برای خرید مبل تخت خواب‌شو چه نکته‌هایی را باید دانست؟

2

آیا در سال میزبان مهمانان زیادی هستید؟ آیا تابه‌حال با مشکل کمبود جای خواب مهمان در خانه مواجه شده‌اید؟ چند بار تاکنون به خرید مبل تخت خواب‌شو فکر کرده‌اید؟ شاید شما هم موافق باشید که چیدمان خانه‌های کوچک و زندگی در آن‌ها سبک خاص خود را می‌طلبد. در این میان پذیرایی و اسکان چند مهمان در خانه‌ می‌تواند تا حدودی برای میزبان چالش‌برانگیز باشد. قطعا برای همه ما این امکان وجود ندارد که در خانه‌مان اتاقی مجزا برای اقامت مهمانان در نظر بگیریم یا برای هر عملکرد مثل کار، ورزش و استراحت فضایی مستقل اختصاص دهیم.  بنابراین به دکوراسیون و لوازمی نیاز داریم که بتوانند با عملکردهای مختلف تطبیق یابند و در شرایط متغیر قابل استفاده باشند.

مبل تخت خواب‌شو یکی از این لوازم تطبیق‌پذیر است که به کمک آن می‌توانید اتاق نشیمن خود را به فضایی برای خواب و استراحت تبدیل کنید. پس اگر خرید مبل تخت خواب‌شو ذهن شما را هم به خود مشغول کرده یا به دنبال ایده‌هایی برای استفاده مفید از متراژ خانه خود هستید، در این نوشتار با ما همراه باشید.

آیا خرید مبل تخت خواب‌شو ضروری است؟

پاسخ این سوال طبعا به متراژ فضای کار و زندگی شما بستگی دارد. علاوه بر آن عواملی مانند مهمان، تعداد اعضای خانواده، تعداد اتاق و مواردی این‌چنین در این میان حائز اهمیت هستند. پیشنهاد می‌کنیم برای خرید مبل تخت خواب‌شو به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

 • از مبل تخت خواب‌شو چه انتظاری دارید؟ از آن بیشتر به‌عنوان مبل برای نشستن بهره می‌گیرید یا تختخواب برای استراحت؟ یا شاید هم هر دو؟ همانند روند خرید هر نوع مبل یا کاناپه، ابتدا باید مشخص کنید که چگونه می‌خواهید از مبل تختخواب‌شو استفاده نمایید.
 • چه کسانی از مبل تختخواب‌شو استفاده می‌کنند؟ بزرگ‌سالان یا کودکان؟ این نکته موضوع مهمی در انتخاب اندازه مبل در حالت باز است.
 • می‌خواهید مبل تخت خواب‌شو به تخت تک‌نفره تبدیل گردد یا تخت دونفره؟ این نکته را هم مدنظر داشته باشید که یک مبل تختخواب‌شوی بزرگ لزوما فضای زیاد و راحتی برای خواب فراهم نمی‌کند.
 • آیا در منزلتان حیوان خانگی دارید؟ شاید لازم باشد روکش مبل را متناسب با این نکته انتخاب نمایید.

اگر از مبل تخت خواب‌شو به‌طور روزانه برای نشستن بهره می‌گیرید و فقط گه‌گاهی آن را به تخت تبدیل می‌کنید، ظاهر مبل و انتخاب پارچه مبلی مناسب بیشتر از راحتی تشک تخت، ابعاد تخت در حالت باز شده و نظافت آن اهمیت پیدا می‌کند. اما اگر هدفتان از خرید مبل تخت خواب‌شو استفاده همیشگی از آن به‌عنوان تخت باشد، جنس، راحتی و ساختار تشک و سهولت مکانیزم باز و بسته شدن آن اهمیت بالایی خواهد داشت.

لاکچری مبل تختخواب شو دو نفره طبی
مبل تخت خواب شو میزبان خوبی برای مهمانان جهت خواب و استراحت است.

انواع مبل تخت خواب‌شو

این دسته از مبلمان انواع مختلفی دارند که با توجه به آنچه تا به حال گفته شد، بعد از مشخص شدن هدف  خرید مبل تخت خواب‌شو به دنبال مدلی باشید که کاربرد بیشتری برای شما داشته باشد. برای خرید مبل تخت خواب‌شو، انواع آن را بشناسید:

۱- فوتن

فوتن یک مبل‌ تخت خواب‌شو با ساختاری ساده است. این مبل از یک بالشتک با کلاف فلزی یا چوبی تشکیل ‌شده است که با جمع شدن می‌تواند به‌عنوان یک صندلی مورد استفاده قرار گیرد و با باز شدن نیز به شکل یک تختخواب راحت درمی‌آید، این مبل‌ها بسیار به مبل توگو شباهت دارند. برای اطلاعات بیشتر از این دسته مبلمان مقاله مبل توگو کدام است؟ را مطالعه نمایید.

مدل کاناپه تختخواب‌شو فوتن مدرن با پایه و کلاف فلزی
فوتن یکی از محبوب‌ترین سری تولیدات اغلب برندهای تولیدکننده مبل تخت خواب‌شو است.

۲- صندلی خواب (Sleeper chair)

اگر در یک فضای کوچک زندگی می‌کنید و معمولاً پذیرای مهمان هستید، یک یا دو صندلی خواب می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل برای منزل شما باشد چراکه هر صندلی با حرکتی ساده به یک‌ تخت نرم و راحت تبدیل می‌شود. با این ‌وجود نه ‌تنها از فضا استفاده بهینه کرده‌اید، بلکه مهمانان شما از یک خواب راحت و دلچسب در منزلتان بهره خواهند برد.

نکات ضروری خرید مبل تخت‌خواب‌شو برقی یک نفره
مبل تخت‌ خواب‌شو برقی یک نفره میزبان خوبی برای مهمانان است.

۳- مبل بازشونده

مبل‌های بازشونده می‌توانند به‌عنوان یک مبل راحتی سه‌نفره نقش‌آفرینی کنند و به ‌خوبی از عهده هر دو وظیفه خود یعنی مبل راحتی و تختخواب برمی‌آیند. همانند صندلی خواب، این مبل‌ها نیز در اندازه و طرح‌های متنوعی عرضه می‌شوند که با انواع سلیقه‌ها مطابقت پیدا می‌کنند. همچنین به ‌منظور صرفه‌جویی در فضا، مبل‌های تختخواب‌شو به‌صورت دوطبقه نیز طراحی می‌شوند. در صورتی‌که تمایل به ساخت چنین مبلمانی با طرح دلخواه خود را دارید، می‌توانید از خدمات آنلاین نجاری استادکار بهره ببرید.

مزایا و معایب مبل تختخواب شو بازشونده
یکی از معایب مبل تختخواب شو بازشونده این است که نمی‌توان از آن‌ها به عنوان مبل راحتی بهره برد.

ابعاد و اندازه‌های استاندارد

مبل تخت خواب‌شو هم مانند سایر مبلمان خانه در ابعاد و اندازه‌های مختلفی در بازار موجود است. بهتر است قبل از خرید مبل تخت خواب‌شو، مساحت فضای موردنظر خود را اندازه‌گیری کنید و با توجه به مساحت اتاق به دنبال ابعادی از مبل تختخواب‌شو باشید که هنگام بسته شدن، فضای کافی را در اتاق برای انجام کارهای روزمره در اختیارتان قرار دهد.

ابعاد و اندازه استاندارد مبل تختخواب‌شو چرمی برای دکوراسیون نشیمن و پذیرایی
مبل تختخواب‌شو چرمی ابعادی بزرگتر از سایر مدل‌های این دسته از مبلمان دارد.
مدل پاف و مبل تختخواب شو و انواع مبلمان تطبیق‌پذیر و چندکاره
مبلمان تطبیق‌پذیر و چندکاره: پاف مبلی که به تختخواب تبدیل می‌شود (در حالت گسترده)
مدل پاف و مبل تختخواب شو و انواع مبلمان تطبیق‌پذیر و چندکاره
مبلمان تطبیق‌پذیر و چندکاره: پاف مبلی که به تختخواب تبدیل می‌شود (در حالت جمع شده)

نکات خرید مبل تخت خواب‌شو

از آنجایی‌که تصمیم دارید از یک مبل در چند کاربرد از جمله تخت خواب استفاده کنید، بهتر است هنگام خرید تمامی جوانب را بسنجید. جنس پارچه رومبلی، کلاف مبل، فنر، فنر به‌ کار رفته و موارد این چنینی باید قبل از خرید مبل تخت خواب‌شو با دقت مورد بررسی گردد. موارد زیر نکاتی است که باید قبل از خرید در نظر بگیرید:

اندازه مبل تختخواب‌شو

مبل‌های تختخواب‌شو در اندازه‌ها و اشکال گوناگونی در بازار عرضه می‌شوند. برای انتخاب اندازه این‌گونه مبل‌ها ابتدا باید به ابعاد بازشده مبل، فضای موجود خود و تعداد افراد استفاده‌کننده آن توجه کنید. مبل تختخواب‌شو را به حالت باز یا گسترده درآورده و پشت تا پشت آن را اندازه بگیرید تا ماکزیمم فضای اشغال‌شده مشخص شود. سپس ابعاد تشک را اندازه‌گیری نمایید. انتخاب اندازه تشک به تعداد و سایز استفاده‌کنندگان بستگی دارد و می‌تواند برای خوابیدن یک یا دو فرد بالغ، نوجوان، کودک یا حتی حیوانات خانگی مناسب باشد.

استفاده بهینه از فضای خانه با خرید مبل تخت خواب‌شو برقی
مبل تخت خواب‌شو را به حالت گسترده درآورید و ماکزیمم فضای اشغال شده توسط آن را اندازه بگیرید.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، چیدمان فضا و همخوانی سایر مبلمان و لوازم با مبل تختخواب‌شو است. برای مثال ممکن است بخواهید یک مبل تختخواب‌شو را به‌عنوان جزیی از یک دست مبلمان کامل (به همراه یک یا چند مبل دیگر) خریداری نمایید یا در کنار آن از المان‌های دیگری نظیر میز و پاف جلومبلی بهره بگیرید. پس می‌بایست ابعاد کل مبلمان را نسبت به فضایی که در اختیار دارید، در نظر بگیرید.

نکات مهم دکوراسیون نشیمن و پذیرایی با مبل راحتی تخت خواب‌شو
در هنگام انتخاب مبلمان، به هارمونی رنگ‌ها و چیدمان المان‌های گوناگون در دکوراسیون خانه خود توجه کنید.

شکل ظاهری و روکش

گزینه‌های متنوعی از روکش‌ها و پارچه‌های مبلی در جنس‌ها، طرح‌ها، رنگ‌ها، کیفیت‌ها و قیمت‌های گوناگون پیش روی شما است. در انتخاب پارچه مبلی علاوه بر نمای ظاهری و همخوانی با ترکیب رنگ دکوراسیون خانه بهتر است به فاکتورهای دیگری ازجمله دوام و قابلیت شستشو، نیز توجه داشته باشید، خصوصا اگر در خانه کودک یا حیوان خانگی دارید. مبل‌های تختخواب‌شو بسته به مکانیزم باز و بسته شدنشان ممکن است ظاهری بسیار ساده و عملکردی داشته باشند یا با متعلقات و اجزای دکوراتیو بیشتری همراه باشند. مقاله آشنایی با ۸ مدل از انواع پارچه مبلی همراه با مزایا و معایب اطلاعات کافی در این زمینه در اختیارتان قرار می‌دهد.

انتخاب پارچه مبلی مناسب برای مبل تختخواب شو
هنگام انتخاب پارچه مبلی مناسب برای مبل تخت خواب‌شو به دوام و نحوه شستشوی آن دقت کنید.

جنس کلاف

جنس کلاف یا همان اسکلت نگهدارنده مبل عاملی تعیین‌کننده در استحکام، دوام و وزن آن است. کلاف مبل تختخواب‌شو معمولا چوبی، فلزی یا ساخته شده از فرآورده‌های چوب و رزین است. برای مثال چوب‌های سخت فرآوری شده نسبت به سایر متریال‌های چوبی معمولا از استحکام و کیفیت بالاتری برخوردارند، اما این امر سبب افزایش قیمت تمام‌شده مبلمان می‌گردد. تراز نبودن، لق شدن اجزا و سر و صدای مبلمان (قیژ قیژ کردن) می‌تواند به دلیل جنس نامرغوب کلاف یا اتصالات نامناسب آن باشد.

انواع کلاف مبل و کاناپه تختخواب شو یک نفره
استحکام و ماندگاری مبلمان تا حد زیادی به کلاف و اسکلت نگهدارنده آنها بستگی دارد.

راحتی تشک و مبل

پیش از خرید مبل تختخواب‌شو ابتدا روی مبل (در حالت بسته) بنشینید و راحتی آن را چک کنید. سپس آن را به حالت بازشده درآورید، تشک آن را بررسی نمایید و از راحتی، میزان سفتی یا نرمی، ساختار درونی و ارگونومیک بودن آن (سازگاری با ستون فقرات انسان) مطمئن شوید. برای ساخت مبل‌های تختخواب‌شو می‌توان از انواع تشک‌های فنری، بادی، پرشده از الیاف، فوم و اسفنج بهره گرفت. برای مثال تشک‌های فنری معمولا ضخامت بیشتری داشته و ممکن است با اندکی سروصدا همراه باشند. برخی تشک‌های فوم معمولا ضخامت کمتری دارند و بهتر با انحنای ستون فقرات تطبیق می‌یابند.

راحتی انواع تشک مبل راحتی تختخواب شو
راحتی مبل تختخواب شو را در حالت گسترده و جمع شده بررسی کنید.

وزن مبل تختخواب‌شو

مبل تختخواب‌شو المانی چندکاره است که دو عملکرد متفاوت را در خود جای‌داده است. به همین دلیل، ازاین‌گونه مبل‌ها انتظار می‌رود که وزن قابل‌توجهی داشته باشند. پس این نکته را در هنگام جابجایی محل زندگی و اسباب‌کشی‌ها یا کار کردن با مکانیزم باز و بسته شدن آن دست‌کم نگیرید. البته بسته به کالای انتخابی شما، برخی مبل‌ها شاید به‌منظور تسهیل جابجایی از امکان باز کردن و دوباره سوار کردن قطعات برخوردار باشند.

وزن مبل تختخواب شو و کاناپه تخت شو لاکچری
وزن مبلمان عامل مهمی در جابجایی آنها به منظور نظافت، اسباب‌کشی و تغییر دکوراسیون داخلی است.

مکانیزم باز و بسته شدن

پیش از خرید مبل تختخواب‌شو حتما فرآیند باز و بسته کردن آن را امتحان کنید. اگر قصد خرید آنلاین دارید، مشخصات و راهنمای استفاده و همچنین نظرات کاربران کالای موردنظرتان را با دقت بخوانید. سازندگان مبلمان برای باز و بسته کردن این‌گونه مبل‌ها از انواع مکانیزم‌های تاشو، کشویی و چرخشی بهره می‌گیرند. اجرای این مکانیزم‌ها ممکن است به‌صورت دستی و مکانیکی یا حتی برقی باشد. اگر قصد دارید از مبل تختخواب‌شوی خود به‌طور روزانه هم به‌عنوان مبل و هم به‌عنوان تخت استفاده نمایید، کارایی و سهولت اجرای مکانیزم باز و بسته کردن آن بسیار حیاتی است.

مکانیزم باز و بسته شدن مبل تختخواب شو کشویی
مکانیزم کشویی
مکانیزم باز و بسته شدن مبل تختخواب شو تاشو
مکانیزم تاشو
مکانیزم باز و بسته شدن مبل تختخواب شو به صورت چرخشی
مکانیزم چرخشی

نگهداری و نظافت مبل تختخواب‌شو

مراقبت از مبل‌های تختخواب‌شو کار چندان دشواری نیست. سطح مبل و کوسن‌ها را می‌توانید با جاروبرقی و سایر تکنیک‌های نظافت مبلمان تمیز نگه‌ دارید. اگر گه‌گاه از تخت آن استفاده می‌کنید، تخت را به حالت گسترده درآورید، روانداز یا ملافه آن را تعویض نمایید و با جاروبرقی گردوخاک و آلودگی‌های احتمالی را بزدایید. اگر به‌طور روتین از تشک استفاده می‌کنید، هرچند وقت یک‌بار (مثلا هر شش ماه یک‌بار) آن را بچرخانید و پشت و رو کنید.

نکات مهم نگهداری و نظافت مبل تختخواب شو ترک
بسته به نوع و میزان استفاده از مبل تختخواب شو به نکات نظافت و نگهداری از آن توجه کنید.

بودجه

پیش از خرید مبل تختخواب‌شو و البته با توجه به کاربردی که از آن انتظار دارید، باید در مورد بودجه‌ای که برای خرید آن در نظر دارید تصمیم‌گیری کنید. مبل‌های تختخواب‌شو بسته به ‌اندازه، جنس کلاف، ساختار تشک و مکانیزم باز و بسته شدن در قیمت‌های گوناگون به بازار عرضه می‌شوند. بدیهی است که قیمت مبل تختخواب‌شو برقی کمی بیشتر از سایر مدل‌ها باشد.

این نکته را هم مدنظر داشته باشید که این‌گونه مبل‌ها ممکن است به‌صورت تکی یا جزیی از یک ست مبلمان برای فروش عرضه شوند و این امر بر بهای تمام شده مبلمان موردنظرتان تاثیرگذار خواهد بود. از طرفی، خرید مبل تختخواب‌شو به‌جای خریداری مبل و تخت خواب به صورت جداگانه به‌مثابه زدن یک تیر و دو نشان و استفاده بهینه از سطح مفید فضای داخلی است.

قیمت مبل تختخواب شو برقی ال برای نشیمن کوچک
مبل‌های تختخواب شو بسته به ویژگی‌های مختلفشان می‌توانند قیمت‌های متنوعی داشته باشند.

مبل تختخواب‌شو از کجا بخرم؟

امروزه با توجه به استقبال مردم و کوچک شدن فضای زندگی بسیاری از مردم طرفدار پروپاقرص این دسته از مبلمان شده‌اند بنابراین برندهایی مانند مهبد، ادسا، آرا سوفا را هم می‌توانید از فروشگاه‌های اینترنتی و هم از بازارهای مبل معروف تهران مانند یافت‌آباد و محله دلاوران خریداری کنید. در غیر این صورت خدمات آنلاین نجاری استادکار در انباره به شما کمک خواهد کرد.

سخن پایانی

ایده بهره‌گیری از مبل تختخواب‌شو به‌عنوان مبلمان چندکاره یکی از راهکارهای تطبیق‌پذیری با موقعیت‌های متغیر و محدودیت‌های فضایی است. اگر در هنگام خرید مبل تختخواب‌شو امکان بررسی موارد نام‌برده شده به‌صورت حضوری برایتان مهیا نیست و قصد دارید این نوع مبلمان را از فروشگاه‌های آنلاین خریداری نمایید، حتما شرایط فروش، حمل‌ونقل و تحویل کالا را با دقت بخوانید و از امکان تعویض، تعمیر و شرایط گارانتی آن اطمینان حاصل کنید. ضمنا می‌توانید شستشو و تعمیرات انواع مبلمان خود را با خیال راحت به متخصصان کار بلد استادکار بسپارید. سخن آخر اینکه اگر تجربه‌ای در خصوص خرید مبل تختخواب‌شو دارید، لطفا و حتما برایمان بنویسید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار
2 نظرات
 1. منصور می گوید

  سلام
  از مطالب خوب شما استفاده کردم البته اگر بصورت جداگان معایب مبل های مکانیزه را ارائه می نمودید بهتر هم می شد.
  مطلب شما بسیار بجا و مناسب بود
  متشکرم

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود دوست عزیز. خوشحالیم که این مطلب براتون سودمند واقع شده و ممنون که نظرتون رو با ما در میون گذاشتید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + ده =