رنگ آمیزی سطوح مختلف چطور انجام می‌شود

5

در ساختمان شما سطوح مختلفی وجود دارد که بنا بر نیاز ممکن است بخواهید آن را رنگ کنید. رنگ آمیزی سطوح مختلف بر اساس جنسی که دارند فرق می‌کند. شما ممکن است بخواهید یک سطح سیمانی، چوبی، سنگی، گچی، پلاستیکی و غیره را رنگ کنید و برای هر کدام از این ها احتیاج به رنگ متفاوتی خواهید داشت. برای رنگ آمیزی سطوح مختلف نیازی نیست لزوما از یک نقاش حرفه‌ای کمک بگیرید. بلکه با خرید لوازم کافی و دانستن نکات رنگ آمیزی می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید. در ادامه رنگ آمیزی سطوح مختلف را به تفکیک برایتان شرح میدهیم.

سطوح سیمانی و بتونی

سطوح سیمانی و بتونی داخل و نمای خانه لازم نیست به همان صورت بی روح و بی رنگ بمانند. شما می‌توانید با کمی خلاقیت اقدام به رنگ آمیزی سطوح بتنی و سیمانی کنید و به آن‌ها روح تازه‌ای ببخشید. رنگ آمیزی سطوح بتنی و سیمانی بسیار آسان و کم هزینه است. برای رنگ آمیزی سطوح این چنینی باید ابتدا آن‌ها را به خوبی تمیز کنید و سپس از رنگ مناسب استفاده کنید.

سطح مورد نظر را تمیز کنید

قدم اول برای شروع رنگ آمیزی سطوح بتنی و سیمانی تمیز کردن آن از آلودگی‌ها است. ابتدا سطح مورد نظر را جارو کنید تا از گرد و خاک تمیز شود. سپس سطح بتنی یا سیمانی را از وجود هر گونه رنگ اضافی تمیز کنید تا جایی که تنها بتن و سیمان باقی بماند. وجود رنگ‌های دیگر باعث می‌شود که نتیجه مطلوب خود را نگیرید. در صورت وجود مواد روغنی یا گریس روی سطح بتنی یا سیمانی حتما آن را به خوبی تمیز کنید تا بعدا رنگی که زدید سریع از بین نرود. اگر سطح مورد نظر احتیاج به بازسازی داشت (مثلا قسمتی از سیمان که فرو ریخته است) آن را بازسازی کنید.

کاردک
کاردک

رنگ مناسب را تهیه کنید

اگر می‌خواهید در محیط بیرون رنگ آمیزی انجام دهید دقت کنید که حتما هوا چند روز آفتابی و خشک باشد. برخی رنگ‌ها ممکن است ۲۴ ساعت طول بکشند تا کامل خشک شوند. برای همین آب و هوا تاثیر زیادی در روند خشک شدن می‌گذارد. برای رنگ کردن سیمان می‌توانید از رنگ‌های آکریلیک سیلیکون استفاده کنید. ابتدا با یک چرتکه یا یک غلتک یک لایه رنگ به عنوان آستر بزنید. توجه داشته باشید که برای این کار می‌توانید از رنگ پرایمر یا همان آستر استفاده کنید که مخصوص این کار است. بگذارید آستر کاملا خشک شود. آستر زدن به شما کمک می‌کند که رنگ نهایی را با دقت بهتری بزنید و همچنین ماندگاری رنگ بالا باشد. اگر سطحی که رنگ می‌کنید خیلی قدیمی و خراب است دو لایه آستر بزنید و هر دو بار اجازه دهید که رنگ آستر کامل خشک شود. رنگ‌های روشن سخت‌تر یک دست می‌شوند اما اگر از رنگ‌های تیره‌تر استفاده کنید راحت‌تر نتیجه مطلوب را می‌گیرید. پس از این که رنگ آستر کاملا خشک شد لازم نیست لایه کلفت و غلیظی از رنگ استفاده کنید. با یک غلتک یا یک چرتکه شروع به رنگ آمیزی کنید و این دفعه با دقت بیشتری رنگ کنید. اگر دوست داشتید روز بعد یک بار دیگر هم فرآیند رنگ آمیزی را تکرار کنید. فراموش نکنید که در هر رنگ آمیزی اجازه دهید که رنگ کامل خشک شود و دوباره یک لایه دیگر رنگ بزنید.

سطوح چوبی

برای رنگ کردن چوب باید ابتدا در نظر بگیرید که آیا وسیله چوبی شما ساده است یا دارای نقش و نگار برجسته است؟ اگر نقش و نگار داشته باشد باید با ظرافت بیش‌تری رنگ آمیزی را انجام دهید. برای رنگ کردن سطوح چوبی که دارای نقوش برجسته هستند معمولا از یک رنگ روشن برای پس زمینه و رنگ تیره‌تر برای ایجاد سایه روشن در نقوش استفاده می‌کنند. همچنین نکته دیگر که باید در حین رنگ آمیزی سطوح چوبی در نظر بگیرید این است که آیا سطح چوبی مورد نظر شما از چوب خوب و زیبایی برخوردار است و ترجیح می‌دهید رگه‌های طبیعی چوب معلوم باشد یا اینکه سطح مورد نظر شما از چوب خوبی برخوردار نیست و روی آن از بتونه زیادی استفاده شده بنابراین می‌خواهید با رنگ کردن همه این‌ها را بپوشانید.

رنگ آمیزی چوب
رنگ آمیزی چوب

چوب‌هایی که از ظاهر زیبایی برخوردارند

برای رنگ کردن چنین چوب‌هایی بهتر است بیشتر از انواع پولیش‌ها و براق کننده‌ها استفاده کنید تا این‌که با یک رنگ یک نواخت چوب را رنگ کنید. همانطور که در شکل می‌بینید چنین چوب‌هایی به طور طبیعی از رگه‌های زیبایی برخوردار هستند و پوشاندن این‌ها زیبایی چوب را کم می‌کند. برای این کار می‌توانید از پولی استر استفاده کنید. نیم پلی استرها به دو صورت شفاف و رنگی وجود دارند. ما در این جا ترجیح می‌دهیم که از نیم پلی استر شفاف استفاده کنیم تا رگه‌های طبیعی چوب به خوبی مشخص باشند. نیم پلی استرهای شفاف خودشان به سه دسته براق، نیمه براق و مات تقسیم می‌شوند.

ابتدای امر باید سطح مورد نظر را از هر نوع رنگ اضافی پاک کنید و برای این کار باید از یک سنباده استفاده کنید. پس از سنباده کاری نیم پلی استر را در پیستوله بریزید و به آن تینر ۱۰۰۰۰ اضافه کنید. برای فهمیدن این که به پلی استر خود باید چه میزان تینر اضافه کنید کافیست از نصف کمی بیش‌تر پلی استری که در پیستوله ریخته‌اید تینر به آن اضافه کنید. سپس هم بزنید و ظرف محتوی هاردنر یا همان خشک کن را به داخل پیسوله اضافه کنید و بگذارید تا این محلول‌ها با یکدیگر خوب ترکیب شوند. اکنون نیم پلی استر شما آماده است. با دقت زیاد محلول را روی سطح چوبی بپاشید و بگذارید خشک شود و سپس بعد از گذشت ۴-۵ دقیقه دوباره دو دست دیگر روی کار بپاشید و بگذارید به مدت ۱۲ ساعت کار در هوای آزاد خشک شود. در این مدت دقت کنید که محیط عاری از گرد و خاک باشد وگرنه تمام این گرد و خاک‌ها روی سطح خیس چوب مینشیند.

چوب‌هایی که احتیاج به بتونه کاری دارند

اگر سطح چوبی شما خراب شده و نیاز به بازسازی اساسی دارد باید از بتونه استفاده کنید. برای این کار باید بتونه چوب تینری تهیه کنید. از این بتونه برای پر کردن سوراخ‌ها و زدگی‌های چوب استفاده می‌شود. این کار را با دست هم می‌توانید انجام دهید. پس از پر کردن این زدگی‌ها و سوراخ‌ها بگذارید تا بتونه کامل خشک شود. سپس با سنباده سطح چوب را سیقل دهید. نقاطی که بتونه زدید را هم سیقل دهید تا هم سطح باقی نقاط چوب شوند. پس از اتمام کار نوبت به رنگ زدن می‌رسد. پیش از آن‌که رنگ نهایی را استفاده کنید باید از آستر استفاده کنید. به این کار در نقاشی چوب اصطلاحا شاپان کاری گفته می‌شود. برای آستر می‌توانید از ترکیب شاپان و بنزین استفاده کنید. مثلا ۲۰۰ گرم شاپان را با نیم کیلو بنزین ترکیب کنید. هر چقدر بنزین بیش‌تری استفاده کنید رنگ نهایی روشن‌تر می‌شود. بهتر است آستر را با یک پارچه یا قلمو روی کار بزنید. آستر را به آرامی روی کار بزنید و سعی کنید سطح را یک دست بپوشانید. شما می‌توانید از انواع رنگ‌های روغنی با شاپان ترکیب کنید و به رنگ دلخواه خود برسید. مثلا اگر کمی رنگ قرمز به ترکیب شاپان و بنزین اضافه کنید رنگ شما مایل به فندقی می‌شود. پس از شاپان کاری و خشک شدن سطح چوب نوبت به پلی استر زدن است.

سیلر کاری

پس از آستر زدن روی چوب باید از سیلر استفاده کنید. سیلر را بهتر است با پیستوله بزنید زیرا استفاده از قلمو باعث می‌شود بعضی قسمت‌های آستر رنگ خود را از دست بدهد. روی قوطی سیلر ترکیبی که باید درست کنید به خوبی شرح داده شده است. بر طبق دستورالعمل جعبه محلول سیلر را درست کنید. ترجیحا دو لایه سیلر روی کار بزنید. البته بین این دو مرحله صبر کنید تا سیلر قبلی کامل خشک شود. خشک شدن سیلر بسته به شرایط آب و هوایی دارد. برای خشک شدن سیلر به هیچ وجه از وسایل گرمایشی استفاده نکنید و بگذارید روند طبیعی خود را طی کند.

مرحله آخر

پس از خشک شدن سیلر نوبت به استفاده از نیم پلی استر می‌رسد. برای این کار طبق دستورالعمل روی قوطی ترکیب مورد نظر را با تینر درست کنید. پس از اینکه با پیستوله پلی استر را روی سطح چوبی زدید حواستان باشد که در محیط هیچ گرد و خاکی نباشد تا کار وقتی خشک شد سطح براق و صافی داشته باشد.

چوب‌هایی که نقش برجسته دارند

چوب‌هایی که رویشان نقش و نگار برجسته دارند باید سایه روشن شوند. برای این کار کافیست تنها کمی سلیقه به خرج دهید. برجستگی‌ها را رنگ تیره‌تر بزنید و پس زمینه را روشن بکنید. با این کار نقش و نگارهای چوب زیباتر به نظر می‌رسند.

نکاتی که کارتان را زیباتر می‌کند

اگر کمی سلیقه دارید و دست به قلمتان هم خوب است می‌توانید خودتان روی چوب‌ طرح رگه‌های طبیعی چوب را ایجاد کنید. فقط کافیست نوک موهای چرتکه را آغشته به رنگی دو سه درجه روشن‌تر از پس زمینه کنید و به آرامی طوری روی چوب بکشید که خطوط عمودی و شیار روی زمینه ایجاد شود.

طرح چوب
طرح چوب

استفاده از قلمو یا پیستوله؟

قلمو برای جاهایی که خیلی احتیاج به ظریف کاری دارند مناسب است. همچنین اگر فقط می‌خواهید یک قسمت کوچک را رنگ کنید بهتر است از قلمو استفاده کنید. پیستوله برای لوازم چوبی بزرگ‌تر به کار می‌رود که باید کل سطح یک دست و شفاف رنگ شود. البته می‌توانید برای رنگ آمیزی سطوح بزرگ هم از قلمو استفاده کنید منتهی این کار زمان بیش‌تری می‌برد.

سطوح پلاستیکی

رنگ کردن سطوح پلاستیکی کار مفرحی است و می‌تواند تغییر چشمگیری در دکوراسیون خانه و محیط ایجاد کند. برای رنگ کردن سطوح پلاستیکی می‌توانید از رنگ‌های اکرلیک پایه آب و رنگ‌های روغنی پایه تینر (تینر مخصوص)‌ استفاده کنید. رنگ‌های اکرلیک راحت‌تر خشک می‌شوند و استفاده از آن‌ها آسان‌تر است. رنگ‌های روغنی اما همانطور که از اسمشان پیداست بر پایه تینر هستند و سخت‌تر خشک می‌شوند. رنگ‌های اکرلیک را با آب می‌توان رقیق کرد. رنگ‌های اکرلیک به صورت اسپری هم در بازار موجود هستند و می‌توانید از اسپری آن‌ها استفاده کنید.

سطوح گچی

دیوارهای گچی معمولا زود کثیف می‌شوند. یا ممکن است بچه کوچک شما روی دیوارها با مداد نقاشی بکشد. برای از بین بردن این‌ها لازم نیست کل خانه را رنگ کنید یا از یک نقاش حرفه‌ای کمک بگیرید. شما می‌توانید با ابزار ساده و کمی سلیقه سطح گچی مورد نظرتان را رنگ کنید. امروزه رنگ‌ها و ابزاری وجود دارند که کار شما را راحت‌تر کرده اند. برای مثال غلتک یکی از ابزارهای ساده برای رنگ کردن دیوارهای منزل هستند. اگر از یاد گرفتن کارهای جدید نمی‌ترسید می‌توانید کل خانه را رنگ کنید.

رنگ آمیزی دیوار
رنگ آمیزی دیوار

 

از کجا شروع کنیم؟

اگر دیوار شما کاغذ دیواری دارد باید ابتدا با یک کاردک تیز به آرامی کاغذ دیواری را بتراشید. البته قبل از این کار با یک طی به دیوارها آب بزنید تا کاغذ دیواری خودش جدا شود. سپس باقی مانده کاغذها را با کاردک جدا کنید و حواستان باشد که به دیوار آسیب نرسانید. مرحله بعدی بتونه کاری است. برخی قسمت‌های دیوار گچی ممکن است در طول سالیانی که پا بر جا بوده بریزد. باید با یک بتونه مناسب این سوراخ‌ها و فرو رفتگی‌ها را پر کنید. سپس اجازه دهید که خشک شود و با یک سنباده نرم این قسمت‌هایی که بتونه زده‌اید را صاف کنید تا با بقیه قسمت‌ها هم سطح شود.

آستر و رنگ نهایی

مثل هر رنگ آمیزی دیگر شما احتیاج به آستر زدن دارید. قبل از آستر زدن با یک دستمال نمناک گرد و خاک دیوار را تمیز کنید. آستر را با غلتک بزنید تا زودتر تمام شود. گوشه‌ها و نقاطی که سطح کم‌تری دارند را با قلمو کار کنید. پس از این که آستر زدید بگذارید تا خشک شود. آستر زدن به شما کمک می‌کند که رنگ نهایی شفاف‌تر و با دوام‌تر باشد. قلمو را تا ته داخل رنگ فرو نبرید. با این کار فقط رنگ اضافه روی قلمو بیش‌تر می‌شود و بعدا تمیز کردن رنگ سخت می‌شود. سپس یک لایه رنگ به دیوار بزنید و بگذارید خشک شود. پس از خشک شدن یک لایه دیگر هم رنگ بزنید.

سطوح سنگی

بسیاری از قسمت‌های نمای داخل و بیرون خانه سنگی هستند و ممکن است بخواهید ان‌ها را رنگ کنید. برای رنگ کردن سنگ هم گزینه‌های مختلفی پیش روی شماست. به یک ابزار فروشی بروید و از آن‌ها یک بسته رنگ مناسب رنگ آمیزی سطوح سنگی بگیرید. می‌توانید برای این کار از رنگ اکرلیک یا رنگ پلاستیک استفاده کنید. رنگ کردن سنگ‌های بالای شومینه می‌تواند فکر خوبی باشد. اگر رنگ سنگ‌های شومینه شما تکراری شده و می‌خواهید کمی نو به نظر برسد دست به کار شوید و لوازم مورد نیاز را تهیه کنید. برای رنگ کردن سنگ و با توجه به این که سطح سنگ  یک نواخت نیست بهتر است از قلمو استفاده کنید. زیر کار را یک لایه آستر بزنید و بعد از خشک شدن یک الی دو بار رنگ آمیزی را ادامه دهید تا رنگ کاملا شفاف و پر رنگ شود.

رنگ آمیزی سنگ
رنگ آمیزی سنگ

سطوح فلزی

بسته به این که جنس سطح فلزی شما چیست ممکن است از رنگ‌های متفاوتی مجبور شوید استفاده کنید. اما عموم فلزات را با رنگ‌های آلکیدی می‌توان رنگ کرد. از رنگ اکرلیک برای رنگ آمیزی سطوح فلزی استفاده نکنید. قبل از کار سطح مورد نظر را سنباده بکشید تا زنگ زدگی‌ها و رنگ‌های اضافی‌اش پاک شود. سپس سطح مورد نظر را کاملا تمیز و برای رنگ آمیزی آماده کنید. رنگ‌های آلکیدی یک گزینه خوب برای این کار هستند و حداکثر در ۲۴ ساعت کامل خشک می‌شوند. بهتر است سطوح فلزی را با قلمو رنگ کنید و این کار را چند بار تکرار کنید. قبل از رنگ زدن می‌توانید از محلول ضد زنگ استفاده کنید.‌ با این کار می‌توانید نرده‌های خانه، کابینت‌های قدیمی فلزی یا صندلی‌های فلزی‌تان را نو کنید.

رنگ آمیزی فلزات
رنگ آمیزی فلزات

دیگر چه سطوحی به نظرتان می‌رسد که احتیاج به رنگ آمیزی دارند ولی در این متن به آن اشاره نشده است؟ برای ما در کامنت‌ها بنویسید که شما از چه رنگ‌هایی استفاده می‌کنید؟ اگر برای رنگ آمیزی سطوح چوبی، دیوارها، کابینت‌ها و غیره احتیاج به کمک داشتید و فکر می‌کنید که به تنهایی نمی‌توانید این کار را کنید کافیست تا از خدمات استادکار استفاده کنید.

خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

 • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
 • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
 • پتینه کاری دیوار
 • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار
5 نظرات
 1. پری می گوید

  برای تغییر دادن رنگ سنگ آنتیک از چه رنگی باید استفاده کنیم لطفا به طور کامل راهنمایی کنید

 2. ارمین صادق زاده می گوید

  سلام. کسی میدونه سطحی که قبلا پلی استر خورده مثل درهای چوبی چجوری میشه روی اون رنگ روغنی معمولی بدون کیلر و سیلر زد؟؟

 3. رضا می گوید

  فوقالعاده است مطالبتون.
  درود بیکران

 4. nastaran می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  یه سوال داشتم
  من برای رنگ کردن فلزی که به شیشه وصله باید از چه نوع رنگی استفاده کنم که فلزم رنگ بشه اما رنگ از شیشه پاک بشه ؟ به جز رنگ های پتینه کاری ممنونم

 5. مریم شاهی می گوید

  با سلام برای رال رنگ خاکستری سنگی چه پیشنهاد می دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − 2 =