cleaning-elevator ترفندهای نظافت آسانسور
cleaning-elevator ترفندهای نظافت آسانسور

آسانسور ساختمان یا اداره‌جات معمولا از جمله فضاهای پر رفت و آمد محسوب می‌شود که همین موجب می‌شود نظافت آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار باشد. هرچند بسته به میزان رفت و آمد افراد در طول روز می‌توان نظافت آسانسور را روزانه یا هفتگی انجام داد. اما در هر حال باید برنامه‌ای برای تمیز کردن آن در نظر گرفته شود. چه بخواهید خودتان این کار را انجام دهید چه از نیروی خدماتی کمک بگیرید، باید نکاتی را درباره نظافت آسانسور بدانید.

چند نکته کلی که باید درباره نظافت آسانسور بدانید

 • برای نظافت آسانسور باید ابتدا آسانسور از سرویس خارج شود. به همین منظور باید این کار زمانی انجام بگیرد که افراد زیادی از آسانسور استفاده نمی‌کنند. این می‌تواند شب، صبح زود یا در شرکت‌ها بعد از ساعت کاری انجام شود.
 • درب آسانسور در تمام مدتی که در حال نظافت آسانسور هستید باید باز بماند.
 • با توجه به اینکه آسانسور از چه جنس و موادی ساخته شده از شوینده صحیح باید برای تمیزکردن دیوارها و کف آن استفاده شود.
 • سقف آسانسور و دیواره‌های آن را ابتدا با یک دستمال خشک گردگیری کنید.
 • از چهارپایه یا نردبان برای تمیز کردن سقف استفاده کنید که تسلط بیشتری داشته باشید.
 • برای تمیز کردن دکمه‌های آسانسور از اسپری استفاده نکنید.
 • کف آسانسور را با تی نمناک تمیز کنید. تی خیس موجب می‌شود کف آسانسور لک شده یا رده‌های تی روی آن باقی بماند.
 • از بالا به پایین شروع به تمیز کردن کنید تا از آلودگی مجدد مناطقی که تمیز کرده اید، جلوگیری شود.

چه قسمت‌هایی از آسانسور باید تمیز شوند؟

 • ریل‌ها

در نظافت آسانسور، در درجه ی اول نظافتِ عناصر قابل مشاهده از قبیل کف، آینه، چراغ، دکمه، دارای اهمیت است. با این حال، مهم است که در نظر داشته باشید که تمیز کردن ریل و پیت نیز بسیار مهم است. چرا که در صورت عدم تمیزی ریل و پیت، در عین حال که در حرکت آسانسور اختلال ایجاد می شود، آسانسور از یک پکیجِ کامل بودن فاصله می گیرد. دسترسی به حذف گرد و غبار و ذرات ریز کمی پیچیده به نظر می رسد. بهتر است از برس یا قلم مو برای خارج کردن این ذرات استفاده کنید. همچنین در بیش تر موارد یک جاروبرقی قوی می تواند کمک موثری باشد.

ترفندهای نظافت آسانسور
در نظافت آسانسور تمیزکردن ریل‌ها را فراموش نکنید.
 • سقف، چراغ ها و دکمه ها

برای نظافت سقف به نردبان نیاز دارید. سقف و چراغ ها را با یک پارچه مرطوب و با یک پارچه خشک تمیز کنید. دقت کنید که از پارچه ای استفاده کنید که روی سطوح ایجاد خراش نکند. هرگز پاک کننده را بر روی دکمه ها و چراغ ها اسپری نکنید زیرا ممکن است به آنها آسیب برساند. میزان کمی از پاک کننده را روی دستمال نرمی اسپری کنید و سپس دکمه ها و چراغ ها را تمیز کنید.

ترفندهای نظافت آسانسور
برای تمیزکردن دکمه‌های آسانسور از دستمال نمناک استفاده کنید و اسپری را مستقیم به روی دکمه‌ها نپاشید.
 • کف و آینه

کف و آینه ی یک آسانسور عناصری هستند که در عین حال که در مرکز مشاهده قرار دارند، در معرض خاک بیشتری قرار می‌گیرند. بنابراین نظافت آن‌ها باید با حداکثر حساسیت انجام گیرد. برای زدودن گرد و غبار از کف و درزهای آسانسور از جاروبرقی‌ با قدرت بالا استفاده کنید. آدامس یا قیر را با چاقوی پلاستیکی بردارید. توجه کنید که لکه‌های آب و نوشیدنی که به هر دلیلی ممکن است کف آسانسور مشاهده شود، باید سریعا خشک شود. بسته به نوع آسانسور ممکن است کفپوش کابین آسانسور شما از جنس سنگ‌ و یا حتی کفپوش از جنس موکت باشد.

برای نظافت هر کدام از این کفپوش‌ها باید از شوینده‌های متناسب با جنس کفپوش استفاده شود. بدیهی است روش لکه‌بری نیز برای هر کدام از این کفپوش‌ها متفاوت خواهد بود. برای آینه، مانند پنجره باید از روزنامه یا یک دستمال پارچه ای نرم و یک پاک کننده شیشه ای استفاده شود.

ترفندهای نظافت آسانسور
هرچه آینه آسانسور تمیزتر باشد روشنایی آسانسور بیشتر می‌شود و افراد در آن فضا احساس بهتری خواهند داشت.
 • دیوارها و درها

در اغلب موارد، دیوارها و درب آسانسور از فولاد ضد زنگ ساخته شده است، بنابراین تمیز کردن این مواد باید با توجه و مراقبت فراوانی انجام شود. برای دستیابی به یک نتیجه بهتر، با یک پارچه مایکروفایبر آغشته به کمی سرکه، سطوح فولادی را تمیز کنید. بعد از نظافت آسانسور می‌توانید از محلول‌های پولیش استفاده کنید تا نظافت آسانسور برای مدت بیشتری حفظ شود و جای دست و آلودگی‌های مختلف دیرتر روی نظافت آسانسور اثر سوء بگذارند. کانالِ در آسانسور باید خالی از گرد و غبار باشد. به این جهت آسانسور را در همه ی طبقات متوقف کنید و داخل و خارج در را با دستمال مرطوب و سپس دستمال خشک تمیز کنید. برای تمیز کردن کانال و درزهای در از برس یا قلمو استفاده کنید.

ترفندهای نظافت آسانسور
برای تمیزکردن دیوارهای آسانسور از دستمال مایکروفایبر استفاده کنید که روی دیوارها خط و خش نیفتد.
 • پیت یا چاهک

پیت یا چاهک یکی از مناطقی است که بسیاری از مردم به یاد نمی آورند یا نمی دانند که وجود دارد بنابراین در نظافت آسانسور آن را در نظر نمی‌گیرند. نباید به پاکیزگی این منطقه آسانسور بی توجه بود. چرا که تمام زباله‌ها می‌توانند از طریق شکاف ایجاد شده بین در و کف، در این منطقه جمع شوند. برای این کار باید از افراد متخصص استفاده شود. اطمینان پیدا کنید که پیت حداقل یکبار در ماه تمیز شود.

جمع بندی

ترفندهای نظافت آسانسور
نظافت آسانسور را با توجه به میزان رفت و آمد به صورت روزانه یا هفتگی انجام دهید.

نظافت آسانسور بسیار حائز اهمیت است زیرا علاوه بر داشتن رفت و آمد زیاد ، باید یک تصویر خوب در ذهن افراد ایجاد کند. آسانسورهایی که مخصوص حمل بار هستند اغلب زودتر از سایر آسانسورها آلوده شده یا آسیب می‌بینند، بهتر است هرزگاهی نسبت به سالم بودن اینگونه آسانسورها اطمینان حاصل شود. همچنین آسانسورها در بیمارستان یا مرکز بهداشتی بزرگ باید حداکثر تمیزی را داشته باشند. باید اطمینان یافت آیا کابین آسانسور از خاک یا باکتری ها عاری هستند یا خیر. و در صورت نیاز چندین بار در روز نظافت شوند.

بسته به استفاده ای که از آسانسور می شود، نوع نظافت و نگه داری آن متفاوت است. علاوه بر این، آسانسور کثیف می تواند در کاربران بی اعتمادی یا ناامنی ایجاد کند. بنابراین، تمیز کردن آسانسورها باید در مراکز مسکونی، تجاری، صنعتی و بهداشتی یک اولویت باشد.

نظافت ساختمان و مشاعات:

نظافت ساختمان و مشاعات

 • نظافت راه پله
 • شستن دیوارها و نرده ها
 • نظافت مشاعات، پارکینگ و حیاط
 • پاک کردن شیشه پنجره های داخلی
دریافت این خدمت از استادکار
ویدا نورمحمدیان
ویدا نورمحمدیان دانش آموخته رشته انیمیشن است. ویدا به زبان انگلیسی مسلط است و به زبان فرانسه آشنایی دارد. ویدا فردی با سلیقه و باهوش است که ذهنی فضایی دارد! او به نرم‌افزارهای گرافیکی فتوشاپ، ایلاستریتور و فلش مسلط است و کارهای نقاشی و طراحی خود را در آن‌ها به صورت دیجیتال اجرا می‌کند. با همه این احوال او متواضعانه می‌گوید که به این کار آشناام ولی نه به صورت حرفه‌ای. ویدا نورمحمدیان قبلا سابقه کار در زمینه موبایل و تکنولوژی، لوازم ورزشی، لوازم بهداشتی و آرایشی و همچنین گردشگری را داشته و به گفته خودش: «در حال حاضر مطالبی که برای استادکار تهیه می‌کنم برای خودم کاملا جدید هستند و در عین حال جالب! فکر می‌کنم برای خودم هم جذاب‌تر باشه که در زمینه موضوعات جدید کار کنم؛ هر چند برای به روز موندن در زمینه‌های مختلف مثل موبایل و تکنولوژی، دوست دارم در این زمینه هم فعالیت داشته باشم.» ویدا نورمحمدیان مطالعه در زمینه‌های تاریخی را جذاب می‌داند و گاه‌گاهی کتاب‌های تاریخی می‌خواند اما به گفته خودش: «معمولا فرصت اینکه بخوام کتاب خاصی در این زمینه‌ها بخونم ندارم و اغلب، کارم به مطالعه و سرچ موضوعات در اینترنت و خوندن مقالات مختلف ختم میشه.»