چیدمان کابینت آشپزخانه به چند مدل انجام می شود؟

0

چیدمان کابینت آشپزخانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با توجه به اینکه این قسمت از منزل، یکی از پرکاربردترین قسمت های هر خانه به ویژه برای بانوان خانه دار به حساب می آید، دکوراسیون آن باید به بهترین و ساده ترین شکل ممکن طراحی شود. هرچند چیدمان کابینت آشپزخانه در درجه اول به نقشه خانه و نحوه قرار گیری آن وابسته است؛ اما راهکارهای مختلفی برای چیدمان کابینت در همه نقشه ها وجود دارد.

البته ناگفته نماند که برای برخی از نقشه ها ممکن است بعضی از انواع چیدمان کابینت آشپزخانه که در ادامه به آن اشاره می کنیم، قابلیت اجرایی شدن نداشته باشد. در چنین مواقعی می توانیم با کمک تغییر در دکوراسیون آشپزخانه، آن را برای چیدمان کابینت آشپزخانه مهیا کنیم.

در ادامه این مطلب سعی شده تا به انواع چیدمان کابینت آشپزخانه اشاره شود. آشنایی با روش های مختلف می تواند به شما برای انتخاب نحوه چیدمان کابینت در آشپزخانه کمک کند. در این صورت است که آشپزخانه ای زیباتر و دلچسب تر خواهید داشت.

مدل جزیره ای کابینت

کابینت خطی یا تک دیواره

ساده ترین نوع چیدمان کابینت آشپزخانه مدل خطی است. در این مدل تنها در دیواره انتهایی آشپزخانه کابینت قرار گرفته و گاز و سینگ و یخچال نیز در همین قسمت جای می گیرند. البته در برخی مدل های طراحی کابینت که برای یخچال جای خاصی در نظر گرفته نمی شود، یخچال به یکی از گوشه های دیگر آشپزخانه منتقل می شود.

در این مدل از چیدمان کابینت آشپزخانه، خبری از میز اپن جلوی آشپزخانه نیست و گویی آشپزخانه جزئی از سالن پذیرایی شده است. همچنین توصیه می شود در این حالت در دو سوی کابینت، پیشخوان قرار داده شود؛ مگر در حالتی که قرار باشد در یک طرف اقدام به گذاشتن یخچال کنید.

این نوع از چیدمان کابینت آشپزخانه، بیشتر در سوئیت ها و خانه های کوچک کاربرد دارد. البته برخی از ویلاها و ساختمان ها بزرگ نیز از این نوع چیدمان کابینت آشپزخانه استفاده می کنند. بسته به فضا و نوع آشپزخانه می توانید این نوع از چیدمان کابینت را برای آشپزخانه خود برگزینید.

چیدمان کابینت آشپزخانه مدل خطی

چیدمان کابینت مدل راهرویی

چیدمان کابینت آشپزخانه به صورتی که یک راهرو در آشپزخانه ایجاد شود را مدل راهرویی می نامند. این مدل نیز گونه ای از چیدمان پیشنهادی برای طراحی دکوراسیون در این قسمت از منزل است. چیدمان کابینت آشپزخانه به صورت راهرویی طوری طراحی می شود که دو ردیف کابینت به موازات هم، یکی در انتهای آشپزخانه و دیگری به عنوان پیشخوان جلویی آشپزخانه، قرار می گیرد.

اصولا در این نوع چیدمان کابینت آشپزخانه سعی می شود تا سینک ظرفشویی و یخچال در یک راستا و در ردیف عقب قرار گیرند. اجاق گاز نیز می تواند همراستا با این دو و یا در پیشخوان جلوی آشپزخانه جای گیرد. البته در برخی مواقع نیز یک سینک ظرفشویی تک در پیشخوان جلویی تعبیه می شود و گاز به ردیف انتهای آشپزخانه انتقال می یابد.

تعبیه موارد مختلف در آشپزخانه کاملا بسته به سلیقه طراح و یا ساکنین خانه دارد. البته در برخی موارد نوع لوله کشی آب و گاز نیز در نحوه چیدمان اثرگذار است. در برخی موارد می توان با استفاده از لوله کشی روکار، با دست بازتری برای تعیین مکان اجاق گاز و سینک عمل کرد.

چیدمان کابینت آشپزخانه مدل راهرویی

چیدمان کابینت آشپزخانه به صورت L

یکی دیگر از روش های چیدمان کابینت، چیدمان به صورت L است. در این نوع چیدمان کابینت آشپزخانه، کابینت ها در دو دیوار یا ضلع آشپزخانه قرار می گیرند که با یکدیگر متقاطع هستند. در جایگیری سه مورد اصلی در آشپزخانه یعنی اجاق پخت و پز، سینک و یخچال، عموما سینک و اجاق در یکی از اضلاع و یخچال در انتهای یکی دیگر از اضلاع قرار می گیرد. البته نحوه جایگری این سه مورد کاملا وابسته به نقشه آشپزخانه دارد.

چیدمان کابینت آشپرخانه به صورت L حتی در آشپزخانه های قدیمی نیز مرسوم بوده است. بسیاری از آشپزخانه های مدرن امروزی نیز با استفاده از این نوع چیدمان دکور می شوند. بهتر است نگاه دقیق تری به آشپزخانه بیاندازید و از خود در مورد کاربرد چیدمان L در آن سوال بپرسید که آیا مناسب است یا خیر. یکی از ویژگی های چیدمان کابینت آشپزخانه به صورت L دسترسی ساده تر به تمامی قسمت های کاربردی آشپزخانه است. در دو ضلع دیگر آشپزخانه نیز می تواند میز غذاخوری یا موارد دیگری جای گیرد.

چیدمان کابینت آشپزخانه مدل L

چیدمان کابینت به صورت U یا G

چیدمان کابینت به صورت U و G تقریبا شبیه به هم هستند. در واقع در چیدمان نوع U، تنها ۳ ضلع، درگیر چیدمان کابینت آشپزخانه می شود و در نوع G ضلع چهارم نیز به اندازه یک پیشخوان در طراحی کابینت مورد استفاده قرار می گیرد. اصولا در چیدمان کابینت آشپزخانه به یکی از مدل U و G، قسمتی از کابینت به عنوان میز غذاخوری در نظر گرفته شده و برای راحتی، جای پای افراد، کمد کار نمی شود.

در هر دو مدل از چیدمان کابینت آشپزخانه به صورت U و G، هر کدام از اجزاء مهم آشپزخانه در یکی از اضلاع جای می گیرند. اینکه هر کدام این سه جزء دقیقا در کدام یک از وجه های آشپزخانه قرار بگیرند، بستگی به خواست شما و نظر طراح کابینت دارد. علاوه بر این همانطور که گفته شد، محدودیت هایی نیز از جهت نوع لوله کشی وجود دارد که بهتر است به آن ها نیز توجه داشته باشید.

استفاده از نوع U و G در چیدمان کابینت آشپرخانه، یعنی شما می خواهید از تمامی دیوارها برای ایجاد کمد استفاده کنید. کابینت هایی که می توانند برای شما فضاهای مناسبی ایجاد کرده تا وسایل آشپزخانه خود را در آن قرار دهید. حتما یادتان باشد که اگر وسایل زیادی دارید، بهتر است چیدمان کابینت آشپزخانه خود را به یکی از دو صورت گفته شده ایجاد کنید.

چیدمان کابینت آشپزخانه مدل U

چیدمان جزیره ای کابینت آشپزخانه

چیدمان جزیره ای، یکی از جذاب ترین نوع چیدمان کابینت آشپزخانه محسوب می شود. این نوع چیدمان خود به صورت های مختلفی اجرا می شود. جزیره می تواند ثابت یا متحرک باشد و بر روی آن اجزاء مختلفی قرار بگیرد. اصولا از چیدمان جزیره ای برای آشپزخانه های بزرگ استفاده می شود. در جزیره که به نوعی پیشخوان آشپزخانه است، می تواند سینک نیز قرار گیرد. البته ترکیب استفاده از روش جزیره ای با دیگر روش ها به ویژه نوع L امکان پذیر است و یک کابینت خوب و کاربردی در اختیار بانوی خانه قرار می دهد.

خدمات کابینت سازی استادکار

کابینت‌سازی

  • طراحی و ساخت کابینت آپارتمان، فروشگاهی و دکوری
  • طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه مدرن و کلاسیک
  • ساخت کابینت ام دی اف، های گلاس، ترموود، چوبی و فلزی
  • تعمیر و نصب کابینت دیواری و زمینی
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + سیزده =