گیاهان گلدار زمستانی، واقعا در سرما گل می‌دهند؟

0

روزهای کوتاه و سرد زمستان می‌توانند حتی شادترین افراد را هم افسرده کنند. گاهی اوقات افراد آرزو می‌کنند روزهای رنگارنگ بهاری زودتر از راه برسند و گل‌ها شکوفا شوند. البته باید بگوییم که گل‌های زیبا و خوش‌رنگ، فقط مختص بهار نیست. در فصل زمستان هم می‌توان غیر از سبزی درختان کاج، صنوبر و سرو، رنگ‌های شادی در باغ و باغچه پیدا کرد. در واقع گیاهان گلدار زمستانی، تصویری از بهار پیش‌رو را برای شما شبیه‌سازی می‌کنند.

حتی در طول زمستان می‌توان رنگ‌های قرمز، بنفش و زرد را دید. این رنگ‌ها بعد از برف زمستانی که همه‌جا را سفید می‌کند، برجسته و خاص به نظر می‌رسند. گیاهانی هم وجود دارند که طی فصل زمستان گل می‌دهند تا امید رسیدن بهار را در دل انسان‌ها زنده نگه دارند. باید توجه داشت که این گیاهان، بسته به آب‌وهوای منطقه در ابتدا، اواسط یا اواخر زمستان گل می‌دهند. ما در ادامه این مقاله، ۱۰ مورد از این گیاهان را به شما معرفی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید تا زمستان باطراوتی را سپری کنید.

 1. درخت فندق زمستانی (Corylopsis pauciflora)

یکی از گیاهان گلدار زمستانی، فندق زمستانی است. این گیاه، یک درختچه کوچک خزان‌کننده است. همانطور که از نامش هم پیداست، در ماه‌های سرد سال شکوفه می‌دهد. شکوفه‌های این درخت، دارای گلبرگ‌های زیبای شفاف زرد رنگ کوچک هستند که در نور، مانند شیشه‌های رنگی می درخشند. ساقه‌های خاکستری تیره و شکوفه‌های زرد کم‌رنگ نمای جالبی را به نمایش می‌گذارند. این رنگ‌ها در برابر آسمان برفی تصویری بسیار جذاب و دلپذیر ایجاد می‌نمایند.

در شب‌های گرم‌تر زمستان، بوی مطبوعی از گیاه آزاد می‌شود. عطر تندی که به این زودی‌ها فراموشش نخواهید کرد. نیازهای این گیاه، قرار گرفتن در معرض آفتاب و داشتن خاک غنی با رطوبت متوسط و زهکشی مناسب است.

بیشتر بخوانید: رو‌ش‌های جلوگیری از یخ‌زدگی گیاهان در زمستان

گیاهان گلدار زمستانی | درخت فندق زمستانی (Corylopsis pauciflora)
درخت فندق زمستانی، از جمله گیاهان گلدار زمستانی است که در دوران کوتاهی از فصل سرما، پر از شکوفه می‌گردد.
سمپاشی باغچه و فضای سبز

سمپاشی باغچه و فضای سبز

 • نابود کردن انواع آفت‌ها
 • قارچ‌ها و علف‌های هرز
 • ازبین بردن انواع حشرات، موریانه و...
دریافت این خدمت از استادکار
 1. گل یخ (Chimonanthus praecox)

یکی‌دیگر از گیاهان گلدار زمستانی که در زمستان شکوفه‌های کوچک زرد رنگ خود را به نمایش می‌گذارد، گل یخ است. چیزی که می‌تواند شما را شگفت‌زده‌تر کند، این است که بدانید این درختچه زمستانی، بوی مست‌کننده‌ا‌ی هم دارد. هنگامی که گل‌ها به‌طور کامل باز می‌شوند، مرکز گل به رنگ ارغوانی یا قرمز تیره دیده می‌شود که با گلبرگ‌های زرد کم‌رنگ در تضاد است. این تضاد رنگی، زیبایی بصری بی‌نظیری را خلق می‌نماید.

این گل شگفت‌انگیز می‌تواند طی زمستان برای شما یک منظره زیبا همراه با عطر فوق‌العاده ایجاد کند. خاک گیاه باید مرطوب، حاصل‌خیز و با زهکشی مناسب باشد تا بیشترین میزان گل را شکوفا کند.

کاشت درختان زینتی مقاوم به سرما | گل یخ (Chimonanthus praecox)
گل یخ از جمله درختان زینتی مقاوم به سرما است که بسیار هم عطر دل‌انگیزی دارد. نیاز این گیاهان گلدار زمستانی، به آفتاب متوسط تا آفتاب شدید است.
 1. یاس زمستانی (Jasminum nudiflorum)

نوع دیگری از گیاهان گلدار زمستانی که اتفاقا آن هم گل‌های زرد رنگ دارد، یاس زمستانی است. یک درخت خزان‌کننده که ساقه نرمی دارد و طی فصل سرما شکوفا می‌شود. زادگاه این گیاه، چین است که آن را یینگچون یا “گلی که به بهار خوش‌آمد می‌گوید” می‌نامند. گل‌های زرد این گیاه روی ریشه‌های سبز و روی زمین می‌شکفند. بهترین نور برای این گیاه، آفتاب مستقیم است. اما این گیاه، با هوای نیمه‌ابری هم کنار می‌آید.

خواندن این مطلب هم مفید است: گل‌های آپارتمانی خوشبو را به خانه بیاورید

پرورش گیاهان گلدار زمستانی | یاس زمستانی (Jasminum nudiflorum)
یاس زمستانی، برای رشد مناسب به خاک شنی قابل‌زهکشی با رطوبت معمولی احتیاج دارد. خاک این گیاهان گلدار زمستانی را نباید خشک نگه داشت.
 1. زردآلو ژاپنی (Prunus mume)

اگر می‌خواهید برای جشن سال نو، از گیاهان گلدار زمستانی با رنگ‌های شاد بهره‌مند باشید، زردآلو ژاپنی بهترین گزینه است. زردآلو ژاپنی یک گونه درختچه خزان‌کننده کوچک است که شکوفه‌های کوچک به رنگ‌ صورتی، سفید و قرمز دارد. این درختچه، در ماه‌های بهمن و اسفند پر از شکوفه‌های زیبا می‌شود.

جالب است بدانید که بیشتر گونه‌های زردآلو ژاپنی، عطر شگفت‌انگیزی دارند. در جهان، بیش از 250 گونه از این گیاه وجود دارد و این موضوع گواهی بر قدمت این گیاه ژاپنی است. این درختچه در اقلیم‌هایی با هوای آفتابی یا نیمه ابری می‌روید. خاک آن هم باید از نوع شنی و اسیدی با زهکشی مناسب باشد.

درختان زینتی مقاوم به سرما | زردآلو ژاپنی (Prunus mume)
زردآلو ژاپنی گل سرسبد درختان زینتی مقاوم به سرما است. ارتفاع این گیاهان گلدار زمستانی، کمتر از یک متر است. بنابراین حتی کوتاه قدترین افراد هم می‌توانند شکوفه‌های این گیاه را ببویند.
 1. خلنگ یا اریکا (Erica carnea)

خلنگ یا اریکا کارنیا در تمام طول سال زیبایی دارد. اما وقتی طی فصل زمستان تا اوایل بهار شکوفا می‌شود، دل می‌برد. این گیاه گلدار زمستانی، گونه‌های زیادی دارند. اما همه آن‌ها، درختچه‌هایی همیشه سبز هستند که نزدیک به سطح زمین رشد کرده و پوشش‌ خارق‌العاده‌ ایجاد می‌کنند.

بسته به گونه خلنگ، رنگ شکوفه‌های آن از صورتی روشن تا ارغوانی متغیر است. رنگ این گیاه، به تمام زمستان شما شادی وصف‌ناپذیری می‌بخشد. اگر هم گل‌های این گیاه در کنار برف قرار بگیرند، تضاد رنگی بنفش و سفید خیره‌کننده‌ای ایجاد می‌کنند. برای رشد مناسب، خاک این گیاه باید شنی، اسیدی با رطوبت متوسط و زهکشی مناسب باشد.

در این زمینه بیشتر بدانید: اشتباهات نگهداری گیاهان آپارتمانی را مرتکب نشوید!

پرورش گل زمستانی برای بالکن | خلنگ یا اریکا (Erica carnea)
خلنگ، یک گیاهان گلدار زمستانی است که عاشق آفتاب است اما در هوای نیمه آفتابی هم دوام می‌آورد.
 1. ازگیل ژاپنی (Eriobotrya japonica)

برای افراد خوش‌شانسی که در مناطقی با زمستان معتدل زندگی می‌کنند، یکی از گیاهان گلدار زمستانی قابل کاشت، ازگیل ژاپنی است. این گیاه در مناطقی رشد می‌کند که دمای هوا، هرگز کمتر از منفی ۱۰ درجه سانتی‌گراد نمی‌شود. ازگیل ژاپنی یک انتخاب عالی برای دوستداران گل چهار فصل به شمار می‌رود.

گل‌های این گیاه، یک ماه زودتر از زردآلو ژاپنی شکوفا می‌شود. اگر به کاشت ازگیل ژاپنی علاقه دارید، در کنار آن زردآلو ژاپنی هم بکارید. اگر این دو درخت را در باغچه خود با یک افرای ژاپنی هم ترکیب کنید، می توانید یک باغ ژاپنی خیره‌کننده به عمل آورید. این باغ زیبا در پاییز و زمستان چشم‌ها را به خود خیره خواهد کرد. ازگیل ژاپنی در خاک شنی حاصل‌خیز، مرطوب و با زهکشی خوب رشد می‌کند. همچنین این گیاه دوست‌دار آفتاب است اما با هوای نیمه آفتابی هم میانه خوبی دارد.

انواع گل زمستانی برای بالکن | ازگیل ژاپنی (Eriobotrya japonica)
قد درختچه ازگیل ژاپنی کوتاه است و ارتفاع آن به ۷۰ سانتیمتر هم نمی‌رسد. بنابراین اگر در طبقات پایین زندگی می‌کنید، یکی از بهترین انتخاب‌ها از بین گیاهان گلدار زمستانی برای حیاط، ازگیل ژاپنی است.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار
 1. گل برفی (Galanthus spp)

شما در حال گذران زمستان هستید و به آمدن بهار فکر می‌کنید. اما در همین حال خواهید دید که از میان زمین سرد، گل برفی کوچک می‌روید. گل برفی دارای گل‌های سفید کوچکی است و با شکوفه‌های سفید آویزان، زیبایی برف را تداعی می‌کنند. این گیاه اغلب در یک منطقه به‌طور گسترده و وحشی پخش می شود. این گیاه هم خودرو است و هم از طریق کاشت پیاز تکثیر می‌شود. دسته‌های بزرگی از این گل‌ها در کنار هم می‌رویند. این وسعت رویش باعث می‌شود که گل برفی به یک گل فوق‌العاده برای کاشت در زیر گیاهان گلدار زمستانی بلندتر تبدیل شود.

خاک مورد نیاز این گیاه، خاکی با رطوبت متوسط و زهکشی مناسب است. علاوه بر این، گل برفی آفتاب‌دوست است، اما امکان رویش در هوای نیمه آفتابی را هم دارد.

بیشتر بخوانید: ۲۵ تا از زیباترین گیاهان آپارتمانی گلدار که خوب است داشته باشید

زیباترین گیاهان گلدار زمستانی و انواع گل چهار فصل | گل برفی (Galanthus spp)
گیاهان گلدار زمستانی رنگی، نمای بسیار باشکوهی را در برف ایجاد می‌نمایند. اما این گل، علی‌رغم سفید بودن، در زمستان برفی هم جلوه بصری خاصی پدید می‌آورد.
 1. هاماملیس (Hamamelis spp)

هاماملیس گلی است که اغلب به رنگ زرد پررنگ دیده می‌شود. این درختچه کوچک دانه‌هایش را تا زمان رسیدن، در خود نگه می‌دارد. سپس باز می‌شود و دانه‌های خود را به اطراف پخش می‌کند. رنگ‌های این گیاهان گلدار زمستانی اغلب شبیه رگه‌هایی از نور آتش‌بازی هستند. یعنی به رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز و البته به ندرت به رنگ بنفش نیز دیده می‌شوند.

هاماملیس معطر است و اکثر مردم با بوی گس این محصول دارویی آشنا نیستند. رایحه گونه‌های مختلف این گل با هم تفاوت دارد و گیاهی است که به آن نیاز دارید تا زمستانتان را امیدوارانه سپری کنید. این گیاه مدت کوتاهی از سال یعنی از آذر تا دی‌ماه شکوفا می‌شود. خاک مورد نیاز این گیاه، خاکی با رطوبت متوسط و زهکشی خوب است. آفتاب برای این گیاه عالی است اما هوای نیمه آفتابی هم مانع رشد این گیاه نمی‌گردد.

گیاهان گلدار زمستانی معطر | گل فندق افسونگر یا هاماملیس (Hamamelis spp)
گیاهان گلدار زمستانی معطر مثل گل فندق افسونگر، فصل زمستان را به فصلی بی‌بدیل تبدیل می‌نمایند.
 1. ارانتیس (Eranthis hyemalis)

ارانتیس یک گیاه کوچک فوق‌العاده است که در اواخر فصل زمستان شکوفا می‌شود. گل‌های کوچک این گیاهان گلدار زمستانی هم زرد رنگ هستند. طی اسفند ماه یا اوایل فروردین، خواهید دید که گل‌های زیبایی از میان برگ‌های سبز روشن گیاه بیرون می‌آیند. رنگ زرد این گیاه در کنار سفیدی گیاه گالانتوس (گل برفی) زیبایی خاصی دارد. این دو اغلب با هم و به روشی مشابهی کاشته می‌شوند تا زمستان شما را به پیش‌درآمدی برای بهار تبدیل کنند.

در شرایط مناسب، ارانتیس به شدت تکثیر می‌شود. در نتیجه دریایی از رنگ زرد خواهید داشت که روحیه شما را در روزهای سرد سال بالا می‌برد. این گیاه برای رشد خوب، به هوای آفتابی یا نیمه آفتابی، خاک با رطوبت متوسط و زهکشی مناسب نیاز دارد.

دانستن این مطلب هم مفید است: با کاشت بذر مناسب برای پاییز، در بهار گل داشته باشید

پرورش انواع گل چهار فصل | آکونیت زمستانی یا ارانتیس (Eranthis hyemalis)
آکونیت زمستانی از جمله گیاهان گلدار زمستانی است که رویشش نوید آمدن بهار را به ما می‌دهد.
 1. خربق (Helleborus spp)

طی زمستان در بی‌نورترین مکان‌ها، در زیر درخت یا کنار دیوار، ممکن است نشانه‌ای از رنگ پیدا کنید. دیدن این گیاهان گلدار زمستانی، به شما یادآوری می‌کند که بهار نزدیک است. گونه‌های متنوعی از این گیاه وجود دارد و همه آن‌ها از سایه و هوای سرد لذت می‌برند و برخی حتی در هنگام بارش برف نیز رشد می‌کنند.

با این حال، بهتر است با کاشت این گیاه در اطراف درختان یا دیوار، از آن‌ها در برابر سرما محافظت کنید. فراهم کردن شرایط مناسب برای گیاه باعث می‌شود که روزهای سرد زمستان را در کنار گل‌های صورتی و بنفش سپری کنید. مطمئنا هیچ فردی در کنار گل‌هایی با این رنگ‌ها، افسردگی زمستانی نخواهد گرفت. همان‌طور که اشاره شد، این گیاهان برای رشد خود نیازی به آفتاب ندارند و خاک مناسب این گیاهان هم خاک غنی ارگانیک با زهکشی خوب است.

انواع گیاه و گل زمستانی برای بالکن | خربق (Helleborus spp)
برای داشتن گیاهان گلدار زمستانی، همیشه نیاز به آفتاب نیست. اگر بالکن شما آفتاب‌گیر نیست، شما می‌توانید در روزهای سرد، از شادابی خربق‌های خوش‌رنگ انرژی بگیرید.

سخن پایانی

حالا که با تعدادی از گیاهان گلدار زمستانی آشنا شدید، وقت آن رسیده که به زمستان خود رنگ و بویی بدهید. شما می‌توانید چند نوع از این گیاهان را تهیه کنید و در زمان باقی‌مانده از فصل سرما، گل زمستانی در بالکن خود بکارید. درختان زینتی مقاوم به سرما، در فصل سرد سال به شما انگیزه بیشتری برای زندگی خواهند داد. همچنین می‌توانید از رایحه دل‌انگیز این گیاهان، بهره‌مند شوید و در زمستان هم از طراوت موجود در محیط خود بهره ببرید.

منبع: Thespruce

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + ده =