نصب لولای درب چگونه انجام می‌شود؟

2

آیا ترجیح می‌دهید کارهای مربوط به تعمیرات خانه را خودتان انجام ‌دهید یا به متخصص حرفه‌ای بسپارید؟ احتمالا تاکنون با چالش تعمیر و نصب لولای درب یا لوازم خانگی مثل کولر و موارد از این دست برخورد داشته‌اید. کارهایی از این قبیل اغلب نیازمند تخصص و مهارت خاصی نیستند و تنها با کسب اطلاعات کاربردی می‌توانید در انجام آن‌ها موفق باشید. همان‌طور که لولا یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تشکیل‌دهنده درب‌ها و پنجره‌ها در ساختمان است و به خاطر استفاده مکرر دچار آسیب می‌شود، قصد داریم در این مقاله مراحل تعمیر و نصب لولا درب را به شما آموزش دهیم.

انواع لولاهای درب

لولاها با توجه وظیفه، جنس و محلی که نصب می‌شوند، انواع مختلفی دارند. برای مثال نحوه نصب لولای درب چوبی با فلزی متفاوت بوده اما به طور کلی وظیفه اغلب آن‌ها باز و بسته کردن درب و پنجره در زوایای مختلف 90 درجه تا 360 است. در ادامه به انواع لولا و کاربرد آن‌ها خواهیم پرداخت. همچنین می‌توانید مقاله با انواع لولا و ویژگی های هرکدام بیشتر آشنا شوید را در این راستا مطالعه نمایید.

لولاهای درب‌دار بلبرینگ

لولا بلبرینگی یک لولای مناسب برای انواع نصب درب به چارچوب است. این لولاها به راحتی حرکت می‌کنند، با دوام‌ هستند و توان نگهداری از درب‌های سنگین را دارند. قاب و لبه بدنه این مدل لولا، ساختاری از فلز دارد و از دو برگ لولا، یک پین، تعدادی پنجه و چند سوراخ پیچ خزینه‌دار ساخته شده است. لولا بلبرینگی به دلیل داشتن بلبرینگ، بسیار بی‌صدا عمل می‌کند و درب به صورت کاملا روان و بی‌صدا باز و بسته خواهد شد. باز و بسته شدن مکرر درب در طولانی‌مدت موجب فرسودگی لولا و ایجاد صدای ناهنجار آن می‌شود. بنابراین اگر هنگام بازو بسته کردن درب اتاق یا کابینت، صدای ناهنجار و گوش‌خراشی شنیدی،  می‌توانید مقاله ۵ روش برای رفع صدای لولای کابینت برای رفع این مشکل مطالعه نمایید.

انواع لولاهای خاص
یکی از بهترین ویژگی‌های نصب لولای درب بلبرینگ، وجود یک خمیدگی در هر برگ لولا بوده که از ورود گرد و غبار به داخل اتاق جلوگیری می‌کند.

لولای درب پین

لولاهای کلاسیک دارای پین‌هایی هستند که با ضربه زدن چکش رو به بالا ‌توان درب را از چهارچوب جدا کرد. لولاهای درب پین برای درب‌های داخلی مثل کمد دیواری مناسب هستند.

انواع لولاهای خاص
کمد‌های دیواری کلاسیک اغلب با لولاهای پین‌دار به چارچوب نصب می‌شوند.

لولاهای درب فنر

لولاهای فنری دارای فنرهای داخلی هستند. این فنر‌ها لولا را قادر می‌سازد تا درب را به طور خودکار و بی‌صدا ببندد. لولاهای درب فنر برای گاراژها و درهای پشتی مناسب هستند. مقاله آموزش نحوه تنظیم لولا و رگلاژ آرام بند کابینت را جهت نصب این لولاها مطالعه نمایید.

نحوه نصب لولا مخفی فنری
لولاهای فنری برای بسته شدن درب ورود و خروج ساختمان‌ها بسیار کاربرد دارند.

مراحل نصب لولای درب

اگر تمایل به تعمیر و نصب لولای درب آهنی، چوبی یا کابینت را دارید می‌توانید مراحل زیرا را به دقت دنبال کنید:

مرحله اول: تجهیزات و ابزار مورد نیاز

نصب لولا نیازمند تجهیزات بسیار پیچیده و خاصی نیست. اغلب کسانی که تمایل به انجام تعمیرات روزمره خانه را دارند این تجهیزات را می‌توانند از جعبه ابزار خود بیابند.

 • چکش
 • قلم درز یا اسکنه
 • فایل فلزی
 • مداد
 • مته بدون سیم
 • نوار اندازه‌گیری
 • چاقو
 • پارچه قدیمی یا روفرشی
 •  درب
 • لولاها مورد نیاز
 • پیچ

با مطالعه مطلب در جعبه ابزار خانگی چه وسایلی نگهداری کنیم؟ می‌دانید که کدام وسایل در تعمیرات خانه بیشتر به کارتان می‌آیند.

مرحله دوم: جای لولا‌ها را در چارچوب مشخص کنید

رعایت فاصله استاندارد لولا تا زمین، فاصله دو لولا از یکدیگر و همچنین تناسب آن‌ها با درب در نصب لولا بسیار مهم و تاثیرگذار است. بنابراین باید هر مرحله از نصب و اندازه‌گیری اولیه را با دقت و صبر و حوصله انجام داد. دقت کنید که اگر درب به داخل اتاق چرخانده شود، قسمت پین لولا در داخل درب قرار می‌گیرد و اگر در رو به بیرون باز و بسته شود، لولا در قسمت خارجی چارچوب قرار می‌گیرد. لولای بالایی را 12 سانتیمتر از بالای طاق چارچوب و لولای پایین را 24 سانتی‌متر از کف چارچوب علامت‌گذاری کنید. اگر در چارچوب مورد نظر قبلا درب دیگری نصب بوده است از الگوی لولای قبلی پیروی کنید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

مرحله سوم: جای لولا را روی درب علامت‌گذاری کنید

اندازه‌گیری مهم‌ترین مرحله در نصب درب است. بنابراین این کار را در نهایت دقت و بدون عجله انجام دهید. یک پارچه قدیمی را روی زمین پهن کنید و درب را در کنار چارچوب قرار دهید. با نوار متر نقاط قرارگیری لولا را در چهارچوب و درب مشخص کنید. بهتر است در روند اندازه‌گیری، نقاط نصب را مرکز لولا در نظر بگیرید. این کار خطای اندازه‌گیری را کاهش می‌دهد.

مراحل نصب لولای درب چوبی
از یک دوست برای نگه داشتن درب و همکاری در اندازه‌گیری محل قرارگیری لولا در چارچوب و درب اصلی کمک بگیرید.

مرحله چهارم: حفره ای برای نصب لولا ایجاد کنید

با استفاده از اسکنه (قلم درز) محل قرارگیری لولا را روی درب و چارچوب سوراخ کنید. سپس با کمک پیچ‌های تعبیه شده در جعبه لولا نیمه برگ لولا را روی چارچوب و نیمه دیگر را روی درب نصب کنید. در صورتی که دارای تجهیزات لازم و مهارت کافی در این زمینه نیستید، می‌توانید از سرویس آنلاین نجاری استادکار کمک بگیرید.

مراحل رگلاژ و نصب لولای درب
از یک تکه مقوا یا چوب برای پر کردن جای خالی اضافی در حفره کمک بگیرید تا درب محکم سر جای خود قرار بگیرد.

مرحله پنجم: درب را برای نصب کنید

در این مرحله از یک دوست بخواهید که شما را همراهی کند. درب را موازی چارچوب قرار دهید و سپس آن را به لولاهای چارچوب و درب بچسبانید تا بتوانید پین لولا را به کمک همراهتان از حلقه لولا عبور دهید. پین در واقع همان لوله مفتولی است که اصلی‌ترین کار را انجام می‌دهد. چرخش درب، آرام بسته شدن درب و همچنین عدم ایجاد صدای ناهنجار از وظایف پین لولا محسوب می‌شود. بنابراین چاک لولا را تا جای ممکن روغن‌کاری کنید تا پین هنگام نصب به راحتی داخل چاک لولا فرو برود.

نحوه نصب و تنظیم لولای درب ورودی
برای نصب لولاها به درب از پین و پیچ‌های همراه لولاها استفاده کنید.

چه موقع با یک متخصص تماس بگیریم؟

از آنجا که اندازه‌گیری کردن لولاهای درب یک روند بسیار مهم و دقیق است، در صورتی به اندازه‌گیری‌های خود شک دارید، بهتر است از یک نجار برای نصب درب کمک بگیرید. زیرا در صورت مرتکب شدن اشتباه در نصب لولاها، فرصت‌ دیگری برای جبران وجود ندارد.

جمع‌بندی

انجام کارهای و تعمیرات ساده خانه و محل کار علاوه بر افزایش مهارت‌های عمومی به ایجاد یک تجربه دست‌نیافتنی و ناب همراه دوستان و به خصوص اعضای خانواده می‌انجامد. به همین دلیل در این آموزش قصد داشتیم به شما ساده‌ترین راه نصب لولای درب را آموزش دهیم. در صورتی که این کار برای شما امری دشوار است و یا تجهیزات کافی را در اختیار ندارید می‌توانید از سرویس آنلاین نجاری استادکار کمک بگیرید.

منبع: thespruce

نجاری و تعمیرات چوب

نجاری و تعمیرات چوب

 • تمامی خدمات نجاری و ساخت سازه های چوبی
 • طراحی ساخت و نصب سرویس های چوبی
 • طراحی و ساخت کمد دیواری، سرویس خواب، بوفه، دراور، ویترین، میز، صندلی
 • تعمیر و نصب انواع مصنوعات چوبی
دریافت این خدمت از استادکار

2 نظرات
 1. سلمی می گوید

  چگونه لولای درب رو نصب کنیم؟

  1. فاطمه مرادی می گوید

   اگر خودتون با اطلاعات بالا موفق به نصب درب نشدید از خدمات آنلاین نصب درب استادکار کمک بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − شانزده =