چطور در هنگام شستشو، مانع از آب رفتن لباس شویم

0

هیچکس دوست ندارد پس از شستن لباس‌هایش دیگر قادر به پوشیدن آن‌ها نباشد. آب رفتن لباس یکی از آن مشکلاتی است که قطعا همه حداقل یکبار با آن مواجه شده‌اند. در هر حال شستن لباس چیزی نیست که بخواهیم از آن پرهیز کنیم اما باید راهی بیابیم که پس از شستشو با آب رفتن لباس مواجه نشویم. در این مطلب به نکاتی برای پیشگیری از آب رفتن لباس اشاره می‌کنیم.

چه چیز موجب آب رفتن لباس می‌شود؟

معمولا آب رفتن لباس به جنس لباس و نوع شستشوی آن بستگی دارد. برخی از جنس‌ها در اثر قرار گرفتن در معرض حرارت جمع می‌شوند و همین موجب آب رفتن لباس می‌شود. اغلب لباس‌هایی که از جنس طبیعی مثل پنبه، نخ، کتان یا بامبو هستند حالت کشی بیشتری نسبت به لباس‌های الیاف مصنوعیی همانند پلی استر، نایلون یا اکریلیک دارند. به همین دلیل اغلب الیاف مصنوعی در اثر قرار گرفتن در آب و حرارت دیدن تنگ شده و آب می‌روند.

اما بدون در نظر گرفتن اینکه جنس لباس شما چیست می‌توانید از تکنیک‌هایی در شستشوی لباس استفاده کنید که از آب رفتن لباس جلوگیری کند. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که همیشه مشکل شستشوی لباس به تنگ شدن یا آب رفتن آن ختم نمی‌شود، برخی مواقع ممکن است در اثر شستشوی نادرست لباس پس از شسته شدن گشاد شود. این نیز اتفاقی نیست که بخواهید بر سر لباس محبوب شما بیاید. بنابراین لازم است نکاتی را هنگام شستشوی لباس بدانید که بتوانید از اتفاق افتادن هر دو مورد جلوگیری کنید.

چگونه از آب رفتن لباس پس از شستشو جلوگیری کنیم؟

  • جنس لباسی که می‌خرید را بشناسید

مهم‌ترین نکته که می‌تواند در شستشوی لباس نیز به شما کمک کند شناختن جنس لباسی است که می‌خرید. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که لباسی که انتخاب کرده‌اید از الیاف طبیعی بافته شده است به روی لیبل لباس به دنبال لغت « preshrunk» بگردید. برخی مواقع ممکن است لباس‌های ارزانی که می‌خرید به این دلیل ارزان شده باشند که پارچه آن‌ها در طی تولید لباس کمی کش آمده که پارچه کمتری مصرف شود. چنین مواقعی لباس پس از شسته شدن به سایز اصلی خود باز می‌گردد. بنابراین شاید لازم باشد بدانید که نباید خیلی از لباس‌های حراجی انتظار دوام داشته باشید یا از روش‌هایی که در ادامه گفته می‌شود برای شستن اینگونه لباس‌ها استفاده کنید.

اگر لباس دارای برند معتبری باشد حتما دستورالعمل معتبری برای شستشو دارد. برچسب شستشوی لباس را نگاه کنید تا ببینید باید لباس را با چه درجه‌ای بشویید. دانستن این نکته کمک بزرگی به شستن لباس می‌کند چرا که شما ممکن است در اثر شستن نادرست یک لباس برند و گرانقیمت نیز به آن آسیب بزنید.

چطور در هنگام شستشو، مانع از آب رفتن لباس شویم
برچسب لباس به شما اطلاعاتی درباره الیاف لباس و نحوه شستشوی آن می‌دهد بنابراین چک کردن آن به شما کمک می‌کند لباس‌ها را بهتر بشویید.
  • از آب سرد استفاده کنید

اغلب پیشنهاد می‌شود لباس‌هایی که نمی‌دانید با چه درجه‌ای بشویید یا برچسب شستشو ندارند را با پایین‌ترین درجه- یعنی ۳۰ درجه- در لباسشویی بشویید. هرچند شاید این روش ۱۰۰ درصد برای تمامی لباس‌های شما مناسب نباشد اما در بیشتر مواقع مانع رنگ دادن و آب رفتن لباس می‌شود. در هر حال الیاف پارچه‌ها در آب سرد نسبت به آب گرم آسیب کمتری می‌بینند.

  • لباس را با دست بشویید

در برخی مواقع ممکن است برچسب شستشوی لباس به شما بگوید که بهتر است لباستان را با دست بشویید. هرچند برخی لباسشویی‌ها تنظیماتی برای چنین نوع شستشویی دارند اما اگر می‌خواهید آسیبی به لباس دلخواهتان وارد نشود بهتر است لباسی که نمی‌دانید آب می‌رود یا خیر را با دست بشویید.

  • خشک کردن لباس را به هوای آزاد بسپارید

برخی مواقع پارچه در اثر قرار گرفتن در معرض حرارت خشک کن لباسشویی ممکن است آب برود. این نکته نیز اغلب به روی برچسب شستشوی لباس ذکر می‌شود. اما در صورتیکه لباسی خریدید که برچسب نداشت و مطمئن بودید از الیاف طبیعی نیست یا از نایلونی یا پلی استر بودن آن مطمئن بودید، بهتر است خشک شدن آن را به هوای آزاد بسپارید تا حرارت موجب آب رفتن لباس نشود.

چطور در هنگام شستشو، مانع از آب رفتن لباس شویم
اگر فکر می‌کنید لباس شما در اثر حرارت خشک کن لباسشویی آسیب می‌بیند آن را در هوای آزاد خشک کنید.
خدمات خشکشویی لباس و اتوشویی

خشکشویی لباس و اتوشویی

  • خشکشویی لباس مجلسی، عروس، نامزدی و لباس شب
  • خشکشویی مانتو، چادر، شال و روسری
  • خشکشویی و اتوکشی کت و شلوار، پالتو، کاپشن و لباس های زمستانی و...
دریافت این خدمت از استادکار

سخن پایانی

همه چیز به روش شستشوی لباس بستگی دارد، هرچند شاید به این فکر کنید که در هر حال باید لباس با کیفیتی خرید که نه رنگ بدهد نه شل شود نه آب برود، اما اگر از روش صحیح شستشوی لباس استفاده نکنید حتی با کیفیت‌ترین لباس‌ها نیز ممکن است شل شده یا تنگ شود. بنابراین بدون در نظر گرفتن اینکه چه لباسی خریده‌اید برای شستشوی لباس ابتدا حتما به برچسب شستشوی آن دقت کنید و در نهایت اگر برچسبی نداشت از شستشوی دستی یا شستشوی در درجه پایین استفاده کنید تا مطمئن باشید کمترین آسیب ممکن به الیاف پارچه وارد می‌شود.

منبع: thespruce

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − نه =