رنگ آمیزی با پیستوله رنگ چه ویژگی‌هایی دارد؟ مزایا و معایب

0

پیستوله رنگ یک وسیله بسیار کاربردی برای رنگ زدن سطوح است. با استفاده از این وسیله شما می‌توانید یک کار حرفه‌ای انجام دهید اما استفاده از پیستوله رنگ معایبی هم دارد که ممکن است کار شما را خراب کند و استفاده از یک قلموی رنگ برای شما به صرفه‌تر باشد. در ادامه معایب و مزایای آن را به شما شرح می‌دهیم تا بتوانید راحت‌تر برای خرید پیستوله تصمیم بگیرید.

انواع پیستوله رنگ

پیستوله‌ها بر اساس نوع رنگ رسانی‌شان به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که شامل:

 • پیستوله رنگ رسان ثقلی
 • پیستوله اسپری سیفونی
 • پیستوله اسپری تحت فشار
پیستوله رنگ
پیستوله رنگ

پیستوله رنگ رسان ثقلی

در این نوع پیستوله‌ها کاسه رنگ روی پیستوله قرار دارد و به خاطر همین هم رنگ به صورت خودکار و همزمان با یک نیروی مکش به کلاهک پیستوله سر ریز می‌شود. این نوع پیستوله‌ها ضایعات رنگ کم‌تری دارند و کاسه رنگ با زاویه ۴۵ درجه روی کلاهک نصب می‌شود. از این پیستوله برای رنگ کردن چوب و خودرو بیشتر استفاده می‌شود.

پیستوله اسپری سیفونی

دراین مدل پیستوله‌ها کاسه رنگ زیر پیستوله قرار دارد و رنگ با یک حالت مکش و به همراه فشار هوا به بالا می‌آید و به داخل منبع ریخته می‌شود و در نهایت به صورت اسپری خارج می‌شود.

پیستوله اسپری تحت فشار

نیروی فشار هوای داخل منبع باعث می‌شود که رنگ بالا بیاید و به حالت اسپری خارج شود. از این نوع پیستوله برای رنگ‌های غلیظ‌تر هم می‌توان استفاده کرد. این نوع پیستوله‌ها دو نوع منبع دارند که یکی منبع متصل به پیستوله و دیگری منبع جدا از پیستوله است. از این نوع پیستوله برای رنگ ساختمان استفاده می‌کنند. پیستوله‌های منبع جدا آزادی عمل بیش‌تری به شما می‌دهند زیرا منبع آن‌ها بزرگ است و به راحتی برای فضاهایی که بزرگ هستند می‌توان استفاده کرد. علاوه بر آن چون پیستوله از منبع جداست می‌توانید آن را راحت حرکت دهید.

چه نکاتی را حین خرید پیستوله در نظر بگیریم؟

پیستوله قابلیت‌های زیادی دارد اما بنا بر نیازو استفاده شما ممکن است مجبور شوید از یک مدل خاصی از پیستوله استفاده کنید. پیش از خرید به این نکات فکر کنید و حین خرید هم به طور دقیق این نکات را به فروشنده بگویید و از او راهنمایی بخواهید.

 • فضایی که می‌خواهید رنگ بزنید چقدر بزرگ است؟
 • رنگی که می‌خواهید استفاده کنید چقدر غلیظ است؟
 • چه سطوحی را می‌خواهید با پیستوله رنگ کنید؟
 • آیا دائم از پیستوله استفاده خواهید کرد یا با یک مدل ساده هم کارتان راه می‌افتد؟

چه زمانی از پیستوله استفاده نکنیم؟

 • اگر فضایی که در آن کار می‌کنید کوچک است و پاشیدن رنگ به اطراف برایتان مساله ساز است.
 • اگر رنگ شما کم است از پیستوله استفاده نکنید. پیستوله معمولا رنگ بیش‌تری نسبت به قلمو مصرف می‌کنند بنابراین اگر نگران تمام شدن رنگتان هستید از قلمو استفاده کنید.
معایب پیستوله رنگ
پیستوله رنگ برای سطوح بزرگ مناسب تر است.
 • حین استفاده از پیستوله روی وسیله‌های اطرافتان یک غبار نازک از رنگ می‌نشیند. بنابراین یا باید در فضای باز این کار را انجام دهید یا وسیله‌ها را بپوشانید.
 • پاک کردن منبع پیستوله کمی سخت‌تر از فرچه است و زمان بیش‌تری می‌برد بنابراین اگر به صورت روتین احتیاج به رنگ کردن ندارید از قلمو استفاده کنید.

مزایای استفاده از پیستوله رنگ

اگر می‌خواهید کارتان سرعت عمل بالایی داشته باشد استفاده از یک پیستوله بسیار به شما کمک می‌کند. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که استفاده از پیستوله سخت است و فقط افراد حرفه‌ای می‌توانند از آن استفاده کنند اما این طور نیست. امروزه تنوع پیستوله‌ها بسیار بالاست و با استفاده از مدل‌های جدید به راحتی می‌توانید از یک پیستوله استفاده کنید. بنابراین نگران این نباشید که تا به حال با پیستوله کار نکرده اید. با استفاده از یک پیستوله کار نهایی شما زیباتر و یک دست‌تر به نظر خواهد رسید.

معایب استفاده از پیستوله رنگ

اگر شما با دقت و وسواس بیش‌تری یک پیستوله بخرید و از آن استفاده کنید قطعا مزایای آن از معایب آن بیش‌تر است. اما در عین حال نکاتی است که می‌تواند منجر به خراب شدن کار شما شود.

شره کردن رنگ

ممکن است در یک محل بیش از حد رنگ بپاشید و این منجر به شره کردن رنگ شود. دلیلی که این اتفاق رخ می‌دهد یکی از علل زیر است:

 • به خاطر رقیق بودن بیش از حد رنگ.
 • حرکت نامتوازن و کند پیستوله.
 • پیستوله را در فاصله نزدیکی از سطح مورد نظر گرفته اید.
 • زاویه‌ای که پیستوله را گرفته اید مناسب نیست.
 • رنگ بیش از حد ضخیم است.

رنگ به حالت پودری خشک می‌شود

ساختار پیستوله به گونه‌ای است که رنگ را می‌پاشد و این امر موجب می‌شود که رنگ به صورت پودر دیده شود. اگر فاصله پیستوله با سطح مورد نظر کافی نباشد ساختار رنگ به شکل کاملا پودری و نقظه نقطه در می‌آید و پس از خشک شدن نیز به آن شکل دیده می‌شود. این اتفاق معمولا به این علت می افتد که فاصله پیستوله با کار زیاد است.

پیستوله رنگ پاش
پیستوله رنگ را باید در فاصله مناسبی از سطح مورد نظر بگیرید.

سطح رنگ نا هموار است

در این حالت که اصطلاحا به آن پوست پرتقالی شدن می‌گویند سطح رنگ ناهموار می‌شود و علت آن این است که رنگ به خوبی هم نزده شده و یا غلیظ است. برای این منظور باید رنگ را رقیق‌تر کنید. ممکن است پیستوله رنگ را به بیرون تف کند و باعث ایجاد ناهمواری در سطح مورد نظر شود که در این حالت احتمالا مجرای پیستوله گرفته است.

سخن نهایی

در این مقاله سعی کردیم نکات لازم درباره خرید یک پیستوله و معایب و مزایای آن را پوشش دهیم. با یک تحقیق کافی درباره خرید پیستوله رنگ و پرس و جو از فروشنده می‌توانید یک پیستوله رنگ مناسب کارتان تهیه کنید و اگر حین کار به زاویه پیستوله، غلظت رنگ و فاصله پیستوله از سطح مورد نظر دقت کنید می‌توانید کار بسیار حرفه‌ای تولید کنید که روی آن اثری از رد یک قلمو نمانده باشد. البته استفاده از قلمو هم برای برخی کارها مناسب است و برایتان نتیجه مطلوبی دربر خواهد داشت. شما فکر می‌کنید که استفاده از پیستوله راحت‌تر است یا استفاده از قلموی رنگ و چرا؟ برای ما در کامنت‌ها نظرتان را بنویسید و اگر برای رنگ کردن احتیاج به متخصصین حرفه‌ای داشتید می‌توانید از قسمت خدمات سایت استادکار استفاده کنید.

خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

 • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
 • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
 • پتینه کاری دیوار
 • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 6 =