بازسازی مبلمان
بازسازی مبلمان

بازسازی مبلمان علاوه بر این که باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود بلکه طول عمر مبلمان را هم افزایش می‌دهد. اگر از آن دسته افرادی هستید که با هر خرابی به فکر تعویض آن وسایل می‌افتید در اشتباه هستید. بسیاری از خرابی‌های مبلمان توسط خودتان و در مراحل اولیه قابل ترمیم هستند. در این جا همه نکاتی که برای بازسازی مبلمان باید بدانید را به تفکیک برایتان می‌نویسیم.

چه بخش‌هایی از مبلمان شما نیاز به بازسازی دارند؟

قدم اول برای بازسازی مبلمان شناخت جنسی که قصد تعمیر آن را دارید می‌باشد. آیا مبل شما چوبی است؟ روکش آن چطور است؟ چه لوازمی برای تعمیر آن‌ها نیاز دارید؟ مبلمان شما چقدر خراب است و آیا خرابی در حدی است که خودتان بتوانید آن را برطرف کنید؟ شما ابتدا باید هر بخش از مبل را که نیاز به تعمیر دارد به تفکیک شناسایی کنید. مثلا بیش‌تر قسمت‌های یک مبل چوبی هستند و از این رو نیاز دارید که پایه‌های لق، گوشه‌های شکسته یا خش‌های روی میز را برطرف کنید. سپس با استفاده از راهنمایی که در ادامه نوشته ایم می‌توانید کار بازسازی مبلمان را شروع کنید.

تعمیر قسمت‌های لق و شکسته مبلمان

برای این قسمت شما احتیاج به لوازمی همچون چسب چوب، میله‌های مخصوص (مشابه آن‌چه در عکس‌ها می‌بینید)، پرچ و در صورت لزوم دریل دارید. بیش‌تر قسمت‌های لق و شکسته مبلمان توسط خودتان قابل تعمیر هستند. البته این در صورتی است که شکستگی جزئی باشد.

تعمیر پایه‌های لق

پایه‌هایی که لق شده یا شکسته اند را با چسب چوب و میخ و پیچ مخصوص می‌توانید محکم کنید. ابتدا باید محل شکستگی را چسب چوب بزنید و بگذارید کامل خشک شود. سپس اگر مشکل آن جدی‌تر بود و با چسب چوب حل نشد با استفاده از پیچ مخصوص باید آن را محکم کنید. برای این کار احتیاج به یک پیچ مشابه آن چه در تصویر می‌بینید دارید. اگر به یک ابزار فروش مراجعه کنید او می‌تواند شما را در انتخاب پیچ مخصوص کمک کند. این پیچ‌ها همانند یک تکیه گاه برای پایه‌های صندلی شما عمل می‌کنند. فقط زمانی که آن‌ها را به صندلی وصل می‌کنید دقت کنید که محکم و صاف باشند.

تعمیر پایه مبل
این میله‌های نگهدارنده برای سفت کردن پایه‌ها به کار می‌روند.

تعمیر گوشه‌های شکسته میز و مبل

همانند مورد قبل گوشه‌های شکسته میز هم با چسب چوب و میله‌های نگهدارنده سفت می‌شوند. ابتدا محل شکستگی را چسب چوب بزنید. در صورتی که شکستگی با چسب چوب قابل حل نبود می‌توانید از یک میله مشابه آن چه در تصویر می‌بینید استفاده کنید. این میله‌های نگهدارنده برای قسمت‌هایی از مبل که شروع به باز شدن از درز کرده اند مناسب هستند. در صورتی که گوشه‌های کشوی میزتان شکسته یا باز شده است با چسب چوب می‌توانید دوباره آن را بچسبانید. برای این کار کافیست به محلی که دو سطح چوب به یکدیگر وصل می‌شوند چسب چوب بزنید و در یک جای ثابت بگذارید تا خشک شود.

بازسازی میز
تعمیر گوشه‌های شکسته میز.

لق زدن میز یا صندلی

لق زدن پایه‌های میز و صندلی ناشی از عدم برابری پایه‌های آن است. این مشکل به راحتی قابل حل است. تنها کافیست از یک تکه چوب هم سطح با پایه استفاده کنید. شما باید تکه چوب را به پایه مبل با چسب چوب بچسبانید. فقط دقت کنید که چوب همرنگ و هم اندازه قطر پایه باشد و ارتفاع آن هم به خوبی تنظیم شده باشد. اگر خواستید می‌توانید از سوپاپ‌های مخصوص این کار هم استفاده کنید. این سوپاپ‌ها مخصوص تنظیم ارتفاع پایه‌های میز و صندلی هستند و آن‌ها را از ابزار فروشی‌ها می‌توانید تهیه کنید. قبل از خرید سوپاپ ابتدا ارتفاع مورد نظرتان را به دست بیاورید تا بفهمید که به چند سانت از آن احتیاج دارید.

تعمیر پایه صندلی
با این ابزار می‌توانید نابرابری پایه‌های میز و صندلی را برطرف کنید.

تعمیر خراش و پریدگی رنگ چوب و فلزات

از شما انتظار نمی‌رود که بتوانید یک مبلمان را به طور کامل و حرفه‌ای رنگ کنید اما در صورتی که مشکل شما تنها چند خش و رنگ پریدگی ساده است می‌توانید خودتان این موضوع را برطرف کنید. برای این منظور مواد زیادی وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید.

تعمیر خراش روی چوب

یکی از مشکلات شایع در رابطه با بازسازی مبلمان از بین بردن خراش‌ها و لکه‌های روی چوب است. برای از بین بردن این خش‌ها می‌توانید سطج مورد نظر را رنگ کنید (یا صرفا لکه گیری کنید) اما اگر تنها چند خش ساده روی چوب است لازم به رنگ کردن کل آن نیست. بهتر است از براق‌ کننده‌ها و موم و مواد مخصوص برای نگهداری و بازسازی سطح چوب استفاده کنید. این مواد را از رنگ فروشی‌ها و ابزار فروشی‌ها می‌توانید تهیه کنید. همچنین برای برطرف کردن خش‌ها باید ابتدا با یک سنباده نرم روی چوب را صیقل دهید و سپس با استفاده از رنگ یا موم مخصوص اقدام به بازسازی چوب کنید.

با موم‌های مخصوص خش‌های مبلمان چوبی را برطرف کنید.

تعمیر زدگی بخش‌های فلزی

برخی قسمت‌های مبلمان شما ممکن است از جنس فلز باشند. فلزات معمولا پس از مدتی دچار زنگ زدگی می‌شوند یا بخش‌هایی از رنگ آن‌ها می‌پرد. برای این منظور ابتدا سطح مورد نظر را با سنباده صاف کنید و صیقل دهید. سپس با یک قلمو و رنگ (که از ابزار فروشی تهیه کرده‌اید) کار لکه گیری را انجام دهید. شما همچنین می‌توانید از مواد ضد زنگ هم استفاده کنید تا طول عمر مبلمان شما بیش‌تر شود.

تعمیر دستگیره‌های مبلمان

این قطعات را می‌توانید به راحتی با یک قطعه نو عوض کنید. هرچند که اگر نخواهید آن‌ها را عوض کنید هم می‌توانید به راحتی قطعات مرتبط با آن‌ها (مثل پیچ)‌ را از ابزار فروشی‌ها بخرید. همچنین ممکن است برخی قسمت‌های مبل شما از جنس فلز باشد و تعمیر آن کار ساده‌ای نباشد، در این صورت بهتر است که از یک متخصص و تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید. برخی از دستگیره‌های کشو و میز چوبی هستند. این نوع دستگیره‌ها به راحتی و با چسب چوب محکم می‌شوند. این دستگیره‌ها یک میخ هم دارند که پس از چسب زدن می‌توانید آن را هم در جای خود بیندازید. برخی دستگیره‌ها هم با پیچ محکم می‌شوند و سفت کردن آن‌ها کار دشواری نیست. اگر پیچ دستگیره شل شده است یک پیچ جدید تهیه کنید.

تعمیر روکش‌ مبلمان

تعمیر روکش مبل معمولا نیاز به یک فرد حرفه‌ای دارد. اما در صورتی که خودتان از خیاطی سر در می‌آورید و چرخ خیاطی‌های صنعتی هم دارید می‌توانید این کار را در خانه انجام دهید. اگر داخل روکش‌ها سالم است می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید. شما ابتدا باید پارچه مبل را به آرامی از کلاف آن جدا کنید. دقت کنید که به کلاف آن آسیب نرسانید. اندازه هر قسمت از پارچه که دوخته شده را دقیق یادداشت کنید. این اندازه‌ها را با احتساب مقداری که به داخل دوخته می‌شود و داخل درز می‌رود در نظر بگیرید تا در نهایت با کمبود پارچه مواجه نشوید. برای انتخاب پارچه با توجه به نیاز و بودجه‌تان عمل کنید. برای راحتی می‌توانید از پارچه‌هایی استفاده کنید که لکه از رویشان سریع‌تر پاک می‌شود. سپس از روی الگوی قبلی مبلتان پارچه‌ای که خریده اید را بدوزید. اگر با خیاطی آشنا باشید می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید. در غیر این صورت کار را به یک رویه دوز بسپارید.

سخن پایانی

تعمیر و بازسازی مبلمان در اغلب موارد توسط خودتان هم قابل انجام است. برای این کار فقط باید کمی دقت و حوصله به خرج دهید. قطعا هزینه تعمیرات مبلمان بسیار پایین‌تر از خرید یک دست مبل نو است. اما در صورتی که مبلمان شما آسیب جدی دیده است بهتر است با یک متخصص در میان بگذارید. در بخش خدمات سایت استادکار می‌توانید از متخصصان ما کمک بگیرید.

تعمیرات مبلمان و سرویس خواب

تعمیرات مبلمان و سرویس‌خواب

  • تعمیر مبلمان اداری، راحتی، استیل، چرمی، پارچه ای و...
  • ساخت سرویس خواب، کمد، ویترین و تمامی منسوجات چوبی
  • تعمیر و تغییر مدل رویه مبلمان
  • رنگ کاری مبلمان و منسوجات چوبی
دریافت این خدمت از استادکار