نظافت آشپزخانه و نقاطی که نباید از دست دهید

0

اگر طرفدار تمیزی خانه هستید پس قبول دارید که نظافت آشپزخانه یکی از سخت‌ترین و در عین حال مفرح‌ترین کارها است. کابینت و کشو ها، یخچال و فریزر،‌تمامی لوازم از قبیل تستر، مایکروفر و غیره نیازمند نظافت‌اند و نباید هیچ قسمتی را جا بیاندازید. شما می‌توانید برای تمیز کردن این وسایل از راهکارهای زیادی بهره ببرید که کارتان به بهترین نحو و در کوتاه‌ترین زمان انجام شود. استادکار در ادامه این مقاله به شما می‌گوید چطور می‌توانید با به کارگیری چند ترفند آشپزخانه‌تان را همانطور که شایسته شماست، نظافت کنید.

در نظافت آشپزخانه چه کارهایی انجام دهیم؟

۱- برنامه ریزی را دست کم نگیرید

برنامه ریزی برای هرکاری ضروری است. با برنامه ریزی درست می توانید در کمترین زمان، مفیدترین کارها را انجام دهید. نظافت آشپزخانه نیز از این قاعده مستثنا نیست.

۲- اولویت بندی کنید

در ذهن خود اولویت بندی کنید و حتی بهتر است که آن را روی کاغد بیاورید. بنویسید که کدام نقاط آشپزخانه‌تان از بقیه جاها آلوده تر است و از همان نقطه شروع کنید.

۳- عجله کارها را خراب می‌کند

هیچ کاری با عجله به خوبی انجام نمی شود. روزی را برای نظافت آشپزخانه انتخاب کنید که کاملا حالتان خوب باشد و هیچ کار دیگری نداشته باشید. اینکه بخواهید سریع آشپزخانه را تمیز کنید تا به سراغ کارهای دیگر بروید، باعث می شود هفته دیگر مجددا مجبور شوید همان قسمت ها را نظافت کنید. پس بهتر است یک بار به صورت اساسی وقت بگذارید و تا مدت ها راحت باشید.

۴- از متخصصان نظافت منزل یاری بخواهید

راحت ترین کار این است که از نیروهای نظافت منزل بخواهید به شما کمک کنند. اما باز لازم است که خودتان در کنار آن ها باشید زیرا تنها شما که صاحب خانه هستید می توانید بسیاری از نقاط آلوده را شناسایی کنید.

۵- بیخیال آشپزی شوید

تا زمانی که کار نظافت آشپزخانه شما به پایان نرسیده دور آشپزی را خط بکشید. آشپزی می تواند وقت شما را بگیرد و باعث شود نتوانید بسیاری از قسمت های آشپزخانه نظیر گاز را به خوبی تمیز کنید.

۶- کابینت ها را از نو بچینید

اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که لوازم کابینت ها را خارج کرده و وسایل اضافی را دور بیاندازید. همچنین می توانید با شوینده های مخصوص داخل کابینت را تمیز کنید و دوباره لوازم را بچینید. به خاطر داشته باشید که کابینت ها را یکی یکی خالی کنید زیرا اگر همزمان وسایل تمام کابینت ها را دربیاورید، سردرگم می شوید.

۷- لباسشویی وظرفشویی را ضدعفونی کنید

مهمترین قسمت ها در آشپزخانه که نیازمند ضدعفونی کردن اند، لباسشویی و ظرفشویی است. شما می توانید این وسایل را با مخلوط سرکه و آب ضدعفونی کنید. همچنین بهتر است هر چند سال یکبار شلنگ های ورودی و خروجی را تعویض کنید.

۸- لوازم برقی را از یاد نبرید

یکی از واجب ترین ها در نظافت آشپزخانه، تمیز کردم ویاسل برقی کوچک نظیر تستر، ماکروفر، آبمیوه گیری و غیره است. برای تمیز کردن هرکدام از این ها بهتر است از شوینده های خانگی استفاده کنید زیرا با خورد و خوراک‌تان در ارتباط است. همچنین به یاد داشته باشید که دفترچه هر کدام را مطالعه کرده و متوجه شوید بهترین راه تمیز کردن آن ها چیست.

۹- کاشی های اطراف، محل چربی

حتما بارها دیده اید که کاشی های اطراف گاز و سینک بسیار کثیف می شوند. برای تمیز کردن آن ها باید شوینده‌ای را به کار ببرید که قدرت چربی زدایی داشته باشد. همچنین می توانید بعد از نظافت آن ها، برچسب هایی بی‌رنگ روی آن ها بچسبانید و هر چند وقت تنها برچسب ها را تعویض کنید.

۱۰- هود، زحمتکش و فراموش شده

نظافت آشپزخانه و نقاطی که نباید از دست دهید
نظافت آشپزخانه و نقاطی که نباید از دست دهید

هود محل انباشت چربی های آشپزخانه است. از این رو بهتر است دایماً آن را تمیز کنید. اگر بگذارید چربی ها برای مدت طولانی بر روی هود بمانند، نظافت آن نیز به مراتب سخت‌تر می شود. برای تمیز کردن هود نیز باید از شوینده های چربی زدا بهره ببرید زریا با شوینده های معمولی نمی توانید به هدفتان برسید.

 

۱۱- سینک، یکی از آلوده ترین‌ها

شاید با خود فکر کنید که سینک که مدام در معرض شست‌و‌شو است پس چرا باید آلوده باشد؟ جواب سوال‌تان را خواهیم داد. شما در سینک میوه و سبزی های آلوده و ظرف های کثیف را می شویید. این آلودگی و چربی ها با آب خالی پاک نمی شود و تنها ظاهر را پاک نشان می دهد. بهتر است حداقل روزی یکبار با شوینده های طبیعی سینک را به خوبی تمیز کنید.

۱۲- شست‌و‌شو پرده آشپزخانه، از کارهای واجب

اگر آشپزخانه‌تان پرده دارد آن را حداقل ۶ ماه یکبار بشویید. زیرا چربی ها به راحتی پرده آشپزخانه را کثیف می کنند. همچنین با درست کردن یک پیاز داغ، پارچه بو می گیرد و مسلما نمی خواهید همیشه از آشپزخانه‌تان بوی پیاز داغ بیاید.

۱۳- یخچال و فریزر جز مهم‌ترین‌ها

تمیز کردن یخچال و فریزر جز اساسی ترین کارها در نظافت آشپزخانه است. دستمال کشیدن طبقات یخچال کافی نیست. ما به شما توصیه می کنیم که طبقات را درآورده و با آب گرم و کف بشویید. یادتان باشد که طبقات را به خوبی با دستمال خشک کنید زیرا به راحتی لک می شود.

نظافت آشپزخانه و نقاطی که نباید از دست دهید
نظافت آشپزخانه و نقاطی که نباید از دست دهید

 

۱۴- کف آشپزخانه، به ظاهر کم اهمیت

با جارو زدن های پیاپی ممکن است حتی یک دانه برنج روی زمین نیافتاده باشد اما این تمام ماجرا نیست. زیر تمامی کابینت ها، زیر یخچال، لباسشویی،ظرفشویی و گاز پر است از آشغال هایی که به چشم نمی آیند. با کمک اعضای خانواده این لوازم را جابه جا کرده و زیر آن ها را تمیز کنید. اگر هم کابینت هایتان با زمین فاصله دارد و زیر آن باز است، باید بدانید که خوش شانس هستید.

۱۵- شست‌و‌شو یا تعویض سطل زباله

سطل های زباله به مرور زمان خواه‌نا‌خواه بویی نامطبوع می گیرند. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است آن ها را زود به زود بشویید. اما فراموش نکنید که بعد از مدتی حتی با شست‌و‌شو آن ها این بو از بین نخواهد رفت و مجبورید یک سطل نو تهیه کنید.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

  • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
  • شستن و تی کشیدن کف
  • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
  • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =