انواع راهکار ها و روش های شست و شو و نظافت کف ساختمان
انواع راهکار ها و روش های شست و شو و نظافت کف ساختمان

برای اینکه خانه تمیز و پاکی داشته باشید نیاز است تا همه جای منزل به خوبی تمیز شود. پس از تمیز کردن قسمت‌های مختلف منزل مثل کمد‌ها، آشپزخانه، اتاق خواب و… نوبت به کف ساختمان میرسد. اینکه چگونه این کار باید انجام شود به جنس کف بستگی دارد و هر خانه‌ای روش نظافت مختص به خود را لازم خواهد داشت، در این نوشتار میخواهیم به روش‌های شست و شو و نظافت کف ساختمان بپردازیم و راهکارهای مناسبی را ارائه کنیم تا نظافت کف ساختمان به سرعت و درستی انجام شود.

جارو کردن اولین گام در نظافت کف ساختمان

انواع راهکار ها و روش های شست و شو و نظافت کف ساختمان
انواع راهکار ها و روش های شست و شو و نظافت کف ساختمان

همانطور که در تمیز کردن قسمت‌های مختلف خانه گردگیری میکنید برای نظافت کف ساختمان هم باید از جاروکردن شروع کنید تا بخشی از غبارهای روی سطح زمین تمیز شود. اما چه نکاتی حین جارو کردن کف ساختمان حائز اهمیت هستند؟

 • نقاطی که بیش از حد مورد استفاده قرار میگیرند مانند آشپزخانه و اتاق خواب باید هر یک یا دوز یکبار جارو شوند تا گرد و غبار تجمع نکرده و فضا همواره تمیز بماند.
 • سلامت پرزهای جاروبرقی را هر چند وقت یکبار امتحان کنید، همه آنها باید در یک جهت باشند و همینطور مو و کرک به آن نچسبیده باشد، در غیر اینصورت باید آنرا تعویض کنید تا کار خود را برعکس انجام ندهد و موجب کثیفی بیشتر منزل نشود.
 • جارو کردن را همیشه از داخلی ترین نقطه ساختمان شروع کرده و به سمت درب اصلی پیش بروید، یعنی اگر دورترین نقطه خانه نسبت به درب اصلی اتاق خواب است از آنجا شروع کرده و در آخر به محیط اطراف درب اصلی ساختمان برسید.
 • فراموش نکنید قبل از اینکه کیسه جاروبرقی کاملا پر شود آن را تعویض کنید تا جارو همیشه به خوبی کار کند و علاوه بر آن آسیبی به موتور آن نرسد.
خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

انواع کف ساختمان را باید چگونه نظافت کرد؟

همانطور که گفتیم باید ابتدا بررسی کنید تا جنس کف ساختمان خود را پیدا کرده و روش نظافت کف ساختمان خود را پیدا کنید، در ادامه میخواهیم تا روش نظافت کف ساختمان با جنس‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهیم.

نظافت کف ساختمان با جنس پارکت

انواع راهکار ها و روش های شست و شو و نظافت کف ساختمان
انواع راهکار ها و روش های شست و شو و نظافت کف ساختمان

هر دو هفته یکبار با استفاده از یک تی زمین شوی، کف پارکت پوش را کاملا تمیز کنید، توجه کنید که میزان رطوبت باید به حداقل ممکن باشد چون میتواند به پارکت آسیب برساند. در کنار آن سعی کنید از مواد شوینده مخصوص پارکت استفاده کنید، اگر در منزل پاک کننده چوب دارید میتوانید از آن نیز بهره ببرید چون جنس پارکت هم از همان چوب است و به راحتی شما در نظافت کف ساختمان کمک میکند.

جالب است بدانید تمیز کننده‌های مخصوص یک لایه ماده روی پارکت باقی میگذارند و کار آن جلوگیری از نشستن مجدد گرد و غبار روی زمین است و به نظافت کمک بسیار زیادی میکند.

سعی کنید در نقاطی که تردد خیلی بیشتر از سایر نقاط است، از تکه فرش‌های کوچک استفاده کنید تا گرد و غبار کمتری در خانه پخش شود. برای مثال قرار دادن یک فرش برای جلوی درب ورودی از ورود بیش از حد غبار به کف خانه جلوگیری میکند.

اگر در منزل حیوانات خانگی نگهداری میکنید مرتبا ناخن آن را کوتاه کنید چون حیوانات در لحظاتی که هیجان زده شوند از ناخن خود استفاده میکنند و این به جنس پارکت و خود آنها میتواند آسیب برساند.

توجه کنید اگر ماده‌ای روی کف ریخت بلافاصله آن را پاک کنید چون ماندگاری میتواند باعث شود بخشی از آن به خورد چوب رفته و بو و یا رنگ آن را روی چوب باقی بگذارد.

اگر نمیخواهید از پاک کننده‌های مخصوص استفاده کنید، میتوانید ترکیب مورد نیاز خودتان را تهیه کنید. به عنوان مثال میتوانید به ازای یک سطل آب یک چهارم فنجان مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید و از آن برای شست و شوی کف پارکت شده ساختمان استفاده کنید.

نظافت ساختمان و مشاعات:

نظافت ساختمان و مشاعات

 • نظافت راه پله
 • شستن دیوارها و نرده ها
 • نظافت مشاعات، پارکینگ و حیاط
 • پاک کردن شیشه پنجره های داخلی
دریافت این خدمت از استادکار

نظافت کف ساختمان با جنس سرامیک

انواع راهکار ها و روش های شست و شو و نظافت کف ساختمان
انواع راهکار ها و روش های شست و شو و نظافت کف ساختمان

بعد از اینکه با جارو و خاک انداز تا حد زیادی کف سرامیکی را تمیز کردید باید به سراغ بخش شست و شوی کف سرامیکی بروید، اما این بخش حامل نکاتی‌ست که باید به خوبی رعایت شوند. در ابتدا با یک سطل آب گرم و یک تی کف شوی زمین را بشویید، این کار باید هردو روز یکبار به طور کلی انجام شود. هر ماه یکبار هم نیاز است تا علاوه بر این از ماده شوینده هم استفاده کنید. توجه کنید که همه مواد شوینده با کف سرامیکی سازگار نیستند پس اول یک بخشی از سرامیک که تقریبا در معرض دید قرارنخواهد گرفت را پیدا کنید و مقدار کمی از شوینده را روی آن تست کنید تا آسیبی به کل سرامیک کف نرسد.

خیلی از افراد از کثیف ماندن درزهای بین کاشی سرامیک‌های کف گله دارند و این را مانعی بر سر راه نظافت کف ساختمان میدانند. یکی از مسواک‌هایی که مدت زمان استفاده آن تمام شده را نگهدارید و با استفاده از ترکیب آب و یک دوم فنجان سرکه سفید و مایع شوینده و البته همان مسواک درز بین کاشی‌ها را تمیز کنید، نیازی نیست این کار را مرتب انجام دهید چون علاوه بر خسته کننده بودن تا مدت زیادی هم درزها تمیز باقی خواهند ماند.

در انتها باید با یک دستمال تمیز و خشک رطوبت کف را کاملا پاک کنید تا هم مجدد گرد و غبار روی آن ننشیند و هم از لیز خوردن خود و باقی اعضای خانواده جلوگیری کنید.

نظافت کف ساختمان با جنس سنگ مرمر

انواع راهکار ها و روش های شست و شو و نظافت کف ساختمان
انواع راهکار ها و روش های شست و شو و نظافت کف ساختمان

سنگ مرمر متخلخل و نرم است، پس باید برای نظافت کف سنگ مرمر با دقت بالایی کار را انجام داد. البته برای شست و شوی کف با جنس سنگ مرمر روش‌های مختلفی وجود دارد که به آنها خواهیم پرداخت.

برای شست و شوی کف مرمر باید از آب گرم و یک ترکیب خیلی خیلی ملایم استفاده کنید. سنگ مرمر بخاطر جنسی که دارد دارای حساسیت بالایی بوده و استفاده از مواد شست و شوی قوی یا اسیدی میتواند به آن آسیب بزند. در یک سطل آب گرم مقدار خیلی کمی در حد ۲-۳ قطره مایع صابون بریزید و آن را کامل در آب حل کنید، در ادامه با استفاده از یک تی خیلی نرم سطح کف را تمیز کنید. فراموش نکنید سنگ مرمر خیلی زود لک و کثیف میشود و باید در یکبار شست و شوی کف چندین بار آب و محلول را عوض کنید تا کاملا تمیز شود. در انتها با یک حوله نرم و خشک سطح را تمیز کنید، در صورتی که لازم شد از چند حوله استفاده کنید ولی اجازه ندهید جایی خیس یا مرطوب باقی بماند چون لک آن باقی خواهد ماند.

بهتر است برای تمیز ماندن و سختی کمتر برای هربار نظافت، شست و شوی کف با جنس سنگ مرمر را مرتبا انجام دهید. توجه کنید که ماده‌های اسیدی مانند لیمو و یا ماده‌های شست و شوی قوی میتوانند به سطح سنگ مرمر آسیب برسانند زیرا آنها فقط برای سطوحی مانند سرامیک تهیه شده‌اند. میتوانید با استفاده از مایع مخصوص مهر و موم سنگ مرمر هر چندسال یکبار تمام درزهای آن را بسته و آنرا سالم‌تر نگهدارید.

خدمات کفسابی و سنگ‌سابی

کفسابی و سنگ‌سابی

 • خدمات سنگ سابی و کفسابی انواع سنگ های ساختمانی
 • کفسابی سرامیک، موزاییک، بتن با دستگاه سمباده
 • سنگ سابی گرانیت، مرمریت، دهبید، تراورتن و انواع سنگ
 • اسیدشویی و شستشوی کف با اسید و مواد شوینده و بتونه کاری کف و رزین کف
دریافت این خدمت از استادکار

چگونه میتوانم از طریق استادکار برای نظافت منزل اقدام کنم؟

انواع راهکار ها و روش های شست و شو و نظافت کف ساختمان
انواع راهکار ها و روش های شست و شو و نظافت کف ساختمان

در قدم اول باید از طریق اپلیکیشن موبایل و یا سایت استادکار اقدام به ثبت سفارش کنید، سپس از شما سوالات ساده‌ای پرسیده میشود که به کیفیت ارائه خدمات به شما کمک میکند. نظیر اینکه تمایل دارید جنسیت نیروی خدماتی چه باشد و چه مقدار کار برای انجام دارید. در انتها میتوانید زمانی که حضور دارید را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا نیروی خدماتی نظافت به منزل شما برسد. نیروهای خدماتی که به منزل شما فرستاده میشوند حتما از سابقه و تجربه بالا و مفیدی برخوردار هستند و این میتواند به دقت و سرعت در انجام کار کمک کند. استفاده از نیروهای متخصص میتواند به کاهش مصرف آب و ایجاد یک روند درست برای نظافت منزل شما کمک کند، در کنار آن باید این را هم بگوییم که نیازی نیست هزینه اضافی پرداخت کنید چون طبق براوردهای صورت گرفته توسط استادکار هزینه مشخصی به ازای ساعت کاری که نیروی متخصص انجام میدهد از شما گرفته میشود که برای کمتر از ۴ ساعت کار نزدیک به ۵۴ هزار تومان و حداکثر تا ۱۰ ساعت کار ۱۲۴ هزار تومان خواهد بود.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

میلاد صفایی
میلاد صفایی برق الکترونیک خوانده. اما کمک به دیگران و راهنمایی کردن آنها، او را عاشق نویسندگی وب کرده. میلاد یک فرد رمانتیک است. او سنتور میزند و دستی بر آهنگسازی و آواز دارد. میلاد صفایی قابلیت تولید محتوا در موضوعات متنوعی دارد اما مهم ترین آنها در حوزه های نقاشی ساختمان، تکنولوژی، سلامت و زیبایی، روانشناسی و کودک و همین‌طور معماری ساختمان و نظافت است. به نظر میلاد، مطالعه روی زمینه های کاربردی زندگی، بسیار مفید و موثر هست.