بوی بد فرش و تشک را چطور از بین ببریم؟

1

هیچ کسی از نشستن روی فرش و خوابیدن روی تشکی که بوی بدی می دهد، خوشش نمی آید؛ این بوی بد که معمولا به خاطر عرق بدن ایجاد می شود، بسیار نامطبوع است و قطعا استراحت و خواب اعضای خانه را خدشه دار می کند. به همین خاطر از بین بردن بوی بد فرش و تشک و تمیز و ضدعفونی کردن آنها از کارهای لازم و واجب زندگی است.

اما در این مسیر تنها نیستید و ما در این گزارش در دو بخش مجزا به شما می آموزیم تا چطور این بوهای بد را از بین ببرید. در بخش اول، راهکارهایی ساده و کاربردی را برای از بین بردن بوی بد تشک به شما آموزش می دهیم و در بخش دوم، در مورد از بین بردن بوی بد فرش توضیحاتی را ارائه می کنیم:

از بین بردن بوی بد تشک

شاید یادآوری این نکته جذاب نباشد، اما هر انسانبه طور متوسط  در طول خواب شبانه، حدودا ۲۰۰ میلی لیتر عرق می کند و قطعا بخشی از این عرق جذب ملافه و رختخواب شده و به تشک هم خواهد رسید.

در عین حال هر کدام ما از به طور متوسط یک سوم از تمام عمرمان را می خوابیم و روی تختخوابمان هستیم. شاید کمتر کسی به تمیز کردن تشک خوابش فکر کند و برای آن زمان بگذارد. ولی شاید با دانستن این آمار، وقتی مشغول تمیز کردن اتاق خوابتان هستید، به فکر نظافت تختخواب و از بین بردن بوی بد تشکتان بیفتید.

اکثر ما مرتبا ملافه ها و روبالشی ها را عوض می کنیم ولی کمتر به سراغ تشک ها می رویم. اگر اخیرا تشک خریده اید و یا قصد خرید تشک نو دارید بایداین را بدانید که روکش اکثر تشک های جدید، جدا نمی شوند و اینطور نیست که بتوانیم با باز کردن دکمه یا زیپ، روکش آن را جدا کرده و بشوییم. پس در نتیجه اکثر ما ترجیح می دهیم تا چشمانمان را بر روی آلودگی تشک ها بسته و روی آن ملافه بکشیم و به این فکر نمی کنیم که زیر این ملافه تمیز و شیک، چه آلودگی هاو بوی بدی نهفته است.

اما باید این را بدانید که تشک های تختخواب، گرد و خاک و آلودگی های زیادی را به خود جذب می کنند و به همین خاطر تمیز کردن و تمیز نگه داشتن تشک ها از کارهای مهم زندگی روزمره است. برای تمیز کردن و از بین بردن بوی بد تشک باید این مراحل را انجام داد:

۱-جاروبرقی کشیدن تشک

یکی از مهمترین کارها، جاروبرقی کشیدن روی تشک است. چون بدین ترتیب گرد و خاک، سلولهای مرده پوست و غبارهای روی تشک را با جاروبرقی خواهید کشید. فصلی یک بار این کار را انجام دهید. بعد از آنکه روی تشک را جاروبرقی کشیدید، آن را بچرخانید و سمت دیگر آن را هم جاروبرقی بکشید. این کار را با سری کوچک جاروبرقی انجام دهید.

جارو کشیدن روی تشک
جارو کشیدن روی تشک

۲-بوگیری و ضدعفونی کردن تشک

بعد از جاروکشیدن باید، بوی بد تشک را از بین ببرید و آن را ضد عفونی کنید. کافی است مقداری جوش شیرین روی تختتان بپاشید. چند ساعت صبر کنید و سپس آن را با سری کوچک جاروبرقی، جارو کنید. البته هر چقدر بیشتر جوش شیرین روی تشک شما بماند، اثرگذاری اش بیشتر خواهد شد. شما حتی می توانید ملافه تان را روی جوش شیرین پهن کنید و بگذارید جوش شیرین یک یا دو روز روی تشکتان بماند. می توانید این کار را دو تا سه بار تکرار کنید تا کاملا بوی بد تشک شما گرفته شود.

استفاده از جوش شیرین به عنوان بوگیر تشک
استفاده از جوش شیرین به عنوان بوگیر تشک

جوش شیرین، یک بوگیر و ضدعفونی کننده طبیعی است و قطعا به از بین بردن بوها کمک خواهد کرد اما نمی تواند بوی خوبی به تشک شما بدهد؛ پس اگر می خواهید تا تشکتان بوی خوبی بگیرد و اگر در خانه عصاره های روغنی دارید، پنج قطره از این عصاره را با جوش شیرین ترکیب کرده و این ترکیب را برای چند ساعت روی تشک بریزید و بعد جارو کنید.

استفاده از عصاره روغنی برای بوگیری تشک
استفاده از عصاره روغنی برای بوگیری تشک

اما اگر بوی بد تشک از بین نرفت، می توانید راه دیگری را امتحان کنید. سرکه سفید بوگیر طبیعی فوق العاده ای است. در یک بطری اسپری کننده، یک واحد سرکه سفید را با یک واحد آب مخلوط کنید و کمی از این محلوط را روی تشک اسپری کنید. بوی سرکه با خشک شدن از بین خواهد رفت و بوهای بد تشک را هم از بین خواهد برود. فقط حتما پنکه ای را مقابل تشکتان قرار دهید تا رطوبت سرکه و آب هرچه سریعتر از بین برود.

۳-لکه گیری تشک

معمولا قطره های عرق، خون، استفراغ، ادرار و مایعات مختلف باعث ایجاد لکه هایی روی تشک تختخواب می شوند. بهترین راه برای از بین بردن لکه های روی تشک که با گذر زمان، معمولا بوی بدی هم ایجاد می کنند، این است که آنها را در زودترین زمان ممکن پاک کنید.

برای پاک کردن لکه مایعات از روی تشک، یک دستمال را با آب سرد مرطوب کرده و آن را روی لکه بکشید و در مرحله بعد یک پارچه خشک روی آن بکشید. به جای حرکت دایره ای  (دورانی) دستتان، سعی کنید دستمال را با فشار بر رو و اطراف لکه به حرکت در بیاورید.

برای از بین بردن لکه هایی از جنس پروتئین، می توانید از ترکیبی از نمک، جوش شیرین و آب استفاده کنید. با ترکیب این مواد، یک خمیر غلیظ تهیه کنید و آن را روی محوطه لکه مالیده و ۳۰ دقیقه صبر کنید. سپس یک دستمال تمیز را با آب سرد نمدار کنید و محل لکه را پاک کنید و اجازه دهید تا خشک شود. اگر این راه جواب نداد، می توانید کمی پراکسید هیدروژن و یا کمی مایع ظرفشویی به این ترکیب اضافه کنید.

پاک کردن لکه های تشک
پاک کردن لکه های تشک

۴- نکات نظافتی در مورد تشک

  • هر سه ماه یکبار تشک خود را بچرخانید و پشت و رو کنید. بدین ترتیب عمر مفید تشک خود را افزایش خواهید داد.
  • هرگز و تحت هیچ شرایطی تشک خود را خیس نکنید. چون آب در ساختار درونی تشک حبس می شود و راهی برای خروج نخواهد داشت.
  •  اگر تشک شما خیس شد و یا حس کردید که رطوبت دارد، از پنکه برای خشک کردن آن استفاده کنید. اگر هم جاروبرقی ای دارید که آب را جذب می کند، می توانید از آن کمک بگیرید.

از بین بردن بوی بد فرش

اگر درخانه تان از حیوانات خانگی مراقبت می کنید، قطعا بارها شده که حیوانتان روی فرش خرابکاری کرده باشد. این مشکلی است که فرزندان کوچک هم ممکن است روی فرش ایجاد کنند و در نتیجه فرش خانه شما بوی بدی خواهد گرفت. البته فقط ادرار یا مدفوع باعث ایجاد بوی بد فرش نمی شود و اگر فرشهایی قدیمی از خانه مادر یا مادربزرگتان به خانه تان آورده اید، احتمالا بوی بدی در این فرشها حس کرده اید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ ترفند برای تمیز کردن خانه‌هایی که حیوان خانگی دارند

لکه و بوی ادرار حیوانات خانگی روی فرش
لکه و بوی ادرار حیوانات خانگی روی فرش

اکثر روشها، معمولا برای تمیز کردن نقطه ای فرش به کار می روند و در حقیقت بو را پنهان می کنند و منبع آلودگی را از بین نمی برند. اگر می خواهید مشکل را ریشه ای حل کنید بهتر است فرش را به طور کامل شستشو کنید.

اما اگر منبع بوی بد یک نقطه یا یک بخش کوچک فرش است می توانید از این روشها استفاده کنید:

جوش شیرین

اگر بوی دود سیگار یا بوی ادرار حیوانات را روی فرش خانه حس می کنید، جوش شیرین دوای درد شماست. جوش شیرین رطوبت اضافه روی فرش را جذب کرده و بوی نامطبوع را نیز از بین می برد. مقدار قابل توجهی جوش شیرین روی بخشی که بو می دهد بریزید و مطمئن شوید که کاملا به خرد فرش رفته است. اجازه بدهید جوش شیرین یک شب تا صبح روی این قسمت از فرش شما بماند. صبح جوش شیرین روی فرش را جارو برقی بکشید. اگر حس می کنید که بوی بد کاملا از بین نرفته، می توانید یک بار دیگر هم این کار را تکرار کنید.

راهکار دیگر استفاده از عصاره های روغنی است. چند قطره از این عصاره را با جوش شیرین خوب ترکیب کنید و به شکلی که گفته شد آن را روی فرش بریزید تا فرشتان بوی خوش عصاره را به خودش بگیرد. با استفاده از جوش شیرین، علاوه برآنکه بوی بد فرش از بین می رود، فرش را ضدعفونی هم کرده اید.

جاروبرقی کشیدن جوش شیرین روی فرش
جاروبرقی کشیدن جوش شیرین روی فرش

سرکه

سرکه هم گزینه مناسبی برای از بین بردن بوی بد فرش و ضدعفونی آن است. اصلا نگران بوی سرکه نباشید؛ چون بعد از خشک شدن، بوی سرکه کاملا از بین خواهد رفت و درحقیقت سرکه تمام بوهای بد را به خودش می کشد. سرکه سفید بهترین گزینه برای شماست. سرکه سفید را در داخل بطری اسپری کننده بریزید و آن را برروی فرش اسپری کنید. صبر کنید تا سرکه کاملا خشک شود و اگر نیاز بود دوباره این کار را تکرار کنید.

از بین بردن بوی بد فرش با جوش شیرین
از بین بردن بوی بد فرش با سرکه

سخن آخر

شاید برای حل مشکل بوی بد فرش و تشک، بتوان مواد شیمیایی متعددی را در بازار یافت ولی اگر بتوانید این کار را با استفاده از مواد غیرشیمیایی و طبیعی انجام دهید، قطعا برگ برنده را در اختیار خواهید داشت؛

چون هم مبلغ کمتری برای تهیه مواد لازم می پردازید و هم از مواد شیمیایی و اثرات نامطلوب آن دوری کرده اید و در نهایت هم وقت زیادی برای گشتن و یافتن یک ماده شیمیایی مناسب برای از بین بردن بوی بد تشک یا فرش خانه صرف نکرده اید.

اگر از جوش شیرین و سرکه برای از بین بردن بوی بد فرش و تشک خانه استفاده کرده اید، تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید و یا اگر ماده دیگری را می شناسید که به رفع این بوی بد کمک می کند، حتما ما را مطلع کنید.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

  • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
  • شستن و تی کشیدن کف
  • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
  • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
1 نظر
  1. علی می گوید

    کف اتاقهای خانه ما چوبی است و به شدت بوی ادرار می دهد. چندین بار با آب و مواد شوینده شستیم ولی هنوز بوی بد میدهد. کسی راهکاری ندارد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − 4 =