چطور خانه را با مواد طبیعی تمیز کنیم؟

0

اگر برای تمیز کردن خانه خود به دنبال موادی می­گردید که نه تنها ارزانتر باشند بلکه شدت بو و حساسیت­های متعددی که مواد شوینده شیمیایی ایجاد می­کنند را نیز نداشته باشند، بهتر است از مواد شوینده طبیعی و سالم برای تمیز کردن خانه استفاده کنید. این مواد اغلب در تمام خانه­ها موجود هستند و حتی در بیشتر مواقع بهتر از مواد شوینده شیمیایی عمل می­کنند. با این مواد طبیعی که می­توانید برای تمیز کردن خانه از آن­ها کمک بگیرید آشنا شوید.

  • سرکه ماده ای خارق العاده برای تمیز کردن خانه

مواد طبیعی برای تمیز کردن خانه

سرکه از جمله مواد طبیعی است سالیان طویلی از آن برای تمیز کردن خانه استفاده می­شده است. از سرکه برای از بین بردن لکه­های ناشی از کلسیم صابون به روی شیر آب یا دوش حمام، تمیز کردن سینک دستشویی و ظرفشویی استفاده کنید. از سرکه می­توانید برای تمیز کردن وسایلی همچون ماشین ظرفشویی نیز استفاده کنید. این ماده باعث می­شود چربی­هایی که در اثر شستن ظروف در ماشین ظرفشویی باقی می­ماند از بین برود.

برای تمیز کردن شیشه­ها نیز می­توانید از سرکه استفاده کنید. یک بطری اسپری بردارید و نیمی از آن را آب ریخته و نیمی دیگر را با سرکه پر کنید. حالا به راحتی می­توانید سطوح شیشه­ای را بدون مواد شیمیایی تمیز کنید. اگر می­خواهید بوی سرکه را از بین ببرید می­توانید چند قطره روغن­های معطر همانند اسطوخودوس در این ترکیب اضافه کنید تا علاوه بر تمیز کردن سطوح، عطری خوش نیز در فضا پراکنده شود.

از سرکه می­توانید برای تمیزکردن مایکروویو نیز استفاده کنید. مقداری سرکه در یک استکان بریزید و داخل مایکروویو بگذارید با بالاترین درجه به مدت ۵ دقیقه بماند. دقت داشته باشید که حتما از ظرفی که مخصوص مایکروویو است استفاده کنید تا درجه بالای مایکرویو آن را نشکند. بعد از خاموش شدن مایکروویو کمی صبر کنید تا خنک شود (معمولا سه دقیقه کافیست) سپس ظرف را از مایکرویو خارج کنید و با یک دستمال تمیز سطوح درون مایکرویو را تمیز کنید. این روش بسیار ساده و کارساز است.

از همین روش برای تمیزکردن و جرم گیری داخل کتری نیز می­توانید استفاده کنید. سرکه و آب را درون کتری بریزید و بگذارید روی گاز بجوشد سپس کتری را بشویید تا جرم­ها و آلودگی­های درون آن از بین برود.

  • لیمو یک تمیزکننده طبیعی بسیار قوی است.

مواد طبیعی برای تمیز کردن خانه

اسید موجود در لیمو آن را به یک  تمیز کننده­ی طبیعی قوی و خارق العاده تبدیل می­کند. می­توانید از لیمو برای ضدعفونی کردن رویه­ی اوپن آشپزخانه و مهم­تر از همه تخته­های برش، استفاده کنید. همچنین از لیمو می­توانید برای تمیزکردن سطوحی نظیر شیرهای آبی و دوش نیز استفاده کنید. یک لیمو را به دو نیم ببرید و چند قطره از آن را روی سطح بریزید یا لیمو را روی سطح بمالید و بگذارید کمی بماند سپس با دستمال نم دار آن را تمیز کنید.

  • از چای برای تمیز کردن خانه استفاده کنید.

مواد طبیعی برای تمیز کردن خانه

چای بیش از یک نوشیدنی محبوب کاربرد دارد، از تفاله چای یا چای کیسه ای می­توانید برای تمیز کردن پنجره­ها، آینه ها و رویه­های اوپن استفاده کنید. می­توانید تفاله­ها را پیش از آنکه دور بریزید خشک کنید و سپس با آب قاطی کرده و همانند اسپری­های شیشه پاک کن معمولی از آن استفاده کنید. از این ماده می­توانید برای شستشوی کف حمام نیز کمک بگیرید. علاوه بر اینها، یک کاربرد دیگری که تفاله چای دارد این است که می­توانید از آن برای از بین بردن بوی سیر یا پیاز یا ماهی از دستانتان استفاده کنید. یک چای کیسه ای را باز کرده و برگ­های موجود در آن را به دستانتان بمالید تا بوی نامطبوع مواد از بین برود.

روغن درخت چای که به آن روغن ملالوکا (Melaleuca) نیز گفته می­شود خاصیت آنتی باکتریال دارد. بنابراین می­توانید از آن برای از بین بردن باکتری­ها در نقاطی از خانه که فکر می­کنید ممکن است دارای باکتری­های بیشتری باشد استفاده کنید. اما دقت داشته باشید که این ماده کمی سمی است و بهتر است در نقاطی از آن استفاده کنید که با ظروف و خوراکی­ها برخورد نداشته باشد. همچنین حتما از دستکش برای استفاده از این مواد کمک بگیرید.

  • نمک یک ماده طبیعی موثر برای از بین بردن لکه ها است.

مواد طبیعی برای تمیز کردن خانه

اگر لکه­های موجود در حمام یا سینک دستشویی با کمک لیمو از بین نرفتند با مقداری نمک به کمک آن بروید. پس از اینکه لیمو را به روی سطح مالیدیدف مقداری نمک به روی آن بریزید و با یک اسفنج به روی آن بکشید تا به خوبی تمیز شود. سپس با آب ولرم آن را بشویید تا سطح یکدست شود و بوی مطبوعی از لیمو در فضا پخش شود.

  • جوش شیرین یک ماده سفید کننده موثر در تمیز کردن خانه است.

مواد طبیعی برای تمیز کردن خانه

جوش شیرین یک ماده سفید کننده است که برای تمیز کردن سینک­ها، درها، کاسه توالت، جای صابون، لکه­های روی شیرها و دوش و هر وسیله دیگری در حمام و آشپزخانه مناسب است. مقداری جوش شیرین را با آب ترکیب کنید و از این محلول برای تمیز کردن سطوح استفاده کنید. ¾  پیمانه جوش شیرین را با ¼ پیمانه مایع دستشویی ترکیب کنید تا یک محلول همانند کرم داشته باشید. یک یا دو قاشق غذاخوری به آن آب اضافه کنید تا کمی نرم تر شود. حالا کافیست از یک اسفنج تمیز استفاده کنید و آن را به محلول تهیه شده آغشته کرده و به خوبی روی سطوح بخصوص موزاییک­های کف حمام یا دستشویی بکشید تا هر آلودگی را برطرف کرده و باکتری­ها را از بین ببرد.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

  • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
  • شستن و تی کشیدن کف
  • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
  • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 13 =