در مقاله قبل که در مورد رله استارت یخچال صحبت کردیم تصمیم گرفتیم در مورد روش تست رله اورلود یخچال نیز مقاله ای بنویسیم تا اطلاعات شما دوستان عزیز را ارتقاء بدهیم. شاید در قدم اول شنیدن کلمه “رله اورلود” عجیب باشد و بعد از شنیدن آن با خودتان فکر کنید با یک وسیله بسیار پیچیده سروکار خواهید داشت که تست آن یک کار بسیار تخصصی و نیازمند تجهیزات پیچیده است.

رله اورلود وسیله ساده ای نیست و تست آن نیازمند تجهیزات است اما باید روی این نکته تاکید کرد که این دستگاه به هیچ وجه پیچدگی زیادی ندارد و برای تست آن تجهیزات خیلی خاصی نیاز ندارید. اگر یخچال شما ناگهان از کار افتاده این راهنما می تواند شما را از یک هزینه بسیار زیاد و دردسر سرسام آور نجات دهد. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

اورلود یخچال رله اورلود یخچال
رله اورلود وسیله ساده ای نیست و تست آن نیازمند تجهیزات است

رله اورلود چیست و چطور کار می کند؟

اورلدو در لغت به معنی محافظ اضافه بار است. رله اورلود وسیله ایست که در اغلب دستگاه های برقی وجود دارد و وظیفه آن جلوگیری از افزایش بار دستگاه و آسیب رسیدن به سیستم مرکزی است. رله اورلدو در یخچال فریزر از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه یخچال فریزرز در بین وسایل برقی موجود در خانه بالاترین ریسک احتمال افزایش ناگهانی بار را دارد.

انواع رله اورلود

رله اورلود در دو نوع حرارتی و مغناطیسی تولید می شود. اورلدو به کار رفته در یخچال فریزرها از نوع مغناطیسی است و با بالارفتن شدت میدان مغناطیسی رله، مدار را قطع می کند. این رله از یک هسته مغناطیسی که اطراف آن چند دور سیم پیچیده شده، تشکیل ساخته می شود. عبور جریان اتصال کوتاه باعث مغناطیس شدن و جذب اهرم قطع می‌ شود. جذب اهر هم باعث قطع شدن جریان برق و از بین رفتن خطر اتصال کوتاه می شود. رله اورلدو معمولا روی کمپرسور یخچال سوار می شود.

قیمت رله یخچال اورلود یخچال فریزر
اورلود به کار رفته در یخچال فریزرها از نوع مغناطیسی است

تشخیص ایراد رله اورلود

همانطور که در بالا گفته شد در اغلب موارد زمانی که یخچال بدون دلیل خاصی کار نمی کند، مشکل از رله اورلود است. در واقع هر زمان که مطمئن شدید موتور یخچال مشکلی ندارد و برق هم جریان دارد اما یخچال کار نمی کند، رله اورلود کمپرسور از کار افتاده است.

این رله ممکن است به دلیل افت یا افزایش ولتاژ، خارج شدن گاز از سیستم یا خرابی ترموستات که باعث کار مداوم کمپرسور و گرمای بیش از حد آن می شود، افزایش بیش از اندازه محیط یا مشکل در سیم پیچ استارت دچار مشکل شود.

برای اینکه متوجه شویم رله اورلود یخچال مشکل دارد یا نه، دو راه داریم:

  • رله را از نظر ظاهری بررسی کنید. اگر بخش هایی از رله زنگ زده باشد، باید تعویض شود. فراموش نکنید رله یک وسیله بسیار حساس و در اغلب موارد غیرقابل تعمیر است. همانطور که پیش از این در راهنماهای دیگر گفتم، وسایل سیم پیچ معمولا غیرقابل تعمیر هستند و کارشناسان توصیه نمی کنند سیم پیچ مجدد انجام شود. این توصیه به این دلیل مطرح شده که سیم پیچ های دست دوم معمولا عمر کوتاهی دارند و حتی اگر تعمیرکار کاملا حرفه ای باشد هم، تضمینی برای کارکرد مناسب آنها وجود ندارد. با تکان دادن رله هم می توانید تا حدودی سلامت آن را بررسی کنید. اگر رله در اثر تکان دادن با دست صدا داد، مشکل دارد. حتی یک صدای تقه ریز هم ممکن است به دلیل آسیب دیدن مدار سیم پیچ باشد پس در این تست دقت کنید.
تشخیص ایراد رله اورلود
رله را از نظر ظاهری بررسی کنید. اگر بخش هایی از رله زنگ زده باشد، باید تعویض شود
  • می توانید از یک اهم متر برای اندازه گیری مقاومت پایه های رله استفاده نمود. اهم پایه های رله را به صورت دو به دو اندازه بگیرید، تنها یک جفت ازین پایه ها باید مقدار داشته باشد ( در حدود ۱۰ الی ۱۰۰ اهم ).

در رله های سیم پیچی می توانید آنها را توسط یک اهم متر چک کرد. رله ها معمولا سه پایه دارند که با نام های L ، M و S علامت گذاری شده اند. برای تست صحت اتصال پراب های اهم متر را روی پایه های M و S قرار دهید. مقدار صفر باید نمایش داده شود. در حالی که پراب ها هنوز به پایه ها متصل اند رله را برگردانید یک صدای کلیک باید شنیده شود و مقدار بی نهایت روی اهم متر نمایش داده شود. این عمل را بین پایه های L و S نیز تکرار کنید همین نتیجه را بایستی بگیرید. حال بین پایه های L و M این کار را انجام دهید این بار در هردو حالت باید مقدار صفر خوانده شود.

اگر کار کردن با اهم متر را بلد نیستید، از یک نفر آشنا به این وسیله بخواهید کار تست را برای شما انجام دهد.

خرابی رله استارت یخچال تعویض رله استارت یخچال
برای تست رله های سیم پیچی می توانید آنها را توسط یک اهم متر چک کرد

چرا تست رله اورلود مهم است

اگر مطمئن شوید رله اورلود شما خراب است و موتور یا کمپرسور یخچال مشکلی ندارند، می توانید با هزینه ای بسیار کمتر آن را تعویض کنید و یخچال فریز خود را دوباره به کار بیندازید. این مسئله همچنین از نظر بررسی ولتاژ مدار هم اهمیت زیادی دارد. اگر رله اورلود یخچال شما در دوره های کوتاه مدت آسیب میبیند، مدار شما مشکل اساسی دارد. در واقع ولتاژ برق منزل شما مشکل دارد. این یک مشکل بزرگ است که نیازمند بررسی دقیق توسط یک برقکار زبده خواهد بود.

جمع بندی

برای تعویض این رله اکیدا توصیه می شود از یک متخصص کمک بگیرید. این رله در واقع محافظ اصلی موتور یخچال فریزر شماست و کوچکترین ایرادی در نصب و راه اندازی آن ممکن است موتور یخچال شما را با آسیب های بسیار جدی روبرو کند. در انتها پیشنهاد میکنیم مقاله روش و نحوه تعویض لامپ یخچال، که مشکل اکثر دوستان هست را نیز مطالعه کنید .

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

  • تعمیر یخچال فریزر
  • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
  • تعمیر یخچال فروشگاهی
  • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار

هدی رضایی
هدی رضایی نویسنده تیم استادکار، علاقه مند به نویسندگی، ترجمه و تولید محتوا در زمینه‌های مختلف است. او بخشی از این توانایی را مدیون لیسانس مترجمی و ارشد MBA ‌خود است. هدی خبرنگار روزنامه و مجلات هم بوده و نوشتن یکی از علاقه‌مندی‌های اصلی زندگی‌اش است. او روحیه هنری دارد و به عکاسی و نواختن موسیقی علاقه‌مند و یکی از طرفداران پر و پاقرص ورزش، خصوصا فوتبال است. بن بست برای هدی معنی ندارد و خودش می‌گوید: روی هر دیواری که در مسیرش ببیند پنجره می‌کشد.