بهترین روش های تمیز کردن سرامیک چیست؟

2

در مقاله تمیز کردن لکه زنگ زدگی از سینک قول این را دادیم درباره ی بهترین روش تمیز کردن سرامیک بیشتر بگوییم در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت. سرامیک‌های براق، به عنوان نشانه‌ای از تمیزی و لوکس بودن فضاهای داخلی شناخته می‌شوند و به همان اندازه نیز کمترین لک و آلودگی روی سرامیک‌ها، ناخوشایند و بدمنظر خواهد بود. با این حساب لازم است که بهترین روش تمیز کردن سرامیک را شناخته و آن را پیوسته به کار بگیرید. مهم نیست که این سرامیک در سرویس بهداشتی، حمام و یا آشپزخانه و کف سالن پذیرایی باشد؛ به هر حال شستشوی سرامیک و روش‌های براق کردن آن، فوق العاده مهم هستند‌.

در ادامه برای آشنایی با روش براق کردن سرامیک، با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

تمیز کردن سرامیک

برای تمیز کردن سرامیک و البته براق نگاه داشتن آن، باید برخی نکات را بابت پیشگیری در نظر داشته و از برخی دستور العمل‌ها به عنوان روش‌های پاک کننده، بهره‌مند شوید.

استفاده از دستمال جادویی برای تمیز کردن سرامیک
برای تمیز کردن سرامیک باید مراحلی از جمله جاروبرقی کشیدن، لکه زدایی و تی کشیدن خیس و خشک را پشت سر بگذارید.

استفاده از جارو برقی برای تمیز کردن سرامیک

اولین مرحله از تمیز کردن و البته تمیز نگاه داشتن سرامیک‌ها، استفاده از جاروبرقی است. برای این منظور جاروبرقی را در حالت جارو کردن سرامیک و سنگ قرار دهید و کف محیط را به خوبی از هر ذره اضافه‌ای، پاک نمایید.

تی کشیدن‌های مداوم و استفاده از فرچه برای تمیز کردن شیارها

اگر ممکن است هر روز و در غیر این صورت حداقل دو یا سه بار در هفته، سرامیک‌ها را تی بکشید. بهتر است تی را کمی مرطوب ساخته و به کمک رطوبت آن غبار روز سرامیک‌ها را بزدایید. همین طور اگر شیار بین سرامیک‌ها، تغییر رنگ داده و یا جرم گرفته است؛ باید از یک فرچه جداگانه برای تمیز کردن آن‌ها استفاده نمایید.

تی کشیدن‌های مداوم و استفاده از فرچه برای تمیز کردن شیارها
پس از به کار بردن جارو برقی برای پاک کردن تمامی ذرات اضافی از روی سرامیک، نوبت تی کشیدن مرطوب می رسد. به جای تی می توانید از بخارشور نیز بهره مند شوید.

بخارشور، یک جایگزین عالی

اگر به بخارشور دسترسی دارید، به جای تی از آن استفاده کرده و سرامیک‌هایی براق برجای بگذارید. بخار خارج شده از بخارشور، تاثیر بیشتری بر لکه‌ها داشته و حتی به برق انداختن سرامیک نیز بهتر کمک می‌کند. پیشنهاد داریم روش های بخارشویی ماشین را مطالعه کنید .

با لکه‌های روی سرامیک چطور برخورد کنیم؟

اگر لکه‌هایی روی سرامیک ها وجود دارد که با تی کشیدن به تنهایی یا استفاده از بخارشور، همچنان در جای خود باقی مانده‌اند، چاره‌ای جز استفاده از یک محلول تمیزکننده نخواهید داشت. ترجیح این است که از محلول‌های تمیزکننده صنعتی و شیمیایی دوری کرده و به یک محلول خانگی روی بیاورید.

بهترین محلول‌های خانگی پاک کننده سرامیک

برای پاک کردن سرامیک از لکه‌های قهوه، شکلات، مایعات چسبنده و … می‌توانید یکی از دو محلول زیر را به کار بگیرید:

محلول آب و سرکه

آب و سرکه را به نسبت ۲ به ۱ با هم مخلوط کرده و به کمک یک فرچه، مسواک یا حتی اسکاچ ظرفشویی، روی لکه‌های بکشید. آن قدر این کار را ادامه دهید تا اثر لکه به خوبی پاک شود. سپس دوباره به کمک تی سرامیک را تمیز کرده و خشک کنید.

بهترین محلول‌های خانگی پاک کننده سرامیک محلول آب و سرکه
به کمک محلول آب و سرکه، می توانید لکه های روی سرامیک ها را پاک کرده و سپس روی محل آن ها تی بکشید.

مخلوط آب و جوش شیرین

مخلوط آب و جوش شیرین را باید به نسبت مساوی با هم تهیه کنید. این مخلوط باید شکل خمیری نرمی به خود گرفته و روی سرامیک حرکت کند. می‌توانید از یک مسواک یا برس کوچک برای تمیز کردن لکه‌های خشک شده روی سرامیک و این خمیر جوش شیرین، بهره ببرید. سخت‌ترین و مقاوم‌ترین لکه‌ها نیز به کمک این خمیر پاک خواهند شد. البته لازم است که پس از تمیز کردن سرامیک با جوش شیرین، محل را به خوبی با یک دستمال مرطوب و تمیز، از آثار جوش شیرین پاک کرده و دوباره تی بکشید. می توانید راهنمای نظافت خانه جدید را مطالعه کنید .

تمیز کردن لکه جوهر از روی سرامیک

اگر سرامیک به لکه جوهر آغشته شده باشد، تنها محلول‌های سفیدکننده، راه حل پیش روی شما خواهند بود. کمی از مایع سفید کننده چون وایتکس را روی مسواک یا یک پد پنبه‌ای ریخته و روی لکه بگذارید و کمی حرکت دهید. با کمک سفیدکننده‌ها، لکه جوهر به خوبی تمیز شده و تنها کاری که باقی می‌ماند، تمیز کردن محل سرامیک از آثار سفیدکننده خواهد بود.

تمیز کردن لکه جوهر از روی سرامیک
برای پاک کردن لکه جوهر از روی سرامیک، تنها راه حل شما مایعات سفیدکننده و کمی ساییدن محل با پدی نرم خواهد بود.

پاک کردن رنگ از روی سرامیک

برخی اوقات هنگام نقاشی دیوارها یا سقف، لکه‌های رنگی روی سرامیک‌ها می‌ریزد. برای تمیز کردن سرامیک از لکه‌های رنگ سقف یا دیوارها، باید از محلول رنگ بر استفاده کنید. توصیه می‌شود که حتما رنگ بر را با توجه به نوع رنگ ریخته شده روی سرامیک، انتخاب و خریداری کنید. به طور مثال اگر رنگ ریخته شده روی سرامیک از نوع رنگ پلاستیک است، باید رنگ بر متناسب با آن را انتخاب نمایید.

پاک کردن سرامیک از آدامس یا قطعات جامد چسبنده

ممکن است گاهی اوقات با چسبیدن آدامس یا چیزی شبیه به آن روی سرامیک، مواجه شوید. در این شرایط چه باید کرد؟ دیگر محلول آب و سرکه یا خمیر جوش شیرین، پاسخگو نخواهد بود. در این صورت باید سراغ یخ بروید. یخ در این شرایط معجزه می‌کند. یک قطعه یخ را با دستمال در دست گرفته و روی آدامس چسبیده گذاشته و کمی حرکت دهید تا به کنده شدن قطعه آدامس از روی سرامیک کمک کند. در صورتی که همچنان مقاومت آدامس چسبیده را مشاهده کردید و یخ نتوانست به رفع مشکل کمک کند، چاره دیگری جز استفاده از تینر باقی نمی‌ماند. برای استفاده از تینر، حتما دستکش پلاستیکی به دست کرده و کمی از آن را روی یک پد یا پنبه ریخته و به برداشتن آدامس چسبیده بپردازید.

پاک کردن سرامیک از آدامس یا قطعات جامد چسبنده
برای رفع آدامس چسبیده از روی سرامیک، از یخ کمک بگیرید. البته اگر مدت زمان زیادی از چسبیدن آدامس گذشته باشد، احتمالا ناچار به استفاده از تینر به جای یخ خواهید بود. از یاد نبرید که پس از استفاده تینر روی سرامیک، محل را به خوبی پاکسازی کرده و با آب، تمیز نمایید.

روش پاک کردن سیمان از روی سرامیک

به نظر ترسناک می‌رسد! لکه‌های چسبیده سیمان روی سرامیک را چطور باید پاک کنیم؟ اما در این مورد نیز راهکاری وجود دارد. برای این منظور دوست همیشگی ما یعنی سرکه سفید باید حضور داشته باشد. اما به جز آن به اسید فسفریک، پودر صابون و یک کارد کند نیز نیاز داریم.

ابتدا به کمک یک کارد کند، بخش رویی سیمان را تا حد امکان تراشیده و آن را به لایه‌ای نازک تبدیل کنید. مقداری سرکه روی لکه‌های چسبیده سیمان بریزید و اجازه دهید تا برای دو ساعت روی آن‌ها باقی بماند. احتمالا سیمان روی سرامیک شل شده و بلند کردن آن، راحت‌تر می‌شود. پیشنهاد میکنم مقاله از بین بردن جرم آب روی کاشی را بخوانید .

در صورتی که این اتفاق نیفتاد، باید به سراغ اسید فسفریک بروید. با استفاده از مقداری اسید فسفریک روی فرچه و ساییدن سیمان، موفق به حذف آن خواهید شد. به خاطر داشته باشید که حتما از دستکش پلاستیکی و عینک محافظ چشم حین کار با اسید فسفریک استفاده نمایید. در پایان محل تمیز شده را با آب به خوبی شستشو داده و اثر سرکه یا اسید فسفریک را بزدایید.

نکته: در خصوص پاک کردن گچ از روی سرامیک نیز وضعیت مشابهی خواهیم داشت. با این تفاوت که گچ با سهولت بیشتری پاک می‌شود و احتمالا نیازی به استفاده از اسید فسفریک نخواهد بود.

بهترین روش براق کردن سرامیک
برای برداشتن تکه های سیمان چسبیده روی سرامیک، ابتدا از یک کاردک کمک بگیرید. سپس لازم است که از مخلوط آب و سرکه سفید یا اسید فسفریک برای پاک کردن بقایای سیمان یا گچ خشک شده، استفاده نمایید.

روش براق کردن سرامیک و گام نهایی

اما پس از انجام تمام این مراحل حذف لکه‌های رنگی یا چسبنده از روی سرامیک، نوبت به مرحله پایانی یعنی براق کردن سرامیک می‌رسد. برای براق کردن سرامیک لازم است که آن را تنها با آب تی کشیده و به سرعت خشک نمایید. کلید طلایی برق افتادن سرامیک در آن است که پس از تی کشیدن، خشک کردن را بلافاصله به وسیله یک تی خشک دیگر یا دستمال انجام دهید، زیرا خود لکه‌های آب موجب مات شدن سرامیک‌ها خواهند شد.

شما از چه روش‌هایی برای تمیز کردن سرامیک و لکه زدایی آن استفاده می‌کنید؟ تکنیک‌های خود را در بخش نظریات با ما در میان بگذارید.

منبع: parsine | chetor

2 نظرات
  1. محمد رضا پیکان می گوید

    با سلام خدمت هم شهریان عزیزم من شیرازی هستم کفساب شهرستان هم میام این شماره موبایل بنده درخدمتم 09367526391پیکان

  2. محمد رضا پیکان می گوید

    باسلام خدمت شیرازی های عزیز بنده کفسابی موزائیک نماسنگ صفرساب آجرنما کف درخدمتم 09367526391پیکان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + چهارده =