چگونه فر اجاق‌ گاز خود را به راحتی تمیز کنیم؟

0

تمیز کردن اجاق‌گاز مثل دندان‌پزشکی رفتن می‌ماند: تعداد کمی از افراد برای انجام آن اشتیاق دارند اما ضروری است! باوجودآنکه برق انداختن اجاق‌گاز از سخت‌ترین کارهای آشپزخانه به نظر می‌رسد، اما با به کار بردن روش‌های کارآمد و مواد و وسایل ساده متوجه می‌شوید که این کار آن‌قدرها هم مشکل نیست. در این مقاله روش تمیز کردن فر اجاق‌گاز و سایر قسمت‌های آن را توضیح می‌دهیم. با استادکار همراه باشید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

نکات پیش از پاک کردن لکه‌های اجاق‌گاز

قطعات جداشدنی داخل فر مثل سینی و میله‌ها، همچنین شعله‌های روی گاز را خارج کنید. این قطعات را جداگانه تمیز می‌کنیم. وسایل و موادی که برای تمیز کردن فر نیاز دارید در هر خانه‌ای پیدا می‌شود:

 • جوش‌شیرین
 • سرکه سفید
 • مایع ظرف‌شویی
 • دستکش پلاستیکی
 • دستمال پارچه‌ای
 • یک کفگیر پلاستیکی یا سیلیکونی
برق انداختن اجاق گاز
پیش از تمیز کردن اجاق‌گاز صبر کنید تا بدنه آن خنک شود.

دستور تمیز کردن فر اجاق‌گاز

۱- قبل از هر چیز اجازه دهید گاز پس از آشپزی به‌طور کامل خنک شود و سینی و میله‌های داخل فر را خارج کنید.

۲- در یک کاسه کوچک نصف لیوان جوش‌شیرین بریزید و کم‌کم آب به آن اضافه کنید تا یک خمیر سفیدرنگ شُل به دست آید.

۳- حالا وقت آن رسیده که داخل فر و به‌خصوص قسمت‌هایی که باقی‌مانده غذای سوخته به آن چسبیده است را با مخلوط جوش‌شیرین و آب بپوشانید. دستکش‌های پلاستیکی خود را بپوشید زیرا در فرهای کثیف اثر دوده شعله روی دیواره‌های فر باقی می‌ماند و باعث سیاه شدن دست شما می‌شود. با آغشته کردن داخل فر به جوش‌شیرین مشاهده می‌کنید که رنگ خمیر کم‌کم به قهوه‌ای گرایش پیدا می‌کند که نشانه پاک شدن آلودگی‌ها و دوده‌هاست.

۴- پس‌ازآن که داخل فر و به‌خصوص قسمت‌های چرب و آلوده را به ترکیب جوش‌شیرین و آب آغشته کردید، لازم است اجازه دهید فر برای ۱۲ تا ۲۴ ساعت به همان شکل باقی بماند. در این فاصله سینی و میله‌های داخل فر را بشویید.

بیشتر بدانید روش برق انداختن و جلا دادن اجاق گاز شیشه ای

۵- اگر به میله‌های فر لکه‌های خشک چسبیده است و آثار حرارت و سوختگی بر آن پیداست، بهتر است از قبل آن‌ها را در یک لگن بزرگ یا وان حمام پر از آب ولرم و کمی مایع ظرف‌شویی خیس کنید. اجازه دهید میله‌ها در مخلوط آب و مایع ظرف‌شویی به مدت حداقل ۴ ساعت باقی بمانند سپس با اسکاچ و مایع ظرف‌شویی آن را بشویید.

۶- با گذشت بیش از ۱۲ ساعت می‌بینیم که جوش‌شیرین درون فر خشک‌شده است. با یک دستمال پارچه‌ای نمدار پودر جوش‌شیرین را پاک کنید. اگر غذاهای سوخته هنوز به دیواره‌های فر چسبیده بودند با یک کفگیر سیلیکونی یا پلاستیکی آن را بتراشید.

۷- کمی سرکه سفید رقیق را داخل آب‌پاش بریزید. سرکه را داخل فر اسپری کنید.

۸- با یک دستمال نم‌دار برای آخرین بار داخل فر را دستمال بکشید تا باقی‌مانده جوش‌شیرین و سرکه پاک شود و داخل فر برق یافتد. میله‌ها و سینی‌های تمیز را به داخل فر بازگردانید.

پاک کردن و تمیز کردن چربی فر
هنگام تمیز کردن فر مواظب باشید شعله فر خیس نشود.

دستور تمیز کردن شعله‌های گاز

برای آن‌که جریان گاز به‌طور یکپارچه برقرار شود لازم است شعله‌های گاز تمیز و بدون گرفتگی باشند. روش تمیز کردن شعله‌های گاز به مدل گاز بستگی دارد و ممکن است برای مدل‌های مختلف اجاق‌گاز متفاوت باشد. بهترین کار این است که به دستور استفاده از اجاق‌گازتان مراجعه کنید یا اگر به آن دسترسی ندارید مدل اجاق‌گاز را سرچ کنید و در مورد آن اطلاعات لازم را مطالعه کنید. اما به‌طورکلی می‌توانید با یک دستمال نمدار اطراف شعله را خوب تمیز کنید و برای برطرف کردن گرفتگی سوراخ‌ها از مسواک استفاده کنید.

پاک کردن اجاق گاز روش تمیز کردن اجاق گاز
هنگام تمیز کردن شعله‌های گاز دقت کنید که لبه‌ها و درزهای آن نیز با مسواک به‌خوبی تمیز شوند.

دستور تمیز کردن میله‌های گاز

میله‌های روی اجاق‌گاز بیش‌تر در معرض ریختن روغن، چربی و تکه‌های غذای هستند. برای آن‌که تکه‌های غذای سوخته و چسبیده به میله جدا شوند، میله‌ها را در سینک ظرف‌شویی در مخلوط آب گرم و مایع ظرف‌شویی خیس کنید. پس از گذشت چند ساعت با اسکاچ میله‌ها را تمیز کنید.

روش نحوه تمیز کردن اجاق گاز با آب و صابون
در صورتی که میله‌های گاز خیلی کثیف نباشند نیازی به خیساندن آن‌ها در آب و صابون نیست.

دستور تمیز کردن روی اجاق‌گاز لعابی

بدنه بعضی اجاق‌گازها از جنس فولاد ضدزنگ است و بعضی مدل‌های اجاق‌گاز بدنه لعابی دارند. برای تمیز کردن اجاق‌گاز لعابی باید به یاد داشته باشید که نمی‌توانید از اسکاچ زبر استفاده نمایید زیرا روی بدنه اجاق خش ایجاد می‌شود. به‌جای اسکاچ می‌توانید از اسفنج استفاده نمایید.

مراحل تمیز کردن روی اجاق‌گاز لعابی و ضدزنگ به دستور تمیز کردن فر شباهت دارد:

۱- گاز را خاموش‌کنید و صبر کنید تا خنک شود سپس میله‌های روی گاز را بردارید.

۲- قدری جوش‌شیرین را با آب مخلوط‌کنید تا یک خمیر روان به دست آید. روی گاز را با این مخلوط بپوشانید و اجازه دهید چندساعتی به همین شیوه باقی بماند. درصورتی‌که لکه‌های سفت زیادی روی گاز ایجادشده چند قطره آب‌لیمو به مخلوط جوش‌شیرین و آب اضافه کنید.

۳- با یک قاشق یا کفگیر پلاستیکی یا سیلیکونی قسمت‌هایی از روی گاز که غذای سفت شده به آن چسبیده است را به‌آرامی بتراشید.

۴- با یک دستمال نمدار جوش‌شیرین را از روی گاز پاک‌کنید. دستمالی را آغشته به آب و مایع ظرف‌شویی کرده و روی گاز را خوب تمیز کنید. با دستمال نمدار مجدداً روی گاز را پاک‌کرده و برق بی اندازید.

بیشتر بخوانید بررسی مشکلات رایج فر

تمیزکردن میله های اجاق گاز تمیز کردن اجاق گاز لعابی
اجاق‌گاز با رویه لعابی را هیچ‌وقت با اشیا تیز و زبر تمیز نکنید زیرا به زیبایی آن خدشه وارد می‌شود.

سخن پایانی

با کمک مواد طبیعی مثل جوش‌شیرین و سرکه به‌آسانی می‌توانید کثیف‌ترین اجاق‌گازها را تمیز نمایید. بهتر است اجازه ندهید در طول زمان آلودگی و چربی در فر اجاق‌گاز جمع شود. با تمیز کردن فر و روی اجاق در فواصل زمانی کوتاه‌تر ضمن این‌که همیشه یک اجاق‌گاز تمیز خواهید داشت، فرآیند تمیز کردن نیز برای شما آسان‌تر خواهد بود.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + یک =