چند وقت یکبار باید تعویض فیلتر کولر گازی را انجام داد؟

0

فیلترهای هوا در سیستم گرمایش و تهویه مطبوع انواع کولرهای گازی نقش مهمی ایفا می‌کنند. هدف اصلی یک فیلتر هوا، محافظت از سیستم در برابر گرد و غبار و اشیای خارجی موجود در هوا است و به طبع این تصفیه روی کیفیت هوای داخل ساختمان نیز اثر می‌گذارد. در این پست استادکار قصد داریم روش کاربردی برای تعویض فیلتر کولر گازی ارائه کرده و درباره عواملی که روی مدت زمان تعویض فیلتر کولر گازی اثر دارند، صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

فیلتر کولر گازی چه وظیفه‌ای برعهده دارد؟

مهم‌ترین وظیفه فیلتر کولر گازی جلوگیری از ورود ذرات ریز گرد و غبار به داخل سیستم تهویه کولر است. کولر گازی از ۴ بخش اصلی؛ اواپراتور، کمپرسور، کندانسور و منبسط کننده تشکیل می‌شود. اگر هر یک از این چهار بخش مسدود شوند، عملکرد کولر گازی دچار مشکل می‌شود. به عنوان مثال اگر کویل تبخیر کننده (اواپراتور) کثیف شود، سیستم تهویه کارایی خودش را از دست می‌دهد. کویل‌های تبخیر کننده بخاطر وجود گرد و غبار نمی‌توانند به طور مناسب گرما را جذب کنند. به همین دلیل وجود فیلتر هوا برای عملکرد درست کولر گازی ضروری است.

راهنمای تعویض فیلتر کولر گازی
تعویض فیلتر کولر گازی می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات کولرگازی جلوگیری کند

از فواید فیلتر کولر گازی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش طول عمر سیستم تهویه کولر گازی
 • بهبود کارایی و راندمان سیستم
 • افزایش کیفیت هوای محیط داخل ساختمان
 • کاهش احتمال تنفس هوای آلوده (به ویژه در مناطقی که میزان آلاینده‌های هوا زیاد است.)

چند وقت یک بار باید فیلتر کولر گازی را تعویض کرد؟

از آنجایی که وجود فیلتر هوا برای کولر حیاتی است باید آن را در بهترین شرایط ممکن و همیشه تمیز نگه دارید. عوامل مختلفی روی زمان تعویض فیلتر کولر گازی اثر دارند در ادامه آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

۱- نوع فیلتر هوا

اگر از فیلترهای ارزان قیمت استفاده کنید؛ ناچارید خیلی زود آن‌ها را جایگزین کنید و این می‌تواند برای‎تان هزینه بر باشد. در حالی که انتخاب‌ بهتر استفاده از فیلترهایی با جنس فایبرگلاس و پارچه‌های قابل شستشو است. یکی دیگر از گزینه‌های خوب، خرید فیلترهای هپا (HEPA) است.

تعویض فیلتر کولر گازی
فیلتر باکیفیت هپا اکثر آلاینده‌های هوا مانند گرد و غبار، تخم قارچ‌ها، پوست و موی حیوانات خانگی، دود سیگار و توتون را حذف می‌کند و کیفیت هوا را افزایش می‌دهد.

۲- تعداد ساکنین خانه

چند نفر در خانه زندگی می‌کنند؟ آیا سیگار می‌کشید؟ حساسیت خاصی دارید؟ از حیوان خانگی نگهداری می‌کنید؟ سوزاندن عود و شمع‌های معطر چطور؟ پاسخ هر یک از این سوالات می‌تواند روی کیفیت هوای منزل شما اثر بگذارد و این به معنی زودتر کثیف شدن فیلتر کولر گازی است. اگر پاسخ تمامی این سوالات «بله» است، پس باید ماهی یک بار فیلتر را تعویض کنید. اگر خانه کم جمعیت دارید و اکثر پاسخ‌ها منفی است، حداقل هر شش ماه یک بار فیلتر نیاز به تعویض دارد.

۳- کیفیت هوا در خانه

وجود فردی سیگاری در خانواده، سوزاندن بیش از حد شمع‌های معطر، زندگی و سکونت در شهرهای آلوده یا نگهداری از حیوانات خانگی؛ تمامی این موارد روی کیفیت هوای خانه شما اثر می‌گذارند در چنین موقعیتی خوب است که ماهی یک بار فیلتر کولر گازی را عوض کرده یا آن را بشویید.

۴- حیوانات خانگی

ذرات پوست و موی حیوان خانگی هم جزو آلاینده‌هایی است که روی کیفیت هوا اثر می‌گذارد. اگر یک حیوان خانگی دارید با هر بار تعویض فیلتر کولر گازی تا ۲ الی ۳ ماه از هوای مناسبی برخوردار خواهید بود. ولی اگر از چندین حیوان خانگی نگهداری می‌کنید باید به صورت ماهانه تعویض فیلتر کولر را انجام دهید.

۵- حساسیت‌های تنفسی و آسم

افرادی که به حساسیت‌های تنفسی و آسم مبتلا هستند، نسبت به سایرین نیاز به استنشاق هوای سالم‌تری دارند. این موضوع زمانی که در شهرهای آلوده زندگی می‌کنید و یا حیوان خانگی دارید دو چندان می‌شود. برای چنین زمان‌هایی باید حتما از فیلترهای هپا استفاده کرده و آن را به صورت ماهانه تعویض کنید.

نحوه تعویض فیلتر کولر گازی

برای تعویض فیلتر کولر گازی مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا کولر گازی را خاموش کنید.
 • برای تعویض فیلتر باید پنل دسترسی کولر را بردارید.
 • فیلتر قدیمی را بیرون بیاورید.
 • فیلتر جدید را به جای آن قرار دهید.به فلش دو طرف فیلتر توجه کنید، اطمینان کسب کنید که فیلتر در جهت صحیح قرار گرفته باشد(حتما باید فلش روی فیلتر به سمت جریان هوا قرار بگیرد).
 • پنل دسترسی کولر را ببندید و مجدد آن را روشن کنید.
نحوه تعویض فیلتر کولر گازی
اگر از فیلترهای قابل شستشو استفاده کنید به طور قابل توجهی در هزینه‌های تعویض آن صرفه جویی می‌شود.

نظرات و پیشنهادات

برای اینکه از هوایی سالم و پاکیزه برخوردار باشید و سیستم تهویه به خوبی کار کند باید فیلتر کولر گازی را در زمان‌های مناسب تعویض کنید. اگر در یک خانه متوسط و بدون حیوان خانگی زندگی می‌کنید، هر ۹۰ روز و اگر در خانه سگ یا گربه نگه می‌دارید هر ۶۰ روز فیلتر را عوض کنید. برای افرادی که بیش از یک حیوان خانگی نگه می‌دارند و دچار آلرژی‌های تنفسی هستند هر ۲۰ تا ۴۵ روز یک بار زمان مناسبی برای تعویض فیلتر کولر گازی است.

شما هر چند وقت یک بار تعویض فیلتر کولر گازی را انجام می‌دهید؟

منابع: Landmarkhw | Climatedesign | Presidentialheatandair

نصب تعمیر و سرویس کولرگازی

سرویس کولرگازی، نصب و تعمیر آن

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =