پارچه مبلی ضد آب نانو چیست و چه ویژگی دارد؟

0

تصور کنید مهمان به خانه تان آمده و کودک مهمان از سر سهل انگاری، شربتش را روی مبل شما می ریزد! شاید آن لحظه به این فکر کنید که کاش پارچه ای ضدآب برای مبل وجود داشت که به راحتی شربت را از روی پارچه پاک می کردید. اما این فقط یک تصور نیست، چرا که فناوری نانو به فکر اجرایی کردن همین ایده است. در ادامه در مورد این فناوری و پارچه مبلی ضد آب نانو بیشتر خواهید دانست. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

فناوری نانو چیست؟

نانو تکنولوژی به دانش، مهندسی و فناوری در مقیاس نانو اندازه بین ۱ تا ۱۰۰ نانومتر می گویند. فناوری نانو یا همان نانوتکنولوژی این امکان را در اختیار ما قرار می دهد تا بتوانیم به راحتی اتم ها و مولکول های تشکیل دهنده مواد را مشاهده کرده و آن ها را به صورت منحصر به فرد کنترل کنیم.

همه موجودات و اشیاء زمین از اتم ها تشکیل شده اند (غذایی که می خوریم، لباسی که می پوشیم، ساختمان ها و خانه هایی که در آن ها زندگی می کنیم و خود بدن ما). امروزه دانشمندان و مهندسان کاربردهای زیادی برای ساخت مواد با مقیاس های نانو یافته اند و با استفاده از این مواد و قابلیت های خاص مواد نانویی نظیر توانایی بالاتر، وزن سبک تر، خواص ضدآب و حریق وکنترل بیشتر قادر شده اند استفاده های خوبی برای آن مواد بیابند. فناوری نانو را می توان رویکردی جدید در تمام رشته ها از جمله نساجی نامید.

کپشن فناوری نانو یا همان نانوتکنولوژی این امکان را در اختیار ما قرار می دهد تا بتوانیم به راحتی اتم ها و مولکول های تشکیل دهنده مواد را مشاهده کرده و آن ها را به صورت منحصر به فرد کنترل کنیم

فناوری نانو در نساجی

یکی از صنایعی که به زودی به واسطه فناوری نانو دستخوش تغییراتی می شود، نساجی است. امروزه شرکت های فناوری در تلاش هستند تا پارچه هایی بسازند که هوشمند بوده و با توجه به علایم و شرایط محیطی و حتی بدن انسان قادر به واکنش باشد. امروزه پارچه هایی توسط فناوری نانو ساخته شده است که ضدآب و ضد چروک است.

حتی پارچه هایی نیز طراحی شده اند که خود به خود می توانند اثر آلودگی و کثیفی را از بین برده و فرد را از شستن لباس و مصرف آب بی نیاز کنند. این می تواند ایده ای برای پارچه مبلی ضد لک نیز باشد. پارچه های نانو در نساجی معمولی از طبیعت الهام می گیرند. دانشمندان ساختارهای سه بعدی و فناوری های خاصی را روی آنها تست می کنند تا بتوانند ویژگی های جدیدی به آنها اضافه کنند. حتما در انتخاب رنگ پارچه کالیته را از مشتری بخواهید زیرا در انتخاب رنگ به شما کمک می کند .

پارچه مبلی ضدآب نانو چیست؟
پارچه‌هایی نیز طراحی شده‌اند که خود به خود می‌توانند اثر آلودگی و کثیفی را از بین برده و فرد را از شستن لباس و مصرف آب بی‌نیاز کنند.

ویژگی های پارچه مبل نانو

پارچه های نانو که امروزه طراحی شده است می تواند به عنوان پارچه مبلی ضد آب نیز مورد استفاده قرار بگیرد. اما این تمام ماجرا نیست، بلکه این پارچه ها دارای ویژگی های دیگری نیز خواهند بود که در ادامه به آنها اشاره می شود: قبل از ادامه پیشنهاد دارم مقاله انتخاب رنگ پارچه مبلی را مطالعه کنید مطمعا دید شما را در انتخاب پارچه مبلی باز تر خواهد کرد .

 • قابل اجرا روی اکثر پارچه ها

این فناوری قابل اجرا روی اکثر انواع پارچه مبلی است. یعنی روی الیاف مصنوعی نیز می توان آن را اجرا کرد.

 • ضد لک بودن

این پارچه ها ضد لک هستند و با استفاده از آن به عنوان پارچه مبل نانو خیالتان از بابت لک هایی که روی مبل می افتد راحت خواهد بود. مولکول‌های فراوانی شده با نانو نیز می‌ توانند مایعات را جذب کرده یا حرکت داده، لک و آلودگی را دور کنند. این ویژگی علاوه بر پارچه مبل، برای لباس های نوزادان، کودکان و لباس های ورزشی مناسب است.

 • ضد آب بودن

ضد آب بودن یکی دیگر از ویژگی های مهم این نوع پارچه ها مانند پارچه مبلی ضد آب است. پارچه مبلی ضد آب نانو کاملا آب گریز بوده و در عین حال نیز قابل شستشو است. در واقع هنگام ریختن مایعات مانند آب، آب به بافت زیرین مبل نفوذ نکرده و روی پارچه باقی می ماند. این نوع پارچه ها را در صنایع دیگر مانند پزشکی نیز زیاد استفاده می کنند.

ویژگی‌های پارچه مبلی نانو
پارچه مبلی ضد آب نانو کاملا آ‌گریز بوده و در عین حال نیز قابل شستشو است.
 • مقاومت در برابر شوینده ها

مقاومت در برابر مواد شوینده یکی دیگر از ویژگی هاست. تصور کنید که مبل شما با هر بار استفاده از شامپو فرش کمرنگ تر می شود و آن جلوه اولیه را از دست می دهد اما با پارچه نانو چنین چیزی شدنی نیست.

 • ضد حریق و آتش سوزی

ضد حریق بودن نیز ویژگی مهم دیگری است که در برخی پارچه ها وجود دارد. اگر هال شما کوچک است و مبل را به بخاری یا شومینه چسبانده اید دیگر نگران نباشید. چرا که این پارچه ها ضد حریق هستند. در حقیقت پوشش دادن پارچه ‌ها با نانو ذرات رس، موجب می ‌شود که این پارچه ‌ها در مقابل آتش بسیار مقاوم شوند و شعله‌ور نشوند. همچنین استفاده از این نانو ذرات برای پوشش لباس‌ های آتش ‌نشانان و افرادی که در معرض آتش قرار دارند به منظور کاهش خطر آتش ‌سوزی می‌ تواند بسیار مفید باشد.

 • خواص آنتی باکتریال و خود تمیز شونده

پارچه های نانو مبلی در اکثر موارد آنتی باکتریال هستند و آلودگی به خود جذب نمی کنند. در برخی موارد نیز ویژگی خود تمیز شوندگی در این پارچه ها وجود دارد که با استفاده از تجزیه نوری ترکیبات آلی از جمله مواد آلاینده و میکرو ارگانیسم ها توسط فلزات نیمه هادی به دی اکسید کردن و آب موجب تمیز کردن سطوح پارچه می شود.

مقاومت در برابر شوینده‌ها و خواص آنتی‌باکتریال و خودتمیزشونده
پارچه‌های نانو مبلی در اکثر موارد آنتی‌باکتریال هستند و آلودگی به خود جذب نمی‌کنند.
 • ضد گرد و خاک بودن

با به کار گیری فناوری نانو در پارچه ها، ساختار سه بعدی خاصی بر روی سطوح ایجاد شده و سطح تماس برای ذرات گرد و خاک محدود می گردد. ذرات باقیمانده بر روی سطح، در قطرات آب معلق شده و به آسانی توسط این قطرات خارج می گردند.

 • ضد چروک بودن

به لطف فناوری نانو ، این پارچه ها اگر چروک شوند، فقط با یک بار تکان دادن، تمام چین و چروک های آن از بین می رود.

 • هوشمند سازی

اهداف بعدی نانو برای پارچه ها هوشمند سازی آنهاست، برای مثال با افزایش وزن طرف، خود به خود خاصیت ارتجاعی بگیرند و لباس ها نیز هم سایز با فرد بزرگ و کشسان شوند. همچنین بتوانند در سرما ما را گرم کرده و در گرما، پوست ما را خنک کنند و شرایط منحصر به فردی را برایمان ایجاد کنند.

پارچه هوشمند نانو
اهداف بعدی نانو برای پارچه‌ها هوشمندسازی آنهاست؛ برای مثال، با افزایش وزن فرد، خود به خود خاصیت ارتجاعی بگیرند.

جمع بندی

اکنون که با فناوری نانو در نساجی و صنعت پارچه آشنا شدید، شما فکر می کنید چه تغییرات دیگری را با کمک نانو تکنولوژی می توانیم سال های آینده روی پارچه های مختلف شاهد باشیم؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید. در آخر برای تکمیل اطلاعات خود انتخاب رنگ کوسن را نیز می توانید مطالعه کنید .

تعمیرات مبلمان و سرویس خواب

تعمیرات مبلمان و سرویس‌خواب

 • تعمیر مبلمان اداری، راحتی، استیل، چرمی، پارچه ای و...
 • ساخت سرویس خواب، کمد، ویترین و تمامی منسوجات چوبی
 • تعمیر و تغییر مدل رویه مبلمان
 • رنگ کاری مبلمان و منسوجات چوبی
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =