آموزش تعویض و تعمیر برد ماشین لباسشویی

7

در مقاله قبل چگونگی تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی را آموزش دادیم، در این مطلب تعمیر برد ماشین لباسشویی را آموزش می دهیم . با تقریب خوبی می توان گفت تمام دستگاه های برقی موجود در آشپزخانه از یک مغز متفکر بهره می برند که تمام فرمان ها و اعمال این دستگاه ها را کنترل می کند. تقریبا تمام دستگاه های برقی یک برد مرکزی دارند که در جایگاه مغز متفکر این دستگاه ها، فرمان های کاربر را مدیریت می کند و برای پیشبرد فعالیت های آن دستگاه، دستورهای مورد نیاز را به بخش های مختلف ارسال می کند. در ادامه مطلبی در مورد آموزش تعمیر برد ماشین لباسشویی را خواهید خواند و با کاربرد آن بیشتر آشنا خواهید شد. با استادکار همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

تعیمر برد ماشین لباسشویی تعمیر برد لباسشویی ال جی
تقریبا تمام دستگاه های برقی یک برد مرکزی دارند که در جایگاه مغز متفکر این دستگاه ها، فرمان های کاربر را مدیریت می کند

برد ماشین لباسشویی چیست؟

درباره ماشین لباسشویی، این عضو جدانشدنی و بسیار مهم هر منزل مسکونی هم این مسئله صادق است. با پیچیده شدن روز افزون سیستم کار کردن ماشین های لباسشویی، بردهای الکترونیکی این دستگاه ها بسیار مهمتر از قبل هم شده اند. اگر تا چند سال پیش فقط می توانستیم دمای آب و میزان گردش موتور ماشین لباسشویی را تنظیم کنیم، امروزه به کمک فناوری های روز می توانیم تنظیمات بسیار ریزتر هم اعمال کنیم و همین مسئله نقش قطعات برد الکترونیکی را در ماشین لباسشویی بسیار پررنگتر کرده است.

بیشتر بدانید تعویض بلبرینگ در انواع ماشین لباسشویی

تست برد لباشویی سامسونگ نقشه برد لباسشویی سامسونگ
با پیچیده شدن روز افزون سیستم کار کردن ماشین های لباسشویی، بردهای الکترونیکی این دستگاه ها بسیار مهمتر از قبل هم شده اند.

اهمیت و کاربرد برد در ماشین لباسشویی

یک ماشین لباسشویی بدون برد الکترونیکی حتی روشن هم نمی شود پس ایجاد اشکال در این بخش به معنی توقف کامل همه فعالیت های دستگاه است؛ مسئله ای که تعمیر برد ماشین لباسشویی را به یک امر فوری و ضروری تبدیل می کند.

در برخی موارد برد دچار مشکلاتی می شود که باعث تغییر در عملکرد دستگاه می شود. اگر با تغییری در سیستم کارکرد وسیله خود روبرو شدید و احساس کردید این تغییر به دلیل اشتباه کار کردن یک بخش است، باید ابتدا سراغ برد دستگاه بروید.

در اینجا باید تاکید کنم این آموزش مخصوص افرادی تهیه شده که آشنایی مقدماتی با الکترونیک و ساختمان دستگاه ماشین لباسشویی دارند. اگر در این زمینه اطلاعاتی ندارید، توصیه میکنم این آموزش را مبنای اصلی شروع عیب یابی و تعمیر دستگاه خود قرار ندهید و حتما با یک تعمیرکار زبده مشورت کنید.

اهمیت و کاربرد برد در ماشین لباسشویی
یک ماشین لباسشویی بدون برد الکترونیکی حتی روشن هم نمی شود

چرا برد لباسشویی از کار می افتد؟

اگر خازن ها و فیوزهای روی برد لباسشویی با نوسان برق مواجه شوند، به سرعت دچار اتصالی می شوند. در نتیجه این اتصالی ها، برد می سوزد و ماشین لباسشویی عملا از کار می افتد. دیگر دلیل قابل توجه در فرایند تعمیر برد لباسشویی، نفوذ آب به داخل ماشین در اثر کار نکردن صحیح قطعات درونی است.

در نتیجه بروز این وضعیت، سیم پیچی داخلی درگیر شده و برد از کار خواهد افتاد. در این صورت، حتی خطر برق گرفتی نیز برای کاربران وجود داشته و ممکن است بدنه دستگاه برق داشته باشد. به هر ترتیب، فارغ از علت سوختن برد ماشین لباسشویی ، باید بدانید که معمولا این قطعه قابل تعمیر نیست. سوختن برد به این معنا است که تمامی قطعات داخلی آن از کار افتاده اند و هیچ راهی برای ترمیم آنها وجود ندارد. در این صورت، برد معیوب با یک نمونه جدید و البته اورجینال جایگزین می شود تا عملکرد ماشین لباسشویی به حالت اولیه باز گردد.

بیشتر بدانید ارور لباسشویی بوش f21 , رفع خطای f23 لباسشویی بوش

چرا برد لباسشویی از کار می افتد
سوختن برد به این معنا است که تمامی قطعات داخلی آن از کار افتاده اند و هیچ راهی برای ترمیم آنها وجود ندارد

تعمیر یا تعویض؟ اولویت با کدام است؟

قبلا هم درباره اینکه معمولا بردهای الکترونیکی قابلیت تعمیرشدن کمی دارند مطالبی خوانده ایم. قطعات ریز و بسیار حساس به کار رفته در این بردها معمولا با کمترین تغییر ولتاژ یا مشکلات دیگر برای همیشه از بین می روند و در بیشتر موارد تعمیر یک برد از نظر هزینه و زمان به صرفه نیست.

البته در برخی موارد که بخش های اصلی برد سالم است می توان برد را تعمیر کرد. همانطور که گفته شد تعمیر برد ماشین لباسشویی نیاز به تخصص در علم الکترونیک دارد و توصیه می شود این کار را به متخصص بسپارید. اگر مطمئن نیستید که برد شما نیاز به تعمیر دارد یا باید تعویض شود از یک نفر آشنا به این فناوری مشورت بگیرید.

تعمیر برد ماشین لباسشویی - تست برد سالم ماشین لباسشویی
در برخی موارد که بخش های اصلی برد سالم است می توان برد را تعمیر کرد

آموزش تعویض و تعمیر برد ماشین لباسشویی

در ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که بردهای ماشین لباسشویی در اغلب مدل های لباسشویی سامسونگ و ال جی تقریبا مشابه هم هستند. برای تعمیر برد لباسشویی های سامسونگ و تعمیر برد لباسشویی های ال جی تقریبا مسیر یکسانی را طی خواهید کرد. البته ممکن است در برخی مدل ها در بعضی مراحل تغییرات کلی نیاز باشد.

 1. دستگاه را از برق بکشید

فراموش نکنید که برای انجام هرگونه سرویس یا تعمیر دستگاه های برقی اولین کار قطع جریان برق است. هرگز قبل از اینکه مطمئن نشده اید جریان برق دستگاه قطع شده، شروع به هیچ کاری حتی تمیز کردن دستگاه برقی نکنید.

 1. پنل کنترل را باز کنید

با استفاده از پیچ گوشتی مخصوص که ممکن است چهار گوش یا شش گوش باشد پیچ های اطراف دستگاه را باز کنید. سپس به آرامی پنل را از سمت عق به جلو بکشید تا از جا در آید. این کار را به آرامی انجام دهد. همچنین موقع جدا کردن پنل مواظب باشید که به لوله ها و سیم کشی داخل دستگاه آسیبی نرسد. ممکن است برای تعویض برد لباسشویی های سامسونگ یا ال جی نیاز داشته باشید پیچ های بیشتری را باز کنید یا اصلا پیچی در کار نباشد. به دفترچه راهنمای دستگاه رجوع کنید.

علت سوختن برد لباسشویی قطعات برد لباسشویی
با استفاده از پیچ گوشتی مخصوص که ممکن است چهار گوش یا شش گوش باشد پیچ های اطراف دستگاه را باز کنید
 1. برد دستگاه را جدا کنید

پیشنهاد می کنیم قبل از باز کردن سیم های برد، یک عکس یا فیلم از نحوه سیم کشی و سوکت ها بگیرید تا موقع نصب برد جدید به مشکل بر نخورید. سوکت ها به صورت سوکت-قفل بر روی برد قرار دارند که برای باز کردن آن کافی است طبق عکس های زیر سوکت-قفل را با پیچ گوشتی بالا بزنید تا قفل آزاد شود. سپس به راحتی سایر سوکت ها رو از جا در بیاورید.

 1. برد جدید را جایگزین کنید

حالا کافی است برد جدید را از کاور در بیاورید و بر روی دستگاه نصب کنید. در این مرحله به صورت دقیق سوکت ها را جا بزنید. هرگونه اشتباهی باعث سوختن برد جدید خواهد شد. حتما از عکس و فیلمی که در مرحله دوم تهیه کردید استفاده کنید. بردهای الکترونیکی جوری طراحی شده اند که موقع سوکت زدن هر سوکت بر روی اسلات مخصوص خودش نصب می گردد.

 1. پنل کنترل را دوباره نصب کنید

همانطور که پنل را باز کردید مجددا به همان صورت پنل را ببندید و پیچ های آن را ببندید. دوستان توجه کنید که اگر پیچ ها محکم بسته نشوند و یا درست سر جای خود قرار نگیرید موقع کار کردن دستگاه صدای آزار دهنده ای از دستگاه خواهد آمد. پس حتما از محکم بسته شدن پنل اطمینان حاصل فرمایید. حالا می توانید ماشین لباسشویی را دوباره به برق بزنید.

علت سوختن برد لباسشویی چیست
همانطور که پنل را باز کردید مجددا به همان صورت پنل را ببندید و پیچ های آن را ببندید

جمع بندی

در پایان باز هم تاکید می کنیم انجام چنین تعویضی هرچند ساده به نظر می رسد اما یک کار تخصصی است. اگر تجربه و تخصص لازم برای تعویض برد ماشین لباسشویی خود را ندارید از یک متخصص کمک بگیرید.

نصب و تعمیر لباسشویی

نصب و تعمیر لباسشویی

 • تعمیر انواع لباسشویی ایرانی و خارجی
 • سرویس ماشین لباسشویی دوقلو، سطلی و در از جلو
 • راه اندازی و نصب انواع ماشین لباسشویی
 • تعمیر انواع برندهای لباسشویی بوش، سامسونگ، ال جی، پاکشوما، ایندزیت، آبسال، اسنوا و...
دریافت این خدمت از استادکار

7 نظرات
 1. محسن می گوید

  سلام
  چیزی که من در اینجا مطالعه کردم حرفی از تعمیرات برد زده نشده بود. در اصل تعویض برد بود.
  اما تا اونجای که اطلاع دارم خیلی از چیزهای این برد قابلیت تعمیرات داره و احتیاج به استفاده از برد جدید نیست.

  1. هدی رضایی می گوید

   سلام محسن جان
   بله تعمیر برد لباسشویی امری بسیار فنی و تخصصی است و همانطور که در متن اشاره شد بهتر است هم تعمیر و هم تعویض را به متخصصان خبره بسپاریم.

 2. ehsansh می گوید

  اوسکول

 3. سورن می گوید

  سلام وقتتون بخیر. بنده سوالی داشتم در مورد مشکلی برای ماشین لباسشوییم بوجود اومده.
  وقتی که دکمه پاور ماشین لباسشویی و میزنم قسمت برد پنل که تماما دکمه های فرمان در روی ان دارد، چراغهایشان روشن میشود و هیچکدام کار نمیکند. به عبارتی تمامی چراغهای پنل فرمان همگی روشن میشوند اما دکمه های انها کار نمیکند.در این مورد با یک تعمیر کار صحبت کردم که بهم گفت مشکل از برد مادر هست و باید تعویض بشه. من برد مادر رو تعویض کردم اما باز هم همان مشکلی که در بالا عرض کردم به قوت خودش باقی هست و هیچ نتیجه ای حاصل نشده
  میخواستم بدونم ایا مشکل از برد پنل هست یا قسمت دیگه ای از ماشین لباسشویی؟؟

  1. هدی رضایی می گوید

   سلام و وقت بخیر سورن عزیز
   بهتر است این کار تخصصی را به فنی کاران خبره یا نمایندگی ماشین لباسشویی خود بسپارید تا این کار را انجام دهند. متخصصان استادکار نیز میتوانند در این راه شما را یاری دهند.
   https://ostadkar.ir/tehran/service/washingmachine

 4. مصطفی می گوید

  سلام. بنده دنبال برد ماشین لباسشویی آبشار مدل 6210 هستم.لطفا راهنمایی بفرمایید.نمایندگی هم موجود نداره.عباسی از مشهد

  1. هدی رضایی می گوید

   دوست عزیز شما می توانید از نظرات متخصصان استادکار در این زمینه بهره ببرید.
   https://ostadkar.ir/tehran/service/washingmachine

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + ده =