راهنمای کامل نظافت یخچال برای خانم‌های خانه‌دار

0

داشتن یک یخچال تمیز و مرتب حس خیلی خوبی را به اعضای خانه القا می کند. خیلی وقتها که از خرید برمی گردید یا عجله دارید، موادغذایی را سریعا در داخل یخچال می گذارید تا به بقیه کارها برسید ولی لازم است تا هر چند وقت یکبار مشغول نظافت یخچال شوید تا علاوه بر آنکه همه خوراکی ها را سرجایشان قرار می دهید، یخچال را هم سریعا تمیز کنید تا از هرگونه آلودگی و باکتری پاک شود.

چون خیلی وقتها ممکن است خرده غذا یا تکه های کوچک میوه و سبزیجات در گوشه های یخچال ریخته باشند و همین باعث آلودگی محیط داخلی یخچال می شود.

قطعا با گذر زمان لکه های آب و سایر نوشیدنی ها روی طبقات یخچال می ریزد و یا زیر شیشه های مربا، رب یا سس، باعث چسبنده شدن بخشهایی از طبقات شود. فاسد شدن غذاهای کهنه و کپک زدن احتمالی میوه و سبزیجات هم باعث می شود تا محیط داخلی یخچال آلوده شود.

نظافت یخچال به زمان زیادی نیاز ندارد واگر این کار را به صورت روتین انجام دهید، شاید کمتر از ۳۰ دقیقه وقت شما را بگیرد. در این گزارش قصد داریم تا مراحل انجام نظافت یخچال در کوتاه ترین زمان و به بهترین نحو ممکن را به شما بیاموزیم:

وسایل مورد نیاز برای نظافت یخچال

 • اسفنج
 • اسپری تمیزکننده
 • مایع ظرفشویی
 • دستمال آشپزخانه
 • یک مسواک کهنه
 • چند پارچه تمیز
 • یک جفت دستکش تمیز
نظافت یخچال
نظافت یخچال

نحوه نظافت یخچال

۱-یخچال را از برق بکشید

اگر یخچال شما به یک نظافت کامل و اساسی نیاز دارد و اگر طبقات یخچال شما قابلیت جداشدن ندارند، یخچال را از برق بکشید تا در زمان نظافت یخچال، انرژی هدر نشود.

اگر طبقات یخچال از جایشان در می آیند و بین مراحل مختلف کار، در یخچال را می بندید، نیازی به از برق کشیدن یخچال نیست.

۲-یخچال را خالی کنید

تمام موادغذایی داخل یخچال را در بیاورید و روی کانتر کابینت بگذارید. موادغذایی، سبزیجات و غذاهای کهنه و سس، رب، مربا و هرچیزی که تاریخ مصرفش گذشته را دور بریزید.

در همین هنگام، مواد غذایی را طبقه بندی کنید تا پس از نظافت یخچال که می خواهید این مواد را به داخل یخچال بازگردانید، کارتان ساده تر باشد. البته دقت کنید که موادغذایی نباید بیشتر از ۲ ساعت بیرون از یخچال بمانند.

۳- طبقات و کشوها را در بیاورید

تمام بخشهای یخچال که قابل جدایی هستند را بیرون بیاورید. طبقات و کشوها را از جایشان خارج کنید.

۴- طبقات و کشوها را با آب گرم و مایع ظرفشوییبشوئید

بخشهای یخچال که از داخل آن بیرون آوردید را با یک اسفنج نرم و با استفاده از مایع ظرفشویی بشوئید. اگر طبقات وکشوهای شما بزرگ هستند و شستشویشان درداخل سینک برایتان سخت است، می توانید این بخشها را در داخل حمام بشوئید. بعد از آنکه کار شستشوی طبقات وکشوها تمام شد، آنها را روی یک حوله بگذارید تا خشک شوند. اگر عجله دارید بهتر است این طبقات و کشوها را با حوله خشک کنید.

توجه کنید که از آنجا که این طبقات و کشوها تا چند دقیقه پیش در داخل یخچال بودند، دمایشان پائین است. پس برای شستن شان، از آب گرم استفاده نکنید؛ چرا که ممکن است بشکنند. اگر لازم بود که کشوها و طبقات را با آب گرم بشوئید، اول کمی صبر کنید تا دمای آنها به دمای اتاق برسند و بعد شستشویشان را آغاز کنید.

نظافت یخچال
لکه مربا یا ترشی در کف طبقات و قفسه ها

۵- داخل یخچال را تمیز کنید

حالا که یخچال شما کاملا خالی شده است، با آب گرم و مایع ظرفشویی و یا اسپری تمیز کننده، بخش داخلی یخچال را تمیز کنید و سپس کاملا خشک کنید.

دیواره های یخچال، قفسه ها و درز در یخچال را پاک کنید. اگر بخشهایی از دیواره ها نوچ شده اند، با اسفنج آن بخشها را تمیز کنید و در صورت نیاز از یک مسواک کهنه کمک بگیرید. یادتان نرود که بخشهایی که قرار است کشوها در آنجا نصب شوند را کاملا خشک کنید.

۶-کشوها و طبقات را سرجایشان بگذارید.

وقتی کشوها و طبقات خشک شدند، آنها را سرجاهایشان قرار دهید.

نظافت یخچال
چیدن کشوها وطبقات تمیز شده در داخل یخچال

۷- کف بطری ها و شیشه ها را تمیز کنید

قبل از آنکه مواد غذایی را به داخل یخچال برگردانید، کف تک تک بطری ها و شیشه ها را با یک دستمال یا پارچه خشک و تمیز کنید و درصورتی که نوچ بودند، با اسفنج آنها را تمیز کرده، سپس خشک کنید و در جاهایشان در داخل یخچال قرار دهید.

۸– یخچال را به برق بزنید

اگر در ابتدای کار یخچال را از برق کشیده بودید، حالا وقت آن است تا یخچال را مجددا به برق بزنید.

۹– بخش بیرونی یخچال را تمیز کنید

حالا با یک پارچه تمیز که با کمی مایع ظرفشویی وآب مرطوب کرده اید، بخش بیرونی یخچال را تمیز کرده و سریعا با یک دستمال آشپزخانه یا یک پارچه خشک کنید. اگر یخچال شما از جنس استنلس استیل است، می توانید از مواد تمیزکننده مخصوص استنلس استیل استفاده کنید. مهم این است که سریعا در یخچال را خشک کنید تا لکه های چکه آب روی آن باقی نماند.

نظافت در یخچال
تمیز کردن در یخچال

نکات مهم برای چیدن مجدد موادغذایی در یخچال

بعد از آنکه کار نظافت یخچال به پایان رسید، باید موادغذایی را به داخل یخچال بازگردانید، ما به شما توصیه می کنیم تا با درنظر داشتن این نکات، این کار را انجام دهید تا عمر این مواد غذایی در یخچال خانه شما بیشتر شوند. قبل از هرچیز تاریخ درج شده روی بسته های موادغذایی به ویژه آنهایی که در فریزر قرار دارند را چک کنید و درصورتی که عمر مفید آنها تمام شده و یا تاریخ انقضایشان سر رسیده، حتما آنها را دور بریزید.

 • گوشت وماهی

گوشت و ماهی را در داخل بشقاب یا ظروف محافظ قرار دهید و آن را در پائین ترین طبقه یخچال بگذارید

 • شیر و لبنیات

شیر و لبنیات را در انتهای طبقات قرار دهید تا با باز و بسته شدن در یخچال، در معرض هوای آزاد و در نتیجه نوسان دما قرار نگیرند. پنیر را هم می توانید در داخل کشوها بگذارید

 • شیشه مربا، زیتون و سس ها

این مواد بادوام هستند و می توانید آنها را  در قفسه های داخل در یخچال بگذارید؛ چون تغییرات دمای ناشی از باز و بسته شدن در یخچال بر رویشان اثری نخواهد داشت.

 • کاهو و سبزیجات تازه

در کشوی یخچال نگهداری شوند.

 • توت فرنگی و میوه های حساس

میوه هایی مثل توت فرنگی را به صورت نشسته در کشوی یخچال بگذاریدو دقیقا قبل از خوردن، بشوئید.

 • گوجه فرنگی، آوکادو و انبه

این میوه ها را در بالاترین طبقه یخچال و دور از میوه ها وسبزیجاتی که گاز اتیلن تولید می کنند قرار دهید؛ مگر آنکه کاملا رسیده باشند.

 • میوه ها وسبزیجاتی که گاز اتیلن تولید می کنند

این میوه ها وسبزیجات را دور از سایر میوه ها وسبزیجات حساس قرار دهید.

 • تخم مرغ

مهمترین نکته درمورد محل قراردادن تخم مرغها در یخچال، این است که در جایی قرار بگیرند که جابه جا نشوند و نشکنند.

نظافت یخچال
نظافت یخچال

نکات مهم بعد از اتمام نظافت یخچال

 • دستهایتان را با آب گرم و صابون بشوئید
 • حالا وقت آن است تا روی کابینتهایی که موادغذایی داخل یخچال را آنجا قرار داده بودید، با اسفنج و مایع ظرفشویی تمیز کنید.
 • تمام دستمالها و حوله هایی که برای نظافت یخچال استفاده کرده بودید را بشوئید.
 • بعد از نظافت یخچال سعی کنید تا هرروز یک چک کلی در داخل یخچال انجام دهید و اگر غذا یا میوه ای خراب شده، سریعا آن را دور بیندازید تا محیط داخل یخچال آلوده نشود
 • به محض دیدن کوچکترین لکه ای در داخل یخچال آن را تمیز کنید.چون هم باعث کثیف شدن سایر بخشهامی شود و هم ممکن است بوی بد ایجاد کند.
 • یک کیسه پلاستیکی کوچک را با جوش شیرین پر کرده و آن را در بخش پائینی یخچال قرار دهید. جوش شیرین هر بوی تندی را به خود جذب می کند.
خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

سخن پایانی

نظافت یخچال یکی از کارهایی است که کمتر به سراغش می رویم اما واقعا وقت زیادی نمی گیرد و نتیجه اش کاملا دلنشین و جذاب است. باید این را بدانید که هر بار که یک میوه یا غذا در داخل یخچال فاسد شده یا کپک می زند، میکروب و باکتری های زیادی ایجاد می کند که باعث خراب شدن سریعتر میوه و سبزیجات اطرافش می شود. پس چه بهتر که نظافت یخچال را در برنامه هفتگی تان قرار دهید تا از این مشکل جلوگیری کنید. به علاوه لکه های زیر سس ، رب و مرباها اگر زود پاک نشوند، خشک شده و پاک کردنشان سخت تر می شود.

اگر یخچال شما درست کار نمی کند و برفک می زند و وجود این برفکها شما را مجبور می کند تا زود به زود مجبور به نظافت یخچال شوید، باید سریع تر برای رفع ایراد یخچال دست به کار شوید.

اگر شما از مواد دیگری برای تمیزکردن یخچال استفاده می کنید یا ایده های دیگری دارید، حتما تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − یک =