۱۰ ایده خارق العاده برای دکوراسیون آشپزخانه ۲۰۲۰

0

در این مطلب می‌خوانید:

آیا آشپزخانه‌ی بزرگ‌تری می‌خواهید؟ اگر چنین است فعلا با پیمان‌کار تماس نگیرید. دکوراسیون داخلی آشپزخانه یکی از آن کارهای آزاردهنده‌ای است که انگار هیچ‌گاه تمامی ندارد. مخصوصا که طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه مد روز به مرور زمان تغییر می‌کنند. اگر در آشپزخانه‌تان با فضای کوچکی سر و کار دارید، لازم نیست برای اینکه احساس کنید فضای بیشتری در اختیار دارید همه چیز را از بین ببرید. در دکوراسیون آشپزخانه مدرن می‌توانید تمام چیزهایی که لازم دارید را کاملا در اختیار داشته باشید. این ایده‌های طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه به شما کمک می‌کنند تا جور دیگری فکر کنید و از هزینه‌های پیمان‌کار در امان باشید.

ده ایده‌ی ساده برای اینکه دکوراسیون آشپزخانه و ابعاد آن بزرگ‌تر به نظر برسد

 1. تا جایی که می‌توانید از رنگ سفید در دیوارها و طراحی داخل آشپزخانه استفاده کنید

از آنجایی که رنگ سفید نور را منعکس می‌کند، باعث می‌شود تا آشپزخانه‌تان بزرگ و دلباز به نظر برسد. از طیف سفید رنگ در دکوراسیون داخلی آشپزخانه کابینتهای آشپزخانه و صفحه‌های روی آن‌ها نیز استفاده کنید و اجزای بسیار بزرگ مثل رادیاتور را نیز با رنگ سفید شبیه به دیوارها بپوشانید تا آن‌ها را استتار کنید.

 1. بگذارید نور به داخل بتاید

یک آشپزخانه‌ی تاریک و کم نور می‌تواند دلگیر و کوچک به نظر برسد. توجه کنید که پرده‌های حریر نصب کنید یا اینکه کلا پرده‌ها را بردارید تا نور آفتاب آشپزخانه را روشن کند. برای اینکه خلوتتان به هم نخورد خصوصا در فضاهای باریک از پرده های نیمه شفاف استفاده کنید تا نور از آن‌ها رد شود.

 1. در طراحی داخل آشپزخانه، آشپزخانه را خلوت کنید

خلوت کردن سطوح تاثیر بسیار زیادی بر دلبازی آشپزخانه دارد. برای اینکه آشپزخانه تان دلبازتر به نظر برسد، صفحه‌های روی کابینت‌ها را تمیز نگه دارید و لوازم آشپزخانه را در کابینت یا سوپری آشپزخانه نگهداری کنید. وسایل شخصی و تزئینی را ساده انتخاب کنید و برای انتخاب آن‌ها دقت کنید.

 1. از فضاهای عمودی برای دکوراسیون شیک آشپزخانه استفاده کنید

در یک آشپزخانه‌ی کوچک بر روی زمین به ندرت فضا و محل نگهداری پیدا می‌شود. برای همین از فضاهای عمودی استفاده کنید و قفسه‌های دیواری، تخته‌های دیواری مخصوص آویزان کردن لوازم و مجموعه‌های آهنربایی دیواری چاقو را بر روی دیوار نصب کنید.

 1. کف زمین را طراحی کنید

خطوط افقی باعث می‌شوند که چشمانتان از یک طرف به طرف دیگر حرکت کند و تصور کنید که فضای پهن‌تری در اختیار دارید. کاشی یا پارکت‌های چوبی را بر خلاف مسیر ورودی آشپزخانه جاسازی کنید تا در یک فضایی که به صورت افقی طراح شده است قدم بردارید.

 بیشتر بدانید چند ایده جذاب برای دکوراسیون آشپزخانه به رنگ سفید

طراحی کف زمین برای بزرگ‌تر دیده شدن فضای آشپزخانه
طراحی کف زمین برای بزرگ‌تر دیده شدن فضای آشپزخانه
 1. به سراغ لوازم آشپزخانه‌ی توکار بروید

یخچال، ماشین ظرفشویی و سایر لوازمی که توکار هستند به صورتی طراحی شده‌اند که درهای سفارشی دارند که با در کابینت‌ها و دیوارهای آشپزخانه تان هم‌خوانی دارند. زمانی که لوازم شما با توازن با هم آمیخته شوند، جلوه‌ی بدون درز و شکافی بوجود می‌آورند که باعث می‌شوند فضا بزرگ‌تر به نظر برسد.

 1. از لوازم براق استفاده کنید

همانظور که آینه‌ها می توانند باعث شوند یک اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد، لوازم براق نیز می‌توانند باعث شوند عمق و نور بیشتر به نظر برسد. همچنین زمین‌های براق، کاشی‌های شیشه‌ای و کابینت‌های براق نیز همین تاثیر را دارند.

پشت انتخاب تمام لوازم استیل ضد خش حداقل یک دلیل وجود دارد که هیچ‌گاه از مد نمی‌افتند، اینطور نیست؟

 1. از طبقات باز برای ایجاد دکوراسیون آشپزخانه مدرن استفاده کنید

طبقه‌های باز زمانی که با دقت و سلیقه چیده شوند می‌توانند ظاهری دلباز و مرتب به آشپزخانه بدهند. برای اینکه طبقه‌های بازی داشته باشید می‌توانید کابینت‌های فعلی خود را با طبقات جایگزین کنید، در کابینت‌ها را با درهای شیشه‌ای جابجا کنید و یا در کابینت‌ها را به طور کامل جدا کنید.

 1. از وسایل باریک استفاده کنید

با لوازم کوچک‌تر و باریک‌تر و لوازمی که به نظر سبک می‌آیند آشپزخانه‌ی خود را پر کنید. از جزیره‌های باریک، سطل زباله‌های باریک و پایه‌های صندلی‌های بار باریک استفاده کنید و از میزها و صندلی‌هایی که پایه‌های باریک دارند در دکوراسیون آشپزخانه مدرن بهره ببرید.

استفاده از لوازم باریک در آشپزخانه فضا را بزرگ‌تر از آنچه هست نشان می‌دهد
استفاده از لوازم باریک در آشپزخانه فضا را بزرگ‌تر از آنچه هست نشان می‌دهد
 1. از لوازم متحرک استفاده کنید

از لوازم و وسیله‌های متحرک استفاده کنید. برای مثال از تخته‌های برش کشویی و محل‌های نگهداری لوازم آشپزی که کشویی هستند استفاده کنید تا بتوانید آن‌ها را از داخل سوپری به بیرون بکشید و دوباره سرجای قبلی قرار دهید. جزیره‌ی ثابت آشپزخانه را با جزیره‌ای کشویی که بتوانید آن را بیرون بکشید و در صورت لزوم آن را جمع کنید جایگزین کنید.

بهترین رنگ‌ها برای آشپزخانه‌های کوچک و طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

زمانی که بحث بزرگ‌تر به نظر رسیدن آشپزخانه‌های کوچک به میان می‌آید، رنگ‌ها بسیار موثر واقع می‌شوند. این ترکیب‌های رنگ را که باعث می‌شوند حال و هوای دیگری در دکوراسیون آشپزخانه بوجود بیاید، آشپزخانه بزرگ‌تر به نظر برسد و وسعت زیباتری پیدا کند.

سفید، آبی کم رنگ مایل به سبز و خاکستری کم رنگ

این ترکیب فوق العاده آشپزخانه‌های کوچک را بزرگ می‌کند و امکانات بی‌شماری را در طراحی پدید می‌آورد. دیوارها، سقف‌ها و قسمت‌های کاشی شده‌ی سفید، نور را منعکس می‌کنند فضای اطراف آشپزخانه عقب‌تر از حد عادی به نظر برسد که باعث می‌شود فضا بزرگ‌تر به نظر برسد. دیوارها و سقف‌های سفید و روشن، کابینت‌هایی که رنگ آبی کم رنگ را به نمایش می‌گذارند، صفحه‌های مرمر کابینت که تن خاکستری دارند و ظروف زرد خوش رنگ را تصور کنید.

سفید، سفید مایل به خاکستری و رنگ چوب طبیعی

رنگ دیوار آشپزخانه‌های کوچک نباید جیغ باشد. برای اینکه آشپزخانه واقعا بزرگ‌تر به نظر برسد تماما از رنگ سفید استفاده کنید. رنگ‌های سفید مایل به سبز، سفید مایل به کره‌ای و سفید مایل به خاکستری را در سطوح استفاده کنید تا ظاهری یکپارچه ایجاد کنید.

رنگ‌های شبیه به فلفل قرمز، دارچین و کاری

رنگ‌های شبیه به ادویه‌جات ظاهری شبیه به رنگ‌های موجود به هنگام غروب و طلوع آفتاب را تداعی می‌کنند و به آشپزخانه‌های کوچک ظاهری بسیار گرم و مطبوع می‌دهند. تن‌های قرمز برای آشپزخانه‌های کوچک انتخاب خوبی هستند؛ رنگ سرخ اشتها و تمایل برای گفتگو را تحریک می‌کند. این طیف‌های خوش‌رنگ و اشتها آور را با لوازم براق، روکش‌های سفید و سایر اجزایی که نور را منعکس می‌کنند هماهنگ کنید.

استفاده از رنگ قرمز در آشپزخانه فضا را برای گفتگو دلنشین‌تر می‌کند
استفاده از رنگ قرمز در آشپزخانه فضا را برای گفتگو دلنشین‌تر می‌کند

قهوه‌ای، مسی و آبی

برای رنگ‌ها از سطوح ساخته شده از کاشی‌های سنگی و سنگ‌های طبیعی ایده بگیرید تا بتوانید ترکیب رنگی طبیعی که ظاهری خاکی دارد داشته باشید. کابینت‌های قهوه‌ای متوسط، کاشی‌های دیواری آهکی، صفحه‌های کابینت گرانیتی آبی و کاشی‌های سنگی در کف آشپزخانه را تصور کنید. با آویزان کردن آویز قابلمه ی مسی، نصب قاب مسی برای سینک و یا آویزان کردن لامپ‌های تزئینی که تن مسی دارند، تن مسی  و خاکی را در آشپزخانه منعکس کنید.

فیروه‌ای، فسفری و طلایی مایل به نارنجی

به سراغ ترکیب رنگی که لباس‌های جشن‌ها و روزهای شاد را تداعی می‌کند بروید. با یکی از این رنگ‌ها دیوارها را به صورت کم رنگ رنگ‌آمیزی کنید و سپس همان رنگ را به صورت تیره‌تر در سطح کابینت‌ها استفاده کنید. از کاشی‌های شاد و رنگارنگ استفاده کنید تا ظاهری برجسته و هنری به دیوارها بدهید. صفحه‌های کابینت خوش‌رنگ فورمیکا، کوارتز و یا شیشه‌ای نصب کنید تا طراحی آشپزخانه‌ی کوچکتان انرژی زا باشد.

زرد، سفید و سیاه

رنگ زرد مدت‌های طولانی است که به عنوان رنگی مناسب برای آشپزخانه‌های کوچک در نظر گرفته می‌شود. این رنگ چه در دیوارها استفاده شود و چه در سطح کابینت، حس دلپذیری و روح افزایی را ایجاد می‌کند. این رنگ به هنگام صبح حس بانشاط یک سلام را به شما هدیه می‌کند و زمانی که نور بر روی آن می‌افتد کل فضا را درخشان می‌کند. دیوارهای زرد به سادگی باعث جلوه ی بیشتر کابینت‌های سفید می شوند؛ در مقابل دیوارهای سفید باعث زیباتر به نظر رسیدن کابینت‌های زرد می‌شوند. صفحه‌های کابینت ساخته شده از مرمر سیاه و یا سنگ صابون ثبات زیبایی را به این طیف‌های نشاط آور می‌دهند.

ایده‌های دکوراسیون شیک آشپزخانه، مخصوص آشپزخانه‌های کوچک تا دیگر هیچ‌گاه احساس کمبود جا نکنید

همه‌ی ما رویای یک آشپزخانه‌ی بزرگ با سقف‌های بلند و نورهای طبیعی را که از پنجره‌های بزرگ آن به داخل می‌پاشند داریم. با این حال در حقیقت اکثر ما با آشپزخانه‌های کوچکی که شکل عجیب و غریبی دارند سر و کار داریم. اما این نباید مسئله‌ی خیلی ناراحت کننده‌ای باشد! در واقع، با در نظر گرفتن راه حل‌های مخصوص فضاهای کوچک و ایده‌های طراحی به روز اصلا مهم نیست که اندازه‌ی فضای مورد نظر شما چقدر است.

 1. تعدادی لوازم روشنایی بگیرید

اگر یک لوستر فوق العاده در آشپزخانه نصب کنید، آیا کسی توجه می‌کند که آشپزخانه‌تان چقدر بزرگ یا کوچک است؟ البته که نه.

 1. لوازم را در بالای کابینت‌ها نگهداری کنید

اگر بین کابینت‌ها و سقف خود فضا دارید، پس فضایی برای نگهداری و انبار لوازم دارید. در این قسمت سبد های کوتاه قرار دهید و آنجا را به محلی عالی برای لوازمی که کمتر استفاده می‌کنید تبدیل کنید.

 1. لوازم آشپزخانه را کم کنید

آیا واقعا به ۲۵ کاسه‌ی اضافی نیاز دارید؟ لوازم آشپزخانه را به حداقل برسانید تا از اینکه می‌بینید چه قدر فضا در اختیار دارید غافلگیر شوید.

کاهش وسایل غیرضروری در آشپزخانه میزان فضای موجود را تا حد بسیاری افزایش می‌دهد
کاهش وسایل غیرضروری در آشپزخانه میزان فضای موجود را تا حد بسیاری افزایش می‌دهد
 1. کابینت بیشتری جاسازی کنید

برای اینکه فضای بیشتری برای جاسازی لوازم داشته باشید، سعی کنید در نواحی مثل بالای کابینت‌ها و یا هود کابینت‌های کوچک قرار دهید. فقط توجه داشته باشید که حتما یک نردبان دم دست خود داشته باشید.

 1. با یک قالی فضا را گرم کنید

زمانی که در یک فضای کوچک هر کاری که می‌کنید فضا کوچک‌تر می‌شود و کاری از دستتان بر نمی‌آید، یک قالی بر روی زمین بیندازید. این کار فضا را گرم می‌کند و بدون اینکه آشپزخانه را تنگ و شلوغ کند به آن رنگ و طرح می‌بخشد.

 1. از یک بار متحرک در دکوراسیون آشپزخانه مدرن استفاده کنید

وقتی که آشپزخانه‌تان کوچک است باید دست از رویای داشتن جزیره‌ی آشپزخانه (حداقل الان) بکشید. چیز دیگری که مناسب‌ترین انتخاب است چیست؟ یک بار متحرک! این بار برای شما فضای بیشتری برای قرار دادن لوازم بوجود می‌آورد و حتی می‌توانید یک بار چرخ‌دار که در بالای آن تخته‌ی گوشت قرار دارد را برای آشپزی انتخاب کنید.

ده روش کم هزینه برای اینکه آشپزخانه‌تان مجلل به نظر برسد

 1. اجزای کابینت‌ها و کشوها را نو کنید

تعویض روکش و اجزای مبلمان می‌تواند ظاهر آ‌ن‌ها را کاملا تغییر دهد و تغییر اجزای کابینت‌های شما نیز می‌تواند چنین تاثیری را بر جای بگذارد. دستگیره‌های کابینت‌ها و کشوها را تعویض کنید تا ظاهری منحصر به فرد و نو پیدا کنند و بلافاصله ظاهری تازه به کل آشپزخانه و دکوراسیون داخلی آشپزخانه کابینت بدهند.

 1. از رنگ‌های روشن‌تر استفاده کنید

رنگ روشن دیوارها و کابینت‌ها سریعا باعث روشن شدن فضا می‌شود و باعث می‌شود که آشپزخانه بزرگ‌تر و مجلل‌تر به نظر برسد. رنگ‌های روشن نور را منعکس می‌کنند و بسیاری از نقص‌ها همچون خط و خش، آثار ضربات و فرو رفتگی‌های موجود بر روی کابینت‌های قبلی شما را می‌پوشانند.

 1. برای داشتن جدیدترین دکوراسیون آشپزخانه در کابینت‌ها را تعویض کنید

تعویض درهای قدیمی و کهنه‌ی کابینت‌ها با درهای نو و یا رنگ زدن آن‌ها باعث خواهد شد تا دکوراسیون آشپزخانه ظاهری تازه و شفاف پیدا کند. برخی از درها را با درهای شیشه‌ای یا های گلاس تعویض کنید تا ظاهری دلفریب پیدا کنند و از گذاشتن در برخی از کابینت‌ها چشم پوشی کنید و به جای آن، آن‌ها را به طبقاتی بدون در تبدیل کنید تا بتوانید برخی از زیباترین لوازم خود را به رخ بکشید.

 1. وسایل روشنایی را عوض کنید

لوسترها و لامپ‌های آویز بهترین لوازم زینتی هستند که نه تنها آشپزخانه‌ی شما را روشن می‌کنند بلکه حال و هوای فضا را نیز تغییر می‌دهند. لامپ‌هایی که به صورت استاندارد در اکثر خانه‌ها و مناطق مسکونی قرار دارند یک شکل هستند. از لامپ‌های مختلف استفاده کنید و در این مکان که بیشترین استفاده از آن را دارید کمی سلیقه به خرج دهید و آن را تغییر دهید.

 1. از کارهای هنری استفاده کنید

کارهای هنری راهی عالی برای زیبا کردن هر مکانی هستند و این موضوع در آشپزخانه شما نیز صدق می‌کند. از اینکه از آثار هنری بزرگ و برجسته استفاده کنید نترسید چون این موضوع باعث می‌شود تا آشپزخانه‌تان بزرگ‌تر به نظر برسد. همچنین آثار هنری انتخابی عالی برای مستاجران هستند که برای تعویض هر چیزی که دوست دارند آزادی عمل نخواهند داشت.

استفاده از آثار هنری زیبایی آشپزخانه شما را دو چندان می‌کند.
استفاده از آثار هنری زیبایی آشپزخانه شما را دو چندان می‌کند.
 1. لوازم خود را با رنگ نقره‌ای ضد خش رنگ کنید

آیا لوازم استیل ضد خش ندارید؟ اشکالی ندارد. رنگ کردن لوازمی که هنوز خوب کار می‌کنند با رنگ نقره‌ای ضد خش باعث می‌شود حالتی نو بگیرند و به آشپزخانه‌ی شما ظاهری تازه می‌بخشد. توجه داشته باشید که شرکت‌های سازنده‌ی لوازم منزل با توجه به نوع وسیله و کارایی آن از انواع مختلف این رنگ استفاده می‌کنند.

 1. به زیباسازی پنجره‌ها توجه کنید

پنجره‌های خود را با پرده زیبا کنید تا بلافاصله آشپزخانه نیز ظاهری زیبا بگیرد.

 1. میز صبحانه را با سلیقه تغییر دهید

از کوسن‌ها، لوزام تزئینی وسط میز و گل‌های تازه استفاده کنید تا به میز صبحانه‌ی خود ظاهری با سلیقه ببخشید.

 1. لوازم دکوری قدیمی را تعویض کنید

کاسه‌ی میوه خوری قدیمی خود را با یک ظرف زیبا و یا یک سینی عوض کنید چراکه یک تغییر کوچک می‌تواند تفاوتی بزرگ ایجاد کنید.

 1. لوازم کوچک را پنهان کنید

طراحی داخل آشپزخانه را با لوازم شلوغ نکنید. صفحه‌ی روی کابینت را از هر گونه لوازم کوچک همچون تستر، مخلوط کن و قوری قهوه پاک کنید. این لوازم را کنار بگذارید چون هر گاه به آن‌ها نیاز داشته باشید می‌توانید به راحتی آن‌ها را بیرون بیاورید.

سخن پایانی

در آخر پیشنهاد ما به شما این است که برای زیبا و مجلل‌سازی آشپزخانه‌تان از ایده‌های مطرح شده در مطلب بهره بگیرید. استفاده از این ایده‌ها برای همه‌ی افراد به خصوص افراد خانه‌دار که ساعات زیادی را در آشپزخانه سپری ‌می‌کنند بسیار هیجان‌انگیز است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 3 =