چگونه لکه گیری دیوار را بدون نقاشی کل آن انجام دهیم؟

2

به‌طور کلی دیوارهای خانه جزء آن دسته از فضاها و المان‌های دکوراسیونی هستند که به مرور زمان دستخوش تغییرات بسیاری شده و بر اساس عوامل محیطی همچون فرسودگی عمومی، لکه و خراش، کودکان، حیوانات خانگی و… دچار آسیب می‌شوند. به همین دلیل هم هست که استفاده از رنگ و لکه گیری دیوار، جزء بهترین انتخاب‌ها بوده و می‌تواند فضای خانه شما را به‌طور کامل تحت تأثیر خود قرار دهد. در این مطلب از وب‌سایت استادکار با شما هستیم تا به‌طور کامل به همین موضوع بپردازیم و ببینیم که چگونه لکه گیری دیوار را بدون نقاشی کل آن انجام دهیم؟

قبل از هر چیز باید این نکته را بگوییم که ممکن است در نظر اول لکه گیری دیوار، کار ساده‌ای به نظر برسد. اما عدم استفاده از ابزار و تکنیک‌های مناسب نه‌تنها مشکل شما را برطرف نمی‌کند، بلکه می‌تواند موجب بروز و ایجاد لکه‌های ناخوشایند دیگری نیز بشود که اتفاقاً توجه بیشتری را نسبت به لکه‌های قبلی به خود جلب می‌کنند. بنابراین لازم است با آموزش درست و صحیح بتوانید تمامی تکنیک‌های این کار را به خوبی یاد بگیرید و به درستی از آن‌ها استفاده کنید.

گام‌های اول لکه گیری دیوار

به‌طور کلی برای آنکه بتوانید لکه گیری دیوار را به صورت یکدست و یکپارچه انجام دهید، آن هم به گونه‌ای که توجه مستقیم شما را به خود جلب نکند، لازم است به سراغ رنگ و غلتک‌های مناسب و استاندارد این کار بروید. این وسایل، همان‌هایی هستند که پیش از این در مرحله رنگ‌آمیزی دیوار از آن استفاده می‌کردید.

حتی احتمال آن هم وجود دارد که مقداری رنگ از زمانی‌که دیوار را رنگ‌آمیزی کرده بودید، باقی مانده باشد و بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید. در غیر این صورت باید به سراغ خرید و انتخاب رنگی بروید که دقیقاً مطابق رنگ روی دیوار باشد. این رنگ، هم از نظر میزان براق بودن و هم تنالیته رنگی باید با رنگ دیوار شما تطابق داشته باشد. برای انتخاب رنگ درست و اصولی می‌توانید از این روش‌ها استفاده نمایید:

 • استفاده از رنگ‌آمیزی‌های موجود در اپلیکیشن‌ها: امروزه نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های بسیاری وجود دارند که به شما کمک می‌کنند بتوانید رنگ مناسب و درستی را برای دیوار و لکه گیری دیوار خود انتخاب کنید. با این وجود، این احتمال نیز وجود دارد که نتوانید عیناً رنگ مناسبی را پیدا و انتخاب کنید.
 • فناوری تطبیق رنگ: فروشگاه‌های اینترنتی و حضوری بسیاری در طی سالیان اخیر مشغول فعالیت هستند که با یک تجزیه و تحلیل ساده در رنگ دیوار به شما کمک می‌کنند که مناسب‌ترین و دقیق‌ترین رنگ را برای لکه گیری دیوار خود انتخاب نمایید. برای این کار، هم می‌توانید تکه‌ای کوچک از دیوار (حتی یک سانتی‌متر) را به فروشگاه ببرید یا حتی با یک عکس شفاف و واضح بخواهید که رنگ موردنظرتان را پیدا کنید.

بیشتر بدانید: آموزش پتینه‌کاری دو رنگ روی دیوار

آموزش لکه‌گیری دیوار رنگ روغن بدون رنگ‌آمیزی کل آن
برای آنکه بتوانید دیوار خود را لکه گیری کنید، باید رنگ دقیق دیوار را به خوبی تشخیص دهید.

ملاحظات ایمنی در لکه گیری دیوار

قرار گرفتن در معرض بوی رنگ می‌تواند باعث سرگیجه، مشکلات بینایی، سوزش چشم و ریه و همین‌طور سردرد شود. به همین دلیل هم برای مقابله با این خطرات می‌توانید با باز کردن پنجره‌ها و درهای بیرونی اتاق، در محلی با تهویه مناسب کار کنید. در کنار این نیز می‌توانید از یک ماسک استفاده کنید تا از سیستم دستگاه تنفسی خود در برابر بوی تند رنگ دیوار، مراقبت کنید.

نحوه انتخاب رنگ مناسب و ملاحظات ایمنی در نقاشی و لکه‌گیری دیوار
سعی کنید در زمان رنگ کردن دیوار، مراقب بوی تند رنگ هم باشید.

وسایل موردنیاز برای لکه گیری دیوار

 • رنگ
 • غلتک
 • برس کوچک
 • برس فوم کوچک
 • کاردک
 • پارچه خشک
 • پارچه مرطوب
 • پنکه (اختیاری)
 • ماسک صورت (اختیاری)
انتخاب وسایل و تجهیزات مناسب برای لکه‌گیری و نحوه بتونه‌کاری دیوار
با انتخاب وسایل و تجهیزات مناسب، لکه گیری دیوار را درست‌تر پیش ببرید.

فرآیند لکه گیری دیوار

دیوار را آماده کنید

اولین کاری که باید برای لکه گیری دیوار انجام دهید، این است که دیوار را به خوبی برای رنگ‌آمیزی آماده کنید. دیوار شما به هیچ عنوان نباید لکه، آلودگی، سوراخ و… داشته باشد. چراکه تمامی این موارد می‌توانند مانع از چسبیدن و قرار گرفتن رنگ بر دیوار شوند.

برای این کار می‌توانید از یک اسفنج مرطوب استفاده کنید و با کمک آن، دیوار را به خوبی تمیز نمایید. دقت کنید که به هیچ عنوان نباید اثری از کثیفی، لکه، چربی و… روی دیوار شما باقی بماند. بعد از آن هم با کمک یک دستمال خشک، رطوبت روی دیوار را به‌طور کامل پاک کنید. اگر هم دیوار دارای زدگی یا سوراخ باشد، بهتر است آن را به‌طور کامل پاک کرده و آلودگی‌های درونش را از بین ببرید.

بیشتر بدانید: راهنمای کامل نصب کاغذ دیواری را همین‌جا بخوانید

نحوه تمیز کردن سطح پیش از لکه‌گیری دیوار رنگ روغن برای افزایش قدرت چسبندگی
قبل از لکه‌گیری دیوار باید آن را به خوبی تمیز کنید تا با این کار قدرت چسبندگی رنگ را افزایش دهید.

مقدمات لکه گیری دیوار را فراهم کنید

برای آنکه بتوانید ماندگاری و همین‌طور یکدستی رنگ‌آمیزی روی دیوار را افزایش دهید، می‌توانید از وسایل و تجهیزات مناسب آن استفاده نمایید. برای مثال استفاده از پرایمرهای مخصوص این کار می‌تواند چسبندگی و همین‌طور یکدستی رنگ را روی دیوار بیشتر کند.

آموزش لکه‌گیری دیوار با گچ کشته و پرایمر برای افزایش ماندگاری رنگ
با کمک وسایلی همچون پرایمرهای مخصوص، ماندگاری رنگ را افزایش دهید.

رنگ را آماده کنید

حالا وقت آن می‌رسد که به سراغ آماده‌سازی رنگ موردنظر خود بروید. قوطی رنگ را باز کنید و آن را به خوبی رنگ‌آمیزی کنید تا تمامی رنگ‌دانه‌ها و مواد داخلی آن به صورت یکدست، با هم مخلوط شوند. شما می‌توانید این کار را هم به صورت دستی و هم با کمک میکسرهای مخصوص انجام دهید.

یادتان باشد که بسته به نوع رنگی که تهیه کردید، لازم است میزان غلظت یا رقیق بودن آن را تنظیم کنید. برای این منظور هم خواندن دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی رنگ‌ها، بهترین کار خواهد بود. این اطلاعات به شما می‌گویند که لازم است چه میزانی از آب را با رنگ خود مخلوط نمایید. کاهش غلظت رنگ، به نسبت افزایش میزان آب می‌تواند رنگ دیوار شما را نازک‌تر و به دنبال آن روشن‌تر کند.

بیشتر بدانید: آرک رنگی در دیوار نشیمن چه تاثیری بر فضا دارد؟

نحوه بتونه‌کاری دیوار | آموزش آماده‌سازی رنگ برای لکه‌گیری دیوار
سعی کنید با آشنایی کافی از میزان غلظت رنگ خود، آن را به خوبی با مقدار دقیقی از آب، ترکیب کنید.

رنگ را روی دیوار اعمال کنید

قلم‌مو یا غلتک خود را با مقدار کافی از رنگ، آغشته نموده و از نقطه وسط آن شروع به رنگ‌آمیزی کنید. بهتر است ابتدا کناره‌ها و گوشه‌های دیوار را با رنگ پر کنید و بعد به سایر قسمت‌ها برسید. در کنار آن هم توصیه می‌کنیم برای بخش‌هایی کوچک از دیوار که دسترسی به آن‌ها با غلتک سخت می‌شود، از یک قلم‌موی ساده کمک بگیرید.

در آخر اینکه اشتباه نکنید!

با آموزش درست در رابطه با لکه گیری دیوار می‌توانید از اشتباهات احتمالی پیشگیری کرده و روند درست و دقیقی را پیش بگیرید. با این کار، تمامی مراحل این پروسه را به خوبی خواهید شناخت و در نتیجه نیز درست‌تر عمل خواهید کرد. اما مراقب باشید که اشتباه نکنید. هر کجا فکر کردید که ممکن است با انجام این کارها، وضع خراب تر شود دست نگه دارید و از متخصص نقاشی ساختمان کمک بگیرید. حداقل اینطور خیالتان بابت درست انجام شدن کار راحت خواهد بود.

منبع: thespruce

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

2 نظرات
 1. mortezz می گوید

  من بارها سعی کردم که این کار رو انجام بدم ولی هیچوقت تمیز در نیومده!

  1. طلوع حقیقت می گوید

   ما در این مطلب تلاش کردیم که با شفاف سازی مراحل لکه گیری دیوار، روند درست و اصولی را به شما نشان دهیم. طبیعتا این کار ظرافت هایی دارد که ممکن است برایتان ساده نباشد، اما به امتحان کردنش می ارزد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × چهار =