راهنمای کامل سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری

0

بهره گیری از آب گرم در منزل یکی از نیازهای اساسی هرخانه ای است. اگر حس می کنید که آبگرمکن دیواری شما به مشکل خورده و مثل قبل کار نمی کند و نیاز به سرویس دارد، لزومی نیست که حتما با یک فرد متخصص تماس بگیرید و با کمی حوصله خودتان می توانید سرویس آبگرمکن دیواری منزلتان را انجام دهید.

آبگرمکن دیواری یا بدون تانک، گزینه ایده آلی برای تامین آب گرم منزل برای شستشوی لباسها، ظروف و یا دوش گرفتن است. این مدل آبگرمکن ها، آب را در داخل خودشان ذخیره و انبار نمی کنند و به همین خاطر فضای کمتری را اشغال می کنند.

وقتی شما سوئیچ آبگرمکن را می زنید، مبدل گرماساز روشن می شود و آب را همانطور که شما می خواهید گرم می کند. اما این آبگرمکن ها هم مثل هریک از وسایل دیگر منزل نیاز به سرویس و تعمیر دارند.

با انجام سرویس آبگرمکن دیواری به صورت مرتب، آبگرمکن شما به ندرت به مشکل برخواهد خورد. در اکثر مواقع این کار، روند ساده ای دارد که خودتان از پس آن بر می آئید.شما باید به صورت روتین سرویس آبگرمکن دیواری منزل را انجام دهید و بدین ترتیب مانع از ایجاد مشکل در آن شده و عمر مفیدش را افزایش خواهید داد.

اگر هر شش ماه یکبار این سرویس ساده را انجام دهید، عمر طولانی آبگرمکن منزلتان را تضمین کرده اید. در این گزارش قصد داریم تا راهنمای کاملی برای سرویس آبگرمکن دیواری منازل و تعمیرات آن را برایتان ارائه کنیم.

سرویس آبگرمکن دیواری
سرویس آبگرمکن دیواری

سرویس آبگرمکن دیواری گازی

اکثر آبگرمکن های دیواری در ایران با گاز کار می کنند.

مشکل عمده در اکثر این آبگرمکن های دیواری، مسدود شدن مشعل آن است و این مشکل باعث می شود تا در مبادله حرارت ایراداتی به وجود بیاید. اگر می بینید که در بخش هایی از مشعل، شعله دیده نمی شود، شیر آب و گاز متصل به آبگرمکن را ببندید.

مشعل را از جایش خارج کنید و روزنه های آن را با یک سیم باریک تمیز و باز کنید. بعد از آن مشعل را سر جایش قرار دهید و مجددا آن را امتحان کنید و ببینید که آیا شعله ها به حالت عادی بازگشته اند یا خیر.

آبگرمکن دیواری آب را از طریق روزنه های کوچکی به جریان می اندازد. در نتیجه مهم است که آب منطقه شما از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد. اگر آب منطقه شما آب سخت است، بهتر است برای منزلتان دستگاه تصفیه آب تهیه کنید. اگر سختی آب منطقه شما بیش از حد بالاست، شاید بهتر باشد تا قبل از نصب آبگرمکن، یک فیلتر آب نصب کنید.

چون روزنه های ریز داخل یونیت آبگرمکن دیواری دچار گرفتگی می شوند، لازم است شش ماه تا ۱۲ ماه یک بار لازم باشد تا سرویس آبگرمکن دیواری را انجام دهید. اگر حس می کنید که جریان آب گرم داخل منزل به مشکل خورده، زمان سرویس آبگرمکن دیواری تان فرا رسیده است. خودتان به سادگی می توانید این کار را انجام دهید.

برای این کار به یک پمپ کف کشی یا پمپ شناور، یک سطل بزرگ، دو شلنگ و دو گالن سرکه سفید نیاز خواهید داشت.

وسایل موردنیاز برای سرویس آبگرمکن دیواری
وسایل موردنیاز برای سرویس آبگرمکن دیواری

مراحل کار بدین ترتیب است:

۱-در یونیت را بردارید

اول پیچ آب ورودی و پیچ های خروجی را ببندید. در آبگرمکن دیواری گازی، باید شیر گاز را ببندید و درعین حال دو شاخه برق را از پریز بیرون بکشید و یا فیوز آن را قطع کنید. در صورتی که آبگرمکن شما دارای دریچه تخلیه فشار است ، فشار آب موجود در سیستم را پائین بیاورید تا فشار آب را کم کنید.

۲-پمپ کف کش یا پمپ شناور را بردارید

سرکه را داخل سطل ریخته و ساکشن پمپ کف کش یا پمپ شناور را در داخل سطل حاوی سرکه قرار دهید. شلنگ آب ورودی آبگرمکن را به پمپ کف کش وصل کنید و شلنگ دیگر را از دریچه فشار به سطل نصب کنید. پمپ را روشن کنید و بگذارید تا برای ۱۵تا ۲۰ دقیقه سرکه در داخل آبگرمکن به حرکت در بیاید. این کار باعث می شود تا رسوبهای داخل آبگرمکن کاملا از بین بروند.

در صورتی که در منزلتان از سیستم گرمایشی شوفاژ بهره می برید، باید مدار شوفاژ را از آبگرمکن قطع کنید.

استفاده ازسرکه برای سرویس آبگرمن دیواری
استفاده ازسرکه برای سرویس آبگرمن دیواری

۳-پمپ را خاموش کنید

پمپ را خاموش کنید. فیلتری که معمولا نزدیک شیر ورودی آب است را جدا کنید. فیلتر رویی را برداشته، آن را تمیز کنید و سرجایش قرار دهید.

۴- پمپ را از سطل خارج کنید

پمپ را از داخل سطل در بیاورید و برای مدت کمی آن را فعال کنید تا باقی مانده سرکه از آن خارج شود. سطل را خالی کنید و آن را با آب تمیز پر کنید. پمپ را داخل آن بگذارید و آن را روشن کنید تا برای چند دقیقه در آب تمیز کار کرده و تمیز شود. شلنگها را جدا کنید و بعد اتصالات آب و برق را وصل کنید.

تمیز کردن پمپ
تمیز کردن پمپ

سرویس آبگرمکن دیواری الکتریکی

در یونیت های الکتریکی، معمولا نیاز به تعویض قطعه (کویل)گرماساز وجود دارد. مراحل این کار بدین ترتیب است:

۱- دستورالعمل را بخوانید

قبل از هرکاری دستورالعمل کارخانه آبگرمکن را که روی بدنه آبگرمکن نصب شده بخوانید. حالا آبگرمکن را از برق بکشید و شیر ورودی آب آبگرمکن را هم ببندید. پیچ آب ورودی و پیچ های خروجی را ببندید.  فیوز ۲۴۰ ولت را خاموش کرده و یا دکمه آن را روی قسمت خاموش قرار دهید. در صورتی که آبگرمکن شما دارای دریچه تخلیه فشار است، فشار آب موجود در سیستم را پائین بیاورید تا فشار آب را کم کنید.

۲-بازکردن شیر آب گرم

شیر آب گرم جایی نزدیک مثل شیر آب گرم سینک آشپزخانه یا توالت را باز بگذارید تا آب گرم باقی مانده در داخل آبگرمکن به خارج سیفون شود. پیچ های زیر یونیت که سینی کف محفظه حرارتی را نگه داشته اند را باز کنید و این سینی را خارج کنید و بگذارید آب داخل آبگرمکن خارج شود و بعد از آن این سینی را سر جایش قرار دهید.

سرویس آبگرمکن دیواری
سرویس آبگرمکن دیواری

۳-قطع کردن کابلها

حالا کابلهای متصل به قطعه(کویل) گرماساز را قطع کنید. احتمالا این کابلها با پیچ متصل شده اند. یک پارچه کهنه اطراف کویل گرماساز آبگرمکن بپیچید تا مانع از چکه آب شوید. یک آچار فرانسه بردارید تا مهره/سرپیچی که کویل گرماساز را در جایش سفت کرده را باز کنید و این کویل را باز کنید. نمونه مشابه آن را خریداری کرده و سرجایش نصب کنید. مطمئن شوید که او رینگ، دقیقا سرجایش نشسته باشد. حالا داخل مخزن را با آب پرکنید و برق آبگرمکن را وصل کنید و یونیت را تست کنید.

کویل گرماساز
کویل گرماساز

تعمیرات آبگرمکن دیواری

مشکلات مرتبط با آبگرمکن های دیواری خیلی متنوع نیست و معمولا در یکی دو مورد خاص خلاصه می شوند. در این بخش از گزارش قصد داریم تا به نحوه تعمیر و برطرف کردن مشکلات آبگرمکن های دیواری بپردازیم. البته بهتر است قبل از انجام هرگونه تعمیری، سرویس آبگرمکن دیواری را انجام دهیم.

سرویس آبگرمکن دیواری
سرویس آبگرمکن دیواری

۱-عدم تامین آب گرم

  • اگر به چنین مشکلی برخوردید، منبع تامین انرژی و تامین آب را چک کنید و مطمئن شوید که هر دو متصل و روشن هستند. در عین حال باید چک کنید که شیر قطع کننده داخل یونیت بی دلیل روشن نشود. برای چک کردن این ماجرا کافی است مطمئن شوید که آب از آبگرمکن به شیرها می رسد.

۲-آب بیش از حد گرم است و یا حجم آب کافی نیست

  • دمای یونیت را بین ۱۲۰ تا ۱۲۵ درجه سانتیگراد تنظیم کنید. این دمای توصیه شده، دمای ایمن آبگرمکن های منزل است. اگر در خانه فرزندان کوچک دارید یا برخی از اعضای خانواده پوست حساسی دارند، شاید بهتر باشد تا دما را کمی کمتر تنظیم کنید.
  • فیلترها و نازلهای هوای آبگرمکن را تمیز کنید.
  • سنسور دمای تشخیص آب خروجی آبگرمکن را که برروی لوله خروجی آب قرار گرفته، جابه جا کنید و در صورتی که در اطرافش رسوب جمع شده آن را تمیز کنید.
  • طبق مراحل توضیح داده شده آبگرمکن دیواری خانه را سرویس کنید.
سرویس آبگرمکن دیواری
سرویس آبگرمکن دیواری

جمع بندی

سرویس آبگرمکن دیواری کاری است که با چند مرحله ساده قابل انجام است و نیاز به تخصص خاصی ندارد. اگر خودتان برای انجام این کارها آستین هایتان را بالا بزنید، خیلی سریع می توانید کارها را پیش برده و در هزینه ها هم صرفه جویی خواهید کرد. حتی اگر آبگرمکن شما دچار مشکل شده هم تماس با تعمیرکار، اولین گزینه نیست. شما می توانید نکات توصیه شده در این گزارش را امتحان کنید و اگر جواب نگرفتید، در آن زمان از یک فرد متخصص کمک بگیرید. اگر تجربیات مشابهی دارید و یا مواردی این چنینی داشته اید، حتما از تجربیاتتان برای ما بگوئید.

 

سرویس و تعمیر آبگرمکن

سرویس و تعمیر آبگرمکن

  • سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی
  • تعمیر آبگرمکن دیواری گازی
  • تعمیر آبگرمکن برقی دیواری
  • تعمیر آبگرمکن ایستاده و زمینی
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 4 =