راهکارهای از بین بردن سوسک خانگی را به خاطر بسپارید

0

بی‌شک سوسک‌ها جزو چندش‌آورترین موجوداتی هستند که روی کره زمین زندگی می‌کنند. آنها نه تنها می‌توانند عامل بیماری‌های مختلفی باشند، بلکه همیشه نام سوسک با محیط‌های آلوده مرتبط است. اما برای از بین بردن سوسک‌ چه باید کرد؟ جدای از اسپری پیف پاف و سموم سوسک‌کشی که در بازار هستند و همگی پایه و اساسی شیمیایی دارند، شما می‌توانید با برخی راهکارهای طبیعی هم به جنگ سوسک‌ها بروید و با خیال راحت نسلشان را در خانه‌تان ریشه‌کن کنید.

از آنجا که مشکل از بین بردن سوسک‌های خانگی، مشکلی اساسی در زندگی بسیاری از ماست، قصد داریم تا با بررسی جنبه‌های مختلف وجود سوسک در منزل، به جنگ این موجود کوچک ولی چندش‌آور برویم.

قبل از هر چیز در مورد مضرات وجود سوسک در منزل صحبت خواهیم کرد. سپس راهکارهای ابتدایی مبارزه با سوسک که به نوعی اقدامات پیشگیری‌کننده است را توضیح خواهیم داد و در ادامه به سراغ راهکارهای خانگی از بین بردن سوسک خواهیم رفت. در نهایت هم در مورد راهکارهای بی‌ثمری که در از بین بردن سوسک‌ها نتیجه‌بخش نیست، توضیحاتی خواهیم داد.

مضرات وجود سوسک در منزل

سوسک‌ها ریسک بزرگی برای سلامت شما و خانواده‌تان هستند؛ آنها می‌توانند حامل بیماری‌های زیادی از جمله دیسانتری، حصبه، گاستروآنتریت، فلج اطفال و انواع و اقسام بیماری‌های دیگر باشند.

سوسک‌ها از منابع غذایی متعددی که بسیاری از آنها آلوده هستند، تغذیه می‌کنند از غذاهای فاسد گرفته تا مدفوع جانوران. حضور سوسک در خانه شما حتی ممکن است باعث بروز بیماری آسم در شما یا فرزندانتان شود و مدفوع سوسک نیز باعث ایجاد اگزما و آلرژی‌های مختلفی در برخی افراد خواهد شد.

پس برای حفظ سلامت خود و خانواده‌تان بعد از دیدن اولین سوسک در منزل سریعا دست به کار شوید.

راهکارهای ابتدایی مبارزه با سوسک (پیشگیری)

اولین گام برای کشف کردن اینکه آیا در خانه‌تان سوسک دارید یا نه، دیدن نشانه‌هایی از سوسک است؛ تخم‌های سوسک، بال سوسک و یا تکه‌ای از بدن سوسک در خانه همراه با بویی نامساعد در بخش‌های تاریک خانه مثل داخل کابینت، زیر کابینت و زیر یخچال، اولین زنگ خطر برای شماست.

حالا باید کشف کنید که سوسک‌ها از کجا به خانه شما می‌آیند. سوسک‌ها موجوداتی شب‌بیدار هستند و در طول شب به جستجوی غذا می‌پردازند. شاید لازم باشد برای پیدا کردن ورودی سوسک به منزلتان کمی کارآگاه‌بازی در بیاورید.

 • معمولا سوسک‌ها در سوراخ‌ها و شکاف‌ها زندگی می‌کنند. شاید هم از طریق راه آب‌ها و یا دریچه‌های تهویه وارد خانه شوند؛ پس باید تمامی درزها و شکاف های خانه را پر کرده و بدین ترتیب راه‌های نفوذ سوسک را ببندید.
درز و شکافهای دیوار محل زندگی سوسکها
درز و شکافهای دیوار محل زندگی سوسکها
 • سوسک‌ها معمولا محیط‌های گرم و مرطوب مثل آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی را برای زندگی کردن ترجیح می‌دهند. پس اگر دل خوشی از سوسک‌ها ندارید، سعی کنید خانه‌تان را بیش از حد گرم نکنید.
 • مطمئن باشید که غذاهایتان را در ظروف و کیسه‌های در بسته نگاه می‌دارید و خرده غذایی در کف خانه یا آشپزخانه ریخته نشود.
تغذیه سوسک از خرده غذاها
تغذیه سوسک از خرده غذاها
 • یکی از راه‌های از بین بردن و دور کردن سوسک‌ها از منزل، این است که دسترسی آنها به آب و غذای مدنظرشان را قطع کنید. مطمئن شوید که شیرآب سینک و یا سایر شیرآب‌های منزل چکه نمی‌کند.
 • زباله‌هایتان را هم سریعا به خارج از خانه منتقل کنید.
سمپاشی مسکونی

سمپاشی منازل و ساختمان

 • سمپاشی منزل، آپارتمان، مغازه و رستوران
 • سمپاشی بیمارستان، ادارات، شرکت و مراکز تجاری
 • سمپاشی اماکن مسکونی و عمومی
دریافت این خدمت از استادکار

راهکارهای خانگی از بین بردن سوسک

۱- جوش شیرین و شکر

یک راهکار ساده ولی خوشمزه برای سوسک‌ها! ترکیب جوش شیرین و شکر باعث از بین رفتن سوسک‌ خانگی می‌شود. اما قبل از هر کاری باید خانه سوسک‌های منزلتان را پیدا کنید و ببینید که معمولا در کدام بخش از خانه شما پیدا می‌شوند تا بتوانید طعمه‌هایتان را در بهترین مکان ممکن قرار دهید.

برای تهیه این تله لذیذ به جوش شیرین، شکر و یک کاسه کوچک نیاز است. جوش شیرین ماده‌ای سمی نیست ولی ترکیب آن با اسید معده سوسک، باعث مرگ آنها در گذر زمان می‌شود. اما بوی جوش شیرین برای سوسک‌ها جذاب نیست و برای از بین بردن سوسک خانه باید آن را با شکر که بو و طعم دلپذیری برایشان دارد، ترکیب کنید.

شکر و جوش شیرین را به نسبت مساوی با هم مخلوط کنید (به عنوان مثال یک چهارم پیمانه از هرکدام کافی است). حالا این پودر را در هر قسمتی از خانه که معمولا سوسک‌ها را در آنجا می‌بینید، بپاشید. شاید لازم باشد این سفره شیرین چند روزی برای سوسک‌ها پهن باشد و بهتر است که گهگاهی مجددا از این پودر در مکانهای موردنظرتان بریزید.

بیشتر بخوانید: جوش شیرین: ۵۷ کاربرد شگفت‌انگیز جوش شیرین در نظافت خانه

ترکیب جادویی شکر و جوش شیرین برای از بین بردن سوسک
ترکیب جادویی شکر و جوش شیرین برای از بین بردن سوسک

۲- اسید بوریک

شما می‌توانید پودر اسید بوریک را از مغازه‌ها تهیه کنید. اسید بوریک یکی از بهترین مواد ممکن برای از بین بردن سوسک، مورچه و سایر آفات و جانوران موذی است. البته مصرف اسید بوریک برای مصارف انسانی نیست؛ پس اگر در خانه حیوان خانگی و یا فرزند کوچکی دارید، باید آن را از دسترسشان دور نگه دارید. اگر می‌خواهید در خانه از اسید بوریک استفاده کنید، این نکات را مدنظر داشته باشید:

 • حجم خیلی کمی از این اسید مورد نیاز است و استفاده بیش از حد از آن، بی‌فایده خواهد بود.
 • پودر اسید بوریک اگر مرطوب شود، اثرش را از دست می‌دهد.

هدف ما این است که سوسک‌ها روی پودر اسید بوریک راه بروند. از همین‌رو اگر این پودر را در گوشه‌های تنگ و تاریک بریزید، نتیجه‌بخش نخواهد بود. با عبور سوسک‌ها از پودر اسیدبوریک، شاخک‌ها، پاها و بدن آنها به این پودر آغشته می‌شود و همین باعث مرگشان خواهد شد.

۳- نرم‌کننده لباس

شاید باورتان نشود، ولی نرم‌کننده لباس هم سوسک‌ها را از بین می‌برد. این یک راهکار خیلی ساده است، ولی اینطور نیست که نرم‌کننده را روی زمین بریزید و فکر کنید که کار تمام شده است.

باید یک اسپری خانگی جادویی درست کنید و هر وقت سوسکی دیدید، روی آن اسپری کنید. یک بطری اسپری‌ بردارید، سه واحد نرم‌کننده لباس را با دو واحد آب ترکیب نمایید، آن را در بطری اسپری بریزید و به خوبی مخلوط کنید. قبل از استفاده از این اسپری جادویی، آن را حسابی تکان دهید.

هروقت که در خانه سوسکی دیدید، از این محلول رویش اسپری کنید. سوسک‌ها از طریق پوستشان تنفس می‌کنند و وقتی اسپری غلیظی روی پوست سوسک می‌نشیند، باعث خفگی آن می‌شود. این یکی از بهترین راهکارهای خانگی برای از بین بردن سوسک‌هاست.

۴- پوست و یا آب لیمو

بوی لیموی تازه بسیاری از افراد را به یاد خانه‌ای تمیز می‌اندازد. لیمو یکی از پرکاربردترین عناصر در ساخت مواد نظافتی و پاک‌کننده است. لیمو جدای از آنکه در تمیز کردن لکه‌ها و چربی‌ها نقش پررنگی دارد، در فراری دادن سوسک هم بی‌نظیر است. شما به شیوه‌های مختلفی می‌توانید از لیمو در دور کردن سوسک‌ها استفاده کنید:

 • اگر می‌دانید که سوسک‌ها بیشتر در چه بخش‌هایی از خانه دیده می‌شوند، آبلیمو را در داخل بطری اسپری‌کننده ریخته و روی این بخش‌ها اسپری کنید.
 • پوست لیمو را خرد کرده و روی زمین بخش‌هایی که سوسک‌ها را بیشتر در آنجا می‌بینید، بریزید.
 • یک راهکار دیگر هم این است: یک سطل و یا یک کاسه بزرگ بردارید. آب لیمو را در آن ریخته و سپس به آرامی رویش آب بریزید تا حدی که حس کنید که بوی لیمو هنوز قوی است و آبلیمو خیلی رقیق نشده است. حالا تمام روی کانترهای کابینت و کف زمین را با استفاده از یک حوله یا پارچه تمیز به این محلول آغشته کنید. بدین ترتیب هم محیط را پاک و ضدعفونی کرده‌اید و هم سوسک‌ها را از این بخش‌ها دور کرده‌اید.

۵- دام قهوه

سوسک‌ها بو و طعم قهوه را هم خیلی دوست دارند. اگر می‌خواهید یک دام اساسی برای سوسک‌ها درست کنید، از دانه‌های قهوه استفاده کنید.

در داخل یک لیوان یا پارچ، دانه‌های قهوه و روی آن مقداری آب بریزید. سوسک‌ها فقط برای ۴۰ دقیقه می‌توانند در آب نفس بکشند و بعد از آن از بین خواهند رفت. پس یک لیوان یا یک پارچ لبه بلند را انتخاب کنید تا نتوانند خود را از آن بیرون بکشند. می‌توانید روی دیواره‌های داخلی پارچ هم وازلین بمالید تا آنها لیز بخورند و موفق به نجات خودشان نشوند.

این پارچ را در جایی که سوسک‌ها بیشتر دیده می‌شوند، قرار دهید. هر روز صبح پارچ را چک کنید تا ببینید چقدر در از بین بردن سوسک‌ها با این متد موفق بوده‌اید. این کار را چند هفته‌ای تکرار کنید تا اینکه دیگر سوسکی در پارچ نبینید. اگر سوسک‌های خانه شما قبل از شکار شدن، تخم‌گذاری نکرده باشند، دیگر از شر سوسک‌ها خلاص شده‌اید. اما حتی اگر یک سوسک در خانه دیدید، پارچ را دوباره آماده کنید. سوسک‌ها در هربار تخمگذاری، ۵۰ تخم می گذارند.

استفاده از دانه های قهوه برای کشتن سوسک ها
استفاده از دانه های قهوه برای کشتن سوسک ها

شما به جای پارچ می‌توانید یک وسیله مخصوص شکار سوسک هم بسازید. کار بسیار ساده‌ای است:

یک بطری نوشابه بردارید و آن را از وسط ببرید. و در بطری را دور بیندازید. حالا بخش بالایی بطری را به صورت وارونه در داخل بخش پائینی بگذارید. وقتی محلول جادویی‌تان را در داخل این وسیله بریزید، سوسک‌ها بعد از رسیدن به قهوه‌های خوشبو، دیگر قادر نخواهند بود تا از این تله خارج شوند.

ساخت تله برای سوسک ها
ساخت تله برای سوسک ها

۶- سیر، پیاز و فلفل قرمز

قرار نیست برای مهمانی سوسک‌ها غذا تهیه کنیم! این فقط یک راهکار طبیعی برای دور کردن آنهاست. کمی پودر سیر، پودر پیاز و فلفل قرمز را در یک کاسه مخلوط کرده و روی آن آب جوش بریزید. بعد از خنک شدن ماده جادویی‌تان آن را در شیشه اسپری بریزید و این محلول را در محل‌هایی که سوسک‌ها آنجا تردد می‌کنند، اسپری کنید.

ترکیب پودر سیر و پیاز و فلفل قرمز برای راندن سوسک ها
ترکیب پودر سیر و پیاز و فلفل قرمز برای راندن سوسک ها

۷- اسپری مو

اگر لازم باشد که از وسایل شخصی خودتان برای از بین بردن سوسک استفاده کنید، قطعا این کار را خواهید کرد. با اسپری کردن تافت (اسپری مو) روی سوسک‌ها، بال‌هایشان به هم می‌چسبد و در عین حال این اسپری به پوست آنها نفوذ کرده و باعث خفگی و مرگشان خواهد شد.

راهکارهای بی‌نتیجه در از بین بردن سوسک‌ها

شاید خیلی‌ها راهکارهای متفاوتی را برای از بین بردن سوسک‌ها به شما توصیه کنند، اما تجربه نشان داده که برخی از این راهکارها بی‌فایده هستند و سوسک‌ها را از بین نمی‌برند. در این بخش قصد داریم تا برخی از این راهکارها که باعث از بین رفتن سوسک نخواهد شد را به شما توضیح دهیم:

 • صابون و آب

نه اسپری کردن مستقیم محلول آب و صابون روی سوسک، و نه ریختن این محلول روی زمین، باعث از بین رفتن سوسک نخواهد شد. چه از مایع ظرفشویی استفاده کنید و چه از صابون مایع، این روش کاملا بی‌فایده است.

 • پوست خیار

بعضی‌ها می‌گویند که پوست خیار باعث مرگ و یا دست کم دور شدن سوسک‌ها از محیط خانه شما می‌شود. اما این روش هیچ کمکی به شما در مبارزه با سوسک‌ها نخواهد کرد.

 • برگ گیاهان

شاید استفاده از برگ‌های بودار گیاهان، سوسک‌ها را کمی براند، ولی باعث دور شدن کامل آنها از محیط خانه شما و یا مرگشان نخواهد شد. نه برگ بو به شما کمکی می‌کند و نه برگ هیچ گیاه معطر دیگری.

از بین بردن سوسک در خانه
از بین بردن سوسک در خانه

سخن آخر

دیدن اولین سوسک در منزلتان کافی است تا برای از بین بردن سوسک‌ها دست به کار شوید. چون آنها خیلی سریع تخم‌ریزی و تولید مثل می‌کنند و تعداد آنها به سرعت در محیط منزل افزایش خواهد یافت. اگر بتوان با راهکارهایی طبیعی سوسک‌ها را از بین برد که خیلی هم بهتر خواهد بود. به همین خاطر ما به شما توصیه می‌کنیم تا یکی از این راه‌ها را انتخاب کرده و با بهره‌گیری از آن برای از بین بردن سوسک داخل منزل تان دست به کار شوید.

اگر تجربه متفاوتی دارید و با ماده طبیعی دیگری موفق به از بین بردن سوسک‌ها و یا دور کردن آنها از محیط زندگی‌تان شده‌اید، حتما تجربه‌تان را با ما در میان بگذارید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =