برای بهبود کیفیت هوای خانه این 12 راهکار را پیش بگیرید

آیا می‌دانید آلودگی هوا نه‌تنها سلامت ریه، بلکه قلب شما را نیز به خطر می‌اندازد؟ ماجرا زمانی جالب می‌شود که بدانید آلودگی هوا بر سلامت روان نیز تاثیر دارد و یکی از علل افسردگی نیز به شمار می‌آید. به همین دلیل است که این روزها بهبود کیفیت هوای خانه اهمیت زیادی دارد. برای این‌که در تصفیه هوای خانه موفق باشید، باید راه‌های فیلتر کردن هوا و کنترل رطوبت را یاد بگیرید.

شاید پیش از این به کیفیت هوای خانه خود فکر نکرده باشید، اما این روزها با افزایش آلودگی هوا و به خصوص آتش‌سوزی‌های فراوانی که در مناطق جنگلی شاهد آنها هستیم، کیفیت هوای خانه بیش از پیش مهم شده است. بنابراین اگر به سلامت جسم و روان خود اهمیت می‌دهید، متن پیش رو را از دست ندهید.

چرا بهبود کیفیت هوای خانه اهمیت دارد؟

واقعیت این است که کیفیت پایین هوا می‌تواند تاثیرات منفی زیادی بر سلامت جسمانی شما داشته باشد. بر اساس داده‌های سازمان حفاظت از محیط زیست، بسیاری از مردم حدود 90 درصد از زمان خود را در خانه می‌گذرانند. بنابراین طبیعی است که کیفیت هوای فضایی که 90 درصد از اوقات در آن حضور داریم، اهمیت زیادی داشته باشد.

اما اگر به این موضوع مهم اهمیت ندهید، به مرور زمان آثارش را در سلامت جسمانی خود شاهد خواهید بود. اثرات جزئی هوای ناسالم خانه از سردرد آغاز می‌شود. اگر به فکر تصفیه هوای خانه نباشید، به مرور زمان شاهد علائم بیشتری مانند موارد زیر خواهید بود:

  • سوزش گوش
  • سوزش بینی و گلو
  • سرگیجه

اگر باز هم می‌پرسید که اگر هوا نباشد، چه می‌شود یا اینکه کیفیت هوا چرا باید به این اندازه مهم باشد، باید در جواب به شما بگوییم که تمام این موارد از علائم اولیه به شمار می‌آیند. اما با گذشت زمان عوارض جدی‌تری نمایان می‌شود که می‌توان به سرطان و بیماری‌های تنفسی اشاره کرد. به همین دلیل نباید به هیچ عنوان مقابله با آلودگی هوا در منزل را دست کم گرفت.

اهمیت مقابله با آلودگی هوا در منزل و تاثیر بهبود کیفیت هوای خانه بر سلامت جسم و روان
اهمیت به بهبود کیفیت هوای خانه، در واقع، اهمیت به سلامت جسم و روان شما است.

12 راه برای بهبود کیفیت هوای خانه

اولین راهی که در راستای بهبود کیفیت هوا در خانه به ذهن شما می‌رسد، استفاده از دستگاه تصفیه هواست. کارشناسان بر این باور هستند که شما زمانی در تصفیه هوای خانه موفق خواهید شد که این رویکرد سه جانبه را پیش بگیرید:

  • هوای خانه را فیلتر کنید
  • هوای تازه به خانه بیاورید
  • رطوبت را در خانه مدیریت کنید.

در ادامه 12 ایده برای بهبود کیفیت هوای خانه به شما معرفی می‌کنیم. هیچ تفاوتی ندارد که کیفیت هوای بیرون از خانه به چه اندازه پایین است، شما با این روش‌ها می‌توانید هوای داخل خانه را تصفیه کنید. اگر شما یا اعضای دیگر خانواده آلرژی دارند، نیز نگران نباشید. هیچ‌کدام از این روش‌ها سلامت جسمانی شما را به خطر نمی‌اندازد.

1. آلاینده‌های هوا را حذف کنید

اولین قدم برای مقابله با آلودگی هوا در خانه، حذف آلاینده‌ها است. در این مرحله باید هرچیزی را که در خانه منجر به افت کیفیت هوا می‌شود، حذف کنید. گاهی ممکن است این کار سخت باشد، اما سلامت جسمانی شما ارزش این سختی را خواهد داشت. برای شروع وسایل تمیزکننده، رنگ یا هر مواد شیمیایی که در خانه دارید را به انباری منتقل کنید. با خارج کردن این مواد از داخل خانه قدم بزرگی در مسیر بهبود کیفیت هوای خانه برداشته‌اید.

خارج کردن مواد شیمیایی از خانه به آسانی انجام می‌شود، اما همیشه به همین سادگی نخواهد بود. به عنوان مثال زمانی‌که منبع آلودگی هوا حیوان خانگی شما باشد، در این صورت این مرحله برای شما بسیار چالش‌برانگیز خواهد بود. گاهی شاید حتی مجبور باشید که این مرحله را کامل نکنید، مانند زمانی‌که یکی از اعضای بیماری خانواده منبع دیگری از آلودگی هوا محسوب می‌شود. در این صورت حذف این فرد ممکن نیست و شما باید از این مورد صرف نظر کنید.

2. هوای تازه به خانه بیاورید

گاهی بهبود کیفیت هوا در خانه با راه‌های ساده‌ای مانند باز کردن پنجره‌ها انجام می‌شود. اما همیشه تصفیه هوا به این سادگی‌ها نخواهد بود. آب و هوا، رطوبت، آلودگی، سطح گرد و غبار یا هر عامل خارجی دیگر نیز ممکن است مانع از باز کردن درب پنجره می‌شود. اینجا همان نقطه‌ای است که برای تهویه هوای خانه به راه‌های دیگر نیاز دارید.

بیشتر بخوانید: 6 روش خنک کردن خانه در تابستان

اگر هوا نباشد چه می‌شود؟ ساده‌ترین راه بهبود کیفیت هوای خانه با باز کردن پنجره‌ها
باز گذاشتن پنجره‌ها یکی از ساده‌ترین راه‌های بهبود کیفیت هوای خانه است.

3. ترموستات خود را به روز کنید

زمانی‌که هوای داخل خانه شما گرم باشد، ترموستات سیستم فن را روشن می‌کند. اما مسئله اصلی تفاوت کارایی ترموستات‌های قدیمی و جدید است. ترموستات‌های قدیمی فن داخل خانه را در زمان کوتاه و با شدت زیاد روشن می‌کنند. این درحالی است که ترموستات‌های به‌روز و جدید به فن اجازه می‌دهند با سرعت کمتر به‌صورت مداوم کار کند. به این ترتیب هوا در خانه جریان خواهد داشت و همین نکته در بهبود کیفیت هوای خانه نقش به‌سزایی دارد.

4. اجازه دهید فن‌های حمام و دستشویی مداوم کار کنند

یکی از راه‌های تصفیه هوای خانه این است که فن‌های دستشویی و حمام را خاموش نکنید. بدون شک این فن‌ها صدای زیادی تولید می‌کنند که شاید کمی آزاردهنده نیز باشد، اما در بهبود کیفیت هوای داخل خانه تاثیر زیادی دارند. این فن‌ یا هواکش‌ها یک ویژگی خاص و متمایز دارند، آن‌ها دائما هوای داخل خانه را به بیرون می‌کشند. به این ترتیب هوای تازه به‌صورت مداوم در خانه جریان دارد.

5. از رطوبت‌گیر در خانه استفاده کنید

سالم بودن دستگاه رطوبت‌گیر خانه شما به خصوص در فصول مرطوب، اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل یکی از راه‌های پیشگیری از آلودگی هوا در خانه این است که رطوبت‌گیر خود را تمیز نگه دارید. یادتان باشد در راه‌اندازی و استفاده از رطوبت‌گیر نباید منتظر فصل خاصی باشید. شما باید با توجه به رطوبت محیط خود برای راه‌اندازی این دستگاه کاربردی اقدام کنید.

بهترین روش بهبود کیفیت هوای خانه با استفاده از دستگاه رطوبت‌گیر خانگی
با دستگاه رطوبت‌گیر در بهبود کیفیت هوای خانه خود موفق‌تر عمل کنید.

6. در زمستان رطوبت را به خانه خود بیاورید

هیچ تفاوتی ندارد که رطوبت خانه شما به چه صورتی تامین می‌شود. آن‌چه اهمیت دارد این است که محیط سالم، باید رطوبت لازم و کافی داشته باشد. میزان این رطوبت به‌خصوص در ماه‌های زمستان زمانی‌که هوای خانه خشک می‌شود، اهمیت زیادی دارد. دستگاه‌های رطوبت‌ساز گزینه ایده‌آلی برای تامین رطوبت داخل خانه هستند.

7. فیلتر هوای باکیفیت بخرید

استفاده از دستگاه فیلتر هوا یکی از اولین راه‌های مقابله با آلودگی هوا محسوب می‌شود. اما هرچه فیلتر هوای شما از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، ذرات بیشتری جذب می‌کند. در این صورت فیلتر هوا نیز با موفقیت انجام می‌شود.

اما مسئله اصلی زمانی است که ذرات کوچک در هوا باعث مسدود شدن سریع فیلترها می‌شوند. از این‌رو باید به فیلتر دستگاه خود توجه کنید و آن‌ها را در صورت نیاز و به موقع تعویض کنید. بهترین زمان برای تعویض فیلتر هوای دستگاه هر 30 روز یک‌بار است. البته این زمان بسته به ظرفیت فیلتر دستگاه شما متفاوت است. گاهی ظرفیت دستگاه بیشتر است و باید هر 6 ماه یک‌بار تعویض شود.

از این‌رو نمی‌توان زمان دقیقی برای آن مشخص کرد، اما توصیه می‌کنیم فیلترهای جایگزین در خانه داشته باشید. به این ترتیب هر زمانی‌که احساس نیاز کردید، به موقع و سریع فیلتر دستگاه خود را تعویض خواهید کرد.

راه‌های پیشگیری از آلودگی هوا در منزل با دستگاه تصفیه هوای خانه
اولین راه برای بهبود کیفیت هوای خانه خرید دستگاه تصفیه هوا است.

8. استفاده از وسایل معطر را در خانه محدود کنید

هیچ‌کسی را پیدا نمی‌کنید که از عطرهای خوشبو در خانه بدش بیاید. اما باید بدانید که شمع‌های معطر، خوشبوکننده‌های هوا و هرچیز معطر دیگری که در خانه دارید، در پایین آوردن کیفیت هوای خانه شما نقش دارد. تعجب نکنید! بسیاری از محصولات تمیزکننده، ضدعفونی‌کننده، آرایشی، چربی‌زدا و معطر حاوی ترکیبات آلی فرار مانند فرمالدئید، بنزن و تولوئن هستند. هرکدام از این ترکیبات به نوعی سلامت جسمانی شما را به خطر می‌اندازند. از نشانه‌های تاثیر این مواد مضر بر سلامت جسمانی شما نیز به سردرد، سوزش چشم، بینی و گلو اشاره می‌کنیم.

9. گیاهان آپارتمانی تهیه کنید

گیاهان آپارتمانی نه تنها زیبایی و لطافت را به زندگی شما می‌آورند، بلکه در افزایش اکسیژن خانه نیز نقش دارند. شاید باورتان نشود، اما گیاهان آپارتمانی با تصفیه هوا در بهبود کیفیت هوای خانه تاثیر می‌گذارند. در واقع گیاهان آلاینده‌هایی که از داخل خانه شما سرچشمه می‌گیرند را فیلتر می‌کنند.

بیشتر بخوانید: 25 تا از زیباترین گیاهان آپارتمانی گلدار که خوب است داشته باشید

راهکارهای تصفیه هوای خانه و راه‌های مقابله با آلودگی هوا با گیاهان آپارتمانی
گیاهان آپارتمانی علاوه بر زیبایی، در بهبود کیفیت هوای خانه شما نیز نقش دارند.

10. کانال‌های هوا را در خانه بررسی کنید

آیا می‌دانید تمیز نگه داشتن کانال‌های هوا به چه اندازه در بهبود کیفیت هوای خانه تاثیر دارد؟ به همین دلیل تمیز کردن این کانال‌ها را یکی از راه‌های مقابله با آلودگی هوا می‌دانند. این ترفند به اندازه‌ای ساده به نظر می‌رسد که شاید شما آن را کم‌اهمیت بدانید و از انجامش خودداری کنید. اما واقعیت این است که گرد و غبار قابل مشاهده روی کانال‌های هوا در خانه یا حتی مبلمان احتمال ابتلا به آلرژی را افزایش می‌دهد.

11. هود را بررسی کنید

 این روزها در خانه همه ما هود وجود دارد، اما مسئله اصلی این است که آیا هود به درستی کار می‌کند؟ برای این‌که از عملکرد هود در خانه خود مطمئن شوید، کافیست فیلترهای آن را به‌طور مرتب تمیز کنید. از آن‌جایی‌که هود معمولا بالای گاز نصب می‌شود، تمیز نگه داشتن آن اهمیت زیادی دارد. زیرا با روشن شدن گاز مونوکسید کربن به هوا منتقل می‌شود که یکی از عوامل آلودگی در خانه است. با آگاهی از روش های تمیز کردن هود آشپزخانه، قدم بزرگی برای مقابله با آلودگی هوا در خانه برمی‌دارید.

12. کف خانه را تمیز نگه دارید

درست است که فرش و قالیچه زیبایی خانه را تکمیل می‌کنند، اما یادتان نرود که منبع اصلی جمع شدن خاک و گرد و غبار هستند. این ذرات با هر قدمی که روی قالیچه‌ها برمی‌دارید، به هوا منتقل شده و هوای خانه شما را آلوده می‌کند. از این‌رو یکی از راه‌های پیشگیری از آلودگی هوا در خانه این است که فرش‌های خانه را تمیز نگه دارید. شاید حتی برای این‌که آلودگی را در خانه خود به حداقل برسانید، از راه رفتن با کفش روی فرش خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: ترفندهای نظافت منزل مخصوص تهرانی ها

ترفندهای بهبود کیفیت هوای خانه با تمیز نگه داشتن فرش و موکت
با تمیز نگه داشتن فرش‌ها قدم بزرگی در بهبود کیفیت هوای خانه برمی‌دارید.

کلام آخر

اگر سلامت جسم و روان شما برایتان اهمیت دارد، باید به بهبود کیفیت هوای خانه توجه داشته باشید. شاید راه‌های زیادی مانند جوشاندن سرکه در خانه را شنیده باشید، اما ما راهکارهای بهتری در این متن به شما معرفی کرده‌ایم. امیدواریم که بتوانید با این راهکارها هوای خانه خود را تمیز نگه دارید. اگر در این مورد نظر یا پیشنهادی دارید، با ما در میان بگذارید.

منبع: realsimple

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار