سنسور دیفراست چیست و آموزش تعویض سنسور یخچال فریزر چگونه است ؟

استفاده از یخچال فریزر در زندگی امروزی امری بسیار عادی است. با پیشرفت تکنولوژی، یخچال نیز مجهز به تجهیزات مختلفی شده‌اند که هم کار با آن را برای کاربر ساده‌تر کرده و هم کارکرد دستگاه را بهینه کرده است. در این میان یکی از بخش‌های تعبیه شده در یخچال های امروزی سنسورهای مختلفی است که در آن تعبیه شده است. سنسور یخچال فریزر با انجام وظایف خود شرایط درونی و بیرونی یخچال را از طریق برد الکترونیکی به کاربر نمایش می‌دهد. در این مطلب به بررسی سنسور یخچال فریزر خواهیم پرداخت با استادکار همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

سنسور چیست؟

سنسور یا حسگر (به انگلیسی: Sensor) نوعی مبدل است که برحسب وظیفه‌ای خود می‌تواند تغییرات فیزیکی یا شیمیایی کمیت‌های مختلفی مثل رطوبت، حرارت، دما و… را به کمیت یا سیگنال الکتریکی تبدیل کند. سنسورها می‌توانند به تنهایی استفاده شوند و برای خواندن آن‌ها نیازی به‌وسیله دیگر نباشد مثل دماسنج‌های معمولی، اما بیشتر سنسورها برای استفاده باید با وسیله دیگری همراه باشند مثل ترموکوپل اجاق‌گاز و… . به‌طورکلی سنسورها مخصوصاً سنسور دما به دو نوع دیجیتال و آنالوگ تقسیم می‌شوند.

تفاوت این دو سنسور، خروجی آن‌ها است، در سنسور دیجیتال اطلاعات به‌صورت غیر پیوسته و پالس‌هایی برحسب ۰ و ۱ نمایش داده می‌شود در حالی که در سنسور آنالوگ دمایی به تناسب تغییرات دما سطح ولتاژ تغییر می‌کند. کار سنسور یخچال چیست؟ در یخچال فریزر سنسور به‌عنوان قطعه‌ای عمل می‌کند که اطلاعات مختلفی مثل دما و رطوبت را از محیط داخل یا خارج یخچال دریافت و به برد الکتریکی دستگاه ارسال می‌کند تا دمای موردنظر نمایش داده شود. درباره ی برچسب انرژی یخچال بیشتر بخوانید .

سنسور دیفراست یخچال چیست؟

سنسور دیفراست یخچال معمولاً به ازای ده ساعت فعالیت کمپرسور یخچال یک‌بار عمل دیفراست یا یخ زدایی صورت می‌گیرد. سنسور دیفراست هنگامی دمای قطعه گرمادهنده جهت یخ زدایی (هیتر دیفراست) به مقدار لازم برسد آن را خاموش می‌کند تا به اواپوراتور آسیب نرسد.

سنسور یخچال های جدید عموماً از نوع Negative Thermal Coefficient) NTC) است که به این معنی است که برحسب افزایش دما میزان هدایت الکتریکی افزایش و یا مقاومت الکتریکی کاهش می‌یابد. ترمیستور نوعی مقاومت حساس به دما است که از مواد نیمه‌هادی ساخته‌شده در این وسیله مقاومت الکتریکی به تغییرات دما حساس است. درواقع با اندازه‌گیری مقاومت یک ترمیستور می‌توان دمای آن را اندازه‌گیری کرد به همین دلیل از آن به‌عنوان سنسور دمایی استفاده می‌شود. برای مثال در یخچال‌های جدید معمولاً در دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد یا ۶۸ درجه فارنهایت مقدار ۶۲۰۰۰ اهم نمایش داده می‌شود. اگر علاقه مندید در مورد راه اندازی تصفیه آب بخچال بیشتر بخوانید مقاله استادکار شما را راهنمایی می کنید .

نحوه تست سنسور دیفراست یخچال
سنسورها را در دنیای امروزی در انواع و اقسام کالاهای الکترونیکی می‌بینید. سنسور دما یکی از پرکاربردترین سنسورها در دستگاه‌های مختلف است که وظیفه تبدیل کمیت دما به کمیت الکتریکی را دارد.

معرفی انواع سنسور یخچال فریزر

یخچال های مختلف مخصوصاً انواع جدید ساید بای ساید و یخچال فریزرها سنسورهای زیادی دارند بااین‌حال در اغلب برندها نوع سنسورها مشابه است.

 • سنسور دما یخچال: سنسوری است که دمای بخش داخلی یخچال را اندازه‌گیری می‌کند و در صورتی که در رنج تعیین شده برای یخچال نباشد دستور کارکرد بیشتر کمپرسور را به آن صادر می‌کند.
 • سنسور دمای فریزر: مشابه سنسور یخچال است که با حساسیت بیشتر به دماهای پایین جهت اندازه‌گیری دمای بخش فریزر دستگاه استفاده می‌شود
 • سنسور دمای محیط: این سنسور وظیفه تشخیص دمای محیط و ارسال آن به برد الکتریکی دستگاه جهت تنظیم میزان ولتاژ ورودی به کمپرسور را دارد.
 • سنسور دیفراست: معمولاً به ازای ده ساعت فعالیت کمپرسور یخچال یک‌بار عمل دیفراست یا یخ زدایی صورت می‌گیرد. سنسور دیفراست هنگامی دمای قطعه گرمادهنده جهت یخ زدایی (هیتر دیفراست) به مقدار لازم برسد آن را خاموش می‌کند تا به اواپوراتور آسیب نرسد.
 • سنسور درب یخچال: عملکرد سنسور درب یخچال معمولاً با روشن شدن چراغ یا صدای بیپ مانند یخچال یا فریزر در صورت باز ماندن درب آن‌ها همراه است.
 • سنسور دیسپنسر یا آبریز یخچال: سنسور دیسپنسر زمانی فعال می‌شود که لیوان در قسمت دیسپنسر قرار بگیرد و با اتصال به وجود آمده یخ یا آب خارج شود. در مدل‌های جدید سنسور دیسپنسر با شناسایی محل، شکل و ارتفاع ظرفی که در قسمت آبریز قرار می‌گیرد اجازه خروج آب یا یخ را صادر می‌کند.
 • سنسور دمای کمپرسور یخچال: که وظیفه خاموش کردن کمپرسور در صورت گرم شدن بیش‌ازحد آن را دارد.
معرفی انواع سنسور یخچال فریزر
یخچال فریزرهای جدید مجهز به سنسورهای مختلفی هستند که یکی از انواع آن‌ها سنسور دیسپنسر یخچال است. دو مشکل عمده می‌تواند در این نوع سنسور به وجود بیاید اول اینکه سنسور ظرف و لیوان را به علت معیوب بودن تشخیص ندهد و دوم اینکه سنسور به اشتباه یخچال را در حالت باز در نظر می‌گیرد و سنسور دیسپنسر عمل نمی‌کند.

روش تست و تعویض سنسور یخچال فریزر

برای بررسی خراب و معیوب بودن سنسور یخچال فریزر نیاز به یک اهم متر دارید. توجه کنید که معمولاً سنسورها قابل تعمیر نیستند و در صورت معیوب بودن می‌بایست آن‌ها را تعویض نمایید. همچنین معمولاً در صورت خرابی سنسور دما یخچال های برندهای مختلف با نمایش دادن ارور ERROR های مختلف این مشکل را نشان می‌دهند. برای مثال ارور های F2 ،F3 و F4 در یخچال های اسنوا به ترتیب مربوط به خرابی سنسور فریزر،سنسور یخچال و سنسور دیفراست است.

روش تست سنسور یخچال فریزر

برای تست ترمیستور و سنسور یخچال فریزر همان‌طور که گفته شد به اهم متر نیاز دارید.

 1. برای بررسی ترمیستور آن را از یخچال جدا کنید.
 2. برای بررسی دماهای مختلف هنگام عملکرد ترمیستور می‌توانید اجازه دهید ترمیستور به دمای محیط برسد و برای دمای پایین هم از یک لیوان آب یخ استفاده کنید.
 3. با گرم شدن سنسور تا رسیدن به دمای اتاق، سنسور باید تقریباً به ۶٫۲K اهم در ۶۸ درجه فارنهایت یا ۲۰ درجه سانتی‌گراد برسد و ازآنجاکه ترمیستور در لیوان پر از آب یخ است، سنسور در این حالت باید نزدیک ۳۲ درجه فارنهایت یا ۰ درجه سانتی‌گراد باشد که تقریباً ۱۶٫۳K اهم می‌شود.
 4. اگر مقادیری که به دست می‌آورید از این اعداد فاصله دارد، سنسور دستگاه عملکرد خوبی ندارد و باید تعویض شود.

بیشتر بخوانید دلیل صدای تق تق موتور یخچال

روش تعویض سنسور یخچال فریزر

 1. یخچال را از پریز برق بکشید.
 2. محل قرار گرفتن سنسور دما را بیابید، این محل معمولاً توسط یک کاور پلاستیکی پوشانده شده است. برای یافتن محل قرار گرفتن سنسور از دفترچه راهنمای یخچال نیز می‌توانید کمک بگیرید.
 3. کاور روی سنسور را باکمی فشار به طرفین می‌توانید خارج کنید. بسته به مدل یخچال نحوه قرارگیری کاور متفاوت است ولی معمولاً به‌سادگی چفت شده‌اند و قابل جدا شدن هستند.
 4. با خارج کردن کاور سنسور را که به سوکت منتهی به داخل یخچال است مشاهده می‌کنید. سنسور خراب را می‌بایست با دقت به کمک سیم‌چین از سوکت خارج کنید.
 5. سنسور جدید را که مشابه برند و مدل یخچال موردنظر شما است جایگزین سنسور قدیمی بکنید و به سوکت متصل کنید.
 6. در پایان کاور سنسور را متصل کنید و یخچال را به برق بزنید.
روش تعویض سنسور یخچال فریزر - علامت دیفراست در یخچال هیمالیا
اگر سنسور یخچال فریزر شما عملکرد درستی ندارد برای بررسی آن می‌بایست از اهم متر استفاده کنید. در صورتی که عدد نمایش داده‌شده مقدار غیرمعمولی بود شما می‌بایست سنسور دستگاه را با مدل مشابه خود تعویض کنید.

جدول اهم

جدول اهم سنسور یخچال های مختلف را در در دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد زیر مشاهده میکنید.

اهم سامسونگ

۵k

اهم ال‌جی

۱۱K و ۱۲K

اهم دوو

اواپراتور ۱۰ K

محیطی ۲K

اهم کنوود

ارچلیک ۱۰ K

بلومبرگ  ۱۰ K

اهم اسنوا

۱۰ K

اهم امرسان

قدیم ۱۰k

جدید ۵k

اهم الکترو استیل

۱۰k

اهم هیمالیا

۱۰k
اهم نیکسان

قدیم ۱۰k

جدید ۵k

اهم ارج

۵k و بعضی مدل‌ها ۵۰k

اهم پارس

۳k

اهم پاناسونیک

۲K

اهم سینجر

قدیم ۱۰k

جدید ۵k

اهم جنرال الکتریک

۵k
اهم هایسنس

۲K

اهم بکو

۱۰K
اهم حایر 

۵K و ۱۰K

اهم توشیبا 

۵K
اهم هیتاچی 

۲K

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به‌طور خلاصه شما را با سنسورهای مختلف یخچال فریزر و نحوه تست و تعویض آن‌ها آشنا کنیم. توجه کنید که تعویض این قطعه در بعضی از مدل‌های یخچال نیاز به دقت خاصی دارد، اگر علاقه‌ای به کارهای فنی ندارید و یا نگران آسیب رساندن به یخچال خود هستید حتماً تعویض سنسور یخچال فریزر خود را به متخصص بسپارید. استادکار با بهره‌گیری از متخصصین مجرب در حوزه تعمیرات لوازم منزل آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است. اگر به تعمیرکار یخچال نیاز داشتید نیز می توانید روی متخصصان استادکار حساب کنید.

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
 • تعمیر یخچال فروشگاهی
 • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار

منبع: assemblymag

زهرا طاهریان
زهرا طاهریان | نویسنده در وبلاگ استادکار | زهرا د رموضوعات متنوعی همچون خانه و ساختمان، دکوراسیون و چیدمان، خانه داری و نظافت، تاسیسات و تعمیرات، زیبایی و سلامت مطالب کاربردی تهیه می‌کند.