منظرسازی مدرن یا فضای سبز مدرن چیست؟

منظرسازی مدرن یا modern landscape ( فضای سبز به انگلیسی) که با عنوان محوطه‌سازی معاصر نیز شناخته می‌شود، صرفاً یک نوع نگاه نیست، بلکه می‌توان از آن به عنوان یک فلسفه یاد کرد. فضای سبز مدرن با خطوط مشخص و تمیز، اشکال زاویه‌دار و رویکردی معمارانه معرفی می‌شود و به عنوان شیوه‌ای از طراحی، بیشتر به دنبال ایجاد فضایی زیباست تا اینکه صرفاً درخت فضای سبز را تأمین کند!

در بیشتر موارد، محوطه‌سازی و منظرسازی مدرن به منظور تکمیل یک ساختار معماری همچون خانه یا ساختمان انجام می‌گیرد، اما هنوز هم زمینه‌هایی وجود دارند که این امکان را برای معماران منظر فراهم می‌سازند تا طراحی فضای سبز مدرن را دقیقاً همان‌طور که دوست دارند، انجام دهند و محیط هنری و زیبای منحصربه‌فردی ایجاد کنند. در این مطلب از وب‌سایت استادکار با شما هستیم تا به عناصر منظرسازی مدرن بپردازیم و شما را با فضای سبز مدرن، بیشتر آشنا کنیم.

تاریخچه فضای سبز مدرن

به طور کلی باید بگوییم که منظرسازی مدرن از یک مکتب هنری به وجود نیامده، بلکه با کمک ترکیب تعدادی از تأثیرات زیبایی‌شناسی شکل گرفته است. در این میان می‌توان به قطعیت گفت که طراحی‌های قرون وسطی، نقشی اساسی در ساخت و طراحی فضای سبز مدرن داشته‌اند، به‌ویژه اشکال هندسی و تضادهای چشمگیری که در کار معماران برجسته آن دوره همچون فرانک لویدرایت دیده می‌شود.

بروتالیسم یا معماری زبره‌کاری نیز عنصر دیگری است که در طراحی باغچه ویلا و فضای سبز مدرن به چشم می‌خورد، به‌ویژه زمانی که استفاده از مصالح ساختمانی همچون بتن را بر سنگ‌های طبیعی می‌بینیم، می‌توانیم رد پای این سبک را به خوبی حس کنیم. بد نیست به این موضوع نیز اشاره کنیم که بتن نسبت به سایر مصالح از قیمت کمتری برخوردار است و به همین دلیل نیز می‌توان در برنامه‌ریزی شهری با بودجه کمتر، با خیال راحت روی آن حساب کرد.

طراحی صنعتی نیز از دیگر منابعی است که نقشی اساسی در منظرسازی مدرن و طراحی فضای سبز مدرن داشته است و به راحتی می‌توان رد پای کارخانه‌های قدیمی و بسیاری از ساختمان‌هایی که در سال‌های 1947 تا 1963 ساخته می‌شدند را در فضای سبز مدرن و طراحی حیاط خانه‌های ویلایی، مشاهده کرد.

بیشتر بدانید: بام سبز یا روف گاردن چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

اصول طراحی فضای سبز مدرن | نکات مهم طراحی حیاط خانه‌های ویلایی
این نوع از منظرسازی را می‌توان ترکیبی از چندین طراحی و سبک منظرسازی دانست.

اصول طراحی فضای سبز مدرن

به طور کلی می‌توان گفت که محوطه‌سازی مدرن یا همان فضای سبز مدرن به سه عنصر اصلی طراحی، مصالح و همین‌طور عملکرد، بستگی خواهد داشت. طراحی و مصالح، شامل نمای فضای سبز مدرن شما می‌شود و تأثیر آن نیز در فضا بسیار است. در کنار این نیز اهمیت آن را می‌توان در کنار سبک‌های قدیمی‌تر محوطه‌سازی مورد بررسی و مقایسه قرار داد.

اگر بخواهیم اهمیت بخش عملکرد را نیز مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم که اصولاً محوطه‌سازی مدرن به دنبال بازتعریف نحوه استفاده از فضاهای بیرونی است. به همین دلیل هم هست که محوطه‌سازی مدرن نمی‌تواند طراحی فضای سبز حیاط خود را سریع‌تر از شیوه‌های سنتی‌تر پیاده سازد. درست است که شاید بسیاری از باغبان‌ها نسبت به این موضوع مقابله بسیاری داشته باشند، اما امروزه بسیاری از فضاهای سبز به عنوان مکان‌های عبور و مروری و رفت‌و‌آمدی شناخته می‌شوند و صرفاً زمان کمی از وقت مردم را به خود اشغال می‌کنند.

طبیعی است که این موضوع را به هیچ عنوان نتوان با محوطه‌سازی ویلا یا فضاهایی مقایسه کرد که افراد در آن‌ها زندگی می‌کنند! به همین دلیل نیز می‌توان گفت که فضای سبز مدرن تا حدی نسبت به سایر روش‌ها، بیشتر به زیبایی‌شناسی توجه نشان می‌دهد.

از جمله عناصر طراحی فضای سبز مدرن می‌توان به خطوط صاف، تمیز و مستقیم، تعادل، ترکیب دقیق بافت‌ها، استفاده محدود از رنگ‌ها و… اشاره کرد. در این شیوه از منظرسازی به جای آنکه همچون طراحی‌های سنتی از رنگ‌های آشفته استفاده شود، غالباً رنگ‌های خنثی‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرند و همین موضوع نیز تأکید بر سبزی و طراوت گیاهان و گل‌ها را به مراتب افزایش خواهد داد.

رویکرد مدرن در این نوع از منظرسازی نسبت به استفاده از مصالح مشخصی همچون سنگ‌فرش، راهروهای بتنی، دروازه‌های فلزی راه‌راه، حصارهای ساخته‌شده از فلز یا فایبرگلاس و… تأکید دارد. به همین دلیل نیز ممکن است که عدم استفاده از ترکیب چوب و سنگ در این سبک برای بسیاری از افراد عجیب به نظر برسد! با این حال شما می‌توانید این عناصر را با کمک المان‌هایی همچون مجسمه‌هایی از سنگ طبیعی و وجود درخت و درختچه‌های زیبا جبران کنید.

طراحی فضای سبز مدرن صرفاً به زیبایی فضا محدود نمی‌شود، بلکه ایجاد پایداری و مقاومت نیز عنصر مهمی در این نوع از محوطه‌سازی خواهد بود، آن هم به‌ویژه در مناطقی که ساکنان آن‌ها نسبت به تغییرات آب و هوایی واکنش‌های بسیاری دارند. در چنین شرایطی جمع‌آوری آب باران، انرژی خورشیدی، انرژی باد و… همه و همه در منظرسازی مدرن مورد توجه قرار گرفته و گنجانده می‌شوند.

بیشتر بدانید: دیوار سبز: چگونه دیوار سبز درست کنیم؟

استفاده از انرژی خورشیدی در اصول طراحی فضای سبز حیاط و محوطه‌سازی ویلا
این نوع از طراحی فضای سبز حتی می‌تواند با جمع‌آوری آب باران، انرژی خورشیدی، انرژی باد و… کارآیی بالایی را به دنبال داشته باشد.

پیاده‌روها و سنگ‌فرش‌ها در فضای سبز مدرن

طراحی پیاده‌روها در فضای سبز مدرن، کمی جسورانه به نظر می‌رسد. چراکه سنگ‌فرش‌ها در این طراحی، کاملاً متقارن و زاویه‌دار هستند و برخلاف بسیاری از سبک‌ها، به هیچ عنوان اشکال منحنی و متریال ارگانیکی ندارند! سنگ‌فرش‌ها اغلب از بتن ریخته‌شده و یا سنگ آبی تراش‌خورده ساخته می‌شوند. پیاده‌روها در فضای سبز مدرن، معمولاً بلند هستند و برای خانه‌هایی کاربرد دارند که بر روی چوب و سکو ساخته شده‌ باشند.

بیشتر بدانید: این گیاهان فضای باز را هرگز نمی‌توانید بکشید!

طراحی فضای سبز حیاط در منظرسازی مدرن و طراحی باغچه ویلا و سنگفرش
سنگ‌فرش‌های استفاده‌شده در این نوع از منظرسازی، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن به حساب می‌آیند.

ویژگی‌های عنصر آب در فضای سبز مدرن

به طور کلی باید بگوییم که تمرکز محوطه‌سازی مدرن بر جزئیات و موقعیت‌های جزئی، بسیار چشمگیر است. در این سبک عنصر آب، جایگاه بسیار مهمی دارد و ممکن است آن را در یک استخر بزرگ و عمیق یا حتی یک حوض طبیعی مشاهده کنید. نکته مهم اینجاست که نه تنها طراحی زیبای عنصر آب در این سبک توجه شما را به خود جلب می‌کند، بلکه پایداری چشم‌انداز فضای سبز را نیز ارتقا می‌بخشد.

بیشتر بدانید: معماری ارگانیک چیست؟ اصول و روشهای آن چگونه است؟

طراحی حیاط خانه‌های ویلایی و فضای سبز مدرن و آب‌نما
عنصر آب نیز به نوبه خود اهمیت بسیاری در این شیوه از طراحی فضای سبز دارد.

انتخاب گیاهان در فضای سبز مدرن

در طراحی و منظرسازی مدرن، اغلب نسبت به روش‌های سنتی‌تر، کمتر به تنوع بالای گیاهان توجه می‌شود، بلکه ثبات در نگهداری و حفظ طراوت گیاهان از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. در این نوع از منظرسازی معمولاً از شن و مالچ‌هایی استفاده می‌شود که سطح وسیعی از فضای سبز مدرن را اشغال می‌کنند و به همین دلیل نیز باید به دنبال گیاهانی بود که با چنین متریال‌هایی سازگاری داشته باشند.

سعی کنید درختانی را انتخاب کنید که زیاد بزرگ نشده‌اند و به هرس چندانی نیاز ندارند. معمولاً گیاهان بارور می‌توانند انتخاب‌های خوب و مناسبی به شمار بروند. با این حال دقت کنید که این گیاهان در فضاهای مربوط به راهروها شلوغی و ناهماهنگی ایجاد می‌کنند. بنابراین اگر قصد استفاده از گیاهان بارور را دارید، باید آن‌ها را به فضاهایی وسیع‌تر و دورتر از راهروها انتقال دهید.

معمولاً محدودیت‌هایی که در فضای سبز مدرن وجود دارند، موجب جلوگیری از خلاقیت در نگهداری از گیاهان متنوع می‌شوند. با این حال شما می‌توانید گیاهان مورد نظر خود را درون گلدان‌های مناسب بکارید و آن‌ها را در فضای سبز خود نگه دارید.

بیشتر بدانید: طراحی پایدار چیست و چگونه در معماری استفاده می‌شود؟

جمع‌بندی

فضای سبز مدرن با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد، علی‌رغم پایداری و همین‌طور زیبایی فضا می‌تواند کارایی محیط و فضای سبز شما را نیز افزایش دهد. با این حال اگر از جمله افرادی هستید که چارچوب‌های باغداری و منظرسازی سنتی را ترجیح می‌دهند، بهتر است به سراغ این سبک از منظرسازی نروید.

منبع: thespruce

طلوع حقیقت
کارشناس زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه شهید بهشتی، سال‌هاست که می‌نویسد و به ترجمه و نویسندگی، آن هم در حوزه‌های مختلف، علاقه بسیار زیادی دارد. رشته تحصیلی‌اش این علاقه را چندین و چند برابر کرده و به همین دلیل هم همچنان در این مسیر حرکت می‌کند. طلوع شاعر است و علاقه بسیار زیادی هم به انواع و اقسام حوزه‌های هنری دارد. ورزش می‌کند و سعی می‌کند که کتاب خواندن را نیز فراموش نکند.