عیب یابی پنکه و بررسی ایرادات انواع پنکه

بعضی از مردم پنکه‌ها را به‌عنوان یک وسیله‌ی قدیمی و از رده خارج برای خنک کردن هوا می‌شناسند، درحالی‌که برای بعضی دیگر از ما پنکه‌ها دوستانی قدیمی و وسایلی خوب و کارآمد برای زندگی راحت‌تر به‌خصوص در فصل تابستان هستند. با کمک پنکه‌ها، کار کردن راحت‌تر و لذت بردن از تابستان حتی در خارج از منزل امکان‌پذیر شده است، چراکه پنکه‌ها وسایلی چندمنظوره هستند و برای استفاده درون و بیرون از منزل مناسب‌اند. اگر پنکه خانه شما مشکلی دارد در این مطلب به عیب یابی پنکه و بررسی ایرادات انواع پنکه پرداخته ایم که می‌تواند برای شما مفید باشد.

انواع مختلفی از پنکه‌ها وجود دارند که می‌توانند با خنک کردن هوا و همچنین راندن حشرات و گردوغبار و یا بوهای ناخوشایند تابستان را برای ما دلپذیرتر کنند. وقتی پنکه شما دچار مشکل می‌شود اولین قدم برای رفع مشکل این است که مشکل را به‌درستی بشناسید. در ادامه با شش ایراد رایج پنکه‌ها آشنا خواهیم شد:

۱.پنکه‌ی شما روشن نمی‌شود

از رایج ترین ایرادات پنکه روشن نشدن آن است، در ساده ترین حالت در مورد پنکه‌های ایستاده ممکن است مشکل از پریز برق و در مورد پنکه‌های سقفی می‌تواند مربوط به سیم‌کشی برق خانه باشد. پس لازم است که حتماً از مشاوره‌ی یک متخصص تأسیسات برق منزل بهره‌مند شوید و از عدم مشکل در سیم‌کشی برق خانه و برق داشتن پریزها اطمینان حاصل کنید (می‌توانید با کمک یک ولت متر از رسیدن برق به موتور مطمئن شوید).

ممکن است علت روشن نشدن پنکه، سوختن موتور آن باشد. اگر موتور کاملاً سوخته باشد با باز کردن درپوش‌های موتور و مشاهده‌ی سیم پیچ‌ها می‌توانید سوخته بودنشان را تشخیص دهید.

عیب یابی پنکه و بررسی ایرادات انواع پنکه
برای چک کردن ایراد برقی پنکه خوب است که از مبدا تا مقصد را چک کنید! در واقع از پریز برق تا سیم های اتصال داده شده داخل پنکه را مورد بررسی قرار دهید. گاهی ممکن است روشن نشدن پنکه یک ایراد در سیم کشی خانه باشد و نه عیب دستگاه.

۲.موتور پنکه صدا می‌دهد اما روشن نمی‌شود

معمولا صدایی شبیه به صدای «هوم» را می‌شنوید، این مسئله می تواند دلایل متعددی داشته باشد ازجمله: خرابی خازن راه‌انداز، خرابی بوش ها و یا حتی نیم سوز شدن موتور. معمولاً در مواردی که خرابی مربوط به بوش هاست با زدن کلید یک و دو پنکه روشن نمی‌شود اما به هنگام زدن کلید ۳ پنکه به دلیل ولتاژ بالایی که دریافت می‌کند به کار می‌افتد.

عیب یابی پنکه و بررسی ایرادات انواع پنکه
شنیدن صدای «وزززززززززز» و یا «هومممممم» به طور ممتد نشان دهنده خرابی خازن های استارتر پنکه است.

۳.پنکه شما سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند

دلایل متعددی برای این مسئله وجود دارند. ممکن است پنکه شما از نوع ارزان قیمت و بی کیفیت باشد و در تولید آن از مواد با کیفیتی برای جلوگیری از سر و صدای موتور استفاده نشده باشد. در بعضی موارد برای رفع این‌گونه ایرادات پنکه، می‌توانید یک تعدیل‌کننده‌ی صوتی را به آن اضافه کنید. با این وجود، ممکن است مشکل از موتور یا سایر اجزای داخلی پنکه باشد. در مورد پنکه‌های سقفی اگر پس از روشن کردن پنکه متوجه صدای قیژ قیژ آن شدید بهتر است روغن کاری پنکه سقفی تان را نیز جهت ازبین بردن صدای آن تست کنید.

عیب یابی پنکه و بررسی ایرادات انواع پنکه
صدا دادن پنکه اگر یک ایراد و ضعف در کیفیت پنکه نباشد قطعا به دلیل خشک بودن پنکه و ایجاد استکاک بین محورهای دینامیک (چرخنده) با سطوح استاتیک یا ثابت است. برای اینکار حتما قسمت های مکانیکی و غیر الکترونیکی پنکه تان را روغن کاری کنید.

۴.لرزش پنکه سقفی به هنگام کار زیاد است

دلیل اصلی لرزش پنکه سقفی یا حتی رومیزی، بالانس نبودن پره های آن و یا انحراف شفت با پروانه است. شما قطعاً دوست ندارید وقتی به خانه می‌آیید پنکه سقفی خود را کف اتاق ببینید! لرزش زیاد از دیگر ایرادات پنکه ها خصوصاً پنکه های سقفی به شمار می‌رود و هرگز نباید آن را نادیده بگیرید. حتی اگر این لرزش ها خیلی شدید نباشند می‌توانند یکپارچگی و ثبات سیم کشی را در معرض خطر قرار دهند، در صورت مواجهه با چنین مشکلاتی از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

عیب یابی پنکه و بررسی ایرادات انواع پنکه
هر چیز چرخنده ای (مثل لاستیک ماشین یا چنکه و…) اگر بالانس نباشد، میلرزد. اگر یک شئی خارجی به پره های پنکه برخورد کند، معمولا چنین اتفاقی میافتد. در بعضی از حالات هم این مساله به دلیل شل شدن پره ها برروی شفت اصلی پنکه و یا انحراف در نصب آنها ایجاد میشود.

۵.پنکه بسیار داغ می شود

داغ ﺷﺪن ﺑﯿﺶ از ﺣﺪ ﻣﻮﺗﻮر، می تواند ﺑﻪ دلیل ﻧﯿﻢ ﺳﻮز ﺑﻮدن ﺳﯿﻢ ﭘﯿﭻ ﻫﺎ اتفاق بیفتد. البته خرابی خازن یا گشادی بوش ها هم می‌تواند موجب داغ شدن پنکه شود.

عیب یابی پنکه و بررسی ایرادات انواع پنکه
داغ شدن پنکه تنها یک ایراد مکانیکی نیست. میتواند یک عامل الکترونیکی دستگاه باشد. این عامل می تواند مصرف برق شما را به میزان بالایی افطایش دهد و گاهاً با مصرف آمپر بالا، اعداد نجومی را برروی قبض برق خانه تان حک کند!

۶.تایمر پنکه کار نمی‌کند

این مورد را بهتر است به متخصص بسپارید ولی اگر امکانات لازم را دارید با استفاده از یک اهم متر می‌توانید وضعیت تایمر پنکه را چک کنید. برای این کار باید سیم‌های رابط آن را جدا کنید و به اهم متر متصل کنید، در این حالت با حرکت دادن کلید سلکتوری اهم متر ارتباط سیم‌ها را با نمایش مقدار عددی آن مشاهده خواهید کرد و درصورت قرار دادن ولوم اهم متر روی خاموش، ارتباط نیز قطع می‌شود. در این حلت کلید تایمر دستگاه شما سالم است ولی اگر صفحه نمایش عددی را نشان نداد، نیاز است که کلید تایمر را تعویض کنید.

بیشتر بدانید اصلی ترین دلایل یکسره کار کردن یخچال

عیب یابی پنکه و بررسی ایرادات انواع پنکه
تایمر پنکه یک قطعا تمام الکترونیکی است و معمولا رله نبودن این تایمر ها به دلیل آسیب ها یا نوسانات برقی و یا از بین رفتن کریستال های تعیین فرکانس درون تایمر ایجاد میشود. یک تکنسین تعمیر و سرویس پنکه میتواند به خوبی به شما کمک کند.

سخن پایانی

ایرادات پنکه شامل موارد متعددی است و رفع آن ها نیاز به تخصص دارد. این موارد تعدادی از رایج ترین ایرادات پنکه های سقفی و رومیزی بودند که می‌توانند تا حدودی به شما در شناسایی اولیه مشکل کمک کنند و پس از آن شما می‌توانید از یک متخصص برای رفع مشکل مذکور کمک بگیرید.

سیم کشی و برق کاری

سیم‌کشی و برق‌کاری

  • سیم‌کشی رو‌کار و تو‌کار
  • سیم کشی برق سه فاز و تک فاز
  • خدمات برقکاری و سیم کشی برق خانگی و صنعتی
  • تعویض و نصب کلید و پریز برق
دریافت این خدمت از استادکار

منبع: housecall

زهرا طاهریان
زهرا طاهریان | نویسنده در وبلاگ استادکار | زهرا د رموضوعات متنوعی همچون خانه و ساختمان، دکوراسیون و چیدمان، خانه داری و نظافت، تاسیسات و تعمیرات، زیبایی و سلامت مطالب کاربردی تهیه می‌کند.