راهنمای کامل موتور یخچال یا کمپرسور یخچال

8

هر یخچال فریزری از یک سری قطعه‌ی اصلی و ضروری برخوردار است که در واقع به واسطه‌ی همین قطعات است که یخچال کار خود را انجام می‌دهد. هر یک از این قطعات اگر دچار مشکل شوند در کار یخچال نیز اختلال ایجاد می‌شود و یا آن که اصلاً یخچال قادر به فعالیت نیست. یکی از این قطعات اصلی موتور یخچال یا کمپرسور یخچال است. این نوشتار از وبلاگ استادکار بر روی موتور یخچال و یا کمپرسور یخچال تمرکز دارد. در ادامه در مورد این قطعه از یخچال صحبت خواهیم کرد. سعی خواهیم داشت که از قطعات خود این قطعه، نحوه‌ی کار آن، انواع آن و البته مواردی دیگر در ارتباط با آن برای‌تان بگوییم. چنان‌چه خواهان اطلاعات بیش‌تر در مورد موتور یخچال هستید تا انتها با استادکار همراه باشید.

موتور یخچال چیست؟

موتور یخچال یا کمپرسور یخچال یک قطعه‌ی مشکی رنگ است که عموماً در قسمت پشتی و پایینی یخچال قرار دارد. این قطعه از پیستون، میلنگ و سوپاپ‌هایی تشکیل شده که هر یک از این قطعات نیز وظیفه‌ی خاص خود را دارند. به عنوان مثال، میلنگی که درون موتور یخچال یا همان کمپرسور به کار گرفته شده در حال چرخش است و با چرخشی که دارد موجب می‌شود که پیستون موجود در کمپرسور نقش یک تلمبه را ایفا کند و موجب باز و بسته شدن سوپاپ‌ها شود. اما در اثر باز و بسته شدن سوپاپ‌ها چه اتفاقی می‌افتد؟

باز و بسته شدن سوپاپ‌ها سبب جریان یافتن گازی می‌شود که در لوله‌ها و سیلندر وجود دارد. البته این نکته گفتنی است که در حالت عام میلنگ و پیستون و سوپاپ در کمپرسور وجود دارند، وگرنه در برخی از انواع کمپرسور خبری از میلنگ نیست و وظیفه‌ی آن را یک نوع روغن انجام می‌دهد.

راهنمای کامل موتور یخچال یا کمپرسور یخچال

نقش موتور یخچال

موتور یخچال یا کمپرسور یخچال، چنان که از نام آن پیداست، وظیفه‌ی فشرده سازی گاز را در پی دارد. توضیح آن که گاز مبرد یخچال توسط کمپرسور فشرده شده و به مایع تبدیل می‌شود و سپس در کانال‌ها به جریان در می‌آید. این فرآیند از مهم‌ترین فرآیندها در کار کلی یخچال، یعنی سرماسازی، است.

انواع موتور یخچال

کمپرسور یخچال انواع مختلفی دارد از جمله:

 • پیستونی
 • دورانی
 • مارپیچی
 • توربو کمپرسور
 • محوری
 • گوشواره‌ای
 • و …

بیشتر بدانید دلیل خالی شدن و نشتی گاز یخچال چیست؟

آن‌چه که باید در مورد موتور یخچال (کمپرسور یخچال) بدانیدآن‌چه که باید در مورد موتور یخچال (کمپرسور یخچال) بدانید

انواع موتور یخچال موجود در بازار از لحاظ برند

اما سوای انواع کلی موتور یخچال، اگر قصد خرید موتور یخچال را داشته باشید در حال حاضر موتورهای مختلفی در سطح بازار وجود دارند که در میان آن‌ها چند مورد هستند که به نسبت سایر موتورها از شهرت و کیفیت بهتری برخوردار اند. این موارد عبارت اند از:

۱- موتور یخچال دانفوس Danfoss

یکی از مشهورترین و بهترین موتورهای یخچال موجود در بازار موتور یخچال Danfoss است. Danfoss یک کمپانی لهستانی بوده که سال‌هاست در زمینه‌ی قطعات یخچال و تهویه مطبوع در حال فعالیت است. این کمپانی ادعا دارد که در تولید محصولات خود همواره به صرفه جویی در انرژی و هم چنین بهتر کردن آسایش زندگی نظر دارد.

عمدتاً تعمیرکاران زمانی که درصدد تغییر موتور یخچال برمی‌آیند اولین اولویت‌شان موتور یخچال Danfoss است و برآن اند که در وهله‌ی اول از این نوع موتور برای یخچال استفاده کنند.

۲- موتور یخچال دورین Dorin

Dorin یکی دیگر از برترین کمپانی‌های جهان در زمینه‌ی قطعات یخچال و تهویه مطبوع است و موتور یخچال مدل Dorin نیز یکی از بهترین موتورهای موجود در بازار به شمار می‌رود. جالب است بدانید که کمپانی Dorin نزدیک به یک قرن سابقه دارد و در طول این مدت همواره به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های جهان در حیطه‌ی تهویه مطبوع شناخته شده است.

۳- موتور یخچال چینتامانی Chintamani Thermal Technologies

این کمپانی نزدیک به ۲۵ سال است که قطعات یخچال، رادیاتور و … را تولید می‌کند. موتور یخچال Chintamani Thermal Technologies نیز یکی از بهترین موتورهای یخچال موجود در بازار است و می‌تواند گزینه‌ای عالی برای استفاده باشد.

۴- موتور یخچال آرمان Arman Fitting Works

Arman Fitting Works یک کمپانی هندی است که در حیطه‌ی موتورهای یخچال فعالیت دارد. محصولات این کمپانی عمری طولانی و بازدهی بالایی دارند  و می‌توانند گزینه‌هایی مناسب برای استفاده در یخچال باشند.

۵- موتور یخچال پاناسونیک

پاناسونیک نیز به عنوان برندی شناخته شده یکی دیگر از تولیدکنندگان موتورِ یخچال است. بسیاری از تعمیرکاران و متخصصان برای جایگزین کردن موتورِ یخچال از موتور یخچالِ پاناسونیک استفاده می‌کنند.

البته در حال حاضر کمپرسورهای برندهای ال جی و سامسونگ نیز در ایران از فروش خوبی برخوردار هستند و بسیاری از متخصصین ترجیح‌شان این است که از کمپرسورهای این دو برند کره‌ای استفاده کنند.

انواع موتور یخچال موجود در بازار از لحاظ برند

طرز کار کمپرسور یخچال

وظیفه کمپرسور این است که گاز یخچال (فریون) را فشرده کرده و آن را درون اواپراتور به گردش بیاندازد. این گاز هنگامی که به بخش کندانسور می رسد، خنک شده و تبدیل به مایع می‌شود. سه لوله روی کندانسور به صورت لوله رفت و برگشت و لوله مخصوص شارژ وجود دارد.

اما طرز کار کمپرسور به این صورت است که لوله ترموستات به سقف بخش اواپراتور متصل می شود و در این حالت کمپرسور شروع به کار می‌کند. گاز از لوله رفت با فشار وارد کندانسور و بعد درایر (فیلتر تصفیه گاز) می‌شود و پس از سرد شدن و فیلتر شدن، گاز وارد اواپراتور (لوله های خنک کننده) می شود و دوباره وارد لوله برگشت کمپرسور شده و این سیکل همیشه تکرار می شود.

قیمت انواع موتور یخچال

قیمت انواع موتور یخچال به عوامل مختلفی مانند برند موتور و خطی (اینورتر) یا معمولی بودن و توان یا قدرت موتور موتور بستگی دارد و باید از نمایندگی‌های مجاز برند یخچال خود قیمت مدل موتور یخچال خود را به دست آورید. مسلما قیمت ارز و دلار با توجه به وارداتی بودن این کالا نیز روی آن اثر می‌گذارد. همچنین مدل هم در تعیین نرخ قیمت موتور تاثیر گذار است.

موتورهای اینورتر (Inverter) نسبت به موتورهای معمولی قیمت بالایی دارند. حتی در شرایط کنونی قیمت یک موتور اینورتر بین ۳ میلیون تا ۵ میلیون تومان می رسد. چرا که این موتورها دارای کمترین مصرف برق و کمترین صدای ممکن هستند و در بیشتر یخچال‌های امروزی و ساید بای ساید ها از این موتورها استفاده می‌شود.

انواع موتور یخچال ، طرز کار کمپرسور یخچال

چند نکته در ارتباط با موتور یخچال

۱- عموماً مشخصات کمپرسور یخچال را روی بدنه‌ی آن به واسطه‌ی یک برچسب درج می‌کنند، مشخصاتی همچون:

 • ولتاژ کمپرسور (۲۲۰ یا ۲۴۰ ولت)
 • توان کمپرسور (برحسب اسب بخار)
 • توان مکانیکی کمپرسور (بر حسب وات)
 • نوع گاز کمپرسور
 • نام کمپانی سازنده‌ی کمپرسور

۲- وظیفه‌ی خاموش و روشن شدن‌های متوالی کمپرسور بر عهده‌ی ترموستات است. یعنی این ترموستات است که با وصل جریان برق موجب روشن شدن کمپرسور و با قطع جریان برق موجب خاموش شدن کمپرسور می‌شود.

۳- اکثر متخصصین و تکنسین‌های یخچال در صورتی که متوجه ایرادی در کمپرسور شوند آن را تعویض می‌کنند و به ندرت اقدام به تعمیرش می‌نمایند. برای تعویض نیز عمدتاً از کمپرسورهایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، خصوصاً موتور یخچال دانفوس، استفاده می‌شود.

۴- در حال حاضر کمپرسورهای اینورتر نیز در بازار وجود دارند که به نسبت کمپرسورهای معمولی از مصرف برق کمتر و بازدهی بیشتری برخوردار هستند. البته که قیمت این کمپرسورها نیز به نسبت کمپرسورهای معمولی بیش‌تر است. در حال حاضر با دلار ۱۵ هزار تومانی، کمپرسورهای معمولی قیمتی حول و حوش ۱ میلیون تا ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارند و این در حالی است که قیمت کمپرسورهای اینورتر نزدیک به ۶ میلیون تومان است.

۵- نکته‌ی دیگر آن که برای شارژ گاز یخچال باید حتماً به گازی که برای کمپرسور استفاده شده دقت شود و گاز مطابق با آن برای یخچال مورد استفاده قرار گیرد.

۶-  در صورتی که مشکلی در موتور یخچال شما به وجود آمده است، می‌توانید با استادکار تماس بگیرید تا متخصص یخچال در کمترین زمان راهی منزل شما شده و با بررسی مشکل یخچال اقدام به رفع آن نماید.

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
 • تعمیر یخچال فروشگاهی
 • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار
8 نظرات
 1. اباد.کریم می گوید

  باسلام.خانم مهندس باتشکر از اطلاعات مفید عرضه شده.
  کدامیک از تولیدکنندگان ایرانی در ساخت یخچال فریزر از کمبرسورهای خطی یا اینورتر استفاده میکنند؟
  باتشکر.اباد

 2. منصور نظری می گوید

  سلام، خسته نباشید،درایام تعطیلات نوروز و مشکل ویروس کرونا موتور ساید بای ساید سامسونگ بنده سوخته ،با نمایندگی تماس گرفتم که متاسفانه هیچ اقدامی نکردند ،و حامی سرویس اصفهان برای بازدید آمدند و گاز را تخلیه کرده و بعد کلی تست کردن گفتند که موتور سوخته ،ومدت یک ماه است که برای خرید کمپرسور به تمام فروشگاه ها سر زدم و کمپرسور فابریک خودش را پیدا نکردم و برای جایگزین کردن کمپرسور هر تعمیرکاری یک چیزی می گوید و تا به حال نتوانستم بفهمم که چه کمپرسوری مناسب برای جایگزین کردن آن است ،لطفا شما مرا راهنمایی کنید چرا که فقط اینها اسمشان سرویس کار است و نمی توانند محاسبه کنند که چه کمپرسوری مناسب است.ازلطف شما ممنون و سپاسگزارم.مذا راهنمایی کنید.نظری ،از فولادشهر اصفهان .همراه 09133345116
  تلفن.03152612313 خدا نگهدار

  1. هدی رضایی می گوید

   در این رابطه می‌توانید با ثبت سفارش رایگان از نظر کارشناسان محترم استادکار بهره‌مند شوید.

 3. سحر می گوید

  با سلام ، ایا امکانش هست در یک یخچال موتور سوخته از موتور اینورتر خطی استفاده کنیم که قبلا موتور معمولی داشته ؟؟؟؟؟

 4. محمد علی ابویی می گوید

  سلام لطفا مطلب در مورد گازها متشکرم

 5. احسان می گوید

  سوال داشتم من یخچال سامسونگ دو درب فریز پایین و یخچال بالا دارم مدل موتور 172کیو میباشد تعمیر کار می گویو موتور 1/4بگیر خواستم بدونم میشه بجای اون موتور +1/4 بگیرم مشکلی ایجاد نمی کنه

 6. جلیل, j می گوید

  سلام، میخوام بدونم موتور سامسونگ با شمار 172qمیشه با +1/4 تعویض کرد یا باید با 1/4معمولی سکاپ تعویض کرد متشکرنکم پاسخ یا به ایمیل یا به شماره 09020****45 ارسال کنید ممنون

 7. وحید می گوید

  باسلام آیامیشه موتوراینورتریخچال سامسونگ روبابرق مستقیم تست کرد که ببینی سالمه یاسوخته

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 18 =