رنگ آمیزی آشپزخانه : چند نکته کاربردی درباره نقاشی آشپزخانه

0

نقاشی و رنگ آمیزی آشپزخانه، تفاوت‌های ویژه‌ای با سایر قسمت‎های خانه دارد. آشپزخانه از چندین جهت با اتاق پذیرایی یا نشیمن متفاوت است زیرا در آشپزخانه فعالیت‌هایی به انجام می‌رسد که دیگر محیط‌های خانه فاقد آن کاربری هستند. کاربرد دیگر اتاق‌ها و فضا‌های منزل غالبا همراه با ایجاد بو و دما نیست، ولی در آشپزخانه، شما به صورت روزانه از مواد غذایی و روغن برای طبخ غذا استفاده می‌کنید. با توجه به این ویژگی‌ها انتظار می‌رود قیمت نقاشی آشپزخانه نیز، متفاوت از نقاشی بخش‌های دیگر خانه باشد. در این نوشتار، قبل از آماده کردن آشپزخانه و تمیزکردن و مرتب کردن آن، نکاتی را بیان می‌کنیم و به بررسی جزئیاتی می‌پردازیم که امیدواریم برای شما نیز سومند باشد.

خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

 • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
 • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
 • پتینه کاری دیوار
 • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار

رنگ‌های مخصوص نقاشی آشپزخانه

مساله انتخاب هوشمندانه رنگ آشپزخانه بسیار مهم است. چراکه اعضای خانواده زمان زیادی از روز را در این فضا می گذرانند. بهترین رنگ‌های آشپزخانه؛ تاثیر بصری بالایی دارند و حس غذا خوردن و اشتها داشتن را در ذهن متبادر می‌سازند. به عنوان مثال آبی یکی از بدترین رنگ‌های مورد استفاده برای آشپزخانه است. زیرا واقعا هیچ غذای آبی رنگی وجود ندارد! تحقیقات نشان داده است که رنگ آبی، کم اشتهایی را به ارمغان می‌آورد.

 رنگ آخر کار را الان انتخاب کنید!

تصور کنید رنگ آمیزی آشپزخانه به پایان رسیده است، دوست دارید آن چه رنگی باشد؟ رنگ آن براق باشد یا مات؟ هارمونی رنگ‌ها به چه صورت است و چه جزئیاتی در طرح آن‌ وجود دارد؟ آیا همه از یک طیف رنگی هستند و یا رنگ‌های متنوعی در طراحی نقاشی آشپزخانه شما حضور دارند؟

رنگ مات ) فلت و یکنواخت، بدون درخشش) در یک طرف و رنگ براق بسیار درخشان، تا حدی که شما می‌توانید خودتان را در آن ببینید. این دو نوع رنگ، دو سر یک طیف هستند که رنگ‌ها را از نظر مات و براق بودن مورد سنجش قرار می‌دهند. حال به نظرتان کدام رنگ مناسب آشپزخانه است؟ و شما کدامیک طیف را بیشتر می‌پسندید؟

کدام رنگ، بهترین رنگ برای آشپزخانه است؟

مات در یک سر طیف قرار دارد و رنگ‌های نیمه‌براق در میانه‌ی این طیف‌ها هستند. رنگ نیمه‌براق، بهترین کارکرد را در آشپزخانه شما انجام می‌دهند. شما می‌توانید همین ابتدای کار، قید رنگ‌های براق را بزنید. رنگ نیمه‌براق، به اندازه کافی درخشان و براق هست که شما بتوانید به راحتی لکه‌های روی آن را تشخیص دهید و تلاش کنید که آن‌ها را پاک کنید و از طرف دیگر آنقدر مات هستند که ناصافی و نواقص را برروی سطح دیوار آشپزخانه شما پوشش دهند.

دیوارهای آشپزخانه را اندازه بگیرید

شما احتیاج دارید که متراژ دقیق آشپزخانه‌تان را بدانید، چراکه برای تخمین میزان رنگ مصرفی، به این اندازه‌گیری نیاز دارید.

 • نقاشی یک اتاق خالی: برای برآورد متراژ یک اتاق خالی کافیست که یک مکعب کامل را محاسبه کنید و در انتها، مساحت پنجره‌ها و نقاطی که نیاز به رنگ آمیزی ندارند را از آن کم کنید. مثلا اگر کف آشپزخانه سرامیک است و نیازی به رنگ آمیزی ندارد، آن را به طور کامل از محاسبات‌تان کم کنید. به عنوان یک نکته کاربردی به شما توصیه می‌کنیم: برای اینکه مساحت کار را به‌درستی محاسبه کنید و در وسط کار نقاشی دیوارها رنگ کم نیاورید، بهتر است که حدود ۳۰ درصد از پنجره‌ها را به عنوان مساحت مورد نیاز به نقاشی در نظر بگیرید. یعنی در واقع ۷۰ درصد از مساحت پنجره‌ها را از مساحت آشپزخانه، کم کنید.

اگر هم که کف آشپزخانه نیاز به رنگ آمیزی داشت، آن را مطابق با یکی از دیوارها در نظر بگیرید.

اگر کابینت‌های آشپزخانه شما نصب شده، دیگر لازم نیست آنها را برای نقاشی آشپزخانه جدا کنید. می‌توانید مساحت آنها را نیز از مساحت کل فضا کم کنید. این کار البته ترجیح و پیشنهاد ما نیست چراکه در آینده ممکن است چیدمان کابینت‌ها و جای وسایل آشپزخانه را تغییر دهید. اما در صورت تمایل بهتر است، با کسر مساحت آنها، هزینه خرید رنگ را کاهش دهید.

پاکسازی سطوح آماده رنگ آمیزی

دیوارهای آشپزخانه معمولا به شستشوی زیادی نیاز دارند مگر اینکه آشپزخانه‌تان تازه ساخته شده باشد و یا هنوز از آن استفاده نکرده‌ باشید. در غیر این صورت شما نیاز دارید که دیوار اطراف اجاق گاز و همین‌طور دیوار پشت یخچال را بیشتر تمیز کنید. آب و همین‌طور محلول فسفات تری سدیم بهترین موارد برای تمیز کردن آنها است.

دیوارهایی که در بالا اشاره کردیم، ممکن است کمی روشن‌تر از سایر بخش‌ها باشند و یا حتی ممکن است تیره‌تر به نظر برسند. نکته مهم این است که اگر نتوانید آنها را همرنگ سایر دیوارها رنگ کنید، به احتمال زیاد به چند دست رنگ آمیزی آشپزخانه نیاز خواهید داشت.

ابزارآلات: قلم‌مو، غلطک، یا اسپری (پیستولت)؟

 • برای یک اتاق خالی از غلطک یا پیستولت استفاده کنید و برای نقاشی پنجره‌ها یا در، از قلم‌مو.
 • برای یک اتاق‌های با مساحت‌های بالا، از غلطک استفاده کنید و برای مرز بین وسایل و دیوار و نقاشی نوارهای باریک بین کابینت و موراد مشابه از قلم‌مو استفاده کنید.

ممکن است بپرسید که فرق بین استفاده از غلطک و پیستولت چیست؟ واقعیت این است که غلطک و پیستولت میزان مصرف تقریبا یک‌سانی با یکدیگر دارند و همین‌طور بافت‌های تقریبا یک‌سانی پس از رنگ آمیزی برروی سطح ایجاد می‌کنند. اما این انتخاب شماست که برای نقاشی آشپزخانه‌تان از کدام یک استفاده کنید و نیز در استفاده از هرکدام از آن ابزار مهارت بیشتری داشته باشید.

ماسک و پوشش

برای آشپزخانه‌های خالی و بدون وسیله، نیازی به پوشش اجسام و وسایل نیست. شما به راحتی می توانید کل دیوارها و سقف و کف آشپزخانه را بدون نگرانی رنگ آمیزی و نقاشی کنید و در انتها وسایل‌تان را به آنجا منتقل کنید. اما در صورتی‌که وسایل‌تان در آشپزخانه چیده شده است، بهتر است قبل از اجرای کار، وسایل را بپوشانید. پارچه بزرگی برروی کف بیاندازید و همه قسمت‌های آن را بپوشانید. محفظه‌ها و پنجره‌ها را با کمک پلاستیک و نوار چسبِ کاغذی بپوشانید.

حالا نقاشی را آغاز کنید!

پس از انجام همه این کارها نقاشی آشپزخانه خیلی آسان می‌شود. امیدواریم از این کار لذت کافی را ببرید. البته اگر خودتان علاقه ای به انجام این کار ندارید، می توانید کار را به متخصص نقاشی ساختمان بسپارید.

خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

 • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
 • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
 • پتینه کاری دیوار
 • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − هفت =