سیمانکاری روی ایزوگام چگونه انجام می‌شود؟

4

همان‌طور که می‌دانید، عایق کاری یکی از مهم‌ترین کارها برای جلوگیری از اتلاف و از دست دادن منابع است. یکی از روش‌هایی که در عایق کاری به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد، ایزوگام کردن سطوح مختلف است. اما جالب است بدانید که بسیاری از افراد با سیمانکاری روی ایزوگام طول عمر عایق بندی سطوح را افزایش می‌دهند. از این رو ما قصد داریم در این مطلب به بررسی سیمان کاری روی ایزوگام بپردازیم. می‌خواهیم بدانیم ایزوگام چیست و از چه موادی تشکیل شده است. برای انتخاب ایزوگام باید به چه مواردی توجه داشته باشیم؟ آمادگی سطح زمین پیش از سیمانکاری روی ایزوگام چطور انجام می‌شود؟ با استادکار همراه باشید.

سیمانکاری روی ایزوگام

همان‌طور که گفته شد، بسیاری از افراد با سیمانکاری روی ایزوگام در پی آن هستند تا استحکام و استقامت و طول عمر ایزوگام خود را افزایش دهند. اما قبل از بررسی مراحل سیمانکاری روی ایزوگام بهتر است در ابتدا با این عایق آشنا شوید:

یکی از مواردی که برای عایق سطوح مختلف از آن استفاده می شود، ایزوگام است که کاربردهای فروانی دارد.
یکی از مواردی که برای عایق سطوح مختلف از آن استفاده می شود، ایزوگام است که کاربردهای فروانی دارد.

ایزوگام چیست؟

با استفاده از قیر و برخی الیاف نوعی پوشش به دست می‌آید که مانع از نفوذ آب و رطوبت می‌شود که به آن ایزوگام می‌گویند. به طور معمول ایزوگام حدود ۱۰ سال قابل استفاده است و اغلب در ساخت ساختمان  برای ایزولاسیون کردن دیوار‌ها و سرویس پشت بام‌ها از آن بهره می‌برند.

در زمان‌های دور برای عایق بندی بناها از قیر و آسفالت کمک می‌گرفته اند که مقاومت کمتری نسبت به ایزوگام داشت. اما خوشبختانه امروزه با استفاده از ایزوگام ساختمان‌های مقاوم‌تری نسبت به گذشته ساخته می‌شود. اغلب اوقات شاهد پوشش ایزوگام‌ها روی پشت بام‌ها هستیم اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که از ایزوگام برای پی ریزی ساختمان، استخرها و همچنین مخازن آب به منظور جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت استفاده می‌شود. همچنین در تونل‌ها، کانال‌های آبیاری، سرویس‌های بهداشتی، سردخانه‌ها، سدها، پل‌های هوایی باند فرودگاه، پارکینگ طبقاتی، مرغداری، لوله‌های آب گاز و … ایزوگام نقش اساسی ایفا می‌کند. اگر دقت کرده باشید ایزوگام یک لایه محافظتی ضروری است که کاربردهای متنوعی دارد.

بیشتر بدانید آموزش مقدماتی نحوه نصب کاشی استخری

مواد تشکیل دهنده ایزوگام آن را مقاوم می سازد و از ایزوگام نوعی عایق فوق العاده برای سطوح مختلف پدید می آورد.
مواد تشکیل دهنده ایزوگام آن را مقاوم می سازد و از ایزوگام نوعی عایق فوق العاده برای سطوح مختلف پدید می آورد.

ایزوگام از چه چیزی تشکیل شده است؟

مواد تشکیل دهنده ایزوگام عبارت‌اند از: لایه پلی اتین، پودر معدنی، فویل آلومینیوم، بافت، پلی استر و مواد افزودنی ویژه لایه پلی اتیلن. ترکیب این مواد با یکدیگر موجب بالا رفتن مقاومت آن در مقابل بارش باران و رطوبت می‌شود. ایزوگام‌ها انواع مختلفی دارند که پیش از سیمانکاری روی ایزوگام خوب است با آن‌ها آشنا شوید؛ ایزوگام پلیمری و ایزوگام دمیده و با روکش آلومینیومی و بدون آلومینیومی و تک لایه و دولایه از انواع مختلف ایزوگام‌ها هستند.

توجه داشته باشید که ایزوگام نامرغوب موجب می‌شود که ساختمان‌ها به راحتی تخریب شوند و افراد زیادی جان خود را از دست بدهند.

برای انتخاب ایزوگام نکاتی را در نظر بگیرید:

 • به طور مثال توجه داشته باشید که نشان استاندارد ملی ایران بر آن نصب شده باشد.
 • عایق ایزوگام باید از دو لایه تیشو و پلی استر تهیه شده باشد.
 • همان طور که از نام آن مشخص است باید بدانید که ایزوگام دو لایه مقاوم‌تر از ایزوگام یک لایه است. انتخاب عایق باید با توجه به محل اقامت شما انتخاب شود، به طور مثال اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که بارش باران و برف زیاد است، باید مقاوم‌ترین نوع آن را برگزینید.
 • توجه داشته باشید که عایق شکستگی نداشته باشد.
 • ایزوگامی که شما انتخاب می‌کنید باید حتما بیمه نامه معتبر داشته باشد.
 • هر ورق ایزوگام باید حداقل ۳۹ کیلوگرم باشد.
 • هرگز برای پشت بام از عایق یک لایه استفاده نکنید چراکه مقاومت کمتری نسبت به باران و برف از خود نشان می‌دهد. بهتر است بدانید که ایزوگام‌های یک لایه اغلب برای درون دیوارها مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.
برای بالا بردن طول عمر و استقامت ایزوگام، از سیمانکاری روی ایزوگام بهره می برند که به این منظور می بایست فرایندی را طی نمایید.
برای بالا بردن طول عمر و استقامت ایزوگام، از سیمانکاری روی ایزوگام بهره می برند که به این منظور می بایست فرایندی را طی نمایید.

مراحل سیمانکاری روی ایزوگام کدامند؟

همان‌طور که در بالا گفته شد، برای آنکه بتوان از عایق بندی ایزوگام روی سطوح مختلف بیشترین بهره را برد، باید فرایندی را طی کرد که یکی از این فرایندها سیمان کاری روی ایزوگام است. اما این سیمانکاری روی ایزوگام به چه صورت انجام می‌شود؟

برای آنکه یک لایه سیمان و یا هرچیز دیگری مانند کاشی یا سرامیک را روی ایزوگام بکشید، می‌بایست این نکات را رعایت نمایید تا بتوانید طول عمر ایزوگام و اثربخشی آن را افزایش دهید. چرا که سیمان کاری روی ایزوگام می‌تواند به آن آسیب وارد کرده و در نهایت سبب از دست رفتن کارایی آن ‌شود.

 • سطح ایزوگام را بررسی نمایید

برای سیمان کاری روی ایزوگام لازم است تا در ابتدا سطح آن را مورد بررسی قرار دهید. اینکه ایزوگام تحمل سیمان کاری و کاشی کاری و … را داشته باشد، بسیار مهم است. چنانچه سطح ایزوگام برای سیمان کاری مناسب نبود، باید در ابتدا از پرایمر ایزوگام استفاده نمایید تا مقاومت سطح ایزوگام را به آن بازگردانید.

برای آنکه سیمان کاری روی ایزوگام به خوبی انجام شود، بهتر است بین ایزوگام و سیمان توری‌های پلیمری قرار دهید.
برای آنکه سیمان کاری روی ایزوگام به خوبی انجام شود، بهتر است بین ایزوگام و سیمان توری‌های پلیمری قرار دهید.
 • سیمان کاری ایزوگام را شروع کنید

مرحله بعدی سیمان کاری روی ایزوگام است. اما از آنجایی که سیمان حتی بعد از خشک شدن روی ایزوگام می‌تواند جا به جا شود، لازم است تا بین ایزوگام و سیمان ریزی، توری‌های پلیمری و یا مرغی قرار دهید تا بتوانید پایداری سیمانکاری روی ایزوگام را افزایش دهید.

سخن پایانی

با توجه به مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، خوب است برای آنکه بتوانید به بهترین شکل ممکن سطوح مد نظر خود را عایق بندی کنید، حتما از سیمانکاری روی ایزوگام بهره ببرید. اما توجه داشته باشید که حتما می‌بایست گام‌ها را به درستی طی کنید تا مشکلی در سیمان کاری روی ایزوگام رخ ندهد.

منبع: isogam360.ir

4 نظرات
 1. کیا ادیب می گوید

  از خانم سمیرا نقیبی و کارهای خوب اشان کمال تشکر را دارم. خواننده ی مطالب ارایه شده توسط این ایران دخت بزرگوار در حوزه های متنوعی هستم.

 2. شباب الماسی می گوید

  ممنون خانم نقیبی من هم کارهای تزیینات ساختمان و محوطه انجام میدم و وقتی دیدم با شما از نظر هنر خیالبافی هم نظر هستم لذت بردم واقعا هنر زیبایه من شاید بعد از انجام کار زمان زیادی ب خیالبافی میپردازم و هزاران طرح رو تو ذهنم حتی شروع ب اجرا میکنم خسته کننده است ولی لذت بخش و آمادم میکنه برایه اجرا واقعی

 3. فردین می گوید

  سلام عالی بود مطالب و آموزنده شما پیچ و کانالی دارین در این زمینه ؟؟؟

 4. Moshiri می گوید

  ممنون توضیحاتتون خیلی مفید بود. فقط کاش شماره تماس داشتید تا بتوانیم برای انتخاب مجری از شما کمک بِیریم باز هم ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − پانزده =