رسوب شیرآلات
رسوب شیرآلات

رسوب شیرآلات بدون هیچ تردیدی،باعث خواهد شد تا جریان آب به طرز محسوسی کم شود. این اتفاق به ویژه برروی دوش حمام بیش از هر شیر دیگری برای اعضای خانواده آزار دهنده است. چرا که وقتی که قصد دارید تا دوش بگیرید و خستگی را ازبدنتان دور کنید، فشار ضعیف آب، حسابی هرفردی را کلافه می کند.اما خوشبختانه برطرف کردن رسوب شیرآلات، کار بسیار ساده ای پیش رو داریم و به زمان کمی هم نیاز دارد.

حتی اگر شیرآلات منزل را به تازگی خریداری کرده اید، این مشکل ممکن است برایتان ایجاد شود ودلیل آن  آب سخت و رسوب دار منطقه شماست. معمولا این رسوبات از جنس کلسیم یا منیزیم هستند.

نصب شیرآلات و تعمیر سیفون

نصب شیرآلات و تعمیر سیفون

 • نصب شیرآلات ساختمانی و بهداشتی
 • نصب شیرآلات اهرمی، مخلوط و پیچی
 • نصب شیر ظرفشویی، روشویی و شیرآلات دیواری
 • نصب دوش حمام و شیرهای سرویس بهداشتی
دریافت این خدمت از استادکار

وقتی آب تبخیر می شود، مواد معدنی آن باقی می مانند و دور و بر روی شیرها رسوب می کنند.با گذر زمان این رسوبات محکم می شوند و تدریجا باعث سدمعبر جریان آب می شوند.در اکثر موارد می توان رسوب شیرآلات را با موادی که در منزل یافت می شوند برطرف کرد ونیازی به مواد شیمیایی حس نمی شود.

بهترین موادی که رسوب شیرآلات را از بین می برند

بهترین سلاح شما در مبارزه با رسوب شیرآلات، مایعات اسیدی هستند.اسیدها خیلی راحت رسوبات کلسیمی و رسوبات معدنی که بر رو و دور شیرها و دوش حمام تشکیل می شوند را از بین می برند؛شما می توانید از این مواد برای برطرف کردن مشکلتان استفاده کنید:

 • آب لیمو:

اگر رسوبات روی شیر از جنس آهک هستند، به راحتی می توانید با استفاده از یک لیموی نصف شده یا آبلیمو شیر را تمیز کنید. اسید سیتریک موجود در لیمو به راحتی مواد معدنی را از بین می برند. می توانید از لیمو یا آب لیمو برروی شیرهای کرومی، برنجی یا مسی استفاده کنید. بعد از انجام این کار، شیر یا دوش را بشوئید وبا پارچه خشک کنید.

 • سرکه سفید:

کمی سرکه گرم شده می تواند معجزه کند. شما نباید معجزه سرکه را دست کم بگیرید.

 • مواد تمیزکننده حاوی اسید فسفریک

 • مواد تمیزکننده حاوی اسید سولفوریک

توجه کنید که در هنگام استفاده از این مواد، سیستم تهویه اتاق یا دستشویی و حمام روشن باشد. به ویژه اگر از مواد شیمیایی استفاده می کنید.بهتر است درهنگام استفاده از این مواد، چه سرکه و چه لیمو، از دستکش استفاده کنید؛چرا که ممکن است باعث آسیب رسیدن به پوست دستهای شما شوند.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

راهکارهای مختلف برای برطرف کردن رسوب شیرآلات

 • قراردادن سر شیر یا دوش در داخل کیسه پلاستیکی:

کافی است کمی سرکه گرم را در یک کیسه پلاستیکی بریزید و سر شیر و یا دوش که دچار رسوب شده را در این کیسه قرار دهید.

کیسه را با چسب نواری دور سر شیر یا دوش بچسبانید و یک ساعت صبر کنید.بعد از آن سر شیر یا دوش را از کیسه خارج کنید و با استفاده از مسواک به سادگی این رسوب را بردارید. سپس با استفاده از خلال دندان، سعی کنید سوراخ های شیر یا دوش را باز کنید . راهکاری ساده و ارزان برای برطرف کردن رسوب شیرآلات که فقط با کمی سرکه و خلال دندان مشکل شما حل می شود

قراردادن سرشیر آب یا دوش در کیسه حاوی سرکه برای برطرف کردن رسوب شیرآلات
قراردادن سرشیر آب یا دوش در کیسه حاوی سرکه برای برطرف کردن رسوب شیرآلات
تمیز کردن سری شیر با استفاده از سرکه وخلال دندان
تمیز کردن سری شیر با استفاده از سرکه وخلال دندان
 • تمیزکردن آبفشان سر شیرها:

شما می توانید برای برطرف کردن رسوب شیرآلات، با باز کردن سر شیر و خارج کردن توری سر شیر (پخش کننده آب سر شیر)، آن را در ظرف کوچکی حاوی یکی از مواد پاک کننده ای که در بالا ذکر شد قرار دهید و با مسواک حسابی آن را تمیز کنید.

برای باز کردن این قسمت باید روبروی شیر بایستید و بخش پخش کننده آب را سفت بگیرید. آن را برخلاف جهت عقربه های ساعت (به سمت چپ) بچرخانید تا جدا شده و در دستان شما قرار گیرد.مراقب قطعات و اجزای آن باشید تا بتوانید بعد از تمیز کردن، با همان نظم و ساختار سابق سرجایشان قرار دهید.بعد از بازکردن این قطعات، آنها را در مایع مدنظرتان (آبلیمو، سرکه یا مواد تمیز کننده) قرار دهید.

اگر از اسیدهای قوی استفاده می کنید، حتما دستکش بپوشید و دقت کنید که این قطعات بیشتر از زمان تعیین شده در این محلول نمانند.

قطعات مختلف سر شیر آب
قطعات مختلف سر شیر آب
 • جداکردن دوش حمام:

در صورت لزوم یک حوله قدیمی یا پارچه دور دوش حمام قراردهید تا آسیبی به فلز نرسد.

سپس محل ارتباط دوش حمام را با میله بدنه را در دست گرفته و خلاف جهت عقربه های ساعت بپیچانید وبا دقت واحتیاط آن را تمیز کنید.

تمیز کردن رسوب شیرآلات- دوش حمام
تمیز کردن رسوب شیرآلات- دوش حمام
 • تمیز کردن رسوب برروی بدنه شیرآلات

اگر برروی بدنه شیر آب یا دوش هم رسوباتی می بینید، یک حوله کهنه یا پارچه کهنه را به سرکه آغشته کرده و برروی رسوبات بکشید.

اجازه بدهید تا سرکه یک تا  دو ساعت بر روی بدنه شیر یا دوش بماند و در آن زمان با استفاده از مسواک یا اسفنج یا یک تکه پارچه نرم این رسوبات باقی مانده را پاک کنید.حالا زمان سرهم کردن قطعاتی که جدا کرده اید فرا رسیده.

برای اجتناب از تشکیل مجدد رسوب شیرآلات چه کنید:

اگر آب منطقه زندگی تان آب سخت و پررسوب است شاید بهترین راهکار برای مبارزه با رسوب شیرآلات، استفاده از فیلترهای چندمرحله ای آب و سیستم فیلتراسیون آب باشد. این سیستمها عموما سختی آب را برطرف کرده و موادمعدنی اضافی موجود در آب را از بین می برند.

حرف آخر:

اگر جریان وفشار آب شیرهای منزل شما کند شده است، پیش از آنکه سریعا به فکر تعویض شیرها و یا اقدامات پرهزینه بیفتید، قبل از هرکاری، برای برطرف کردن رسوب شیرآلات دست به کار شوید.اقدامی که هزینه چندانی دربرندارد وبه احتمال بسیار زیاد باعث برطرف شدن مشکل شما خواهد شد.

اگر پاک کردن رسوب شیرآلات جواب نداد، پس از آن می توانید احتمالات دیگری را بررسی کرده و اقدامات دیگری انجام دهید.

نصب شیرآلات و تعمیر سیفون

نصب شیرآلات و تعمیر سیفون

 • نصب شیرآلات ساختمانی و بهداشتی
 • نصب شیرآلات اهرمی، مخلوط و پیچی
 • نصب شیر ظرفشویی، روشویی و شیرآلات دیواری
 • نصب دوش حمام و شیرهای سرویس بهداشتی
دریافت این خدمت از استادکار
خدمات لوله کشی آب و فاضلاب

لوله‌کشی آب و فاضلاب

 • لوله کشی آب سرد و گرم
 • لوله کشی فاضلاب و سرویس بهداشتی
 • نشت یابی لوله فاضلاب و رفع ترکیدگی فاضلاب
 • لوله کشی فاضلاب آشپزخانه، سرویس بهداشتی و توالت
دریافت این خدمت از استادکار

غزال زیاری
غزال زیاری زبان و ادبیات اسپانیایی خونده و به خاطر علاقه ای که به فوتبال داره به حوزه مترجمی مطالب ورزشی گرایش پیدا کرده. غزال با افراد سرشناسی در تاریخ فوتبال جهان دیدار داشته. یکی از توانمندی های غزال اینه که میتونه چندین کار رو به صورت همزمان با دقت و سرعت بالا انجام بده. در گذشته غزال زیاری ساز میزده و نقاشی میکشیده ولی عشق فوتبال باعث شده اون رو از هر هنر دیگه ای فاصله بگیره. غزال به حوزه تاریخ و جغرافیای ایران و جهان علاقه زیادی داره و شاید همین علاقمندی غزال هست که باعث شده مطالبی رو بنویسه که کاربردی هستند و در زندگی روزمره افراد تاثیرگذاره. پیشنهاد میکنیم که مطالب غزال رو بخونید و حتما براش کامنت بگذارید.