۰ تا ۱۰۰ نحوه تعویض آب استخر و مدت زمان تعویض آب استخر شنا

0

استخرهای شنا محیطی مناسب برای سرگرمی و ورزش افراد مختلف و علاقه‌مند به آب‌تنی هستند. داشتن استخر در خانه یا ویلای شخصی، یک امکان فوق‌العاده برای خانواده است. استخر شخصی مکانی برای تفریح و ورزش و آرامش و سرگرمی اعضای خانواده است و در عین حال در صورت رعایت نکردن بهداشت و به موقع تعویض نکردن آب می‌توانند موجب بروز بیماری در افراد شوند زیرا میکروب‌ها و ویروس‌ها در محیط‌های مرطوب و بعضاً در آب، رشد سریع‌تر و شیوع بیشتری دارند.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که در منزل یا ویلای شخصی خود استخر دارید و تعویض آب استخر و پاک‌سازی آن را شخصاً انجام می‌دهید، توصیه می‌کنیم این مطلب را بخوانید و نکات مهم در تعویض آب استخر را یاد بگیرید. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

چرا باید آب استخر تعویض شود؟

همان‌طور که می‌دانید استخرها در انواع مختلفی وجود دارند و بسته به این‌که کاربری شخصی یا عمومی داشته باشند مدت زمان تعویض آب استخر می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی با اینکه آب استخرها آشامیدنی نیست ولی باید کیفیتی به اندازه آب‌های آشامیدنی و در برخی موارد حتی با دقتی بیشتر صورت گیرد. در ارتباط با استخرهای عمومی لزوم سالم سازی و ضدعفونی کردن آب استخرها مسئله‌ای در سطح جهانی است چرا که در استخرهای عمومی و حتی استخرهای خانگی که رعایت اصول بهداشتی صورت نمی‌گیرد، امکان انتقال و ابتلا به انواع بیماری‌های گوارشی، بینایی، تنفسی، پوستی و سیستم ادراری به طور مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد.

از نگاه مرکز بین‌المللی بهداشت و کنترل بیماری‌ها، شایع‌ترین بیماری‌های ناشی از استفاده از استخرهای شنا بیماری‌های قارچی، حساسیت‌های پوستی، بیماری‌های گوارشی خصوصاً زخم معده و عفونت‌های گوش است.

درواقع آب استخرها مکانی برای تجمع مواد دفعی بدن مثل ترشحات دهان، بینی، عرق و… است، این موارد در صورتی که دستورات شستشوی قبل از ورود به استخر نیز صورت نگیرند می‌توانند باعث آلودگی آب شوند. در این حالت به تدریج کیفیت آب کاهش می‌یابد و نیاز به تعویض آب استخر شنا است.

توجه کنید که صرف شفاف بودن آب یک استخر شنا به معنای بهداشتی بودن آن نیست چرا که ترکیبات مختلفی مثل کلر وجود دارند که به راحتی از آن‌ها برای شفاف‌سازی آب استفاده می‌شود.  استاندارد مقدار کلر آزاد باقی‌مانده در آب استخر از ۱ تا ۳/۵ میلی‌گرم در لیتر است. این ترکیبات باید به میزان مشخص و در زمان مشخص و دائماً بررسی شوند از طرفی شاخص‌های دیگری مثل سطح pH آب و تغییر رنگ آب استخر به دلیل وجود عناصر آهن و منگنز نیز باید بررسی شوند؛ بنابراین با تعویض به موقع آب استخر و کنترل منظم شاخص‌های بهداشتی آن می‌توانید ضمن بهره بردن از فواید بی شمار شنا کردن از سلامت خود نیز اطمینان یابید.

چرا باید آب استخر تعویض شود؟
به منظور جلوگیری از ابتلا و شیوع انواع بیماری‌های پوستی، گوارشی و ادراری مسئولان استخرهای عمومی و صاحبان استخرهای شخصی می‌بایست به طور منظم آزمون‌هایی شیمیایی، باکتریولوژیکی، pH سنجی و دیگر ضوابط بهداشتی نگهداری استخرها را رعایت و اجرا کنند.

معرفی برخی ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی و زیست‌محیطی مؤثر بر کیفیت آب استخر

 • میزان pH: درجه بازی یا اسیدی بودن آب توسط این کمیت سنجیده می‌شود. pH ایده‌آل آب استخرها مقداری بین ۲/۷ تا ۸ است. PH بالاتر از این میزان موجب اختلال در فرآیند گندزدایی توسط کلر، کدر شدن آب و برخی از آسیب‌های پوستی می‌شود. از طرفی pH کمتر نیز می‌تواند باعث خوردگی و زنگ‌زدگی سطوح و نیز تحریکات پوستی بدن شود.
 • میزان دما: دمای تعیین شده برای آب استخرها بین ۲۶ تا ۲۸ درجه است. در ارتباط با استخرهای سرپوشیده دمای محیط نیز در تعادل دمایی آب استخر تأثیر گذار است و معمولاً ۲۹ تا ۳۱ درجه در نظر گرفته می‌شود.
 • شفافیت: فارغ از زیبایی ظاهری که شفافیت آب استخر به محیط خود می‌بخشد، شفاف‌سازی آب استخرها موجب می‌شود حذف ذرات معلق، عوامل گندزدا و … خواهد شد. از طرفی ایمنی شناگرها به‌واسطه تخمین عمق استخر فراهم می‌شود. شفافیت باید به نحوی باشد که کف استخر از قسمت پرعمق آن نیز به طور واضح دیده شود. در مقاله بررسی عوامل اصلی کدر شدن آب استخر به طور اختصاصی به این موضوع پرداخته شده است.
 • ارزیابی‌های میکروبیولوژیکی: همان‌طور که در بخش قبل ذکر شد بررسی عوامل میکروبی و سایر عوامل از ملزومات مدیریت یک استخر شنا است. در این ارتباط معمولاً به‌واسطه سیستم‌های تصفیه که عملکرد قابل قبولی دارند و همچنین فرآیندهای گندزدایی تقریباً تمام باکتری‌ها، قارچ‌ها و … از بین می‌رود با این حال مشکل اصلی تجمع مواد دفعی بدن مثل ترشحات دهان، بینی، عرق و. است، روش‌های متنوعی مثل استفاده از لامپ‌های UV، ترکیباتی نظیر کلر و برم وجود دارند که از میان آن‌ها استفاده از کلر برای گندزدایی استخرها مرسوم‌تر است. همان‌طور که ذکر شداستاندارد مقدار کلر آزاد باقی‌مانده در آب استخر از یک تا ۳/۵ میلی‌گرم در لیتر است و حداقل آن ۶/۰ میلی‌گرم است.
تعویض آب استخر شنا مدت زمان تعویض آب استخر شنا
همان‌طور که ذکر شد مقادیر کمتر یا بیشتر از حد تعیین شده pH برای آب استخرها می‌تواند موجب آسیب به فرد و یا تجهیزات شود. برای مثال کاهش کمتر از ۴/۷ مقدار pH در حضور نیتروژن یا آمونیاک و در ترکیب با کلر آزاد موجب تشکیل کلرآمین می‌شود که علت اصلی قرمزی چشم پس از شنا است.

مدت زمان تعویض آب استخر شنا

آب استخر را چند وقت یکبار باید عوض کرد؟

مدت زمان تعویض آب استخر شنا بستگی به نوع کاربری آن و میزان استفاده از آن بستگی دارد. اگر استخرها را بر اساس نوع سیستم تصفیه آب به کار گرفته شده در آن‌ها تقسیم‌بندی کنیم سه نوع اصلی استخرهای پر و خالی شونده، استخرهای دارای جریان آب مداوم و استخرهای دارای سیستم گردش آب بسته را شامل می‌شوند.

 • استخرهای پر و خالی شونده: این استخرها پس از وارد شدن آب تازه مورد استفاده قرار می‌گیرند و بعد از مدتی و کاهش کیفت، استخر می‌بایست تخلیه و آب پاکیزه مجدداً آبگیری شود. به طور معمولاً بین هر ۶ تا ۸ ساعت یک بار این عمل صورت می‌گیرد.
 • استخرهای دارای جریان آب مداوم: در این نوع استخر، از یک سمت آب پاکیزه دائماً وارد استخر شده و از سمت دیگر بدون تصفیه خارج می‌شود. این نوع استخر از این منظر که کمتر دچار آلودگی می‌شوند از استخرهای پر و خالی شونده بهتر هستند اما معمولاً در مناطقی که آب به میزان فراوان وجود دارد استفاده می‌شوند و از طرفی کیفیت نوع آب مورد مصرف و تعداد شناگر در آن‌ها نباید از میزان معینی کمتر باشد.
 • استخرهای دارای سیستم گردش آب بسته: این نوع استخرها همان‌طور که از نام آن پیدا است به صورت گردشی عمل می‌کنند، درواقع در این نوع استخر یک پمپ همواره میزان مشخصی از آب را در استخر به جریان می‌اندازد و آب خروجی پس از تصفیه کامل و رسیدن به کیفیت استاندارد دوباره به داخل استخر وارد می‌شود. در این نوع استخر نیز معمولاً گردش آب در استخرهای عموی هر ۶ تا ۸ ساعت یک بار و برای استخرهای خانگی هر ۱۲ ساعت یک بار می‌بایست باشد.

اما بر اساس نحوه مصرف از استخرهای شنا آن‌ها را به انواع مختلفی مثل استخرهای خانگی، تجاری، آموزشی، درمانی، کودکان، عمومی و… دسته بندی می‌کنند. در جدول زیر تعداد دفعات تعویض آب استخر شنا را برای هر گروه مشاهده می‌کنید:

نوع استخر تعداد دفعات لازم جهت تعویض آب در شبانه روز
استخر خانگی ۳ مرتبه (هر ۸ ساعت یک بار)
استخر تجاری ۴ مرتبه (هر ۶ ساعت یک بار)
استخرهای آموزشی و تمرینی ۶ مرتبه (هر ۴ ساعت یک بار)
استخر درمانی ۴۸ مرتبه (هر نیم ساعت یک بار)
استخر مخصوص کودکان ۱۲ مرتبه (هر ۲ ساعت یک بار)
استخر عمومی

۴ مرتبه (هر ۶ ساعت یک بار)

این تعداد بر حسب تعداد مراجعه کننده بین هر ۲ تا ۶ ساعت متغیر است.

مدت زمان تعویض آب استخر شنا مدت زمان تعویض اب استخر
همان‌طور که ذکر شد تعداد و زمان مناسب برای تعویض آب استخر شنا به نوع استفاده از آن برمی‌گردد، دارندگان استخرهای خصوصی از نوع گردشی می‌توانند میزان چرخش آب را روی هر ۱۲ ساعت یک بار تنظیم کنند اما در استخرهای عمومی این مقدار به هر ۶ تا ۸ ساعت کاهش می‌یابد.

نحوه تعویض آب استخر

در ادامه سه مرحله مهم برای تعویض آب استخر را ذکر می‌کنیم، توجه کنید که پس از پر کردن آب استخر، می‌بایست از روش های گرم کردن آب استخر برای تنظیم دمای آب استفاده کنید، همچنین می‌بایست پمپ تصفیه استخر را راه‌اندازی کنید و حداقل یک شبانه روز و ۴ مرتبه فیلتر آن صورت بگیرد، پیش از این در ارتباط با انواع روش‌های تصفیه آب استخر به طور مفصل صحبت کرده‌ایم. علاوه بر این به طور معمول سه ترکیب کلر، سولفات آلومینیوم و سولفات مس یا کات کبود بعد از آب‌گیری استخر به آن افزوده می‌شود. در ارتباط با اثر کلر زیاد در آب استخر و عوارض آن برای بدن به طور جداگانه قبلا صحبت شده و خواندن دوباره آن خالی از لطف نیست.

 • تخلیه آب استخر

  ۱. برای تخلیه آب استخر باید از افراد متخصص این کار کمک بگیرید، اما اگر علاقه مند هستید خودتان این کار را انجام بدیم به یک فروشگاه تجهیزات استخر رفته و یک پمپ تخلیه آب استخر را برای چند ساعت اجاره کنید.
  ۲. پمپ تخلیه را با دقت راه‌اندازی کنید. توجه کنید که برای تخلیه آب استخر می‌بایست لوله و شیلنگ خروجی را به یک فاضلاب شهری منتهی کنید و هرگز در حیاط یا خیابان رها نکنید.
  ۳. میزان و شدت آب خروجی از استخر بستگی به قوانین شهرداری، قدرت پمپ و اندازه دریاچه دارد و شما می‌بایست روند تخلیه آب را به طور مداوم بررسی نمایید. سرعت معمول پمپ‌های تخلیه آب حدوداً ۵۰ گالن در دقیقه است.
  ۴. در صورتی که آب استخر کثیف باشد، حتماً خطی از خود روی دیواره‌های استخر شما به‌جا می‌گذارد، بنابراین لازم است به کمک یک شلنگ با فشار آب این نواحی را تمیز کنید.
  ۵. منتظر بمانید تا آب استخر تقریباً به طور کامل خالی شود و در انتها آب باقی‌مانده را به صورت دستی خارج کنید.

میزان کلر در آب استخر علت کرم زدن آب استخر
همان‌طور که ذکر شد بهتر است برای تخلیه آب استخر خود از افراد متخصص که تجهیزات لازم آن را به همراه دارند کمک بگیرید و در صورتی که قصد استفاده مستقیم از پمپ‌های تخلیه آب را دارید، حتماً دستورات لازم را از فروشنده دریافت کنید.
 • تمیز کردن استخر

  آب استخر را چند وقت یکبار عوض میکنند مدت زمان تعویض آب استخر
  سطوح کف و دیواره استخرها، مخصوصاً استخرهای خانگی که معمولاً در طول دوره زمستان بدون استفاده می‌مانند محل مناسبی برای تجمع مواد آلوده، جرم و حتی جلبک‌ها هستند که می‌بایست در هنگام تعویض آب استخر به طور کامل شستشو و پاکیزه شوند.

  ۱. روش‌های مختلفی برای تمیز کردن و تست سلامت و ایمن بودن استخر زمانی که از آب پر است وجود دارد؛ اما هنگامی که شما استخر خود را خالی کرده‌اید می‌توانید از مواد شوینده و به کمک ساییدن سطوح داخلی، تمامی جرم‌ها و آلودگی‌های دیواره‌ها را از بین ببرید.
  ۲. اگر کمی حرفه‌ای‌تر باشید و یا به دستگاه‌های تمییز کننده سطوح دسترسی داشته باشید، گزینه ایده‌آل تری پیش رو خواهید داشت. علاوه بر این خیلی ساده شما می‌توانید با تماس با همکاران ما در استادکار از خدمات متخصصین مجرب و مجهز آن‌ها استفاده کنید. برای مثال شستشو با اسید یکی از روش‌های جدید و مؤثر شستشوی سطوح آلوده و کثیف است.

 • پر کردن استخر

  نگهداری آب استخر رو باز نگهداری استخر روباز در باغ
  نکته مهم پر کردن آب استخر، ضمن توجه به حجم آن، انجام تست‌ها و بررسی تغییرات شیمیایی و زیستی آب استخر است که می‌بایست بعد از هر بار تعویض آب استخر صورت بگیرد.

  ۱. مقدار زمان لازم برای پر شدن استخر خود را با توجه به قدرت پمپ و اندازه استخر بسنجید و هرگز پر شدن استخر را در طول شب که امکان بررسی آن را ندارید، انجام ندهید.
  ۲. اجازه دهید استخر پر شود و پس از آن نیاز است که میزان pH، سختی آب و کلسیم را اندازه‌گیری نمایید و به کمک ترکیباتی نظیر کلر، نمک و سیانوریک اسید مقدار آن‌ها را در سطح مناسب خود تنظیم کنید.

سخن پایانی

در این مطلب ضمن بررسی و عنوان ویژگی‌های مهم فیزیکی و شیمیایی آب استخر شنا به نحوه تعویض کردن آن نیز پرداختیم، همان‌طور که توجه کردید، استخرهای شنا کاربری‌های متفاوتی دارند و بنا بر وضعیتی که دارند نگه‌داری آن‌ها نیز متفاوت است. در مطالب آتی ضمن بررسی عوامل ایجاد آلودگی‌ها در استخر به بررسی عوامل سبز شدن آب استخر و راه‌های جلوگیری از آن خواهیم پرداخت. نظر شما چیست؟ شما برای تعویض آب استخر خود چه نکاتی را در نظر می‌گیرید، در بخش نظرات منتظر شما هستیم…

منابع: hunker l aquamobileswim

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 14 =