راهنمای کامل خرید پکیج: پکیج جایگزینی مناسب برای آبگرمکن

1

صنعت ساختمان سازی از چند سال پیش مسیری را در پیش گرفته که در حال حذف آبگرمکن های ایستاده قدیمی و خرید پکیج به جای آن است.

پکیج جایگزینی مناسب برای آبگرمکن

اگر شما هم در منزلی زندگی می کنید که حدود ۵ یا ۶ سال از ساخت آن گذشته به احتمال بسیار زیاد چیزی به نام آبگرمکن ایستاده یا موتورخانه مرکزی ندارید. آبگرمکن های ایستاده که حالا سالهاست از چرخه صنعت خارج شده اند اما در بعضی از مناطق هنوز موتورخانه های مرکزی وظیفه گرم کردن آب ساختمان را برعهده دارند. این موتورخانه ها که فضای بسیار زیادی از آپاراتمان را اشغال می کنند و هزینه نگهداری سرسام آوری هم دارند، کم کم در حال جایگزین شدن با سیستم های نوظهور و با راندمان به مراتب بالاتر هستند.

خرید پکیج دیواری راهنمای خرید پکیج دیواری
موتورخانه ها که فضای بسیار زیادی از آپاراتمان را اشغال می کنند و هزینه نگهداری سرسام آوری هم دارند

نصب پکیج بدون نیاز به تغییر مشاعات

یکی از محبوب ترین سیستم های تقریبا نوظهور در این صنعت، پکیج است. پکیج ها که عملا به اندازه یک یا دو کابینت جا میگیرند، با هزینه راه اندازی و نگه داری به مراتب کمتر، راندمان به مراتب بالاتری ارائه می دهند. این سیستم ها برخلاف موتورخانه های قدیمی وابسته به همسایه های یک مجتمع نیستند و شما می توانید بدون نیاز به تغییر در مشاعات ساختمان، یک پکیج مناسب در منزل خود نصب کنید. در آستانه فصل سرما اگر شما هم تصمیم گرفته اید از این پاییز و زمستان آب گرم خود را با کمک پکیج تامین کنید، در این مطلب نکات اساسی و مهم درباره خرید پکیج را با هم مرور خواهیم کرد.

بیشتر بدانید علت روشن نشدن پکیج چیست؟

نصب پکیج بدون نیاز به تغییر مشاعات
پکیج ها که عملا به اندازه یک یا دو کابینت جا میگیرند، با هزینه راه اندازی و نگه داری به مراتب کمتر، راندمان به مراتب بالاتری ارائه می دهند

پکیج چطور کار می کند؟

مثل هر راهنمای خرید دیگری، این راهنمای خرید پکیج دیواری را هم با پاسخ به این پرسش بنیادین آغاز می کنیم که پکیج چطور کار می کند؟

وقتی شیر آب باز می ‌شود، آب سرد وارد آبگرم‌کن می ‌شود. جریان آب توسط سنسور تشخیص داده شده و مشعل روشن می ‌شود تا آب توسط مبدل حرارتی گرم شود. در بیشتر سیستم های خانگی این مبدل حرارتی یک کوره است که از گاز منزل تغذیه می کند. آب از یک مسیر مارپیچی عبور داخل مبدل حرارتی عبور می‌ کند تا بیشترین مقدار گرما را جذب کند. سپس آب وارد جریان لوله کشی داخلی می شود.

پکیج چطور کار می کند
وقتی شیر آب باز می ‌شود، آب سرد وارد آبگرم‌کن می ‌شود. جریان آب توسط سنسور تشخیص داده شده و مشعل روشن می ‌شود تا آب توسط مبدل حرارتی گرم شود

چرا پکیج بخریم؟ (مزایای استفاده از پکیج)

پاسخ به این پرسش چندان سخت نیست. پکیج مزیت های بسیار زیادی دارد.

 • همانطور که گفته شد اولین و شاید بزرگترین مزیت پکیج این است که نیاز ندارید در مشاعات ساختمان تغییری ایجاد کنید. همین مسئله باعث می شود شما آب گرم مستقل منزل خود را داشته باشید و این مزیت کمی نیست. همچنین می توانید سیستم منزلتان را نزدیک خودتان داشته باشید و به راحتی آن را سرویس کنید.
 • پکیج ها ممکن است گران باشند (نه در مقایسه با هزینه سرسام آور راه اندازی موتورخانه) اما هزینه نگهداری بسیار اقتصادی دارند. هر پکیج به یک سرویس سالیانه نیاز دارد.
 • نصب و راه اندازی این سیستم ها بسیار سریع و کم دردسر انجام می شود. یک نصاب حرفه ای یک پکیج را در چند ساعت بدون کمترین شلوغ کاری راه می اندازد.
 • همانطور که در بالا هم اشاره شد پکیج ها نسبت به همه سیستم های مشابه راندمان به مراتب بالاتری دارند.
 • پکیج همچنین ایمن تر از همه سیستم های مشابه هم هست. مدل های جدید پکیج با انواع سنسورهای گاز و حرارت، در صورتی که سرویس دوره ای آنها به موقع و توسط متخصص انجام شود، خیال شما را راحت خواهند کرد.

بیشتر بدانید هواگیری پکیج ایران رادیاتور مدل m24ff و مدل l24ff

پکیج جایگزینی مناسب برای آبگرمکن است
پکیج ها نسبت به همه سیستم های مشابه راندمان به مراتب بالاتری دارند.
 • ابعاد پکیج دیواری استاندارد برای یک خانه متوسط، اندازه مساوی با حداکثر دو کابینت دارد. این مزیت بسیار بزرگی است. امروزه اغلب پکیج ها بخشی از شبکه کابینت آشپزخانه هستند و آسیبی به دکوراسیون منزل نمی زنند.
 • با کمک پکیج، آب در کمترین زمان ممکن به دمای دلخواه میرسد و این یعنی نیاز نیست برای گرم شدن آب، شیر را مدت زیادی باز نگه داریم یا منتظر باشیم مقدار زیادی گاز مصرف شود.
 • همچنین پکیج ها با سیستم قطع و وصل اتوماتیک، زمانی که شما شیر را میبندید خاموش می شوند و این یعنی کمترین هدر رفت ممکن انرژی.

کدام پکیج را بخریم؟

برای خرید پکیج باید نکات زیادی را در نظر داشته باشیم. فراموش نکنید که پکیج یکی از مهمترین سیستم های منزل شما خواهد بود پس برای خرید آن تحقیق و بررسی مناسب نیاز دارید.

ابعاد پکیج

ابعاد پکیج های استاندارد ۴۰ در ۷۰ و ۵۰ در ۸۰ است. البته این سایز برای پکیج های مورد استفاده در منازل مسکونی کاربرد دارند. بنابراین قبل از خرید فکری برای جاگذاری دستگاهی با چنین ابعادی داشته باشید. توصیه می شود اگر می خواهید پکیج را بیرون از فضای منزل نصب کنید، حتما آن را محافظت کنید.

اندازه پکیج دیواری انواع پکیج
ابعاد پکیج های استاندارد ۴۰ در ۷۰ و ۵۰ در ۸۰ است

ظرفیت پکیج

مهمترین نکته درباره خرید پکیج، ظرفیت این دستگاه است. پکیج ها معمولا در ظرفیت های ۲۴ تا ۳۵ کیلو وات تولید می شوند. ظرفیت پکیج با مساحت محل مورد استفاده رابطه مستقیم دارد.

ظرفیت حرارتی خروجی                متراژ مناسب

۲۴KW                                       تا ۱۵۰ متر مربع

۲۸KW                                     از ۱۵۰ تا ۲۲۰ متر مربع

۳۰KW                                     از ۲۲۰ تا ۳۰۰ متر مربع

۳۵KW                                     از ۳۰۰ تا ۳۵۰ متر مربع

در صورتی که پکیج دیواری شما خارج از واحد نصب شود الزاما باید از دستگاه فن دار استفاده نمایید و این به  دلیل این است که دستگاه های فن دار محفظه احتراق بسته است و در نتیجه اگر در معرض باد یا طوفان تاثیری بر عملکرد دستگاه نمی گذارد. در صورتی که پکیج دیواری شما در داخل واحد نصب می شود ، در صورتی که متراژ واحد شما بالای ۷۰ متر باشد و دودکش در نظر گرفته شده برای دستگاه ۱۵ سانتی متر باشد و ارتفاع این دودکش بالاتر از ۴ متر باشد شما می توانید از دستگاه های بدون فن استفاده نمایید. در غیر این صورت نیز باید از دستگاه های فن دار استفاده نمایید.

بیشتر بدانید چگونه آبگرمکن بوتان را رسوب گیری و جرمگیری کنیم؟

در هنگام خرید پکیج باید به ظرفیت آن توجه کرد
در صورتی که پکیج دیواری شما خارج از واحد نصب شود الزاما باید از دستگاه فن دار استفاده نمایید

بهترین و مناسب ترین پکیج دیواری موجود در بازار ایران

پکیج های زیادی در بازار ایران وجود دارد. برای مثال پکیج های دیواری بوتان دارای تنوع مختلفی هستند که می توانند برای همه سلایق و بودجه ها متناسب باشند. برند دیگر در این زمینه ایران رادیاتور است. این برند دارای عیب یاب کاملی است که مشتری به راحتی می تواند ایراد دستگاه را خود تشخیص دهد. در هنگام خرید به خدمات پس از فروش این پکیج ها نیز دقت کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

نتیجه گیری

همانطور که در همه راهنماهای خریدی که در استاد کار منتشر شده گفته ایم، خرید یک وسیله برقی علاوه بر تحقیق، به مشاوره با افراد باتجربه هم نیاز دارد. درباره پکیج توصیه اکید می شود حتی بعد از مطالعه دقیق این راهنما و بررسی بازار با یک متخصص مشورت کنید. ناگفته پیداست که نصب و راه اندازی این دستگاه همچنین سرویس دوره ای آن یک کار کاملا تخصصی است که نیاز به تجربه و مهارت بالایی دارد. اگر این تجربه و مهارت را ندارید هرگز تلاش نکنید پکیج منزلتان را نصب یا سرویس کنید. به شما پیشنهاد میکنیم مقاله آموزش گام به گام روشن کردن پکیج دیواری را نیز مطالعه کنید.

خدمات تعمیر و سرویس پکیج در تهران

تعمیر و سرویس پکیج

 • تعمیر پکیج دیواری و زمینی
 • نصب و راه اندازی پکیج
 • سرویس کامل پکیج
 • لوله کشی و تعویض قطعات پکیج
دریافت این خدمت از استادکار
1 نظر
 1. ناصر می گوید

  با سلا و تشکر از مطالب خوبتون

  یه سوالی داشتم. میخواستم بدونم ماشین اگه روشن باشه و حرکت نکنه باتری رو شارژ میکنه یا حتما باید در حال حرکت باشه؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × دو =