راهنمای برطرف‌کردن سوختگی سیگار روی فرش

0

سوختگی سیگار روی فرش در ابتدا ممکن است به‌مثابه‌ی مشکلی حل‌نشدنی جلوه کند و کاری کند بر این باور برویم که باید برای رفع آن اقدام به تعویض فرش کنیم. اما این‌گونه نیست، چراکه روش‌هایی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توان سوختگی سیگار روی فرش را برطرف کرد. این‌که این روش‌ها دقیقاً چیستند و چگونه به کار می‌آیند موضوعی است که در این نوشتار به آن خواهیم پرداخت. در ادامه خواهیم گفت که برای برطرف‌کردن سوختگی سیگار روی فرش چه کارهایی باید انجام دهید.

برطرف کردن سوختگی سیگار روی فرش

برای برطرف کردن سوختگی سیگار روی فرش مراحل زیر را به ترتیب و یک به یک انجام دهید:

 • مرحله اول: یک قیچی کوچک مانیکور تهیه کرده و با استفاده از آن، رشته‌های سوخته‌شده را ببُرید.
راهنمای برطرف‌کردن سوختگی سیگار روش فرش
استفاده از قیچی مانیکور برای بریدن رشته‌های سوخته‌شده
 • مرحله دوم: سپس با استفاده از یک موچین، یک به یک فیبرهای سوخته‌شده را از فرش خارج کنید.
راهنمای برطرف‌کردن سوختگی سیگار روش فرش
استفاده از موچین برای برداشتن رشته‎های سوخته‎شده
 • مرحله سوم: باری دیگر به سراغ قیچی مانیکور رفته و با استفاده از آن مقداری از رشته‌های فرش را از منطقه‌ای از فرش که آسیب‌دیده نیست بردارید. بدیهی است که این منطقه باید نقطه‌ای از فرش باشد که خیلی مشخص و توی چشم نیست. گوشه‌های فرش می‌توانند گزینه‌هایی مناسب باشند.
راهنمای برطرف‌کردن سوختگی سیگار روش فرش
بریدن مقداری از رشته‌های سالم فرش توسط قیچی مانیکور
 • مرحله چهارم: رشته‌هایی از فرش را که در مرحله سوم جدا کردید روی یک بشقاب قرار دهید. این رشته‌ها باید به اندازه‌ای باشند که بتوانند سوراخ ایجادشده به‌واسطه‌ی سوختگی سیگار را پر کنند.
راهنمای برطرف‌کردن سوختگی سیگار روش فرش
قرار دادن رشته‌های بریده‌شده روی بشقاب
 • مرحله پنجم: تا این‌جای کار، الیاف سوخته‌شده‌ی فرش را حذف کرده‌اید و همچنین از نقطه‌ای سالم از فرش مقداری رشته‌ی فرش را با استفاده از قیچی مانیکور جدا کرده‌اید. حال نوبت به آن است که یک چسب قوی آماده کرده و مقداری از آن را روی قسمت سوخته‌شده که الیاف آن را حذف کرده‌اید بریزید.
راهنمای برطرف‌کردن سوختگی سیگار روش فرش
ریختن مقداری چسب قوی روی سوراخ سوختگی
 • مرحله ششم: در این مرحله از مراحل رفع سوختگی سیگار روی فرش با استفاده از موچین فیبرهای سالمی که جدا کرده‌اید را بردارید و روی نقطه‌ای که چسب ریخته‌اید قرار دهید.
راهنمای برطرف‌کردن سوختگی سیگار روش فرش
ریختن الیاف سالم فرش روی چسب
 • مرحله هفتم: سپس یک جسم سنگین، مانند یک کتاب قطور، را روی نقطه‌ی مورد نظر قرار داده و اجازه دهید که چند روزی به رشته‌ها و چسب فشار وارد سازد.
راهنمای برطرف‌کردن سوختگی سیگار روش فرش
قرار دادن کتاب سنگین روی محل مورد نظر
 • مرحله هشتم: پس از چند روز کتاب یا هر جسم سنگینی که روی فرش گذاشته‌اید را بردارید. در این مرحله سعی کنید با استفاده از یک شانه محل مورد نظر را شانه بکشید. راه دیگر این که با استفاده از انگشتان، رشته‌های فرش که در اثر فشار جسم سنگین خوابیده‌اند را بلند کنید و به این ترتیب سوختگی سیگار روی فرش از بین می‌رود.
راهنمای برطرف‌کردن سوختگی سیگار روش فرش
شانه‌کردن الیاف پس از چند روز

چند نکته در ارتباط با برطرف کردن سوختگی سیگار روی فرش

۱- یکی از روش‌هایی که عمدتاً از آن با عنوان روشی برای رفع لکه سیگار روی فرش یاد می‌شود استفاده از سنباده است. این روش خیلی کارایی قابل قبولی ندارد، اما روش بدی هم نیست. بر طبق آن، ابتدا باید با استفاده از یک جاروشارژی ته‌سیگارهای مانده روی فرش را جمع کنید. سپس یک سنباده تهیه کرده و به خوبی به‌واسطه‌ی آن لکه سیگار را بسابید. در این مرحله احتمالاً مقدار زیادی از سوختگی سابیده شده و درنتیجه میزان آن کم شده است. سپس یک قسمت آب‌اکسیژنه را با ده قسمت آب معمولی ترکیب کنید و ترکیب را روی فرش بمالید. احتمالاً در این مرحله لکه سوختگی بسیار کم شود.

۲- اگر سوختگی در گوشه‌های فرش است می‌توانیداز روش خاصی استفاده نکنید، بلکه صرفاً فرش را طوری جابه‌جا کنید که سوختگی در قسمتی از خانه که معلوم نیست (مانند زیر مبل، زیر پشتی یا کناره‌های دیوار) بیفتد.

۳- چنان‌چه سوختگی بزرگ نیست و خیلی هم کم‌رنگ است، شاید استفاده از یخ مفید باشد. مقداری یخ را روی لکه قرار داده و اجازه دهید چند دقیقه‌ای روی آن بماند. سپس با استفاده از یک شانه، محل مورد نظر را شانه بکشید.

۴- درصورتی‌که لکه سیگار خیلی بزرگ است و با روش‌های بالا از بین نمی‌رود بهتر است جهت رفع لکه با شرکت‌های شست‌وشوی فرش تماس بگیرید. استادکار به عنوان یکی از بهترین شرکت‌ها در این زمینه با دارا بودن متخصصین فرش آماده‌ی دریافت سفارش‌های شماست. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن استادکار استفاده کرده و خیلی سریع و بی‌دردسر سفارش‌تان برای رفع سوختگی سیگار روی فرش را ثبت کنید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

در ضمن امکان ثبت سفارش از طریق سایت نیز وجود دارد. لینک زیر مخصوص این کار است:

قالیشویی و رفوگری

۵- کلاً کشیدن سیگار در منزل توسط هیچ کارشناس و هیچ پزشکی توصیه نمی‌شود. بنابراین برای نگهداری بهتر از فرش، سیگار را در بالکن و در کل خارج از منزل بکشید. دود سیگار در کثیف‌شدن دیوارها و پرده‌ها نیز نقش دارد.

نظرات و پیشنهادها

سعی شد در این نوشتار به معرفی بهترین روش‌ها جهت ازبین‌بردن سوختگی سیگار روی فرش پرداخته شود. اما اگر شما نیز تجربه‌ای در این زمینه دارید و فکر می‌کنید تجربه‌تان و یا نظرتان می‌تواند برای کاربران مفید باشد لطف کرده و تجربه یا نظرتان را با ما و کاربران در میان بگذارید. قسمت نظرات مخصوص شماست.

منابع:

wikihow

howtocleanstuff

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 4 =