سنسور در و پنجره منزل و نکات خرید آن

0

ورودی‌های خانه شما نقاط ضعف آن محسوب می‌شوند. درب و پنجره‌هایی که موارد امنیتی در آن‌ها رعایت نشده در حقیقت یک علامت بزرگ خوشامدگویی برای دزدان و سارقان خواهند بود. به همین دلیل است که سنسور در منزل، که به آن‌ها «سنسورهای ورودی» یا «سنسورهای پنجره» نیز گفته می‌شود، به روی کار آمدند. در واقع سنسور در و پنجره منزل هم به امنیت خانه شما کمک می‌کند هم می‌تواند یکی از راهکارهای هوشمندسازی خانه نیز محسوب شود. با ما همراه باشید تا مروری بر فواید و نحوه عملکرد این سنسورها داشته باشیم.

سنسور در و پنجره منزل چگونه کار می‌کند؟

تقریبا تمامی سنسورهای در و پنجره از سوییچ رید (Reed Switch) استفاده می‌کنند تا مشخص کنند چه زمانی امنیت یک منطقه ایمن شده به خظر می‌افتد. سوئیچ‌های رید اولین بار در سال ۱۹۳۶ در آزمایشگاه‌های بل اختراغ شد. سوئیچ رید کاربردهای مختلفی دارد، از این سوییچ در کیبوردهای پدالی و لپ تاب‌ها نیز استفاده شده است. همین سوییچ موجب می‌شود زمانیکه شما درب لپ تاپ را می‌بندید به طور خودکار به حالت خواب یا Sleep وارد شود.

سوئیچ رید شامل مجموعه‌ای از اتصالات الکتریکی می‌شود که جدا از هم قرار گرفته‌اند. وقتی که یک فیلد مغناطیسی به موازات این اتصالات الکتریکی قرار بگیرد این دو را به هم نزدیک کرده و مدار بسته می‌شود. سنسور در و پنجره منزل نیز دقیقا به همین شکل است. این سنسورها یک سوییچ رید و یک آهن ربا دارند که یک مدار را تشکیل می‌دهند. حال اگر کسی درب یا پنجره مجهز به سنسور را باز کند، آهن ربا از سوئیچ جدا شده و مدار ناقص می‌شود. این زمانیست که هشدار به صدا در می‌آید که این بستگی به تنظیمات سنسور در منزل شما دارد که آیا برایتان یک پیام ارسال شود یا زنگ هشدار به صدا در بیاید.

سنسور درب منزل چگونه کار می‌کند
سنسور در و پنجره منزل از دو قطعه تشکیل می‌شود که با قرار گرفتن کنار هم یک مدار الکتریکی ایجاد می‌کنند. هرگاه چیزی میان این دو قطعه قرار بگیرد یعنی مدار از حالت همیشگی خود خارج شود، با تشخیص اینکه فردی بدون اجازه وارد خانه شده، سیستم هشدار شروع به کار می‌کند.

 

سنسور درب منزل چگونه کار می‌کند
وقتی درب منزلی که سیستم سنسور هوشمند آن فعال است باز شود سیستم هشدار آن فعال شده و به طرق مختلفی این ورود غیرضروری را اطلاع می‌دهد.

انواع سنسور در و پنجره

سنسورهای در و پنجره اغلب یا با سیم به سیستم امنیتی یا آلارم مورد نظرتان متصل می‌شوند یا باطری دارند و به شکل بیسیم به این سیستم متصل می‌شوند. نصب و راه اندازی سنسورهای در که با سیم متصل می‌شوند دشوارتر و زمان‌برتر است و از سوی دیگر سنسورهای در و پنجره بیسیم نیاز به چک شدن مکرر دارند. هرچند پنل آلارم متصل شده به سنسور هرگاه مشکلی پیش بیاید به شما اطلاع می‌دهد و می‌توانید سریع برای برطرف کردن آن اقدام کنید. اما در هر حال بد نیست هفته‌ای یکبار نسبت به بررسی و چک کردن سنسورهای بیسیم اقدام کنید.

اتصال بین دو سوی سنسور نیز به طرق مختلفی انجام می‌گیرد. اتصال برخی سنسورها به صورت مغناطیسی صورت می‌گیرد. در این نوع سنسورها، زمانیکه دو قطعه از هم دور می‌شوند و در واقع به دلیل جداشدن دو آهنربا، آلارم به صدا در می‌آید. در نوع دیگر سنسورهای در و پنجره، از نور برای برقراری اتصال استفاده می‌شود. یک سوی سنسور نور پخش می‌کند و سوی دیگر آن را دریافت می‌کند. بنابراین وقتی در باز شود، نور دیگر به سمت دیگر سنسور برخورد نمی‌کند و در این حالت سیستم امنیتی شروع به صدا کردن خواهد کرد.

فواید استفاده از سنسور در و پنجره منزل چیست؟

اگر به این سوال فکر می‌کنید که چرا باید از سنسور در منزل استفاده کنید ما به شما فواید این کار را می‌گوییم:

 • جلوگیری از سرقت– بدون شک مهم‌ترین و اولین فایده استفاده از سنسور در و پنجره منزل دور کردن دزدان و سارقان از خانه شماست. با نصب این سنسورها می‌توانید مطمئن باشید زمانی که خانه نیستید نیازی نیست نگرانی بابت سرقت از منزلتان داشته باشید. هرچند روش‌های دیگری برای این کار وجود دارد از جمله نصب دوربین‌های مدار بسته بیسیم.
سنسور درب منزل چگونه کار می‌کند
دزدان و سارقان تلاش می‌کنند از ضعف خانه شما برای ورود به آن استفاده کنند. پنجره‌ها یکی از نقاطی هستند که بسیار مورد توجه دزدان قرار می‌گیرد. بنابراین با نصب سنسور به روی پنجره‌ها، این راه ورود دزدان به خانه را نیز ببندید.
 • هوشمند سازی خانهروش‌های مختلفی برای داشتن یک خانه هوشمند وجود دارد. هرچه خانه شما هوشمندتر طراحی شود نگرانی‌هایتان نیز کمتر خواهد شد. سنسور در و پنجره منزل می‌تواند طوری تنظیم شود که اگر کسی سعی کرد به خانه شما وارد شود برایتان پیامی ارسال کند. بنابراین در هر کجا که باشید می‌توانید از وضعیت خانه خود مطلع باشید.
 • امنیت منزل جلوگیری از سرقت فقط برای زمانیکه شما خانه نیستید اهمیت ندارد. بلکه مهم‌تر از آن امنیت خانه زمانیست که شما خودتان نیز در خانه حضور دارید. با نصب سنسور درب منزل حتی وقتی خواب هم هستید خیلی سریع بدون اینکه شخصی وارد خانه‌تان شود از حضور او باخبر خواهید شد و در خانه خود، بخصوص اگر تنها هستید، احساس امنیت بیشتری خواهید داشت.
 • محافظت از خانه- اگر نمی‌توانید یک سگ هوشیار و باوفا برای نگهبانی از خانه‌تان بیابید، سر و صدایی که آلارم سنسور در منزل شما ایجاد خواهد کرد دست کمی از پارس سگ نگهبان شما نخواهد داشت. بنابراین می‌توانید مطمئن باشید همیشه یک نگهبان بیدار و آگاه برای محافظت از خانه خود دارید.
سنسور درب منزل چگونه کار می‌کند
شما می‌توانید تنظیم کنید هشدار به روی موبایل شما ارسال شود. بنابراین هرکجا که باشید از وضعیت خانه خود آگاه خواهید بود.

چند نکته برای انتخاب سنسور در و پنجره منزل

 1. قبل از اینکه سنسور در و پنجره منزل را تهیه کنید بهتر است مشخصه‌های فنی آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید مناسب جایی که می‌خواهید از آن استفاده کنید است. برخی از سنسورها ممکن است برای برخی درب‌ها یا پنجره‌ها مناسب نباشند. همچنین انتخاب سنسور در مناسب به شرایط خانه شما نیز بستگی دارد. گاهی ممکن است رطوبت بالا موجب شود به مرور زمان سنسور از جای خود کنده شده و شما با آلارم‌های بی دلیل مواجه شوید. بنابراین بسیار مهم است که از متخصصان در این زمینه مشورت بگیرید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید و هزینه شما بابت خرید سنسور نامناسب هدر نرود.
 2. برخی از فلزات ممکن است به مرور زمان به روی آهن ربا و سنسور درب منزل تاثیر بگذارند. بنابراین اگر می‌خواهید این سنسور را به روی دربی که فلزی است نصب کنید بهتر است یا بافر پلاستیکی بین فلز و سنسور قرار دهید تا مطمئن شوید سنسور به درستی کار خواهد کرد. اگر از افراد با تجربه برای نصب سنسور درب منزل کمک بگیرید بدون شک این نکات را به خوبی دانسته و رعایت خواهند کرد.
 3. پنل آلارم سنسور در و پنجره را مرتب چک کنید تا اگر پیغام خطایی دریافت شده پیش از اینکه مشکلی پیش بیاید برطرف کنید. هرگونه پیغام خطایی را به شرکت امینیتی خود اطلاع دهید.
 4. اگر سنسور در و پنجره به مشکلی برخورد کنند، اگرچه امکان تعمیر وجود دارد اما اغلب تعویض آن ارزانتر و امن‌تر خواهد بود.

اگرچه سنسور در و پنجره روشی ایمن برای جلوگیری از ورود سارقان به منزل شماست. اما اگر می‌خواهید امنیت خانه‌تان را بالاتر ببرید باید روش‌های دیگر امنیت خانه را نیز در نظر بگیرید. از جمله آن می‌توان به انتخاب قفل‌های الکتریکی یا حتی نصب دوربین مداربسته اشاره کرد.

سخن پایانی

تکنولوژی همه چیز را متحول کرده است و کاری می‌کند زندگی بشر ساده‌تر شود. نصب سنسور در و پنجره منزل یکی از اولین نکاتی بود که در امنیت خانه و هوشمند سازی آن مورد توجه قرار گرفت. جلوگیری از سرقت و وارد شدن افراد ناشناس به خانه یکی از مهم‌ترین دلایل روی کار آمدن چنین تجهیزات هوشمندی برای منازل بوده است. اگر تصمیم دارید برای امنیت خانه خود حرکتی انجام دهید، شاید نصب سنسور درب و پنجره بتواند شروع خوبی برای منزل شما باشد.

منبع :simplisafe

هوشمندسازی منازل

هوشمندسازی منازل (این خدمت موقتا غیرفعال است)

 • کنترل کلیه سیستم‌های الکترونیکی منزل
 • هوشمندسازی روشنایی،برق و تهویه مطبوع
 • هوشمندسازی شیر برقی آب و گاز
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × پنج =