌کنند تا رنگ‌های تیره‌ای که وارد قسمت روشن فرش شده از بین برود. از طرف دیگر برخی اوقات که مقدار لکه زیاد باشد رنگ فرش را از بین می‌برند و دوباره روی آن رنگ گذاری می‌شود. این کار در مورد فرش‌هایی که به دلیل ریختن مواد سفید کننده رنگ خود را از دست داده‌اند نیز انجام می‌شود. معمولاً برای رنگ برداری فرش از روش‌ها و مواد متعددی استفاده می‌شود و این موضوع به نوع الیاف به کار رفته در فرش و همچنین میزان آسیب آن بستگی دارد.

معمولاً باید مواد را با استفاده از یک قلم‌مو و درست بر روی محلی که لکه یا پراکندگی رنگ ایجاد شده، استفاده نمود. توجه داشته باشید که این موضوع بسیار تخصصی و حساس است و به هیچ عنوان نباید توسط افراد بی‌تجربه انجام شود، در غیر این صورت ممکن است بافت و رنگ فرش شما به شدت آسیب ببیند و احتمال ترمیم آن وجود نداشته باشد.

 • استفاده از نمک سولفات سیدیم ۵ تا ۲۰ درصد برای مدت یک ساعت می‌تواند موجب از بین رفتن رنگ اضافی روی فرش شود.
 • گاهی برای رنگ برداری فرش از محلول نیم لیتر آمونیاک در صد لیتر آب زیر دمای جوش استفاده می‌شود.
 • استفاده از محلول پریدین و آب نیز به عنوان یک قلیای ضعیف می‌تواند روش مؤثری برای رنگ برداری فرش محسوب شود. توجه داشته باشید که این ماده از خود گازهای سمی آزاد می‌کند، به همین دلیل باید با رعایت موارد ایمنی از آن استفاده شود.
 • استفاده از کربنات سدیم به عنوان یک قلیای ضعیف که موجب یکنواخت شدن رنگ فرش می‌گردد.

در آخر نیز در صورت استفاده از هر کدام از مواد قلیایی که ذکر شد باید از یک اسید ضعیف و رقیق شده استفاده شود تا PH فرش در حالت خنثی قرار بگیرد.

بیشتر بدانید علت زرد شدن فرش بعد از شستن و روش از بین بردن آن

اگر رنگ برداری فرش توسط افرادی غیرحرفه‌ای انجام شود، ممکن است بافت و رنگ فرش شما به شدت آسیب ببیند و احتمال ترمیم آن وجود نداشته باشد.
اگر رنگ برداری فرش توسط افرادی غیرحرفه‌ای انجام شود، ممکن است بافت و رنگ فرش شما به شدت آسیب ببیند و احتمال ترمیم آن وجود نداشته باشد.

تست رنگ‌دهی فرش

باید قبول کنید که شستشوی فرش دستی به هر روشی معمولاً بعد از یک مدت موجب آسیب به رنگ و طرح فرش می‌گردد و ظاهر اولیه خود را از دست می‌دهد. برخی از قالی‌ها نیز به دلیل جنس رنگی که در آن به کار رفته است، بیشتر رنگ می‌دهند. برای همین بهتر است همیشه رنگ فرش را امتحان و بررسی کنید.

 1. قبل از شستشوی فرش ابتدا یک گوش پاک‌کن بردارید.
 2. گوش پاک کن را با آب گرم خیس کنید.
 3. روی بخش رنگی فرش بکشید و ببینید که فرش شما رنگ می‌دهد یا خیر.
بهتر است قبل از شروع لکه گیری فرش حتما رنگ فرش خود را تست کنید.
بهتر است قبل از شروع لکه گیری فرش حتما رنگ فرش خود را تست کنید.

لکه گیری فرش دستباف چطور انجام می‌شود؟

از آنجایی که در ساخت فرش‌های دستباف بیشتر از پشم و کرک و الیاف طبیعی استفاده می‌شود،  لکه گیری فرش نیز کمی سخت‌تر و حساس‌تر از فرش‌های ماشینی خواهد بود. از طرفی زمانی که مواد خوراکی، رنگی و روغنی روی فرش ریخته می‌شود ظاهر فرش شما زشت و کثیف به نظر می‌رسد که می‌توانید با استفاده از روش‌های لکه گیری فرش از شر این لکه‌ها خلاص شوید. فراموش نکنید که از بین بردن لکه‌های مختلف فرش معمولاً به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود، اما لکه گیری فرش دستباف برای رفع این مشکل چطور انجام می‌شود؟

در اکثر مواقع بهتر است که این کار را به افرادی متخصص واگذار کنید و اجازه ندهید که مشکل قاطی شدن رنگ فرش دستباف شما بیشتر از قبل شود؛ اما اگر تمایل دارید که خودتان اقدام به لکه گیری فرش کنید، بهتر است ابتدا تست رنگ‌دهی فرش را انجام دهید و اگر مطمئن شدید که فرش شما رنگ نمی‌دهد، مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. یک ظرف بردارید و درون آن کمی مایع ظرفشویی و آب بریزید و خوب هم بزنید تا کف کند.
 2. حال اسکاچی نرم و کمی مرطوب را به کف روی ظرف آغشته کنید.
 3. کف را روی محل لکه بگذارید و آرام و درست در محل لکه بدون اینکه رنگ قسمت‌های دیگر را وارد کنید، روی محل بکشید.
 4. این کار را تکرار کنید تا لکه به طور کامل محو شود.
 5. سپس یک پارچه نخی تمیز بردارید و محل را کاملاً خشک کنید
 6. در آخر مقداری نمک روی محل مورد نظر بریزید و درب و پنجره‌ها را باز کنید تا فرش به خوبی خشک شود و تا خشک نشدن کامل به هیچ عنوان روی بخش مرطوب راه نروید.

این کار را می‌توانید هم برای لکه گیری فرش دستباف انجام دهید و هم لکه‌های روی فرش ماشینی خود را از این طریق تمیز کنید.

بیشتر بدانید راهکارهای مقابله با پریدن رنگ فرش

اگر دوست دارید خودتان اقدام به لکه گیری فرش کنید باید با یک اسکاچ نسبتا نرم و کف به آرامی روی لکه بکشید تا از بین برود.
اگر دوست دارید خودتان اقدام به لکه گیری فرش کنید باید با یک اسکاچ نسبتا نرم و کف به آرامی روی لکه بکشید تا از بین برود.

کلام آخر

رنگ‌برداری فرش عملی بسیار تخصصی و حساس است که باید حتماً توسط افرادی با تجربه و ماهر انجام شود. توجه نکردن به این مسئله می‌تواند موجب ایجاد آسیب جدی به فرش و خسارات جبران‌ناپذیری شود که قابل ترمیم و برگشت نخواهد بود. به یاد داشته باشید که قبل از شروع لکه‌گیری فرش حتماً تست رنگ فرش را انجام دهید و بعد از اینکه مطمئن شدید، فرش شما رنگ نمی‌دهد، لکه‌های روی آن را پاک کنید. اگر از انجام دادن این کار مطمئن نیستید، بهتر است حتماً از افرادی متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

قالیشویی و رفوگری

قالیشویی و رفوگری

 • شستشوی تخصصی انواع فرش، قالی، تابلو فرش و فرش ابریشمی
 • شستشوی فرش دستباف، ماشینی و نفیس
 • شستشوی موکت، روفرشی، پتو و لحاف
 • رفوگری فرش دستباف و ماشینی
دریافت این خدمت از استادکار

1 نظر
 1. محبوبه می گوید

  سلام. من با هیدروسولفیت ابریشمای فرش را تمیز کردم ، اما رنگ زمینه فرشم کرم پررنگ هستش ، رنگای قرمزی که روی اونا رفته را با چه موادی میشه تمیز کرد ،که خود رنگ کرم بمونه و سفید نشه ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 13 =