نصب صندلی آویز ریلکسی چگونه انجام می‌شود؟

0

شاید شما هم از طرفداران نصب صندلی آویز ریلکسی در خانه باشید و در این فکر هستید که برای خود یکی از آنها را تهیه کنید. در این‌صورت، باید بدانید نصب صندلی آویز از سقف، یک ایده دومنظوره است. صندلی آویز، نه‌تنها یک شی دکوراتیو خلاقانه برای فضای داخلی بوده، بلکه یک وسیله تفریحی هم به حساب می‌آید.

چنین صندلی‌هایی در طرح‌های مختلفی ارائه می‌شوند. به این معنی که مطمئناً مدلی را پیدا خواهید کرد که متناسب با فضای داخلی خانه‌تان باشد. اما نصب این صندلی همیشه ساده نیست. چراکه به دلیل ماهیتش، باید توجه ویژه‌ای به مسائل ایمنی نشان داد و اطمینان حاصل کرد که استفاده از آن، مشکلی برای افراد و سقف خانه ایجاد نمی‌کند. اگر تمایل دارید با روش نصب صندلی آویز از سقف و انواع صندلی تابی آشنا شوید، این مقاله از استادکار را از دست ندهید.

صندلی آویز چیست؟

اصطلاح صندلی آويز، به صندلی اطلاق می‌شود كه به جای داشتن پایه، توسط طناب يا زنجير از سقف آویزان می‌شود. قبل از خرید این نوع صندلی، باید از چند نکته مطمئن شوید. ابتدا اطمینان حاصل کنید که صندلی آویزی که قصد خرید آن را دارید، تحمل وزن افرادی که روی آن می‌نشینند را خواهد داشت. دوم باید مطمئن شوید برای نصب آن، یک تیرچه در سقف وجود داشته باشد که به اندازه کافی با دیوارها فاصله دارد تا پس از نصب صندلی آویز از سقف، این وسیله بتواند آزادانه حرکت کند.

بیشتر بخوانید: با این راهنمای خرید صندلی راک، آرامش را به خانه بیاورید

دو صندلی آویز ریلکسی حصیری نصب شده از سقف اتاق
برای نصب صندلی حلق آویز، همه نکات ایمنی را به دقت رعایت کنید تا همیشه با آرامش‌خاطر روی آن بنشینید و از آن لذت ببرید.

اگر تاکنون موفق به استفاده از خدمات گوناگون ما نشده‌اید، با نصب اپلیکیشن استادکار، به راحتی به این خدمات دسترسی خواهید داشت:

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

صندلی تابی چیست؟

صندلی تابی، نوعی صندلی راحتی محسوب می‌شود که انواع گوناگون آن به نام‌های تخم‌‌مرغی، دایره‌ای، روباز و اشکی شناخته می‌شوند. جنس بدنه این صندلی‌ها عموما ضدآب است. به همین دلیل علاوه بر فضای داخل خانه، برای فضای خارجی هم مناسب هستند. طراحی این صندلی، تنوع زیادی دارد و می‌توان آن را متناسب با سبک دکوراسیون فضای مورد نظر انتخاب کرد.

ساختار صندلی تابی به گونه‌ای است که قسمت نشیمن آن توسط یک زنجیر یا طناب نسبتا مستحکم، به بدنه یا پایه متصل می‌شود. جنس قسمت نشیمن که اصطلاحا به آن سبد هم می‌گویند نیز با توجه به سبک و مدل آن متفاوت است. جنس سبد صندلی تابی می‌تواند از حصیر، چوب، فایبرگلاس، مکرومه، کنف یا بامبو باشد.

بیشتر بدانید: مکرومه چیست و چگونه در دکوراسیون استفاده می‌شود؟

یک صندلی تابی روی تراس چوبی در یک باغ
از آنجایی‌که صندلی تابی به یک پایه آویزان می‌شود، نصب آن نسبت به نصب صندلی آویز از سقف راحت‌تر است.

ملاحظات ایمنی برای نصب صندلی آویز ریلکسی

اولویت اول برای نصب صندلی آویز از سقف، ایمنی آن است. همانطور که گفته شد، صندلی حلق آویز باید به تیرچه سقفی متصل شود. با این حال، این نکته بسیار مهم است که صندلی حلق آویز، مستقیماً در مرکز تیرچه محکم شود. زیرا عموما تیرچه‌ها عرض زیادی ندارند. بنابراین نصب صندلی آویز از سقف در نزدیکی لبه تیرچه، باعث به خطر افتادن موقعیت پیچ پس از بهره گرفتن از این وسیله می‌شود.

به علاوه، اگر کسانی که سوار آن می‌شوند به محدودیت وزنی صندلی توجه نکنند، ایمنی صندلی به خطر خواهد افتاد. به همین دلیل، نشستن بیش از یک نفر در صندلی حلق آویز، درست نیست.

وسایل مورد نیاز برای نصب صندلی آویز از سقف

 • دستگاه گل‌میخ‌یاب
 • مداد
 • دریل
 • مته
 • انبردست
 • لوازم نقاشی
 • ابزار بندکشی
 • قلاب یا پیچ و مهره بزرگ
 • طناب ضخیم یا زنجیر محکم
 • درزبند قابل‌رنگ‌آمیزی
 • رنگ برای سقف

این مقاله هم جالب است: در جعبه ابزار خانگی چه وسایلی نگهداری کنیم؟

روش نصب صندلی آویز ریلکسی

برای نصب صندلی حلق آویز، لازم است مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. ابتدا تیرچه سقف را پیدا کنید

برای پیدا کردن تیرچه سقف، از یک دستگاه گل‌میخ‌یاب بهره بگیرید. لبه‌های تیرچه را با مداد علامت بزنید.

نکته: اگر در پیدا کردن لبه تیرچه مشکل دارید، ممکن است تیرچه در جهتی متفاوت از آنچه شما پیش‌بینی می‌کنید، نصب شده باشد.

۲. مرکز تیرچه را پیدا کنید

برای اینکه به راحتی مرکز تیرچه را پیدا کنید، یک مته کوچک بردارید محل علامت‌هایی که با مداد گذاشته‌اید را سوراخ کنید. اگر هنگام سوراخ کردن هر دو نقطه، خرده‌های چوب تولید شد، علامت‌هایی که با مداد گذاشته‌اید، درست هستند. اما اگر این‌طور نشد، مته را کمی حرکت دهید تا لبه‌های تیرچه پیدا شوند. سپس مرکز تیرچه را با مداد علامت‌گذاری کنید.

اگر در زمان نصب صندلی آویز ریلکسی، در پیدا کردن تیرچه سقف دچار مشکل شدید، می‌توانید از بناهای باتجربه و کاربلد استادکار مشاوره بخواهید:

بنایی ساختمان

بنایی ساختمان

 • خرده کاری بنایی
 • تعمیرات جزئی ساختمان
 • تخریب و بازسازی با کمترین گرد و خاک
 • گچ کاری، سیمان کاری، سفت کاری و نازک کاری
دریافت این خدمت از استادکار

۳. محل مشخص‌شده را دریل کنید

با کمک دریل و با استفاده از مته‌ای که از محور پیچ (داخل رزوه‌ها) کوچک‌تر است، یک سوراخ روی تیرچه ایجاد کنید. اگر برای نصب صندلی آویز بیش از یک پیچ وجود دارد، سوراخ‌ها را در راستای مرکز تیرچه تنظیم نمایید. سپس نقاط مشخص‌شده را دریل کنید.

خواندن این مقاله هم مفید است: راهنمای خرید دریل برای مصارف خانگی و تخصصی

یک تعمیرکار روی نردبان در حال دریل کردن برای نصب صندلی آویز از سقف
جهت نصب صندلی آویز از سقف، از مته‌ای که از محور پیچ شما بزرگ‌تر است، استفاده نکنید. چراکه این کار، باعث به خطر افتادن ایمنی صندلی حلق آویز می‌شود.

۴. پیچ را نصب کنید

قلاب یا پیچ و مهره را با استفاده از ابزار لازم نصب کنید. در زمان نصب پیچ و مهره، اگر سفت کردن آنها با دست (به دلیلی سختی سطح سقف) امکان‌پذیر نبود، از دسته انبردست برای پیچاندن استفاده کنید. مراقب باشید قلاب یا پیچ را بیش‌ از حد سفت نکنید. درغیر این‌صورت الیاف چوب از بین می‌رود و قلاب، صندلی را آنقدر که لازم است، محکم نگه نخواهد داشت.

۵. صندلی حلق آویز را به قلاب یا پیچ وصل کنید

همه صندلی‌های حلق آویز به یک روش ساخته نمی‌شوند، اما اکثر آنها دارای نوعی گیره برای اتصال به پیچ هستند. شاید گیره برای صندلی حلق آویز شما مناسب نباشد یا برای بلندتر کردن آویز، به راه‌ حل جایگزین نیاز داشته باشید. در این شرایط، ایمن‌ترین راه برای نصب صندلی آویز از سقف، به کار بردن یک زنجیر محکم همراه با حلقه‌های ایمن است.

البته برخی افراد بهره‌گیری از طناب‌های ضخیم را به زنجیر ترجیح می‌دهند. هرچند این هم یک راه‌ حل عملی است، اما باید توانایی محکم گره زدن طناب را داشته باشید. رایج‌ترین گره‌ای که برای نصب صندلی آویز از سقف به کار می‌رود، گره خرگوشی است.

اندازه گره زمانی تنظیم می‌شود که وزن صندلی روی آن اعمال شود. بنابراین همیشه برای گره، طول بیشتری در نظر بگیرید و صندلی را چند سانتی‌متر بالاتر از محلی که مناسب می‌دانید، نصب کنید. چون پس از اعمال شدن وزن صندلی، گره مقداری بلندتر می‌شود.

۶. اندازه گره را تنظیم کنید و صندلی را تست کنید

هنگامی‌که نصب صندلی آویز از سقف به پایان رسید و از همه عوامل ایمنی اطمینان حاصل کردید، با نشستن روی صندلی، گره‌ها را تنظیم کنید.

۷.تعمیر سقف را فراموش نکنید

پس از نصب صندلی آویز از سقف، اگر برای یافتن لبه‌های تیرچه روی سقف، سوراخ‌های اضافی ایجاد کرده‌اید، آنها را با درزبند قابل‌ رنگ‌آمیزی پر کنید. پس از خشک شدن درزبند هم آن را به رنگ سقف نقاشی کنید تا سقف تمیز دیده شود.

بیشتر بخوانید: با راهنمای رنگ‌آمیزی سقف ساختمان، نتیجه بهتر می‌شود

اگر پس از نصب صندلی آویز ریلکسی، متوجه شدید سقف خانه نیاز به نقاشی دارد، از همکاران ماهر ما در استادکار کمک بخواهید:

خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

 • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
 • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
 • پتینه کاری دیوار
 • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار

برای نصب صندلی آویز از سقف، چه زمانی باید از یک متخصص کمک گرفت؟

اگر در مورد نحوه قرارگیری تیرچه‌های سقفی یا استحکام و وضعیت تیرچه‌ها مطمئن نیستید، قبل از نصب صندلی آویز از سقف با یک متخصص مشورت کنید. عدم نصب صحیح صندلی حلق آویز بر روی تیرچه‌های سقفی، به احتمال زیاد منجر به آسیب جدی می‌شود.

یک صندلی آویز حصیری آویزان شده از سقف و یک پاف جلوی آن در اتاق
قبل از نصب صندلی آویز ریلکسی، محل و وضعیت تیرچه را به دقت بررسی کنید. اگر تیرچه به هر دلیل تحمل وزن صندلی حلق آویز به اضافه ۸۰ کیلو گرم (وزن فرد) را نداشته باشد، نصب صندلی آویز از سقف را منتفی بدانید.

زمان تعویض صندلی صندلی حلق آویز

اگر صندلی حلق آویز به‌طور مرتب استفاده می‌شود، باید هر چندوقت یک‌بار، از نظر ایمنی مورد بازرسی قرار گیرد. قطعات فرسوده یا شکسته صندلی هم باید تعویض گردند. حتی اگر صندلی آویز به طور مرتب استفاده نمی‌شود، باید قبل از استفاده بررسی شود. چون تنها در این‌صورت است که بهره گرفتن از این وسیله، شیرین و لذت‌بخش خواهد بود.

برای اطلاع از خدمات متنوع استادکار، می‌توانید همین حالا اپلیکیشن ما را دانلود نمایید:

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

منبع: Thespruce

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =