دیمر لامپ چیست و چه کاربردی در خانه دارد؟

0

محیطی که نور مناسبی داشته باشد، نه‌تنها در آرامش ما تاثیر دارد، بلکه از سردرد نیز جلوگیری می‌کند. دیمر لامپ همان وسیله‌ای است که آرامش را در محیط خانه زیاد می‌کند و تنش‌های سیستم عصبی را نیز تا حد زیادی کاهش می‌دهد. تعجب نکنید! همه ما در طول زندگی خود حداقل یک بار سردردهای شدید را تجربه کرده‌ایم. حتما در این زمان به دنبال مکانی با نور کم برای استراحت بوده یا ترجیح داده‌ایم مدت زیادی را در اتاق تاریک خود بمانیم. می‌دانید علت آن چیست؟

اما دیمر چیست؟ چگونه باید از این وسیله در خانه استفاده کرد؟ با ما در این متن همراه باشید و این ابزار فوق‌العاده را در خانه بیشتر بشناسید.

دیمر چیست؟

دیمر قطعه‌ای است که این روزها در بسیاری از پروژه‌های الکترونیکی استفاده می‌شود و به‌خصوص از در برق‌کشی ساختمان‌ها کاربرد بسیاری دارد. دیمرها به‌منظور تنظیم نور لامپ‌ها در ساختمان به کار می‌رود. این ابزار به‌صورت سری در مدار قرار می‌گیرد، از این‌رو امکان کنترل ولتاژ به‌وسیله آن‌ها ممکن است.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی و اصول نورپردازی داخلی با استفاده از دیمر لامپ
استفاده از دیمر لامپ در خانه فضای دلنشینی با نور مناسب برای شما ایجاد می‌کند.

چرا باید دیمر لامپ خرید؟

هر زمانی‌که نیاز به تغییر میزان نور و روشنایی در خانه داشته باشید، حتما باید سراغ دیمر بروید. دیمرها نه‌تنها میزان روشنایی داخل خانه را تغییر می‌دهند، بلکه روشنایی مطلق یا تاریکی مطلق را نیز برای شما به ارمغان می‌آورند. اگرچه این ویژگی اصلی و مهم‌ترین کاربرد دیمرها به شمار می‌آید، اما تنها دلیل استفاده از این ابزار در خانه نیست. بیایید نگاهی به مزایای استفاده از دیمر در خانه بیندازیم.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی

همه ما می‌دانیم که میزان نور در ساعت‌های مختلف شبانه‌روز تغییر می‌کند. از این‌رو افرادی که به صرفه‌جویی در مصرف برق اهمیت می‌دهند، به دنبال راهی برای استفاده بهینه از لامپ‌ها هستند. بسیاری از افراد در طول روز میزان نور را با کم یا زیاد کردن تعداد لامپ‌ها تنظیم می‌کنند. به این صورت که با تاریک‌تر شدن هوا، تعداد بیشتری لامپ‌ روشن می‌شود. اما به مرور زمان متوجه خواهند شد که این روش به هیچ‌عنوان مقرون به‌صرفه نیست، حتی گاهی عملی نمی‌شود. به‌خصوص در خانه‌های کوچک که تعداد لامپ‌های محدودی دارند، این روش اصلا امکان‌پذیر نیست.

از این‌رو افراد به دنبال روش‌های بهتر برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی هستند. دیمر یکی از بهترین روش‌هایی است که به این نیاز شما در طول روز پاسخ می‌دهد. با استفاده از دیمر می‌توانید تنها با چرخاندن یک پیچ میزان نور خانه خود را تنظیم کنید. دیمرها انواع مختلفی از لامپ‌ها نظیر لامپ‌های ال ای دی، رشته‌ای، smd و کم‌مصرف را شامل می‌شوند. بنابراین چرا نباید با استفاده از این ابزار در مصرف برق صرفه‌جویی کنیم؟

طول عمر بیشتر لامپ‌ها

یکی‌دیگر از مزایای استفاده از دیمر لامپ، بالا بردن طول عمر لامپ‌ها است. اگر از خراب شدن مداوم لامپ‌های خود خسته شده‌اید و به دنبال راهی برای افزایش طول عمر آن‌ها هستید، دیمر بهترین گزینه برای شما محسوب می‌شود.

با استفاده از دیمر، لامپ‌ها دیگر به اندازه گذشته گرم نخواهند شد. به همین دلیل قطعات آن‌ها نیز دیرتر فرسوده شده و در نهایت لامپ بیش از حد معمول عمر خواهد کرد. به این ترتیب نه‌تنها با استفاده از دیمر در مصرف برق خود صرفه‌جویی کرده‌اید، بلکه هزینه‌های شما در خرید لامپ نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: علت سوختن سریع لامپ چیست؟

راهکارهای افزایش طول عمر لامپ‌های خانه و کاهش هزینه خرید لامپ با دیمر 220 ولت
با دیمر لامپ طول عمر لامپ‌های خانه خود را زیاد کنید.

 بهترین گزینه برای دوستداران محیط زیست

اگر از طرفداران محیط زیست هستید، پس حتما باید دیمر لامپ در خانه‌های شما حضور داشته باشد. این روزها یکی از دغدغه‌های بزرگ در کل جهان استفاده بیش از اندازه از انرژی‌های الکتریکی است که آلودگی محیط زیست را چند برابر می‌کند. بنابراین هر وسیله‌ای که بتواند تا حدودی مصرف این انرژی‌ها را کاهش دهد، به محیط زیست کمک شایانی کرده و دیمر به خوبی از عهده این کار برآمده است.

اما دیمرها از طریقی دیگر نیز به محیط زیست کمک می‌کنند. از آن‌جایی‌که عمر لامپ‌ها با دیمرها طولانی‌تر می‌شود، دورریز آن‌ها نیز کمتر خواهد شد. همین مورد نیز کمک می‌کند آلودگی محیط تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

بیشتر بخوانید: تعمیر لامپ کم مصرف و 6 روش برای احیای لامپ‌های خانه‌تان

نورپردازی زیبا با دیمر لامپ

مهم‌ترین ویژگی دیمرها تنظیم نور است و در نورپردازی خانه ساختمان‌های تجاری بسیار استفاده می‌شود. حتما شما نیز به‌عنوان خریدار متوجه شده‌اید که نورپردازی در ویترین مغازه‌ها به چه اندازه می‌تواند توجه مشتریان را جلب کند. به همین دلیل از این ابزار کمک می‌گیرند تا فضای زیباتری ایجاد شود.

جالب است بدانید که در بسیاری از رستوران‌ها نیز از دیمرها استفاده می‌شود. البته مزایای استفاده از دیمر در رستوران‌ها کمی متفاوت است، زیرا میزان روشنایی و نوع نورپردازی در اشتهای مشتری تاثیر زیادی دارد. بنابراین نه‌تنها استفاده از دیمر فضای رستوران را دلنشین‌تر می‌کند، بلکه در میزان خرید مشتری نیز تاثیر می‌گذارد.

روش کارکرد دیمر لامپ

دیمرها به شکل کلیدهای معمولی دو ترمیناله‌ای هستند که روی دیوار خانه شما نصب می‌شوند. این کلیدها در واقع شکل ظاهری دیمرها را تشکیل می‌دهند و معمولا به‌صورت دورانی یا کشویی هستند. توانی که به لامپ‌ها فرستاده می‌شود، با چرخاندن پیچ تغییر کرده و نور خانه را کم یا زیاد خواهد کرد.

اما چه چیزی در دیمرها میزان نور را تغییر می‌دهد؟ ترایاک عضو الکترونیکی و مهم در دیمرها به شمار می‌آید. ترایاک همان عامل اصلی و مهمی است که جلوی عبور قسمتی از موج متناوب ولتاژ ورودی را می‌گیرد. در حقیقت همین ترایاک است که کمک می‌کند ولتاژهای خروجی مختلفی از دیمر گرفته شود.

دیمرها معمولا به شکل سری در مدار برق ساختمان قرار گرفته و قابلیت تنظیم ولتاژ لامپ‌ها را برعهده می‌گیرند. معمولا دیمرهایی که برای لامپ‌های کم‌مصرف به کار می‌روند، به‌صورت دستی کنترل می‌شوند. ولی دیمرهای به‌روزتری نیز در بازار وجود دارند که به‌وسیله آن‌ها می‌توان میزان نور لامپ‌ها را از راه دور نیز کنترل کرد.

چگونگی کارکرد و نحوه نصب مدار دیمر برای کنترل میزان ولتاژ ورودی و تامین نور مورد نیاز
دیمر لامپ میزان ولتاژ ورودی را کنترل کرده و نور مورد نیاز شما را در خانه تامین می‌کنند.

انواع دیمر لامپ

این روزها با توجه به کارایی بالای دیمرها و استقبال از این ابزار، انواع مختلفی از آن تولید و عرضه شده است. از این‌رو پیش از خرید این ابزار باید با انواع آن آشنا باشید که بهترین گزینه را خریداری کنید. بیایید نگاهی به انواع دیمرها بیندازیم.

دیمر مکانیکی

دیمرهای مکانیکی یکی از ساده‌ترین دیمرها هستند که به راحتی می‌توان نصب می‌شوند. جالب است بدانید که برای نصب این دیمرها نیازی به تغییر در سیم‌کشی خانه خود ندارید. از این‌رو هر زمانی که اراده کنید، می‌توانید یکی از دیمرها را در خانه داشته باشید.

اگر برای خرید این دیمرها به بازار بروید، با دیمرهایی به شکل دورانی و کشویی مواجه می‌شوید. در این نوع از دیمرها از پیچی به منظور تنظیم نور استفاده شده که با چرخاندن آن به راحتی روشنایی محیط تنظیم می‌شود.

نکات مهم خرید دیمر مکانیکی برای کنترل میزان روشنایی بدون تغییر در سیم‌کشی برق ساختمان
با استفاده از دیمر لامپ مکانیکی می‌توانید با چرخاندن پیچی ساده نور منزل خود را کنترل کنید.

دیمرهای لمسی

دیمرهای لمسی نوع مدرن دیمرهای مکانیکی هستند. البته نه به این معنا که عملکرد خاصی دارند، بلکه تنها شکل ظاهری آن‌ها تغییر کرده و شکل مدرن‌تری به خود گرفته‌اند. به این ترتیب عملکرد دیمرهای لمسی نیز به اندازه دیمرهای مکانیکی بوده و تنها ظاهر شیک‌تر و زیباتری دارند. از این‌رو در بسیاری از ساختمان‌های لوکس از این دیمرها استفاده می‌شود.

دیمر لامپ هوشمند

اگرچه دیمرهای هوشمند در ظاهر تفاوت چندانی با دیمرهای لمسی ندارند، اما عملکرد آن‌ها بسیار با یکدیگر متفاوت است. آن‌چه این دیمرها را از سایر دیمرهای دیگر متمایز می‌کند، قابلیت کنترل از راه دور است. به این ترتیب نه‌تنها به‌صورت دستی تنظیم می‌شوند، بلکه از طریق ریموت و اپلیکیشن از راه دور نیز کنترل خواهند شد.

البته ویژگی‌های دیمر هوشمند تنها به این مورد محدود نمی‌شود، این دیمرها به‌صورت اتوماتیک نور محیط را تنظیم می‌کنند. به این ترتیب دیگر نیازی نیست در هر ساعت از طول روز نور را به‌صورت دستی تغییر دهید. دیمرهای هوشمند با توجه به میزان نور خورشید به‌صورت اتوماتیک نور محیط را کم یا زیاد می‌کنند. معمولا از این دیمرها در آمفی تئاترها و سینماها استفاده می‌شود.

خرید دیمر لامپ هوشمند برای کنترل روشنایی و بهبود نورپردازی محیط داخلی
دیمر لامپ هوشمند تمام نیاز شما در نورپردازی محیط را برآورده می‌کند.

نکات مهم در خرید دیمر لامپ

اگر به دنبال خرید و استفاده از دیمر در خانه خود هستید، باید بدانید این ابزار با چه لامپ‌هایی سازگار است. لامپ‌های مختلفی در بازار وجود دارند که دیمرهای متناسب با آن‌ها نیز تولید شده است. به این منظور پیش از هر چیز باید انواع لامپ و ویژگی‌های آنها را بشناسید. در قدم بعدی باید بدانید که دیمر برای لامپ‌های رشته‌ای، ال ای دی، هالوژنی و smd به آسانی پیدا می‌شود. این درحالی است که لامپ‌های کم‌مصرف فلورسنت قابل تنظیم با دیمر نیستند. بنابراین اگر از این دسته از لامپ‌ها در محیط خود استفاده می‌کند، به دنبال خرید دیمر برای آن نباشید.

از دیگر نکاتی که باید در این مورد بدانید، به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

  • توجه داشته باشید که برای استفاده از هر دیمری نیاز به تغییر سیم‌کشی ساختمان خود ندارید. به عنوان مثال برای نصب دیمرهای مکانیکی تنها لازم است کلید دیمر را جایگزین کلید معمولی کنید. البته این تنها زمانی امکان‌پذیر خواهد بود که لامپ از نوع دیمرپذیر باشد.
  • با توجه به نوع برق مصرفی باید یکی از دیمرهای DC و AC، را انتخاب کنید. دیمر DC در محدوده ولتاژ 12 تا 48 ولت کارایی دارد. دیمر AC همان دیمر صنعتی است که دیمر 220 ولت نمونه‌ای از آن محسوب می‌شود. از این‌رو نه‌تنها در کنترل روشنایی لامپ‌های رشته‌ای، بلکه در کنترل سرعت دور موتورهای با توان پایین مانند فن، هواکش و غیره نیز استفاده می‌شود.
قیمت دیمر لامپ چقدر است؟ نکات اساسی خرید انواع دیمر صنعتی و خانگی
در خرید دیمر لامپ باید نوع لامپی را که استفاده می‌کنید، در نظر داشته باشید.

قیمت دیمر

اگر تصمیم به خرید دیمر برای خانه خود دارید، طبیعی است که به دنبال هزینه‌های خرید و استفاده از این ابزار در خانه خود باشید. اما بگذارید خیال شما را از این بابت آسوده کنیم. انواع مختلفی دیمر در بازار وجود دارد که تمام آن‌ها با قیمت مناسب عرضه می‌شوند. در این میان البته دیمرهای هوشمند قیمت بیشتری در مقایسه با دیمرهای مکانیکی و لمسی دارند. این تفاوت قیمت نیز معقول به نظر می‌رسد، زیرا نه‌تنها از لحاظ ظاهر بلکه از لحاظ عملکرد نیز با سایر دیمرها متفاوت هستند.

اگر دیمر را هزینه اضافی برای خانه خود می‌دانید، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. هزینه‌ای که برای خرید این ابزار پرداخت می‌کنید، با صرفه‌جویی در میزان برق و طول عمر بالای لامپ‌ها جبران می‌شود.

سخن پایانی

هر آن‌چه نیاز داشتید در مورد دیمر لامپ بدانید را در این مقاله آورده‌ایم. حال نوبت شماست تا با اطلاعاتی که در دست دارید، بهترین دیمر را برای محیط مورد نظر خود انتخاب کنید. اگر این مطلب استادکار برای شما مفید بود، مطالب دیگر در حوزه تاسیسات و ساختمان را نیز از دست ندهید. اطلاعات مفیدی انتظار شما را می‌کشد.

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − سه =