لکه‌های زرد نم سقف و دیوار را چطور پاک کنیم؟

6

نشت کردن آب درون لوله و مرطوب بودن بیش از حد سقف و دیوار سبب می‌شود تا لایه سطحی روی دیوار و یا سقف دچار نم زدگی شود. لکه‌های زرده و یا شوره‌هایی که در اثر نم دیوار و سقف ایجاد می‌شوند ظاهر سقف و دیوار را بسیار زشت جلوه می‌دهد در نتیجه باید برای از بین بردن لکه‌های زرد نم اقدام کنیم. با ما در این مقاله همراه شوید تا راهکارهایی کاملا کاربردی برای از بین بردن لکه‌های زرد نم سقف و دیوار را به شما معرفی کنیم.

اگر لکه‌های زرد نم دیوار و سقف بسیار سطحی باشد می‌توان با چند راهکار ساده آن‌ها را کاملا از بین برد اما توجه داشته باشید که اگر نم دیوار و سقف بسیار عمیق است حتما با یک تکنسین بسیار ماهر در این زمینه مشورت کنید تا مشکل را به صورت اساسی حل کنید. و اما چند راهکار ساده برای از بین بردن لکه‌های زرد نم سقف و دیوار:

راهکارهای از بین بردن لکه‌های زرد نم سقف و دیوار

از بین بردن لکه‌های زرد نم با مواد سفید کننده

استفاده از مواد شوینده سفید کننده همیشه یک راه حل بسیار خوب برای از بین بردن لکه‌ها است. البته باید حتما قبل از استفاده از این مواد متریال سطحی که می‌خواهید بر روی آن این کار را اجرا کنید را تست کنید تا به مواد شوینده عکس‌العمل بدی نشان دهد. برای از بین بردن لکه‌های زرد نم سقف و دیوار ابتدا یک پینامه وایتکس یا هر ماده سفید کننده دیگر را با ۴ لیتر آب مخلوط کنید. سپس با استفاده از یک دستمال نرم محلول وایتکس و آب را بر روی لکه‌های زرد نم بکشید. اگر لکه‌های زرد نم تازه بر روی دیوار و یا سقف پدیدار شده باشد به سرعت با این روش از بین خواهد رفت در غیر این صورت باید به صورت متوالی این کار را انجام داد.

از بین بردن لکه‌های زرد نم با مواد سفید کننده

نکته: اگر پوشش اصلی سقف و یا دیوار شما، گچی است توصیه می‌کنیم راهکار لایه برداری را انتخاب کنید. لایه برداری توسط تکنسین مربوطه انجام می‌شود و دوباره پوشش گچ را تمدید می‌کنند.

از بین بردن لکه‌های زرد نم با سرکه

همانطور که می‌دانید محیط مرطوب یکی از بهترین محیط‌ها برای رشد انواع باکتری و قارچ است. به همین خاطر است که گاهی لکه‌های زرد نم بر روی سقف و دیوار متمایل به رنگ تیره می‌شوند. اگر با چنین صحنه‌ای بر روی دیوار یا سقف خانه یا محل کار خود مواجه شدید اصلا نگران نباشید. شما می‌توانید یک قاشق غذاخوری سرکه را به یک پیمانه آب بی‌افزایید. سپس یک دستمال آغشته به این محلول را بر روی محل مورد نظر بکشید و پس از مدتی شاهد از بین رفتن لکه‌های زرد نم شوید.

از بین بردن لکه‌های زرد نم با سرکه

از بین بردن لکه‌های زرد نم با بوراکس

بوراکس یکی از انواع مواد تمیز کننده طبیعی است که معمولا در محیط‌های صنعتی برای جلوگیری از رشد باکتری و قارچ از آن استفاده می‌شود. این ماده معدنی درصد سمی بودن کمی دارد و نسبت به بسیاری از مواد تمیز کننده ارزان‌تر نیز است در نتیجه می‌تواند یک راه‌حل مقرون به صرفه برای از بین بردن لکه‌ها باشد. برای از بین بردن هرگونه قارچ، باکتری و یا لکه‌های زرد نم از روی سقف و دیوار می‌توان دو قاشق بوراکس را در ۴/۱ لیوان سرکه یا دو لیوان آب داغ حل کرد و سپس با استفاده از یک دستمال محلول مورد نظر را به محل‌های لک زد و آن‌ها را کاملا تمیز کرد.

از بین بردن لکه‌های زرد نم با بوراکس

از بین بردن لکه‌های زرد نم با جوش شیرین

جوش شیرین یکی دیگر از مواد کاملا بی خطر و غیر سمی است که اغلب در بسیاری از خانه‌ها وجود دارد و امکان دسترسی به آن ساده است. جوش شیرین می‌تواند رطوبت را به میزان بالایی جذب کند از این رو هر گونه نم و یا قارچی را از محیط از بین می‌برد. برای از بین بردن لکه‌های زرد نم می‌توانید یک قاشق جوش شیرین را در یک پیمانه آب حل کنید و سپس با استفاده از یک دستمال محیط نم دیده را آغشته به محلول کنید تا کاملا تمیز و ضدعفونی شود.

از بین بردن لکه‌های زرد نم با جوش شیرین

از بین بردن لکه‌های زرد نم با روغن چای

یکی دیگر از مواد غیر مضر و پاکننده طبیعی، روغن درخت چای است. شما می‌توانید یک قاشق روغن چای را در یک پیمانه آب مخلوط کرده و لکه‌های زرد نم را با این محلول کاملا از بین ببرید. از آنجا که روغن درخت چای از بین برنده قوی قارچ و کپک است برای از بین بردن هرگونه لکه و یا قارچ استفاده می‌شود.

از بین بردن لکه‌های زرد نم با روغن چای

چند نکته برای از بین بردن لکه‌های زرد نم سقف و دیوار

اگر از مواد شوینده برای از بین بردن لکه‌ها استفاده می‌کنید حتما از ماسک استفاده کنید تا گاز حاصل شده از مواد شیمیایی وارد ریه‌های شما نشود. حتی در برخی موارد که شوینده‌ها بسیار قوی هستند بهتر است از یک عینک ایمنی و دستکش نیز استفاده کنید.

 لکه‌های زرد نم سقف و دیوار

یکی دیگر از نکاتی که باید به خاطر بسپارید استفاده از دستمال تمیز است. هیچگاه دستمال کثیف را مجدد بر روی لکه‌ها قرار ندهید زیرا عامل ایجاد هرگونه میکروب را تشدید می‌کند.

 لکه‌های زرد نم سقف و دیوار

اگر میزان لکه‌های زرد نم بسیار عمیق است قبل از هر گونه اقدامی جهت رفع آن سعی کنید با نیروهای ماهر در زمینه لوله کشی تماس بگیرید و از آن‌ها مشاوره بخواهید زیرا اگر لوله‌های آب ترکیده باشند هر از چند گاهی دوباره لکه‌های زرد ناشی از نم ایجاد می‌شود.

 لکه‌های زرد نم سقف و دیوار

 

اگر با هیچ روشی لکه‌های زرد نم از بین نمی‌روند بهتر است برای رنگ‌آمیزی مجدد دیوارها اقدام کنید. شما می‌توانید بهترین خدمات مربوط به رنگ‌آمیزی دیوارهای داخلی را از استادکار بگیرید.

خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

 • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
 • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
 • پتینه کاری دیوار
 • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار
خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
6 نظرات
 1. نرجس می گوید

  سلام، روز بخیر
  من به تازگی به علت زردی و رطوبت زدگی عمیق، گچ دیوار ها رو کاملا نو کردم. اما گچ دیوار هنوز خشک نشده دوباره زرد شده و رطوبت زده…
  آیا تمام خرج سنگینی که برای نوسازی دیوار کردم حدر رفته یا استفاده از راه حل های گفته شده مشکل رو حل میکنه؟؟؟

  1. الهام می گوید

   منم این مشکلو دارم ادمین لطفا جواب بدین

  2. ARPADA می گوید

   درود ،برا دانشگاه تویه شهر دیگه خونه کرایه کردم و صاحبخانهه فرد حساس وسـواسی بود که جونش میرفت را یه لکه رودیوار ،،زمستون شد بارون شدید ،سقف خونه نم کشید ازونجای که حوصله دیدن ریخت صابخونه وسواسی رونداشتم بهش نگفتم،،تااینکه موعد قرارداد تمامشد ،،اومد خونه رو دید و دودستی میزد سرخودش 😀 ینی اوضاعی بوداااا میخاست ازپول پیش بابت اون لکه هاکم کنه که چراخبرم نکردی خلاصه مشاجره بالا گرفت جوریکه خانوادش هم اومدن برا ملاحظه لکه ها خلاصه خانمش منطقی تربود میگفت بلای طبیعیه و دلداری میداد شوهر وسواسی رو اما مگه آروم میشد تااینکه با یه معمار تماس گرفت اونم توتلفن یچیزای گفت و بعدگفت میرم تا مغازه لوازم ساختمانی یچیزای بگیرم برگردم ، ،،،بعد که رفت خانمش گفت بنظرت چیکارش کنیم منم نظر خاصی بذهنم نمیرسید ،، تا اینکه خانم گفت جوش شیرین و سرکه داری ،،سرکه داشتم اما جوش……

 2. محمد می گوید

  برای دیوار های گچی و رنگ پلاستیک دو سه لایه رنگ پلاستیک بزنید.نه هزینه ایی داره و نه دردسری.هر بار هم بعد چند ماه زردی نمایان شد شما یک لایه دیگه رنگ میزنی. ولی سطح رنگ روغن رو باید بدید به استادکارش نظری در این باره ندارم.

 3. جواد می گوید

  سلام من استا گچ کارم وبرای رفع زردی و نم و یا شوره میتونم دوستان را راهنمایی کنم
  1-اگر جایی زردی و نم زد ابتدا ببینید رطوبتی که به آنجا رسیده از کجاست (میتونه از آب باران باشه، میتونه از شیرآلات آن قسمت یا دیوار پشت باشه، میتونه از کف حمام یا سرویس توالت باشد) وقتی که فهمیدین از کجاست مشکل رطوبتی را که رسیده بر طرف کنید که دیگر رطوبت به آن قسمت نرسد
  2-آنجایی که رطوبت یا زردی و یا شوره زده را کنده تا روی آجر برسانید
  3-محل مورد نظر را به مدت یک هفته تا ده روز بگزارید خشک شود
  4-وقتی که فهمیدید که آن قسمت خشک شده آن قسمت را با زد زنگ پوشش داده و بعد از اینکه زد زنگ خشک شد آنجا را با گچ و سیمان سیاه یک لایه بپوشانید و در نهایت روی آنجا را گچ کنید
  5-ولی بعد از آستر گج اگر میخواهید اساسی شود سفید آن قسمت را زمانی انجام دهید که آستر کار کاملا خشک شده باشد امیدوارم مطالب من مشکلتان را بر طرف کندو اگر مطالب را نفهمیدین با این شماره تماس بگیرید و اگر جواب ندادم پیام بزارید
  09227665983

 4. جواد می گوید

  سلام . مقداری پنبه سفید که خوب با آب خیسانده شده باشد با چسب نواری ۵ سانتی روی لکه زرد بچسبانید بعد از چند روز رفع می شود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =