آموزش هواگیری سیستم گرمایش از کف به صورت کاربردی

1

بهتر است هواگیری سیستم گرمایش از کف را سالی یک بار در آغاز فصل سرما انجام دهید تا از نبود هوا در لوله‌ها اطمینان پیدا کنید. هواگیری گرمایش از کف کار سخت و پیچیده‌ای نیست و کافی است یک بار آن را آموزش ببینید. استادکار قصد دارد در  مقاله “آموزش هواگیری سیستم گرمایش از کف” شما را با جزییات و ریزه‌کاری‌های هواگیری این سیستم پیشرفته آشنا کند؛ به گونه‌ای که خود بتوانید این کار ساده را در منزل انجام دهید. پس با ما همراه باشید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

نکات لازم قبل از شروع هواگیری گرمایش از کف

همیشه به یاد داشته باشید، هواگیری در هر سیستم گرمایشی باعث افزایش بازده و عمر دستگاه می‌گردد. همان طور که می‌دانید، هواگیری رادیاتورها کار سختی نیست و خود شما هم شاید بتوانید به راحتی این کار را انجام دهید. اما وقتی حرف از هواگیری سیستم گرمایش از کف می‌شود، شاید فکر کنید که این کار پیجیده ای بوده و شما قادر به انجام آن نیستید.

سیستم گرمایش از کف نیز به مانند تمامی سیستم‌های دیگر که برای تولید گرما از گردش آب درون لوله استفاده می‌کنند، با مشکل هوادار شدن لوله‌ها روبرو است. اگر از شیرهای هواگیری کلکتور در لوله‌کشی گرمایش خود استفاده کرده باشید، می‌توانید آن‌ها را چک و بررسی کنید که هوا در آن‌ها وجود دارد یا خیر ؟ به یاد داشته باشید، تنظیم شیر هواگیری کلکتور به عیب‌یابی سیستم گرمایش از کف بسیار کمک می‌کند.

در ادامه قبل از آموزش نحوه‌ی هواگیری گرمایش از کف بهتر است، دو نکته را در نظر بگیرید:

 1. بررسی و چک کردن فشار سیستم گرمایش از کف

فشار سیستم گرمایش از کف مرکزی را قبل از هرچیز بررسی کنید و مطمئن شوید که متعادل بوده و همه‌ی لوله‌ها از آب گرم پر هستند. چون گاهی با افزایش و یا کاهش فشار آن مواجه می‌شوید. اگر احساس کردید که فشار سیستم کم است، مقداری آب به لوله‌ها اضافه کرده و دوباره فشار را بررسی کنید.

 1. بررسی شیرهای هواگیری

بررسی شیرهای هواگیری به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید آیا در سیستم هوایی وجود دارد یا خیر.  محل شیرهای هواگیری کلکتور معمولاً در نزدیکی جعبه کلکتور قرار می‌گیرند. البته باید به این نکته هم توجه کنید که محل شیرهای هواگیری کلکتور با توجه به نوع مدل لوله‌های چندگانه‌ای که در طراحی استفاده شده، فرق می‌کند.

به طور مثال در لوله‌های استیل، شیرهای هواگیری در قسمت بالای لوله‌ها قرار دارند. در لوله‌های استیل ضد زنگ، شیرهای هواگیری کلکتور در سمت راست آن‌ها نصب شده‌اند. یک روش بسیار مطمئن در هواگیری استفاده از شیرهای هواگیری اتوماتیک ( ایرونت ) یک است. این شیرها را باید در هنگام مونتاژ کلکتورها بر روی آن نصب کرد.

بیشتر بدانید ۷ راهکار برای نقاشی خانه

استفاده از شیرهای هواگیری اتوماتیک ( ایرونت ) یک روش مطمئن برای هواگیری کلکتور سیستم گرمایش از کف است. این شیرها را باید در هنگام مونتاژ کلکتورها بر روی آن نصب کرد.
استفاده از شیرهای هواگیری اتوماتیک ( ایرونت ) یک روش مطمئن برای هواگیری کلکتور سیستم گرمایش از کف است. این شیرها را باید در هنگام مونتاژ کلکتورها بر روی آن نصب کرد.

آموزش هواگیری گرمایش از کف

ابتدا همان‌طور که گفته شد، فشار سیستم را بررسی می‌کنید. پس از بررسی فشار سیستم، لوله‌های کف را بررسی  کنید تا هوایی در آن‌ها نباشد و پر از آب باشند. اگر سطح آب آن‌ها پایین بوده و احتیاج به پرکردن دارند، باید ده دقیقه صبر کنید  تا تمام لوله‌ها از آب پر شوند. مرحله‌ی سوم هواگیری از لوله‌ها شروع می‌شود.

از آنجا که محل شیرهای هواگیری کلکتور یک جای مشخص و واحدی نیست و باتوجه به نوع لوله‌ها در محل‌های مختلف قرار دارد، ابتدا جای آن‌ها را پیدا کرده و سپس شیر را باز می‌کنید تا جریان آب وصل شود. این کار را تا زمانی‌که لوله‌های هر اتاق هواگیری می‌شوند، ادامه می‌دهید. پس از اتمام هواگیری هر اتاق، شیر را بسته و فشار سیستم را بررسی می‌کنید

. بهتر است کار هواگیری را  از لوله‌هایی که در قسمت پایین‌تر قرار دارند، شروع کنید تا زمانی که به قسمت‌های بعدی می‌رسید، هیچ هوایی در قسمت‌های بالاتر باقی نمانده‌باشد. در نهایت زمانی که همه‌ی لوله‌های چندگانه کف هواگیری شدند، شیر هواگیری را ببندید و دوباره فشار سیستم را بررسی  کنید.

. اگر سطح آب لوله‌ها پایین باشد و احتیاج به پرکردن دارند،  باید ده دقیقه صبر کنید  تا تمام لوله‌ها از آب پر شوند، سپس هواگیری را شروع کنید.
. اگر سطح آب لوله‌ها پایین باشد و احتیاج به پرکردن دارند،  باید ده دقیقه صبر کنید  تا تمام لوله‌ها از آب پر شوند، سپس هواگیری را شروع کنید.

اقدامات لازم پس از هواگیری سیستم گرمایش از کف

پس از اینکه هواگیری گرمایش از کف به اتمام رسید، اندکی صبر کرده و سپس سیستم فشار را بررسی  کنید. اگر هواگیری به درستی انجام شده باشد، فشار افزایش یافته و شما متوجه خواهید شد کارکرد سیستم نسبت به قبل ارتقا یافته‌است. اگر مشکل حل نشده و سیستم فشار هنوز پایین است، امکان دارد لوله‌کشی‌های سیستم درست انجام نشده و یا جنس لوله‌ها مناسب نبوده و یا از عایق‌های خوب و باکیفیت استفاده نشده‌است، در این صورت بهتر است از کارشناسان خبره کمک بگیرید.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم که با پرداختن به تمامی جزییات به شما کمک کنیم تا خودتان به هواگیری گرمایش از کف منزلتان بپردازید. اما در صورتی‌که برای عیب یابی سیستم گرمایش از کف منزلتان به مشکلات مختلفی  همچون خرابی شیر هواگیری کلکتور و یا شیر هواگیری اتوماتیک کلکتور و…. مواجه شدید، می‌توانید از کارشناسان استادکار کمک بگیرید.

منبع: تأسیسات ۲۴ ساعته

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار
1 نظر
 1. هادی می گوید

  با سلام. کلکتور سیستم گرمایش از کف خونه ما شیر هواگیری نداره باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =