18 روش چیدمان کتابخانه که فضا را دگرگون می‌کند

0

کتابخانه‌ها غیر از نگهداری کتاب‌ها، محلی برای به نمایش گذاشتن اشیای دکوری هم هستند. با توجه به فضای کوچک خانه‌های امروزی، ممکن است همیشه کتابخانه‌ها در گوشه‌ای از خانه قرار نگرفته باشند. یعنی ممکن است گاهی در فضای نشیمن یا اتاق پذیرایی، چشم شما به کتابخانه بخورد. پس باید یاد بگیریم چیدمان کتابخانه را طوری انجام دهیم تا این وسیله هم کاربردی باشد و هم باعث زیبایی فضا شود.

ایده‌ها در این زمینه کم نیستند و هرکدام برای فضایی مناسب است. گاهی هم از ترکیب دو یا چند ایده، یک چیدمان جدید به وجود می‌آید که از همه موارد قبلی، چشم‌نوازتر خواهد بود. این مقاله با ارائه ۱۸ راهکار برای تزیین کتابخانه، به شما کمک می‌کند تا کتابخانه خود را به یک مجموعه‌ منظم تبدیل کنید.

 1. روش ساده تزیین کتابخانه

بهترین آیتم‌ها برای تزیین کتابخانه، اغلب همان مواردی هستند که از قبل در خانه دارید. به گوشه‌های خانه سری بزنید و آثار هنری، قاب عکس‌های زیبا، گلدان‌ها و سایر اقلام دکوراتیو را با سبک‌ها و رنگ‌های هماهنگ پیدا کنید. برای شکل دادن چیدمان کتابخانه، ابتدا بزرگ‌ترین وسایل را روی کتابخانه قرار دهید. سپس خواهید دید بقیه اشیاء به‌طرز حیرت‌انگیزی جای خود را در قفسه‌ها پیدا خواهند کرد. بعد از چیدن همه اشیاء در قفسه‌ها، برای اضافه کردن رنگ و بافت به دکوراسیون، کتاب‌ها یا مجلات را دسته‌دسته، روی هم قرار دهید.

این مطلب نیز جالب است: دکوراتیو چیست و اجسام دکوراتیو کدامند؟

ایده‌های جالب برای تزیین کتابخانه خانگی با گلدان حاوی گیاهان طبیعی
برای تزیین کتابخانه خانگی، از چند گلدان استفاده نمایید. گذاشتن گلدان حاوی گیاهان طبیعی در قفسه‌ها، چیدمان کتابخانه را دلپذیرتر خواهد کرد.
 1. چیدمان کتابخانه با کمک رنگ‌ها

در هنگام چیدمان کتابخانه، در برابر دسته‌بندی وسایل هر قفسه، مقاومت کنید. با انتخاب گلدان‌ها و مجسمه‌های تک‌رنگ یا تن‌های رنگی هماهنگ، برای کتابخانه یک ظاهر مرتب و تمیز ایجاد کنید. مطمئن شوید اشکال را به درستی در کنار هم قرار داده‌اید. برای ارزیابی این مورد، در حین چیدمان کتابخانه، گاهی چند قدم به عقب بروید و به نتیجه کار نگاه کنید. اگر دیدید نحوه تزیین کتابخانه با سلیقه شما مطابقت ندارد، محل اشیاء را عوض کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا به مرحله‌ای برسید که آنچه را می‌بینید، دوست داشته باشید.

ایده‌های جالب برای چیدمان کتابخانه خانگی با اشیای دکوراتیو هماهنگ
برای یک‌دست کردن چیدمان کتابخانه با فضای اطراف، سعی کنید اشیاء دکوراتیو هماهنگ با آن فضا را هم در تزیین کتابخانه به کار ببرید.
 1. تزیین کتابخانه با یادگاری‌ها

اشیایی که برای شما معنای خاصی دارند یا خاطرات ویژه‌ای را تداعی می‌کنند، ظاهر کتابخانه را فوق‌العاده می‌سازند. برای تزیین قفسه‌های خود از یادگاری‌های سفرهایتان یا سوغات‌هایی که دیگران برای شما آورده‌اند، استفاده کنید. برای داشتن ظاهری با پویایی بیشتر، دسته‌ای از کتاب‌ها را به عنوان پایه‌ای برای اشیاء کوچک به کار بگیرید.

روش‌های تزیین کتابخانه با یادگاری‌های و اشیای خاطره‌انگیز و نوستالژیک
تزیین کتابخانه با اشیاء خاطره‌انگیز، جلوه‌ای متفاوت به فضای شما می‌بخشد و جذابیت این بخش از خانه را دوچندان می‌نماید.
 1. بهره‌گیری از لوازم تزیینی در قفسه‌های کتابخانه

برای جلب کردن توجهات به سمت کتابخانه، پیشنهاد می‌کنیم مجلات و کتاب‌ها را در قفسه‌های مختلف به شیوه متفاوت بچینید. یعنی کتاب‌های یک قفسه را عمودی بچینید و کتاب‌های قفسه دیگر را به‌طور افقی روی هم قرار دهید. یکی از بهترین ایده‌ها برای چیدمان کتابخانه، استفاده از لوازم تریینی در قفسه‌هاست. تم‌های رنگی جسورانه و قاب‌ عکس‌ها، ظاهر کتابخانه را عالی می‌نمایند. این اشیاء در قفسه‌هایی با رنگ‌های خنثی، به شدت خودنمایی خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: ۲۷ ترکیب رنگ خنثی در دکوراسیون داخلی

بهترین روش مرتب کردن و چیدمان کتاب در کتابخانه خانگی
کاربری اصلی کتابخانه، نظم بخشیدن به کتاب‌ها است. اما امروزه از چیدمان کتابخانه برای زیباتر کردن محیط خانه هم استفاده می‌شود.
 1. چگونگی چیدن کتاب‌ها در قفسه‌ها

کتاب‌ها را بر اساس رنگ جلدهایشان جدا کنید تا هر قفسه از کتابخانه، رنگ‌بندی متفاوتی داشته باشد. کتاب‌ها با ارتفاع متفاوت را کنار هم بگذارید تا دید بلند و کوتاه برای آن‌ها ایجاد شود. اگر هنگام چیدمان کتابخانه دیدید تعداد کتاب‌های هم‌رنگ، کم است و قفسه را پر نمی‌کند، آن را دو دسته کنید. یک دسته را به صورت عمودی بچینید و دسته دیگر را با کمی فاصله به صورت افقی قرار دهید.

ایده‌های جالب برای نظم‌بخشی و چیدمان کتاب در کتابخانه خانگی
شاید شما تعدادی کتاب داشته باشید که رنگ جلد آن‌ها باهم هماهنگی ندارند. در این حالت نباید با چیدن آن‌ها در کنار هم، چیدمان کتابخانه را بهم بریزید. بلکه بهتر است آن‌ها را به سمت دیوار بچرخانید تا جلدها دیده نشوند و فقط کاغذهای کتاب قابل‌مشاهده باشند.
 1. چیدمان کتابخانه به صورت لایه‌ای

قفسه‌های کتابخانه‌هایی که عمق بیشتری دارند، به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید با لایه‌ها بازی کنید. آثار هنری را در انتهای قفسه‌ها قرار دهید و جلوی آن‌ها کتاب‌ها یا دیگر اقلام زینتی را بچینید. برای تزیین قفسه کتاب، چند اثر هنری کوچک را وسط قفسه‌ها به نمایش بگذارید تا به آن‌ها عمق دهید. قاب‌های کوچک را جلوی گلدان‌های حجیم یا بشقاب های تزیینی بگذارید. زیرا اشیاء بزرگ می‌توانند از پشت اشیاء کوچک‌تر، خودنمایی کنند.

بیشتر بخوانید: ۶ ایده فوق العاده برای دکوراسیون داخلی کتابخانه + تصاویر

ایده‌های ساده و کاربردی برای چیدمان کتاب‌ها و تزیین کتابخانه خانگی
کتابخانه‌های دارای عمق بیشتر، مزیت بزرگی دارند. چون برای چیدمان کتابخانه، دست شما در لایه‌بندی خیلی باز است و محدودیتی ندارید.
 1. تزئین کتابخانه به صورت جسورانه و درعینحال ساده

اگر جلد کتاب‌های شما فاقد زیبایی خاصی است، قفسه‌های کتابخانه را با یک رنگ متضاد با فضا، رنگ‌آمیزی کنید. به این ترتیب کتابخانه به منطقه‌ای متمایز تبدیل می‌شود. همان‌گونه که در تصویر مشاهده می‌نمایید، در یک فضای نشیمن سفید، کتابخانه با رنگ مشکی نقاشی شده تا در آن فضا، برجسته دیده شود. چرخاندن کتاب‌ها طوری که صفحات به جای جلد دیده شوند، کمک می‌کند که چیدمان کتابخانه با هارمونی رنگی منسجم‌تری دیده شود.

کاربرد ترکیب رنگ متضاد در چیدمان کتابخانه اتاق نشیمن و پذیرایی
برای تزیین کتابخانه که رنگی متضاد با فضا دارد، از رنگ‌های خنثی استفاده کنید. چون این رنگ‌ها، بی‌نظمی و شلوغی ایجاد نمی‌نمایند و به فضا آرامی می‌بخشند.
خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

 • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
 • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
 • پتینه کاری دیوار
 • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار
 1. تبدیل یک فضای غیر قابل‌ استفاده به کتابخانه

سعی کنید از فضاهای آزاد موجود در خانه استفاده کنید و با قفسه‌بندی، آن‌ها را به کتابخانه تبدیل نمایید. به‌طور مثال در عکس زیر، از یک فضای پِرت تورفته به عنوان کتابخانه بهره گرفته شده است. قفسه‌های تعبیه شده در این قسمت، به فضایی برای نگهداری وسایل هم تبدیل شده‌اند. به این شکل که کتاب‌ها و اقلام پرکاربرد در قفسه‌های پایینی چیده می‌شوند. بخش‌های بالایی هم برای اشیاء تزیینی یا سایر مواردی که نیازی به آن‌ها نیست، در نظر گرفته می‌شود.

در این مورد بیشتر بخوانید: 11 ایده‌ دکوراسیونی خاص برای استفاده از سبد در خانه

ایده‌های خلاقانه برای استفاده بهینه از قفسه‌های کتابخانه خانگی
استفاده از سبد یا کیف‌های قدیمی در چیدمان کتابخانه، متداول شده‌اند. اگر کتابخانه شما بلند است، برای تزیین کتابخانه، حتما به استفاده از چنین اقلامی فکر کنید.
 1. ایده‌های مدرن برای چیدمان کتابخانه

ظاهر کتابخانه‌های مدرن، اندکی پراکنده است. در دکوراسیون امروزی، شما دیگر کتابخانه‌ای که قفسه‌هایش با کتاب پر شده باشد را نمی‌بینید. برای تزیین یک کتابخانه شیک و مدرن، مجموعه‌ای از کتاب‌ها با اندازه‌های نسبتاً یکنواخت را در کنار هم قرار دهید. اشیاء دکوراتیو مثل گلدان‌های ساده و مجسمه‌های فلزی را هم به قفسه‌ها اضافه کنید. بگذارید فضای باز زیادی در قفسه‌ها باقی بماند تا لوازم تزیینی خودنمایی کنند.

استفاده از کاغذ دیواری برای تزیین کتابخانه نشیمن و پذیرایی مدرن
استفاده از کاغذ دیواری به عنوان پس‌زمینه‌ای با رنگ شاد اما ملایم، درخشش کتابخانه خانگی و اقلام زینتی آن را چند برابر می‌کند. دقت کنید که رنگ پس‌زمینه با رنگ‌های موجود در فضای شما، هم‌خوانی داشته باشد.
خدمات قابل ارائه در سرویس نصب کاغذ دیواری

نصب کاغذ دیواری

 • اجرا و نصب کاغذ دیواری های خارجی و ایرانی
 • اجرای کاغذ دیواری پذیرایی، اتاق خواب و سه بعدی
 • اجرای کاغذ دیواری روی سقف
 • زیرسازی دیوار و سقف برای اجرای کاغذ دیواری
دریافت این خدمت از استادکار
 1. کتابخانه قرینه

برای اینکه در یک فضای اداری، به قفسه‌های کتابخانه حس نظم و ترتیب بدهید، مجموعه‌ای از اشیاء مختلف را گردآوری کنید. آیتم‌های انتخابی خود را بین کتاب‌ها یا زونکن‌ها قرار دهید و در چیدمان کتابخانه، یک تقارن دلپذیر ایجاد کنید. اگر دو کتابخانه، در دو سمت یک دیوار دارید، آن‌ها را با وسایلی با شکل و اندازه مشابه، پُر کنید. در چنین کتابخانه‌ای، مهم است کتاب‌ها را طوری بچینید تا ظاهری بسیار آراسته و مرتب پدید آید.

دانستن این مطلب نیز مفید است: راهنمای کلی انتخاب سبک میز، صندلی و مبلمان کلاسیک اداری

ایده‌های ساده و جالب برای تزیین کتابخانه خانگی و اداری متقارن
برای تزیین کتابخانه اداری، از اشیاء ساده‌تر استفاده نمایید تا فضای سازمان را منظم و یک‌دست جلوه دهند.
 1. انتخاب رنگ کتابخانه

رنگ غالب در اتاق را در کتابخانه‌تان هم به کار ببرید تا به فضا حس هماهنگی بدهد. به عکس زیر دقت کنید. رنگ لوازم تزیینی روی قفسه‌ها با رنگ آبی روشن کوسن روی صندلی، مطابقت دارد. وسایل اضافی مانند اسباب‌بازی‌ها، فیلم‌ها و وسایل غیر‌کاربردی هم داخل کابینت‌ها قرار داده شده‌اند تا نظم و زیبایی فضا، خدشه‌دار نشود.

نکات مهم انتخاب بهترین ترکیب رنگ کتابخانه خانگی و اداری
برای استفاده از رنگ در کتابخانه احتیاط کنید. به کار بردن رنگی که با فضا مناسبتی ندارد، یکپارچگی فضا را از بین می‌برد.
 1. نگه‌دارنده‌های زیبای کتاب

هنگام تزیین کتابخانه، قدرت بصری نگه‌دارنده‌های کتاب را فراموش نکنید! برای منظم نگه داشتن کتاب‌های سبک و مجله‌ها در قفسه‌ها، از اشیاء دکوری سنگین به‌عنوان نگه‌دارنده کتاب استفاده کنید. نگه‌دارنده‌های کتاب مخصوصاً برای کتاب‌هایی با جلد نازک و کتاب‌های باریک مفید هستند. چون احتمال سقوط این‌گونه کتاب‌ها بیشتر است.

نحوه چیدمان صحیح کتاب‌ها با استفاده از انواع نگهدارنده کتاب دکوراتیو
حتما شما هم در هنگام چیدمان کتابخانه، با کتاب‌هایی مواجه شده‌اید که به این راحتی‌ها، صاف نمی‌ایستند. استفاده از یک نگه‌دارنده زیبا، علاوه بر نگه داشتن کتاب‌ها، چهره کتابخانه خانگی را هم خاص و مدرن می‌نماید.
 1. کتابخانه در اتاق نشیمن

ما برای چیدن کتاب‌های با ارزش شما که جلد زیبایی هم دارند، پیشنهاد ویژه‌ای داریم. چیدمان کتابخانه را به صورت غیرهم‌سطح و پلکانی انجام دهید. یک کتابخانه در فضایی با سقف شیب‌دار (مانند عکس زیر)، با ردیف‌ها و ستون‌هایی که هم‌راستا نباشند، جالب‌تر است. در کتابخانه‌ای که در اتاق نشیمن قرار دارد، جذاب‌ترین کتاب‌ها را هم‌سطح با چشم افراد قرار دهید. به این ترتیب مهمانان این کتاب‌ها را می‌بینند و می‌توانند نگاهی به آن‌ها بیندازند.

بیشتر بدانید: چگونه دکوراسیون اتاق نشیمن را خانوادگی‌تر کنیم؟

ترفندهای جالب برای منزل کتابخوان‌ها و دکوراسیون کتابخانه‌های خانگی
کتابخانه پلکانی، به راحتی شلوغ و بی‌نظم دیده می‌شود. پس برای جلوگیری از این موضوع، هنگام چیدمان کتاب در کتابخانه، به نظم آن دقت کافی داشته باشید.
 1. بهینه کردن کاربرد کتابخانه

کتابخانه‌ها، ابزاری عالی برای سازمان‌دهی به فضای نشیمن هستند. تعدادی جعبه عمودی نگهدارنده مجله را روی قفسه‌ها بگذارید تا کاغذهای اضافی را در خود را نگه دارند. این جعبه‌ها از به‌هم‌ریختگی و پراکندگی کاغذها و مجلات جلوگیری کرده و می‌توانند به دکوراسیون فضای شما رنگ اضافه کنند. برای تکمیل دکوراسیون قفسه‌ها، از ظروف تزئینی و گلدان‌هایی حاوی گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

ترفندهای کاربردی برای چیدمان کتاب‌ها و ساماندهی فضای قفسه‌های کتابخانه
کتابخانه خانگی باید آرامش فضای خانه را حفظ کند. بنابراین شما برای ساماندهی به فضای خود می‌توانید از جعبه‌های عمودی و افقی برای نگهداری وسایل اضافی، کمک بگیرید.
 1. نظم دادن به کتابخانه

همیشه نظم و آراستگی، آرامش محیط را بیشتر می‌کند. چیدمان کتابخانه هم اگر با حوصله و دقت انجام شود، فضای شما را دلپذیرتر می‌نماید. به همین منظور، کتاب‌های هم‌رنگ و هم‌اندازه را کنار هم و در یک قفسه قرار دهید. تا حد ممکن اشیای دکوراتیو اضافه‌ای داخل قفسه‌ها قرار ندهید. به خاطر داشته باشید که برای شکستن خطوط عمودی کتاب‌ها، آویختن اشیاء دکوری مثل تابلو یا ساعت، بی‌نظیر عمل می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ترکیب رنگ در دکوراسیون منزل : انواع و روش‌های ترکیب رنگ

ترفندهای نظم دادن به کتاب‌ها و تزیین کتابخانه اتاق نشیمن و پذیرایی
برای برقراری آرامش در محیط، هرگز از نظم و هماهنگی در چیدمان کتابخانه غافل نشوید؛ چون وظیفه اصلی کتابخانه نظم دادن به کتاب‌های موجود در خانه است.
 1. چیدمان تاثیرگذار در کتابخانه

از قفسه‌های کتابخانه می‌توان برای ایجاد جذابیت بصری هم استفاده کرد. عکس زیر را ببینید. در این کتابخانه، تعدادی کتاب در یکی از قفسه‌های میانی، از دو طرف با مجسمه‌های نگه‌دارنده احاطه شده‌اند. این ایده باعث شده که در این طبقه، تقارن زیبایی به وجود بیاید. اما دکور این قفسه، با دکور قفسه بالایی‌اش که کتاب‌ها به صورت نامتقارن در یک سمت چیده شده‌اند، در تضاد است. همین امر تاثیرگذاری دکوراسیون این کتابخانه را چند برابر می‌کند.

ترفندهای مرتب‌سازی کتابخانه خانگی با وسایل دکوراتیو و تزیینی
در حین چیدمان کتابخانه توجه داشته باشید که اشیاء دکوراتیو، بیشترین تأثیر بصری را روی بیننده خواهند داشت.
 1. ترکیب سبک‌های هنری در کتابخانه خانگی

تعیین نحوه تزیین قفسه‌های کتابخانه به سبک گزینشی، دشوار است. وقتی تعدادی آثار هنری دارید که متعلق به سبک‌های مختلفی هستند، همه آن‌ها می‌توانند با هم در یک قفسه قرار گیرند، البته به شرطی که رنگ‌هایشان با هم هماهنگ باشند. نگاهی به تصویر زیر بیندازید. در همه طبقات این کتابخانه، رنگ آبی و سفید دیده می‌شوند. همین موضوع ناخودآگاه، یک هماهنگی بصری پدید آورده است.

کاربرد سبک‌های هنری در تزیین و چیدمان کتابخانه خانگی مدرن
در زمان تزیین کتابخانه خانگی، لازم نیست سبک‌های هنری متفاوت را از هم جدا کنید. برخی اوقات سبک‌های هنری متفاوت که هارمونی رنگی دارند، ظاهر کتابخانه را بسیار دیدنی می‌نماید.
 1. چیدمان کتابخانه اتاق خواب

یک کتابخانه توکار بالای سر تخت خود بسازید. خواندن چند صفحه کتاب قبل از خواب، شما را به دنیای دیگری می‌برد. ما ایده پیاده‌سازی این کتابخانه را در اختیار شما قرار خواهیم داد. عکس زیر را نگاه کنید. کتابخانه موجود در عکس زیر بسیار شیک به نظر می‌رسد.

در این اتاق خواب، فضای زیادی برای کتابخانه و دکوراسیون در نظر گرفته شده است. چراغ‌های مطالعه قابل‌ تنظیم که در کتابخانه نصب شده‌اند، جذابیت بیشتری به چیدمان کتابخانه بخشیده‌اند. گلدان حصیری هم بافت جذابی را به کل تصویر افزوده ‌است. همچنین قفسه کوچک کنار تخت که ساعت رومیزی را در خود جای داده، دکوراسیون اتاق خواب را ویژه‌تر نموده است.

خوب است در این مورد بیشتر بخوانید: آشنایی با اصول و انواع دکوراسیون اتاق خواب

نحوه مرتب‌سازی قفسه کتاب و چیدمان کتابخانه اتاق خواب
ساختن یک کتابخانه از جنس چوب، گرمای خاصی به فضای اتاق خواب می‌دهد. در ضمن شما را تشویق خواهد کرد که هر شب، قبل از خواب، به مطالعه کتاب بپردازید.

سخن پایانی

چیدمان کتابخانه شاید یکی از مواردی باشد که بسیاری از ما در طراحی دکوراسیون به آن توجه چندانی نداشته‌ایم. اما بایستی بدانیم که در دکوراسیون ریزترین نکات هم قابل توجه‌اند. گاهی به‌هم‌ریختگی کتابخانه، فضای اطراف را آشفته می‌نماید. بنابراین آرامش را از محیط سلب می‌کند.

شاید باور کردنش سخت باشد. اما بعضی اوقات بهره‌گیری از هنر در سبک‌های متفاوت، چیدمان کتابخانه را بسیار مدرن و بی‌نظیر می‌نماید. گاهی هم لازم است برای تزیین کتابخانه، طیف رنگ‌های خنثی را به کار گیرید تا در کتابخانه شلوغی ایجاد نشود. همه این موارد به سبک و استایل شما و دکوراسیون منزلتان بستگی دارد. با خواندن این مقاله و بهره گرفتن از خلاقیت خود، می‌توانید کتابخانه خانگی‌تان را به سبک خود بچینید. ما مطمئن هستیم با چیدمان هنرمندانه کتابخانه‌تان، چشم هر بیننده‌ای را خیره خواهید کرد.

منبع: Better Homes & Gardens

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 13 =