این گیاهان فضای باز را هرگز نمی‌توانید بکشید!

با فرا رسیدن فصل تابستان، بسیاری از افراد به دنبال آن هستند که حیاط، باغچه و به‌طور کلی فضای سبز منزل خود را مجدداً احیا کنند تا در نهایت بتوانند فارغ از شلوغی‌های شهر، فضایی طبیعی و آرامش‌بخش را برای خود تدارک ببینند. در این میان اما، افرادی وجود دارند که معتقدند حیاط و فضای سبز آن‌ها خشک است، نور زیادی نمی‌گیرد یا خاک مناسبی ندارد و به همین دلیل نیز به طور کلی بی‌خیال طراحی فضای سبز و گیاهان فضای باز می‌شوند. در این مطلب با ما همراه باشید تا در رابطه با 15 مدل از آن دسته گیاهان فضای باز برایتان بگوییم که ماندگاری بالایی دارند و به همین راحتی‌ها از بین نمی‌روند.

گیاهان فضای باز: لبدیسی

این گیاه که با نام علمی آجوگا شناخته می‌شود و انتخاب بسیار خوبی برای حیاط‌های سایه‌دار است، می‌تواند برای آن دسته از افرادی مناسب باشد که حیاط آن‌ها در طول روز، آفتاب زیادی نمی‌گیرد و به همین دلیل نیز دائماً در تلاش برای انتخاب گیاهانی بدون نیاز به نور هستند.

به‌طور کلی اگر به دنبال کمترین میزان از نگهداری گیاهان فضای باز خود در مناطق سایه‌دار هستید، با خیال راحت می‌توانید از این گیاه میزبانی کنید. گیاه لبدیسی در فصل بهار، خوشه‌های متراکم و زیبایی داشته و از گل‌های بنفش و آبی زیبایی نیز برخوردار است و می‌تواند باغچه‌ای سبز و پرطراوت برایتان فراهم سازد. شما می‌توانید با یک‌بار کاشت این گیاه، سالیان سال از زیبایی آن لذت ببرید، به همین دلیل هم هست که می‌توان این گیاه را از جمله گل‌های دائمی باغچه دانست.

بیشتر بخوانید: فنگ شویی با استفاده از گل و گیاه و جذب انرژی به وسیله آنها

انواع گیاهان سایه‌دوست برای حیاط‌های سایه‌دار | گیاه لبدیسی با نام علمی آجوگا
این گیاه برای حیاط‌های سایه‌دار انتخاب بسیار خوب و مناسبی خواهد بود.

گیاه آپارتمانی کالادیوم

این مورد را نیز می‌توان به عنوان یکی از گیاهان مناسب حیاط سایه‌دار و گل‌های سایه‌دوست فضای باز دانست. برگ‌های بزرگ و زیبای کالادیوم از مناطق گرمسیری آمده و می‌تواند با سایه‌هایی از رنگ قرمز، صورتی و سفید، فضای خوش آب و رنگ و زیبایی را در حیاط شما به وجود آورد.

این نوع از گیاهان فضای باز به خصوص در زمان غروب آفتاب، درخشش بیشتری پیدا می‌کنند و می‌توانند حتی در طی سالیان سال با کمترین میزان از نگهداری به خوبی رشد کنند. کافی است در فصل زمستان آن‌ها را در مکانی خنک نگهداری نمایید.

شرایط نگهداری و تکثیر گیاه آپارتمانی کالادیوم | گلهای سایه‌دوست فضای باز
اگر حیاط خانه شما نور کمی می‌گیرد، اصلاً لازم نیست نگران باشید؛ کالادیوم می‌تواند یک گیاه سازگار برای فضاس سبز شما باشد.

گیاه سپر فارسی

اگر به دنبال انواع گیاهان فضای باز مقاوم هستید که بتوانید از شمالی‌ترین تا جنوبی‌ترین نقطه به خوبی از آن نگهداری کنید، گیاه سپر فارسی انتخاب بسیار خوبی برایتان خواهد بود. این گیاه رنگارنگ با تعداد برگ‌های زیاد و متراکم می‌تواند فضای سبز منزل شما را به‌طور کامل تحت تأثیر خود قرار دهد. تنها نکته‌ای که نباید در رابطه با آن فراموش کنید، این است که در فصل زمستان باید گیاه را به داخل خانه بیاورید تا طول عمر بیشتری داشته باشد. اگر می‌خواهید بدانید چه گیاهانی باعث دفع پشه می شوند، این مطلب را بخوانید.

گلهای دائمی باغچه | شرایط نگهداری و پرورش گیاه سپر فارسی
این گیاه زیبا به راحتی می‌تواند از شمالی‌ترین تا جنوبی‌ترین نقطه و منطقه آب و هوایی باقی بماند و همچنان زیبایی فضای سبز منزل شما را دو چندان نماید.

گیاه هورنسی

این گیاه نیز به عنوان یکی از گل‌های گلدانی مخصوص حیاط، به شما این امکان را می‌دهد که در فضاهای پرسایه و بدون نور کافی نیز به خوبی آن را انتخاب نمایید. این یعنی شما می‌توانید حتی با قرار دادن این گیاه در تاریک‌ترین نقطه از حیاط نیز به خوبی از سلامت و طراوت گیاه خود مطمئن شوید. آیا می‌دانید چطور با قلمه زدن گیاهان را تکثیر کنیم؟

برگ‌های پررنگ و بافت متفاوت گیاه هورنسی در کنار گل‌های بزرگ مخروطی، مجموعه گیاهان فضای باز شما را تکمیل می‌کند و جذابیت فضا را چندین و چند برابر می‌سازد. در کنار این نیز ناگفته نماند که شکوفه‌های این گیاه قطعاً دل شما را خواهند برد!

گلهای گلدانی مخصوص حیاط | شرایط پرورش گیاه هورنسی
برگ‌های بزرگ و زیبای این گیاه در کنار گل‌های مخروطی‌اش می‌تواند تنوع باغچه شما را افزایش دهد.

گیاه اولین فراست

اگر با حیاطی سایه‌دار و خشک روبه‌رو هستید و دقیقاً نمی‌دانید که کدام گیاهان فضای باز برایتان مناسب خواهند بود، می‌توانید با رشد نسبتاً بالای این گیاه، میزبان یکی از گل‌های باغچه‌ای همیشه سبز باشید. این گیاه با پر کردن فضای سبز شما، آن هم با نیاز به کمترین میزان از نور می‌تواند فضای باغچه‌تان را متنوع و سبزتر کند.

گیاهان و گلهای باغچه‌ای همیشه سبز | گیاه هوستا یا سوسن پلانتین
اگر حتی باغچه‌ای خشک و تاریک دارید نیز اصلاً نگران نباشید، این گیاه برایتان مناسب خواهد بود.

کارکس پنسیلوانیکا

این گیاه را نیز می‌توان به عنوان یک گزینه عالی برای فضاهای سبز سایه‌دار معرفی کرد. رشد این گیاه در باغچه شما بسیار آزاد و سریع خواهد بود و بافت فضای سبزتان را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد. کارکس پنسیلوانیکا بخش‌های خالی باغچه‌تان را پر می‌کند و آن را متراکم‌تر نشان می‌دهد. بافت نرم این گیاه در کنار ظاهر متفاوت آن نیز شما را از این انتخاب، پشیمان نخواهد کرد.

شرایط نگهداری و پرورش انواع گیاهان مناسب حیاط | گیاه کارکس پنسیلوانیکا
تراکم باغچه شما با کمک این گیاه به مراتب افزایش خواهد یافت.

سمپاشی باغچه و فضای سبز

سمپاشی باغچه و فضای سبز

  • نابود کردن انواع آفت‌ها
  • قارچ‌ها و علف‌های هرز
  • ازبین بردن انواع حشرات، موریانه و...
دریافت این خدمت از استادکار

گیاهان فضای باز: آگاوه

این گیاه برای حیاط‌هایی که مستعد خشکسالی هستند، بسیار مناسب است. بنابراین اگر برای انتخاب گیاهانی مناسب حیاط‌های خشک سختی بسیار زیادی می‌کشید، می‌توانید با خیال راحت از این گیاه استفاده نمایید. آگاوه دارای انواع بسیار متفاوتی است که بسته به انتخاب و البته سلیقه شما می‌توانند مهمان فضای سبزتان شوند. توصیه ما این است که برای افزایش زیبایی بصری حیاط خود به سراغ مدل‌های دو رنگ این گیاه بروید.

کاشت گیاهان فضای باز | شرایط کشت و نگهداری گیاه آگاوه
آگاوه زیبایی بصری باغچه و فضای سبز شما را برایتان تضمین خواهد کرد.

رز صحرایی

اگر شما هم مانند بسیاری دیگر از افراد بر این تصور هستید که همه ساکولنت‌ها خاردار هستند، باید شما را با یک گیاه لطیف و بدون خار آشنا کنیم! این گیاه با گل‌های بسیار لطیف و زیبای خود می‌تواند به عنوان یکی از ماندگارترین گیاهان فضای سبز شما به حساب آید.

رز صحرایی حتی در حیاط‌های خشک و مستعد خشکسالی نیز به خوبی رشد می‌کند. بنابراین فرقی ندارد که از آن در یک باغ نگهداری کنید یا یک حیاط خلوت! این گیاه می‌تواند چندین و چند سال در کنار شما بماند، اما به شرطی که آن را در معرض سرما قرار ندهید.

بیشتر بخوانید: ۲۵ تا از زیباترین گیاهان آپارتمانی گلدار که خوب است داشته باشید

گلهای دائمی باغچه | اصول پرورش و مراقبت از رز صحرایی یا آدنیوم در خانه
یک گل ظریف و زیبا که حتی می‌تواند در شرایط محیطی سخت نیز به خوبی مقاومت کند.

سدوم

گیاه سدوم شما حتی در اوج تابستان نیز به ندرت به آبیاری نیاز خواهد داشت. تنوع ظاهری این نوع از گیاهان فضای سبز بسیار زیاد است و به همین دلیل نیز دست شما را در انتخاب باز خواهد گذاشت. با انتخاب این گیاه می‌توانید با خیال راحت از زیبایی باغچه خود مطمئن شوید.

انواع ساکولنت و گیاهان رونده فضای باز | شرایط نگهداری از ساکولنت سدوم
حتی در فصل تابستان نیز می‌توانید گیاه سدوم خود را به ندرت آبیاری کنید.

گیاه آرمریا

اگر فضای سبز شما سایه‌دار بوده و کاملاً هم خشک است، گیاهان بسیاری پیش روی شما قرار می‌گیرند، اما اگر سومین معضل باغبانی یعنی وجود خاک شنی نیز گریبان گیرتان شده، اصلاً لازم نیست نگران باشید. چراکه حتی در چنین شرایطی نیز گیاهانی وجود دارند که بتوانند در فضای سبز شما جان سالم به در ببرند!

آرمریا با گل‌های زیبا و جذاب خود می‌تواند چندین و چند سال، زیبایی فضای سبز شما را تضمین کند. بنابراین می‌توانید با مراقبت و نگهداری از گیاه آرمریای خود، فضای سبز پرطراوتی را در حیاط خانه‌تان فراهم کنید.

گلهای سایه دوست فضای باز | نحوه صحیح کاشت گل آرمریا
اگر باغچه‌تان سایه‌دار بوده و کاملا هم خشک است و یا حتی خاک شنی نیز دارید، باز هم این آرمریاست که به دادتان می‌رسد!

گیاه قرنفل

گیاه قرنفل یکی از آن دست گیاهان فضای باز است که عطر و بوی آن شما را مست خواهد کرد. سایه‌های بنفش، صورتی و سفید شکوفه‌های این گیاه فضای حیاط شما را به طور کامل تحت تأثیر خود قرار می‌دهد، گل‌دهی این گیاه با شروع بهار آغاز می‌شود و در تمام طول تابستان نیز باقی خواهد ماند. بنابراین اگر عاشق گل و شکوفه هستید و جای خالی آن را در فضای سبز خانه‌تان حس می‌کنید، وقت را تلف نکنید و این گیاه را تهیه نمایید.

بیشتر بخوانید: گیاهان کم آب آپارتمانی برای تنبل ها!

گلهای گلدانی مخصوص حیاط | نگهداری و تکثیر گل قرنفل بنفش صورتی سفید
عطر و بوی این گیاه زیبا تمام فضای سبز خانه شما را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

گیاه مغربی

زمانی که خاک باغچه شما شنی است، می‌توانید با خیال راحت به سراغ گیاه مغربی به عنوان یکی از گیاهان فضای سبز مقاوم بروید. این درختچه گل‌دار با برخورداری از شکوفه‌های زرد کم‌رنگ به نور کامل نیاز دارد و از همه مهم‌تر اینکه هیچ نیازی به هرس نخواهد داشت.

گیاهان مناسب حیاط | نحوه کاشت و پرورش گل مغربی زرد
گیاه مغربی حتی می‌تواند در باغچه با خاک شنی شما نیز به خوبی جان سالم به در ببرد.

گیاهان کوهنوردی

به طور کلی باید بگوییم که زنبورها و پروانه‌ها عاشق این گیاه هستند، بنابراین می‌توانند با یک تیر و دو نشان، فضای سبز خانه شما را به مراتب، طبیعی‌تر و زیباتر سازند. این گیاه گل‌دار با رنگ زرد و طلایی خود، جانی دوباره به فضای خانه‌تان خواهد بخشید. تنها نکته‌ای که لازم است به آن توجه کنید هرس هرازگاهی آن است.

آشنایی با گل‌ها و گیاهان فضای باز | کاشت انواع گیاه کوهنوردی
با کمک این گیاه می‌توانید در فضای سبز خود میزبان پروانه‌های زیبا نیز باشید.

گیاه علف پروانه

شکوفه‌های پرتقالی رنگ آن باعث شده این نوع از گیاهان فضای باز، طرفداران بسیار زیادی پیدا کند. این گیاه میزبان پروانه‌های سلطنتی است و در نتیجه می‌تواند زیبایی فضای سبزتان را افزایش دهد. علف پروانه، هم می‌تواند در خاک ماسه‌ای باقی بماند و هم از انواع و اقسام شرایط آب و هوایی، جان سالم به در کند.

گیاهان مناسب حیاط | گیاه علف پروانه با شکوفه‌های پرتقالی رنگ
شکوفه‌های پرتقالی رنگ این گیاه قطعاً می‌تواند فضای سبز شما را تحت تاثیر خود قرار دهد.

مریم گلی بنفش

مریم گلی بنفش از آن دست گیاهان پرطرفداری است که می‌تواند با تعداد بسیار زیادی از گیاهان فضای باز، هماهنگی خوبی داشته باشد. این گیاه با برخورداری از یک دوره شکوفایی نسبتاً طولانی می‌تواند ماه‌ها، باغچه شما را زیبا و پرگل کرده و با شکوفه‌های کمرنگ ضربدری خود، دلتان را ببرد!

گلهای دائمی باغچه | کاشت مریم گلی بنفش در فضای باز
مریم گلی می‌تواند ماه‌ها باغچه شما را زیبا و باطراوت نگه دارد.

سخن آخر

انتخاب انواع گیاهان فضای باز از این جهت اهمیت دارد که باید با شرایط آب و هوایی و همچنین امکانات هماهنگ باشند. برای این گیاهان نمی‌توان مانند گیاهان آپارتمانی شرایط موردنیازشان را فراهم کرد، چراکه تغییر اقلیم دیگر دست شما نیست! پس با شناسایی گونه‌های مقاوم و مناسب فضای باز، باغچه سبز و ماندگاری برای خود دست و پا کنید.

منبع: RealSimple

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

طلوع حقیقت
کارشناس زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه شهید بهشتی، سال‌هاست که می‌نویسد و به ترجمه و نویسندگی، آن هم در حوزه‌های مختلف، علاقه بسیار زیادی دارد. رشته تحصیلی‌اش این علاقه را چندین و چند برابر کرده و به همین دلیل هم همچنان در این مسیر حرکت می‌کند. طلوع شاعر است و علاقه بسیار زیادی هم به انواع و اقسام حوزه‌های هنری دارد. ورزش می‌کند و سعی می‌کند که کتاب خواندن را نیز فراموش نکند.