چگونه نصب کولر گازی را خودتان انجام دهید؟

2

کولر گازی یکی از وسایل سرمایشی است که در زمان گرما، مکانی که در آن فعالیت دارید را خنک می‌کند. شما با نصب کولر گازی به روش درست و در محل مناسب می‌توانید بیشترین بازدهی را داشته باشید. اگر می‌خواهید خودتان کولر گازی را نصب کنید و فرد دست به آچاری هستید، ما در این مطلب در مورد روش نصب کولر گازی توضیح داده‌ایم و شما می‌توانید با مطالعه آن، خودتان کولر گازی را نصب کنید.

اما باید به خاطر داشته باشید که بهترین راه برای نصب کولر گازی کمک گرفتن از متخصص در زمینه نصب کولر گازی است تا کولر بتواند بیشترین بازدهی را داشته باشد و میزان استهلاک آن به کمترین سطح برسد. به همین منظور استادکار برای کمک کردن به شما شرایط دسترسی و برقراری ارتباط با متخصصان را آسان کرده است. می‌توانید با مراجعه به سایت استادکار درخواست خود را ثبت کنید تا متخصصان در کمترین زمان با شما ارتباط برقرار کنند.

نصب کولر گازی

در زمان خرید کولر گازی این نکته را در نظر داشته باشید که روش نصب آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. شما باید کولری متناسب با فضایی که برای نصب در اختیار دارید، خریداری کنید. اگر هم فرد دست به آچاری هستید می‌توانید برای نصب کولر گازی از روش‌های نصب که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم استفاده کنید.

نصب تعمیر و سرویس کولرگازی

سرویس کولرگازی، نصب و تعمیر آن

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار
راه‌اندازی سیستم سرمایشی در تابستان
برای نصب و راه‌اندازی کولر گازی بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید تا به شکل صحیح آن را نصب کند.

نصب کولر گازی اسپلیت

خرید کولر گازی اسپلیت و استفاده از آن گزینه خوبی برای خنک نگه‌داشتن مکان‌های مختلف در ماه‌های تابستان است. این کولرها در مقایسه با تهویه مطبوع مرکزی، صدای کمتر و روش نصب آسان‌تری دارند و انرژی کمتری مصرف می‌کنند. برای نصب کولر گازی اسپلیت باید یونیت داخلی را در فضای داخل و کمپرسور و کندانسور را در خارج از محیط نصب کنید. بعد از نصب یونیت‌ها، نوبت به لوله‌کشی و برق‌کشی اسپلیت می‌رسد.

اگر نیاز به متخصص ندارید و می‌خواهید خودتان نصب کولر گازی را انجام دهید، مراحل زیر را دنبال کنید. همه کولرهای گازی‌ اسپلیت خصوصیات مخصوص به خود را دارند، اما مراحل نصب آن‌ها یکسان است.

نصب پنل داخلی

1. انتخاب محل نصب مناسب

برای نصب پنل داخلی، قسمتی از دیوار را انتخاب کنید که صاف و یکدست بوده و جلوی پنل مانعی نباشد. برای متصل کردن لوله‌ها به کمپرسور و پنل داخلی، باید دیوار را سوراخ کنید. بنابراین مطمئن شوید محل مورد نظر امکان نصب صحیج را به شما می‌دهد. قسمتی از دیوار را انتخاب کنید که بعد از نصب، پنل داخلی دور از نور مستقیم خورشید و وسایل گرمازایی مانند اجاق‌ گاز باشد. پنل داخلی را در فاصله 210 سانتی‌متری از زمین نصب کنید. مطمئن شوید که در هر طرف حداقل 15 الی 30 سانتی‌متر فضای باز وجود دارد تا جریان مناسب هوا در مکان موردنظر فراهم شود.

نکته: مکانی را برای نصب پنل داخلی مانند اتاق نشیمن انتخاب کنید که هوای خنک در آن به‌راحتی جریان داشته باشد.

2. نصب صفحه نگهدارنده پنل

برای نصب صفحه نگهدارنده پنل داخلی آن را روی دیواری که می‌خواهید پنل را نصب کنید، قرار دهید. برای اطمینان از هم‌تراز بودن با سطح افقی، از وسیله تراز استفاده کنید. با استفاده از مداد محل سوراخ‌ها را علامت بزنید، سپس نقاط علامت‌زده را با دریل سوراخ کنید.

داخل سوراخ‌ها رول‌پلاک مناسب قرار دهید و صفحه نگهدارنده را طوری روی سوراخ‌ها بگذارید که با سوراخ‌ها مطابقت داشته باشد. پیچ‌ها را داخل سوراخ‌ها قرار دهید و آن‌ها را با پیچ‌گوشتی محکم کنید تا صفحه نگهدارنده به دیوار متصل شود.

3. ایجاد سوراخ برای عبور لوله‌ها

یک سوراخ به قطر 7.6 سانتی‌متر روی دیوار ایجاد کنید تا بتوانید لوله‌ها را از آن عبور دهید. قبل از سوراخ کردن دیوار مطمئن شوید که هیچ لوله یا سیمی در پشت و داخل دیوار وجود نداشته باشد.

4. نصب اتصالات برقی

درپوش پنل داخلی را بردارید و طبق جدول اتصالات برقی، سیم‌کشی را انجام دهید.

5. عبور لوله‌ها و کابل

لوله‌ها و کابل‌ها را از سوراخ دیوار عبور دهید و لوله‌های مسی، کابل برق و لوله تخلیه را به‌وسیله چسب برق به هم ببندید و محکم کنید. لوله تخلیه آب را پایین‌تر از پنل قرار دهید تا آب تولید شده به‌درستی از پنل خارج شود. لوله‌ها و کابل را طبق دستورالعمل موجود در محل خود نصب کنید. طوری پنل داخلی و خارجی را جاگذاری کنید که متراژ لوله‌ها و کابل مصرفی به حداقل برسد تا کولر گازی عملکرد خوبی داشته باشد.

6. نصب پنل دیواری

برای نصب پنل دیواری روی صفحه نگهدارنده، کافی است اتصالات نر و مادگی تعبیه‌شده هردو را روی‌ هم بگذارید و آن‌ها را با فشار محکم کنید.

راه‌اندازی سیستم سرمایش و تهویه مطبوع ساختمان
پنل داخلی را در قسمتی از ساختمان نصب کنید که در مقابل آن هیچ مانعی وجود نداشته باشد تا باد کولر به تمام نقاط انتقال داده شود.

نصب کندانسور در فضای باز

1. انتخاب محل مناسب نصب کندانسور

کندانسور را در فضای باز و دور از گردوغبار قرار دهید. در نظر داشته باشید که فاصله آن با محل عبور لوله‌ها حدود 4.5 متر باشد تا لوله‌ها به‌راحتی متصل شوند. برای عملکرد صحیح، محلی را برای نصب انتخاب کنید که حداقل 30 سانتی‌متر فضا اطراف کندانسور وجود داشته باشد. در صورت امکان، آن را در سایه قرار دهید تا علاوه بر دوری از گردوغبار، در معرض باد قرار نگیرد.

2. نصب سیم‌کشی

سیم برق را به کندانسور متصل کنید. برای این منظور درپوش کندانسور را بردارید، به جدول سیم‌کشی یا کتابچه راهنما مراجعه کنید و طبق جدول، سیم‌ها را در محل خود نصب کنید و درپوش را ببندید.

3. نصب لوله‌ها و کابل برق

لوله‌ها را مطابق کتابچه راهنما به یونیت داخلی و خارجی وصل کنید. به کمک مهره دو سر لوله‌های مسی را محکم و آب‌بندی کنید. طبق دفترچه راهنما پنل داخلی و کندانسور را به‌وسیله سیم برق به هم متصل کنید.

سرویس کولر گازی
در زمان نصب کندانسور، محل قرارگیری آن را باید به شکلی انتخاب کنید که برای سرویس کولر گازی متخصص به آن دسترسی داشته باشد.

تست و راه‌اندازی

 • به کمک پمپ خلأ هوای داخل لوله‌ها را خارج کنید تا درجه دستگاه عدد 10 میلی‌متر جیوه را نشان دهد. در این زمان پمپ را خاموش کنید و همه شیرها و اتصالات را از نظر نشتی آزمایش کنید، سپس پمپ خلأ را جدا کنید.
 • برای ثابت بودن و قطع نشدن لوله‌ها و کابل‌ها، آن‌ها را با استفاده از گیره به دیواره وصل کنید.
 • سوراخ دیوار را با استفاده از اسپری فوم آب‌بندی کنید تا مانع خروج هوای خنک شود. قبل از روشن کردن اسپلیت اجازه دهید فوم اسپری شده، خشک شود.
 • دستگاه را روشن کنید و از هوای خنک لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: دلایل کار نکردن فن کولر گازی چیست؟

نصب تعمیر و سرویس کولرگازی

سرویس کولرگازی، نصب و تعمیر آن

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

نصب کولر گازی ایستاده

کولر گازی ایستاده مانند انواع دیگر کولر گازی دارای ظرفیت‌های متفاوتی است. در زمان خرید کولر گازی ایستاده باید دقت کنید که کولر توانایی خنک کردن محیط موردنظر شمارا داشته باشد. در این قسمت می‌خواهیم روش نصب آن را برای شما توضیح بدهیم که تا حدود زیادی شبیه به روش نصب کولر گازی اسپلیت است.

خدمات نصب و راه‌اندازی کولر گازی ایستاده
کولر گازی ایستاده به دلیل قدرت زیاد در پرتاب باد مناسب فضاهای بزرگ است. معمولاً از آن برای خنک کردن فضاهای عمومی که میزان تردد در آن‌ها زیاد است استفاده می‌شود.

روش نصب کولر گازی ایستاده

1. انتخاب محل نصب مناسب

مکانی مناسب برای نصب یونیت داخلی انتخاب کنید، چون نباید در معرض نور مستقیم خورشید و در مجاورت وسایل گرمایشی باشد.

2. ایجاد سوراخ برای عبور لوله‌ها

برای عبور لوله‌ها پس از انتخاب مکان قرارگیری یونیت داخلی، روی دیوار سوراخی به قطر 7.5 سانتی‌متر ایجاد کنید. قطر سوراخ متناسب با قطر کوله‌ها قابل‌تغییر است. ارتفاع سوراخ از زمین باید به‌اندازه‌ای باشد که عملکرد کولر با مشکل مواجه نشود. در دفترچه راهنما ارتفاع مناسب سوراخ برای هر کولر گازی مشخص شده و باید طبق آن دیوار را سوراخ کنید.

3. نصب اتصالات الکتریکی

در قسمت پایین یونیت داخلی، اتصالات الکتریکی قرار داده‌ شده است. برای کنترل کردن باید پوشش آن قسمت را جدا کنید و مطمئن شوید همه اتصالات درست نصب‌ شده باشند.

همچنین میزان خم شدن لوله‌ها باید به شکلی باشد که مانع مسدود شدن آن‌ها نشود. لوله باید به‌اندازه‌ای برش داده شود که دقیقا دو یونیت داخلی و خارجی را به هم متصل کند. لوله‌ها و کابل‌ها را به‌وسیله چسب برق به هم ببندید. در نهایت آن‌ها را از سوراخ ایجادشده در دیوار عبور دهید.

4. انتخاب محل نصب کندانسور

مکان مناسبی را خارج از محیط برای نصب کندانسور انتخاب کنید تا لوله‌ها به‌راحتی به آن نصب شود. برای انتخاب مکان مناسب دقت داشته باشید که کندانسور در معرض مستقیم نور خورشید، گردوخاک، باران، برف و باد نباشد.

5. شرایط نصب کندانسور

کندانسور می‌تواند روی زمین یا دیوار نصب شود. در هرصورت نباید کندانسور هیچ‌گونه ارتعاش و لرزشی داشته باشد و باید ثابت و محکم در محل خود قرار گیرد.

6. نصب لوله‌ها و کابل برق

بعد از آنکه محل نصب یونیت خارجی مشخص شد، لازم است لوله‌ها و اتصالات را نصب کنید. برای نصب، پوشش پنل را بردارید. تمامی لوله‌ها و کابل‌ها را در جای خود متصل کنید و مطمئن شوید تمام آن‌ها درست نصب‌ شده باشند و درنهایت پوشش را روی پنل قرار دهید.

7. تست نشتی

در مرحله آخر به‌وسیله دستگاه وکیوم، هوای داخل لوله‌ها را خارج و در لوله‌ها خلأ ایجاد کنید. (در نظر داشته باشید که میزان فشار خلأ باید به 10 میلی‌متر جیوه برسد). حال اهرم فشار را ببندید و پمپ را خاموش کنید. اگر اتصالات نشتی نداشتند، مراحل نصب به پایان می‌رسد. ولی اگر نشتی وجود داشت، آن را برطرف کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه فن کولر گازی را تست و تعمیر کنیم؟

نصب کولر گازی پنجره‌ای

پنجره‌ای که در کنار آن پریز برق نصب‌ شده را انتخاب کنید تا کولر گازی پنجره‌ای روی آن نصب شود. برای انتخاب باید دقت کنید که پنجره به چه شکل است و چگونه باز می‌شود. روی پنجره‌های کشویی و قسمت متحرک پنجره‌های لولایی نمی‌توانید کوار را نصب کنید. به همین دلیل قبل از خرید کولر گازی به نوع پنجره دقت کنید. اگر پنجره مناسب نصب کولر گازی بود، ابعاد آن را اندازه بگیرید تا کولری متناسب با ابعاد پنجره خریداری کنید.

در صورت امکان کولر گازی را روی پنجره‌ای نصب کنید که در طول روز نور خورشید به‌طور مستقیم به آن نتابد، چون در صورت تابش مستقیم نور خورشید روی کولر گازی، سیستم تهویه مجبور به فعالیت بیشتر می‌شود و در درازمدت باعث صدمه دیدن کولر و فرسودگی آن خواهد شد.

سرویس کولر گازی پنجره‌ای
نصب و راه‌اندازی کولر گازی پنجره‌ای بسیار آسان است و خودتان می‌توانید آن را نصب کنید، چون نیازی به لوله‌کشی ندارد.

روش نصب کولر گازی پنجره‌ای

 • برای اطمینان از درست بودن قطعات ارسال شده، تمام قطعات را از جعبه بیرون بیاورید. عرض پنجره خود را اندازه بگیرید و مرکز آن را با مداد مشخص کنید. علامت‌گذاری روی پنجره، نصب را آسان‌تر می‌کند و اطمینان پیدا می‌کنید که فاصله کولر از هر دو طرف به یک اندازه است و پنل‌های جانبی به‌طور مساوی در دو طرف پنجره نصب می‌شوند.
 • شیشه پنجره را جدا کنید و اگر در جعبه کولر گازی نوار درزگیر وجود دارد، آن را در چهار طرف پنجره نصب کنید. این نوارها به شما کمک می‌کند تا هوا از درزهای اطراف کولر عبور نکند و در هنگام نصب هم از صدمه خوردن به فریم پنجره جلوگیری می‌کند. البته همه مدل‌ها دارای نوار درزگیر نیستند و کولر بدون آن‌ها هم کار می‌کند.
 • پنل‌ها را در محل مشخص شده قرار دهید، به شکلی که هیچ‌گونه درزی با کولر گازی پنجره‌ای نداشته باشند. آن‌ها را به‌وسیله پیچ در جای خود  محکم کنید تا جلوی ورود هوای گرم، گرده‌های آلرژی‌زا و آلودگی را به درون خانه بگیرد.
 • برای نصب کولر گازی در جای خود از یک نفر کمک بگیرید و آن را دو نفری نصب کنید. حتی اگر خودتان بتوانید آن را بلند کنید، کمک کردن یک نفر برای نصب کولر به شما بسیار کمک می‌کند و می‌توانید آن را درست در جای مشخص‌شده نصب کنید. بیشترین وزن کولر در پشت پنجره قرار دارد، بنابراین مراقب باشید آن را سر جای خود نصب کنید تا نیروی وارد شده به پنجره در تمام نقاط تقسیم شود و پنجره بتواند این فشار را تحمل کند.
 • قسمت سخت کار تمام شد و در آخر شما باید همه‌چیز را در جای خودش ثابت و محکم کنید. هرسازنده بر اساس کولری که تولید می‌کند، روش محکم کردن خاص خود را دارد. اما اکثر مدل‌ها برای ثابت نگه‌داشتن کولر گازی پنجره‌ای از بست‌های نگهدارنده به شکل L استفاده می‌کنند تا کولر را در جای خود ثابت کنند. یک فسمت بست L را به بالای پنجره و قسمت دیگر را به بدنه کولر پیچ کنید، چون این کار کمک می‌کند تا کولر به سمت داخل یا خارج ساختمان حرکت نکند و در جای خود ثابت باشد. ولی اگر برای ثابت کردن کولر شما از بست L استفاده نمی‌شود، پیشنهاد می‌کنیم از قطعاتی که تولیدکننده برای شما مشخص کرده استفاده کنید.
 • کولر شما نصب شد و آماده استفاده کردن است. می‌توانید آن را به برق متصل و روشنش کنید و از هوای مطبوع لذت ببرید.

نصب کولر گازی قابل‌ حمل

کولرهای گازی قابل‌ حمل جایگزینی مناسب برای کولرهای گازی پنجره‌ای هستند، زیرا نصب آن‌ها سریع و آسان است و از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل می‌شوند. قبل از خرید کولر گازی قابل‌ حمل اطمینان حاصل کنید که هوای گرم اتاق می‌تواند از طریق یک پنجره به بیرون منتقل شود. در ادامه به توضیح روش نصب آن می‌پردازیم.

خدمات نصب کولر گازی قابل‌ حمل
کولر گازی قابل‌ حمل مناسب فضاهای بسته است ولی در زمان استفاده باید هوای موردنیاز آن از طریق دریچه تهویه هوا تأمین کنید.

روش نصب کولر گازی قابل‌ حمل

 • دفترچه راهنمای موجود در جعبه کولر گازی قابل‌ حمل را با دقت مطالعه کنید.
 • مکانی را برای قرار دادن کولر گازی قابل‌ حمل خود انتخاب کنید که به پنجره و پریز برق نزدیک باشد. توجه داشته باشید که در مکان انتخاب‌شده، مبلمان، گیاهان و وسایل دیگر مانع جریان هوا نشوند.
 • کیت ورود هوای کولر گازی را در قسمتی از پنجره نصب کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید، چون وظیفه این کیت تأمین هوای موردنیاز کولر گازی است. بعد از نصب کیت ورود هوا، اطراف محل نصب را کنترل کنید و در صورت باز بودن درز آن را ببندید.
 • لوله ورودی هوا را در جای تعبیه‌شده در پشت کولر گاز نصب کنید. روش نصب آن بر اساس نوع و کارخانه سازنده می‌تواند متفاوت باشد، برای نصب لوله ورودی هوا، راهنمای نصب دفترچه راهنما را مطالعه کنید.
 • لوله ورودی هوا را به کیت نصب‌شده روی پنجره وصل کنید و اگر احساس کردید لوله در جای خود صاف نشده، آن را به‌وسیله نوارچسب محکم کنید تا در هنگام روشن بودن کولر، لوله از پنجره جدا نشود.
 • مراحل نصب به پایان رسید و باید کولر را به پریز برق وصل و آن را روشن کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش گام به گام طریقه جابجایی و جمع کردن کولر گازی

جمع‌بندی

در زمان نصب کولر گازی باید دقت کافی داشته باشید و تمام مراحل نصب را به‌درستی انجام دهید تا بتوانید از کولر گازی بیشترین بهره را ببرید. اگر کولر را درست نصب کنید، هزینه‌های نگهداری آن کم و طول عمر مفید آن زیاد می‌شود. در صورت درست نصب نشدن امکان دارد کولر شما صدمه ببیند و برای رفع مشکل به وجود آمده، باید خیلی بیشتر از هزینه نصب کولر گازی برای رفع مشکل آن هزینه کنید. برای جلوگیری از هزینه‌های اضافه می‌توانید در سایت یا اپلیکیشن استادکار درخواست خود را ثبت کنید تا یکی از متخصصان در کمترین زمان با شما ارتباط برقرار کند.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

2 نظرات
 1. عطا می گوید

  سلام
  میخوام کولر گازی بخرم ولی نمیدونم چی بخرم راهنماییم کنید؟

  1. مهدی صاحبی می گوید

   سلام دوست عزیز
   در مطلب همه چیز در مورد راهنمای خرید کولر گازی کاملاً توضیح دادم که چگونه و با در نظر داشتن چه نکاتی می‌توانید کولرگازی موردنیاز خودتان را انتخاب کنید. روی لینک پایین کلیک کنید.
   https://ostadkar.ir/blog/homehouse-air-conditioner-buying-guide/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =