راهنمای آماده کردن خانه برای تابستان

2

فصل تابستان که از راه می‌رسد همه ما به نوعی سعی می‌کنیم حال و هوای خانه‌مان را نیز متناسب با این فصل تغییر دهیم و خانه‌ای با دکوراسیون تابستانی و زیبا داشته باشیم. به همین دلیل هم هست که فرآیند آماده کردن خانه برای تابستان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده و به دقت و حساسیت بالایی نیز احتیاج پیدا خواهد کرد. در این مطلب با شما هستیم تا در این فرآیند کمک کنیم و به‌طور مفصل به موضوع راهنمای آماده کردن خانه برای تابستان بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

امور داخلی آماده کردن خانه برای تابستان

آماده کردن خانه برای تابستان، یک روند گسترده است که هم می‌تواند در داخل خانه و هم خارج آن انجام بگیرد. برای آنکه بتوانید امور داخلی آماده کردن خانه برای تابستان را بدانید می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

سیستم تهویه مطبوع خانه

اولین کاری که باید برای آماده کردن خانه برای تابستان انجام دهید، این است که سیستم تهویه مطبوع خانه را به‌طور کامل بررسی کرده و در صورت نیاز، مشکلات آن را برطرف نمایید. برای این منظور هم پیش از هر چیز باید فیلتر هوا را مورد بررسی قرار دهید و از سلامت آن مطمئن شوید. در صورتی‌که هرکدام از بخش‌های دریچه‌ها گرد و خاک گرفته باشند، لازم است آن‌ها را به خوبی پاک کرده و برق بیندازید.

بهتر است برای آنکه کارکرد سیستم تهویه مطبوع خود را مورد بررسی قرار دهید، دستگاه را روشن و دمای خانه را با کمک یک دماسنج، بررسی کنید. یادتان باشد در این مرحله لازم است حدود 5 دقیقه صبر کنید تا دماسنج دمای واقعی خانه را نشان دهد. بعد از این مدت نیز با مقایسه دمای جدید با دمای 5 دقیقه قبل، میزان عملکرد سیستم تهویه مطبوع را بررسی نمایید. در چنین شرایطی اگر تغییرات دمایی، آن میزانی که مدنظر شماست نبود، بهتر است هرچه سریع‌تر به فکر تعمیر سیستم تهویه مطبوع خود باشید.

نصب تعمیر و سرویس کولرگازی

سرویس کولرگازی، نصب و تعمیر آن

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

سرویس فصلی و تعمیر و نگهداری سیستم تهویه مطبوع ساختمان
توجه به سیستم تهویه مطبوع خانه می‌تواند خیال شما را برای داشتن یک تابستان خنک راحت کند.

استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف

یکی دیگر از مسائلی که در فرآیند آماده کردن خانه برای تابستان به کمک شما می‌آید، استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف است. به‌طورکلی لامپ‌های پرمصرف و رشته‌ای قدرت بیشتری در تولید گرما دارند و به همین دلیل نیز استفاده از آن‌ها را در فصل‌های گرم سال به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم. در مقابل، شما می‌توانید در فصل تابستان با استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف، تولید گرما را به مراتب کاهش داده و هوای به مراتب خنک‌تری در خانه‌تان داشته باشید. مطالعه مطلب تعمیر لامپ کم مصرف و ۶ روش برای احیای لامپ‌های خانه‌تان در این زمینه پیشنهاد می‌شود.

راهکارهای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در فصل گرما
با استفاده از لامپ کم مصرف در خانه، گرمای هوا را کاهش دهید.

بررسی نشتی آب در لوله‌ها و آماده کردن خانه برای تابستان

مسئله بعدی از جمله امور داخلی آماده کردن خانه برای تابستان، بررسی نشتی‌ آب لوله‌هاست. این موضوع در بسیاری از شرایط می‌تواند حتی در سیستم‌های تهویه مطبوع نیز به وجود آمده و کارکرد آن را با اختلال روبه‌رو سازد. با این حال نشتی آب در لوله‌ها از جمله مشکلات رایجی است که گریبان‌گیر خانه‌های بسیاری می‌شود.

از جمله مهم‌ترین دلایل این موضوع می‌توان به کهنه و قدیمی شدن لوله‌ها اشاره کرد. با این حال، این مشکل در زمانی رخ می‌دهد که ساختمان شما در شیروانی یا زیر زمین خود با مشکل خاصی روبه‌رو نشده باشد! بنابراین اگر شیروانی و زیر زمین شما مشکلی ندارد، می‌توانید مطمئن شوید که مشکل از کهنگی لوله‌هاست. برای برطرف کردن این معضل نیز تعویض لوله‌ها و همین‌طور عایق کردنشان می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

ترفندهای آماده کردن خانه برای تابستان
با بررسی نشتی‌های لوله آب، از گرمای تابستان در خانه، جلوگیری کنید.

از بین بردن حشرات

چالش بعدی که در آماده کردن خانه برای تابستان پیش روی شما قرار می‌گیرد، وجود حشرات در فصل گرماست. این موضوع، به ویژه در خانه‌های قدیمی‌تر با شدت بیشتری احساس می‌شود و تقریباً تمامی اعضای خانواده را نیز به ستوه می‌آورد. برای جلوگیری از وجود حشرات در فصل تابستان باید به چند موضوع کلی توجه داشته باشید. اول از همه اینکه باید مطمئن شوید در لوله‌هایتان هیچ‌گونه نشتی وجود ندارد و بعد هم اینکه تمامی درزهای درب و پنجره‌ها به‌طور کامل بسته هستند و مسیری برای رفت و آمد حشرات وجود ندارد.

برای مقابله با حشراتی که در فصل تابستان به خانه‌تان حمله‌ور می‌شوند، می‌توانید از روش‌های سمپاشی خانگی نیز استفاده نمایید تا حشرات در حد ممکن از فضای خانه شما فاصله گرفته و دور شوند. نکته مهمی که لازم است در این رابطه به آن‌ توجه کنید، نحوه استفاده از این سم‌هاست. اگر در خانه‌تان فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارید، حتماً آن‌ها را از محل‌های سمپاشی‌شده دور نگه دارید تا دچار مشکل نشوند. اگر می‌خواهید بدانید چطور از ورود حشرات به خانه جلوگیری کنیم، این مطلب را از دست ندهید.

خانه‌تان را برای تابستان آماده کنید!
با سمپاشی خانه می‌توانید احتمال وجود حشرات در خانه را به حداقل برسانید.

امور خارجی آماده کردن خانه برای تابستان

بعد از آنکه امور داخلی آماده کردن خانه برای تابستان را به طور کامل انجام دادید و از آن‌ها سربلند بیرون آمدید، وقت آن می‌رسد که به فضای خارجی خانه‌تان نیز توجه کنید و امور خارجی آماده کردن خانه برای تابستان را نیز در نظر داشته باشید. برای این منظور هم می‌توانید این موارد را پیش بگیرید:

آماده کردن استخر

اگر در خانه‌تان فضای باز و استخر دارید، می‌توانید دستی به سر و روی آن بکشید و فضای بیرونی خانه‌تان را نیز برای این فصل گرم، آماده کنید. برای این منظور هم از رنگ کردن استخر به عنوان ساده‌ترین کار گرفته تا تمیز کردن آن و استفاده از چسب‌های ضد آب استخری، همه و همه مواردی هستند که به کارتان می‌آیند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که داشتن یک استخر سالم و ایمن، مهم‌ترین چیزی است که لازم دارید. از جمله مواردی که برای آماده کردن استخر و همین‌طور ساخت آن احتیاج دارید و باید در آن وسواس بسیاری به کار بگیرید می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • سیستم فیلتراسیون استخر
 • پمپ آب مناسب
 • فیلتر تصفیه آب خوب
 • سیستم گندزدایی
 • روکش استخر
 • لوله و اتصالات مناسب و…

بیشتر بخوانید: چگونه استخر را برای تابستان آماده کنیم؟

چطور خانه خود را برای فرا رسیدن فصل تابستان آماده کنیم؟
در فصل تابستان دستی به سر و روی استخرتان نیز بکشید.

استفاده از سایه‌بان در حیاط و آماده کردن خانه برای تابستان

اگر امکاناتی که در فضای بیرونی خانه‌تان دارید، محدود است و نمی‌توانید از استخر استفاده کنید هم هیچ جای نگرانی و ناراحتی نیست! شما می‌توانید با کمک یک سایه‌بان مناسب و زیبا در حیاط خود، فضای خنکی برای خودتان فراهم کنید تا لحظات گرم تابستانی‌تان را به خوبی پشت سر بگذارید. توصیه ما این است که با کمک میز و صندلی‌های فضای بیرون یا تخت‌های فضای سبز و قرار دادن آن‌ها در زیر سایه‌بان، شرایط ایده‌آل‌تر و دل‌انگیزتری را برای خود فراهم آورید.

ایده‌های جذاب دکوراسیون تابستانه
با کمک یک سایه‌بان، تابستان دل‌انگیزی را برای خود تدارک ببینید.

گیاهان مناسب تابستان

حالا وقت آن می‌رسد که فضای سبز خانه خود را نیز برای فصل تابستان و گرمای همیشه آن آماده کنید. برای این کار هم پیش از هر چیز باید به سراغ گیاهانی بروید که در گرمای زیاد این فصل، ماندگاری خوبی از خود نشان می‌دهند و جان سالم در می‌کنند! از جمله گیاهانی که برای نگهداری در فصل تابستان مناسب هستند می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • انواع متفاوتی از کاکتوس
 • آلوئه‌ورا
 • گیاه ساقه عروس
 • گل چمن آبی
 • گیاه مریم گلی
 • براکی کوم
 • گیاه بومادران
 • گل پامچال
 • آویشن
 • اسطوخودوس
 • گیاه شاه‌پسند و…
چگونه حیاط خود را برای تابستان آماده کنیم؟
با انتخاب گیاهان مناسب برای حیاط در فصل تابستان، فضای سبز خود را تکمیل کنید.

ایده‌هایی برای دکوراسیون تابستانی

حالا که تغییرات اساسی داخل و خارج از خانه را برای آماده کردن خانه برای تابستان انجام دادیم، وقت آن می‌رسد که تابستان را به دکوراسیون خانه‌مان نیز بیاوریم و ایده‌هایی برای دکوراسیون تابستانی را مورد بررسی قرار دهیم:

تغییر پارچه‌های مورد استفاده در خانه

یکی از اولین کارهایی که می‌توانید برای دکوراسیون داخلی تابستانی انجام دهید، تغییر پارچه‌های استفاده‌شده در خانه است. منظور از این پارچه‌ها، همان پتوها و پارچه‌های پشمی و ضخیمی است که در فصل‌های سرد سال از آن‌ها استفاده می‌کردید. همه آن‌ها را جمع کنید و در عوض پارچه‌های نخی و نازک را جایگزینشان نمایید. برای این منظور می‌توانید تمامی کوسن‌ها و پاف‌های پشمی را هم که در فصل‌های قبل استفاده می‌کردید، بردارید و از طرح‌های تابستانه و خنک‌تری برای آن‌ها استفاده کنید.

ایده‌های جالب برای دکوراسیون تابستانه
با تغییر پارچه‌های کلفت و قدیمی، تابستان را به خانه‌تان بیاورید.

تغییر پرده‌ها و آماده کردن خانه برای تابستان

تغییر پرده‌های خانه هم می‌تواند در داشتن دکوراسیون تابستانه به کمک شما بیاید. سعی کنید در فصل تابستان از پرده‌های نازک و لطیفی استفاده کنید که یا ساده هستند یا طرح‌های درشت و پراکنده دارند. با این کار به راحتی می‌توانید از خنک‌ترین نسیم‌ها نیز میزبانی کنید. بعد از آشنایی با ۷ مدل پرده جدید پذیرایی برای پذیرایی و اتاق خواب، راحت‌تر می‌توانید برای این مرحله تصمیم بگیرید.

ایده‌های ساده و کاربردی دکوراسیون داخلی تابستانی
با کمک پرده‌های نازک می‌توانید تابستان خنک‌تری داشته باشید.

رنگ‌های تابستانی دکوراسیون داخلی

از مهم‌ترین کارهای دیگری که در آماده کردن خانه برای تابستان به کارتان می‌آید، استفاده از رنگ‌های تابستانی در دکوراسیون داخلی است. برای این منظور از رنگ‌آمیزی دیوار گرفته تا تغییر روکش‌های مبلمان و… همه و همه انتخاب‌های خوبی خواهند بود. شما می‌توانید با استفاده از رنگ‌های خنک و زیبایی همچون انواع رنگ‌های پاستلی، رنگ زرد، سبز، قرمز و… فضای خانه‌تان را تا حد ممکن تابستانی و زیبا کنید.

رنگ‌های تابستانی دکوراسیون داخلی
رنگ‌های تابستانی فضای خانه‌تان را به کلی تغییر خواهند داد.

استفاده از گیاهان آپارتمانی و آماده کردن خانه برای تابستان

استفاده از گیاهان آپارتمانی در فضای خانه را نیز به هیچ عنوان دست کم نگیرید. شما می‌توانید با کمک این گیاهان و یا حداقل به بهانه آبیاری آن‌ها، فضای خانه‌تان را خنک‌تر و دل‌انگیزتر کنید و با این راهکار هم راحت‌تر با گرمای طاقت‌فرسای تابستان کنار بیایید. بنابراین با توجه به شرایط موجود در خانه‌تان، نور مناسب، دمای هوا و… گیاهان آپارتمانی مناسبی را برای خود خریداری نموده و از آن‌ها نگهداری کنید. اگر تصور می‌کنید، نمی‌توانید به راحتی از این موجودات نگهداری کنید، این مطلب برای شماست: گیاهان کم آب آپارتمانی برای تنبل ها!

پرورش گیاهان مقاوم به گرما برای فصل تابستان
با نگهداری از گیاهان آپارتمانی در خانه، تابستان را برای خود دلنشین‌تر کنید.

جمع‌بندی

طراحان داخلی همیشه و همیشه توصیه می‌کنند که خانه‌تان را تا حد ممکن با فصل‌های مختلفی از سال هماهنگ و همسو کنید. به همین دلیل نیز بهتر است با توجه به موقعیت‌های موجود در خانه‌تان و همین‌طور بودجه‌ای که در دست دارید، در آماده کردن خانه برای تابستان بکوشید و فضای خنک و دلنشینی را برای این فصل گرم در خانه‌تان مهیا نمایید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

2 نظرات
 1. مصطفی می گوید

  مطلب مفید و خوبی بود ممنون از شما. امسال که دیگه گذشت ولی برای سال بعد حتما این کارها رو می کنم.

  1. طلوع حقیقت می گوید

   مصطفی عزیز، خوشحالم که این مطلب را دوست داشتی. این ایده ها برای تابستان های هر سال به کارتان می آیند. امیدوارم بعد از انجامشان، راضی باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 7 =