چطور از ورود بیماری به خانه جلوگیری کنیم؟

0

یکی از نکات مهم برای حفظ سلامتی، رعایت اصول بهداشتی است. در دوره شیوع کرونا، باید زمان بیشتری را به بهداشت خود اختصاص دهیم و از ورود بیماری به خانه جلوگیری نماییم. رعایت این اصول اولیه، از ورود بسیاری از میکروب‌ها و باکتری‌های مضر به بدن ممانعت می‌کند و همچنین به ما آرامش بیشتری می‌دهد. زیرا اقدامات پیشگیرانه بیشتری را برای حفظ امنیت خود و خانواده‌ انجام می‌دهیم و مانع نفوذ بیماری در خانه می‌شویم.

در این مقاله تلاش کرده‌ایم نکات پیشگیری از ورود بیماری به خانه و روش‌های بهینه نظافت را به شما آموزش دهیم. با رعایت این نکات، تا حد زیادی از ابتلا به بیماری جلوگیری خواهد شد. البته نباید فراموش کرد که نظافت فقط مخصوص منزل نیست. بلکه باید در محل کار، خودروی شخصی، سفر و هر جای دیگری هم که هستیم، نظافت را رعایت نماییم.

چه کار کنیم تا از ورود بیماری به خانه جلوگیری شود؟

برای مانع شدن از ورود بیماری به خانه، روش‌های گوناگونی وجود دارد. ما در اینجا به ۹ روش قدرتمند برای سالم ماندن افراد خانواده، اشاره خواهیم کرد:

 • سطوحی که مرتب با آن‌ها تماس دارید را تمیز کنید

برخی از ویروس‌ها بسیار ضعیف هستند و فقط برای مدت کوتاهی روی سطوح زنده می‌مانند. اما برخی دیگر می‌توانند ساعت‌ها یا حتی روزها زنده بمانند. بنابراین کمی محتاط‌تر بودن، ضروری به نظر می‌رسد. به‌خصوص در زمستان و در بحبوحه یک بیماری همه‌گیر، در صورت عدم رعایت بهداشت، ورود بیماری به خانه اجتناب‌ناپذیر است.

باید بگوییم که سطوح پرتماس مکان‌هایی هستند که به‌طور معمول زیاد لمس شده ولی اغلب هنگام تمیز کردن، نادیده گرفته می‌شوند. به‌طور مثال دستگیره درب‌ها، پریزها و کلیدهای چراغ‌ها و مناطق اطراف آن‌ها از این‌گونه نواحی هستند. بنابراین باید این مناطق را به‌طور منظم تمیز کرد.

به تمام مکان‌هایی که خود یا اعضای خانواده‌تان مرتب آن‌ها را لمس می‌کنند، فکر کنید. دستگیره‌های کشو و کمد، درهای یخچال و فریزر، شیرآلات و ظروف صابون مایع هم از این دسته‌اند. یادآوری می‌شود برای نظافت منزل، نیازی به استفاده از محلول‌های ضدعفونی‌کننده قوی یا مواد شیمیایی سنگین نیست. محلول آب و صابون با چند قطره ملالوکا (عصاره درخت چای) برای از بین بردن میکروب‌ها کافیست.

در مورد کووید ۱۹ هم افزودن الکل ۷۰ درصد به محلول ذکر شده کمک خواهد کرد تا سطوح ضدعفونی گردند. به همین دلیل امکان ورود بیماری به خانه، کاهش می‌یابد. این محلول را به سادگی روی مناطق پرتماس اسپری کنید و با یک دستمال تمیز، پاک نمایید.

در این رابطه، بیشتر بخوانید: چگونه وسایل شخصی و خانگی را ضدعفونی کنیم؟

ترفندهای ضدعفونی کردن نقاط پرتماس برای جلوگیری از ورود بیماری به خانه
تمیز کردن نقاط پرتماس خانه، جلوگیری از ورود بیماری به خانه را تضمین می‌کند. چون این کار باعث می‌شود که میکروب‌ها و بیماری در خانه پخش نشوند.
خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
 • به دستگاه‌های پرتماس نیز توجه کنید

برخی وسایل کوچک خانه که تماس دست با آن‌ها زیاد است، هنگام تمیز کردن خانه نادیده گرفته می‌شوند. این موارد شامل ریموت کنترل‌ها، تلفن، صفحه‌ کلید رایانه، ماوس و کنترل‌گر‌های بازی هستند. در صورت وجود بیماری در خانه، این موارد قابلیت انتقال بیماری به سایر افراد خانواده را خواهند داشت. پس به بهداشت این موارد، بیشتر دقت کنید. برای نظافت این وسایل، از یک پارچه یا دستمال نرم استفاده کنید تا سطوح حساس خراب نشوند.

شاید برای شما باورکردنی نباشد، ولی تلفن همراهتان مرکز میکروب‌هاست. پس لازم است آن را روزانه تمیز کنید تا از انتقال میکروب‌ها و ویروس‌ها و در پی آن ورود بیماری به خانه، جلوگیری شود. به‌خصوص اگر فرزندان شما به تلفن همراه‌تان دست می‌زنند، لازم است آن را چندبار در روز ضدعفونی کنید.

در همین رابطه، بیشتر بدانید: 12 وسیله که احتمالا به فکر ضدعفونی آن ها نبوده‌اید

 • آشپزخانه خود را تمیز کنید

آشپزخانه منطقه‌ای از خانه است که اغلب تمیز به نظر می‌رسد. اما در زیر سطوح، ممکن است میکروب‌ها، کپک‌ها و باکتر‌های مضر پنهان شده باشند. معمولا بعد از خرید مواد غذایی، میوه، سبزیجات و لبنیات، آن‌ها را روی کابینت خود قرار می‌دهید. با این کار کثیفی‌های چسبیده به آن‌ها را نیز به آشپزخانه می‌آورید. پس یک قدم مهم برای مقابله با ورود بیماری به خانه، این است که آشپزخانه را به‌طور جدی تمیز کنید.

مناطقی که رطوبت دارند، می‌توانند باکتری‌ها را در خود پرورش دهند. پس سینک آشپزخانه هم باید به‌طور مرتب تمیز شود. اسکاچ‌ها و اسفنج‌های آشپزخانه می‌توانند بسیار آلوده باشند. برای ضدعفونی کردن این موارد، آن‌ها را به مدت یک دقیقه در مایکروفر قرار دهید تا میکروب‌هایشان از بین برود. تمام سطوح آشپزخانه را پاک کنید و حیوانات خانگی را از آشپزخانه و پیشخوان دور نگه دارید.

توصیه دیگر برای جلوگیری از ورود بیماری به خانه، این است که سینک را خشک نگه دارید. اجازه ندهید آب در سینک باقی بماند. لازم است ظروف را هم پس از شستشو، کاملاً خشک کنید و گاهی ظروف را به مدت چند دقیقه در کمی سرکه قرار دهید. استفاده از آب داغ و سرکه در ماشین ظرفشویی به صورت هفتگی، تضمین می‌کند که میکروب‌ها روی ظروف باقی نمی‌مانند.

به نظافت سطوح برش گوشت، ماهی و مرغ هم توجه زیادی داشته باشید. زیرا این سطوح می‌توانند محل پرورش انواع میکروب‌های بیماری‌زا باشند.

خواندن این مطلب هم به شما توصیه می‌شود: بهترین روش ضد‌عفونی و شستن ظروف چوبی و ابزارهای آشپزخانه

روش‌های تمیز کردن سینک آشپزخانه برای جلوگیری از شیوع بیماری در خانه
گاهی شیوع بیماری در خانه، از آشپزخانه شروع می‌شود. به همین علت باید آشپزخانه را پاکیزه نگه داریم تا مانع ورود بیماری به خانه شویم.
 • نظافت سرویس‌های بهداشتی را در اولویت قرار دهید

سرویس بهداشتی، منطقه‌ای از خانه است که بیشتر با میکروب‌ها ارتباط دارد. تمیز کردن کامل روشویی‌ها، توالت‌ها و کف، امری مسلم است، اما نظافت لوازم بهداشتی دیگر (مانند حوله و مسواک) را هم نباید نادیده گرفت. به همین منظور مسواک‌ها باید حداقل هر سه ماه یک‌بار تعویض شوند. حوله‌ها هم باید هر هفته شسته شوند و سالانه تعویض گردند.

متاسفانه مورد دیگری که به سادگی فراموش می‌شود، این است که همیشه باید سطل زباله سرویس بهداشتی را ضدعفونی کرد. در ضمن کیسه‌های زباله باید مرتب عوض شوند. هربار که کیسه را عوض می‌کنید، داخل سطل کمی محلول پاک‌کننده (که فرمول تهیه آن در بالا گفته شد) بپاشید.

بیشتر بدانید: راهنمای کامل ضدعفونی حمام و سرویس بهداشتی

روش نظافت و ضدعفونی کردن سرویس بهداشتی و حمام
محلول سرکه، جوش شیرین، آب‌لیمو و صابون می‌تواند یک پاک‌کننده عالی برای سرویس‌های بهداشتی باشد. استفاده از این محلول، بدون بهره‌گیری از مواد شیمیایی، از ورود بیماری به خانه یا سرایت بیماری در خانه جلوگیری می‌نماید.
 • دست‌ها و پاهای خود را تمیز نگه دارید

شستن مکرر دست‌ها و ضدعفونی کردن آن‌ها در طول همه‌گیری کرونا اجباری است. هیچ چیز مانند شستشوی درست دست‌ها با آب و صابون، از عفونت و گسترش بیماری جلوگیری نمی‌کند. چگونگی شستن زیر ناخن‌ها و بالای مچ دست‌ها را به فرزندان خود آموزش دهید.

یک مقصر دیگر برای ورود بیماری به خانه، آلرژن‌ها و گرد و غبار هستند. یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از ورود آلرژن‌ها و غبار و پیشگیری از ورود بیماری به خانه، در آوردن کفش‌هاست. از اعضای خانواده و مهمانان خود بخواهید که کفش‌هایشان را در ورودی منزل بیرون بیاورند. چون این‌گونه کثیفی‌ها می‌‎توانند در فرش گیر کنند و در اثر رفت و آمد، همه‌جا را آلوده خواهند کرد.

 • ورود آلرژن‌ها را محدود کنید

شومینه‌ها و گاهی رادیاتورها، غبار و دوده زیادی تولید می‌کنند. گل‌و‌لای، برف و غبار محصولات جانبی فصل زمستان هستند. اما شما می‌توانید در تمام طول سال با جلوگیری از ورودشان، از ورود بیماری به خانه پیشگیری نمایید. ورود آلرژن‌های ناشی از کپک و گرد و غبار و دوده، باعث ابتلا به آلرژی خواهند شد. بنابراین باید راه برخورد با آن‌ها را یاد بگیریم. توصیه می‌کنیم برای از بین بردن آلرژن‌ها، ملحفه‌ها را مرتب بشویید. نظافت روبالشی‌ها و پتوها را هم فراموش نکنید. پرده‌ها را هم دو تا سه‌بار در سال شستشو دهید.

خدمات خشکشویی و اتوشویی پرده

خشکشویی و اتوشویی پرده

 • خدمات پرده شویی و خشکشویی انواع پرده
 • خشکشویی تخصصی پرده‌های خاص
 • شستشوی پرده همراه با جمع آوری و نصب پرده
 • شستشو و اتوشویی پرده های اداری و خانگی
دریافت این خدمت از استادکار

درزهای دور پنجره‌ها را تمیز کنید تا امکان ورود بیماری به خانه، کمتر شود. در صورت لزوم این مناطق را با درزگیر پر کنید. اگر در اطراف وان، سینک‌ یا سایر مکان‌های مرطوب خانه متوجه علایم کپک‌زدگی شدید، حتماً آن بخش را کاملا تمیز کنید.

چنانچه اعضای خانواده شما به گرد و غبار حساسیت دارند یا از آسم رنج می‌برند، روی بالش‌ها و تشک‌ها روکش‌های ضدحساسیت بکشید. ملحفه‌های خود را هم هر هفته تعویض کنید. برای شستن لوازم خواب، از شوینده‌های ضد حساسیت بهره بگیرید و برای نظافت تشک هم طبق دستورالعمل تولیدکننده، آن را جاروبرقی بکشید یا زیرورو کنید.

حساسیت به گرد و غبار و آلرژن‌ها می‌تواند مشکلات بی‌شماری ایجاد کرده و در نتیجه بیماری در خانه شیوع پیدا می‌کند. با شروع زمستان و آمدن بهار آلرژی‌ها و مشکلاتی مانند پسوریازیس، آسم و اگزما هم تشدید می‌گردند.

روش تمیز کردن رختخواب برای جلوگیری از ورود بیماری به خانه
آلرژن ها می‌توانند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کنند. پس باید با روش‌های ذکر شده، با آن‌ها مقابله نمایید. به این ترتیب عوامل ابتلا به بیماری در خانه به حداقل می‌رسد.
 • خانه خود را مرطوب نگه دارید

در طول زمستان، اخبار زیادی در مورد وارونگی و کیفیت بد هوا می‌شنویم. هوای سرد سنگین، خشک و متراکم است. وسایل گرمایشی هم که خانه را گرم می‌کنند، پوست را خشک خواهند کرد،‌ در نتیجه پوست دچار خشکی و خراش می‌شود. از دیگر عواقب خشکی هوا، عفونی شدن سینوس‌هاست. بنابراین مرطوب کردن هوا برای جلوگیری از عفونت سینوسی و برونشیت که در اثر سرماخوردگی تشدید می‌شود، ضروری است. استفاده از دستگاه بخور در زمستان، به مرطوب کردن هوا کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: همه آنچه برای راهنمای خرید بخور باید دانست

 • هوای محیط را تمیز نگه دارید

با توجه به بالا رفتن غلظت آلاینده‌ها در زمستان، امکان باز کردن پنجره‌ها برای ورود هوای تازه به خانه وجود ندارد. هوای کثیف منزل هم احتمال بیماری در خانه را بالا می‌برد. کنترل‌کننده‌های کیفیت هوا مانند تصفیه‌کننده‌ها و سیستم‌های فیلتراسیون، به از بین بردن یا کاهش آلرژن‌ها کمک می‌کنند. به این ترتیب امکان ورود بیماری به خانه کاهش می‌یابد. آوردن چند گیاه به خانه هم می‌تواند به بهبود کیفیت هوا، کمک کند. گیاهان علاوه بر بهبود کیفیت هوا، طی روزهای خاکستری زمستان روحیه افراد را هم بالا می‌برند.

تعویض فیلتر تهویه هوا برای پیشگیری از آلرژی و ورود بیماری به خانه
تعویض فیلترهای وسایل گرمایشی، می‌تواند در بهبود کیفیت هوا و کنترل بیناری در خانه موثر واقع شود. وسایل گرمایشی باید در ابتدای فصل سرد سرویس شوند و فیلترها باید در اواسط فصل تعویض گردند.
 • برای پیشگیری از ورود بیماری به خانه نظافت اسباب‌بازی‌ها را فراموش نکنید

برای مصون ماندن کودکان از بیماری در خانه، اسباب‌بازی‌های آن‌ها را پاکیزه نگه دارید. با چند دستمال مرطوب، ست‌های لگو را تمیز نمایید. سایر اسباب‌بازی‌های پلاستیکی را هم به‌طور دوره‌ای با آب و صابون بشویید. چون خردسالان تمایل دارند اسباب‌بازی‌ها را در دهان خود بگذارند، اشیاء را به صورت خود بمالند و همه چیز را لمس کنند. متأسفانه میکروب‌ها هم از همین طریق پخش می‌شوند. پس برای مانع شدن از ورود بیماری به خانه، همه اسباب‌بازی‌ها باید تمیز باشند.

کودکان دوست دارند لباس‌ها و کلاه‌های همدیگر را امتحان کنند. به این ترتیب در صورت بیمار بودن یک کودک، بیماری در خانه کودک دیگر هم وارد می‌شود. به فرزندتان یاد دهید که فقط از وسایل شخصی خود استفاده کنند.

در این مورد بیشتر بدانید: شستن اسباب‌بازی کودکان و ضدعفونی آن‌ها

روش تمیز کردن اسباب‌بازی کودکان برای جلوگیری از ورود بیماری به خانه
جهت ممانعت از ورود بیماری در خانه، پس از خرید اسباب‌بازی، آن را بشویید و سپس آن را به فرزند خود بدهید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

سخن پایانی

سلامتی ثروتی است که باید در حفظ آن کوشا بود. مهمترین قدمی که ما برای حفظ سلامت خود و سایر اعضای خانواده‌مان می‌توانیم انجام دهیم، رعایت اصول بهداشتی است که باید در همه‌جا انجام شود. اما با توجه به اینکه افراد خانواده، در خانه زندگی می‌کنند، نظافت منزل نباید دست کم گرفته شود.

در حال حاضر هم با وجود همه‌گیری کرونا، هیچ چیز مهم‌تر از حفظ فاصله اجتماعی برای جلوگیری از انتشار این ویروس نیست. بنابراین برای جلوگیری از ورود بیماری به خانه، محدود کردن دید و بازدید‌ها و بازی‌های جمعی کودکان، ضروری به نظر می‌رسد. برای ریشه‌کن کردن این بیماری، به پروتکل‌های بهداشتی توجه داشته باشید و آن‌ها را به فرزندان خود نیز آموزش دهید.

منبع: Livingwellspendingless

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =