نحوه تعویض پولی کولر آبی
نحوه تعویض پولی کولر آبی

نحوه تعویض پولی کولر آبی

شاید پس از سرویس کردن کولر خود و روشن کردن آن متوجه سر و صدایی از داخل آن شده باشید. اگر این اواخر کولر آبی شما علاوه بر ایجاد سر و صدا، زیاد تسمه خراب کرد نشان دهنده وجود مشکل در قطعه ای به نام پولی در کولر آبی که در زیر با وظیفه آن و نحوه تعویض آن آشنا خواهیم شد.

پولی کولر آبی و وظیفه آن در کولر آبی چیست؟

پولی یکی از اجزای اصلی کولر و قرقره ای هست که تسمه بر روی آن حرکت می کند و قابل بالا و پایین رفتن و تنظیم است و چنانچه اندازه تسمه مناسب نباشد می توان پولی را تنظیم نمود. این قطعه یکی از اجزای مکانیکی کولر آبی است که نقش تعیین کننده‌ای در حرکت و کیفیت چرخش پروانه کولر آبی دارد.

کولرهای آبی دو نوع پولی دارند. یکی سر محور موتور کولر قرار دارد و دیگر در انتهای سمت موتور پروانه قرار گرفته است. این پولی ها وظیفه گردش پروانه را با استفاده از نیروی موتور و با کمک یک تسمه و با میزان فشار لازمی که باید در محکم بودن تسمه کولر اعمال شود، عهده دار هستند. این پولی ها دور موتور را به پروانه انتقال می ‌دهند و باعث حرکت پروانه و نهایتا ایجاد باد خنک می ‌شوند. هر گاه یکی از این پولی ها به دلیل شل شدن پیچ و یا گشاد شدن دهانه پولی لق شوند باعث خواهد شد که کولر با صدای نامطلوب کار کند.

نحوه تعویض پولی کولر آبی

چه زمان نیاز به تعویض پولی کولر داریم ؟

پولی عموما از اجزائی است که به این راحتی آسیب نمی‌بیند و کمتر شاهد خرابی آن هستیم. اما با گذشت زمان، پولی موتور در کولر آبی می تواند شروع به فرسایش و پیچش شود. وقتی این اتفاق می افتد، صدای چرخاندن آن بیشتر می شود و می تواند مشکلاتی را برای کل دستگاه کولر نیز ایجاد کند. بنابراین هرگاه سر و صدای کولر زیاد شود و یا هرگاه کولر، تسمه زیاد خراب کند و یا بر اثر ضربه، خرابی یاتاقان و … به پولی آسیب وارد شود تنها راه تعمیر پولی کولرآبی تعویض آن است. جایگزین کردن پولی کولر با پولی جدید را تنها در یک ساعت می توان انجام داد. پولی به محور موتور متصل است و با کمک ابزارهایی می توان آن را جدا کرد.

ابزارهای لازم برای این کار

برای تعویض پولی ممکن است نیاز به پیچ گوشتی برای باز کردن دریچه سمت راست کولر و نزدیک به پولی و آچارهای آلن شش ضلعی در اندازه های مختلف و یا آچار تخت برای باز کردن پیچ های اطراف پولی داشته باشید. همچنین قطعه ای به نام پولی کش نیز در بازار وجود دارد که وظیفه اش بیرون کشیدن پولی بدون آسیب رساند به محور پروانه است، اگر این ابزار را ندارید می توانید با آرام ضربه زدن به پولی آن را از جایش برای تعویض خارج کنید. در زیر نحوه انجام این کار به تفصیل برای شما شرح داده خواهد شد.

نحوه تعویض پولی کولر آبی

نحوه خارج کردن پولی قدیمی

ابتدا برق دستگاه را قطع کنید. برای جلوگیری از ورود آب به کولر نیز شیر تامین آب ببندید. پانل حامل پوشال کولر آبی سمت راست کولر را با پیچ گوشی باز کرده و خارج کنید تا به پولی دسترسی داشته باشید. پیچ و مهره هایی که خارج را می کنید را یک جا بگذارید تا موقع سوار کردن به راحتی در دسترس باشند.

برای تعمیر پولی اگر پیچ آنها شل شده باشد باید ابتدا تسمه را از جای خود خارج کنید و بعدا پیچ ها را با آچار آلن سفت کنید و دوباره تسمه را در جای خود قرار دهید. اما اگر پولی گشاد کرده باشد باید تعویض شود. برای این کار تسمه را با نیم دور چرخاندن از جای خود خارج کنید و کنار بگذارید. اگر تسمه هم هرز رفته آن را با تسمه جدید جایگزین کنید. پولی روی محور پروانه کولر سوار شده که باید با کمک آچارهای آلن یا شش ضلعی آن را باز کنید و وقتی شل شد آن را با یک پولی کش و یا وارد کردن نیروی تدریجی بیرون بکشید. در این حالت می توانید یاتاقان را هم روغنکاری کنید.

نحوه تعویض پولی کولر آبی

نصب پولی جدید کولر آبی

پس از این پولی خراب را خارج کردید، پولی جدید را با پولی کش جایگزین قبلی کنید و یا با چکش پلاستیکی آرام آرام به آن بزنید تا خاری که روی آن وجود دارد در مسیر خود وارد محور پروانه کولر شود. یکی از نشانه‌ های درست جا رفتن پولی قرار گرفتن پیچ‌ های پولی در راستای سوراخ‌ های پیچ هستند. از این رو اگر پیچ دقیقا مقابل سوراخ خود نبود یعنی پولی درست جا انداخته نشده است و احتمال شکستن آن در هنگام روشن کردن کولر و چرخیدن موتور وجود دارد. هنگامی که پولی جا افتاد، مجددا با آچار پیچ های آن سفت کرده و تسمه را جا بیاندازید. اکنون دریچه را سرجای خود گذاشته، شیر آب را باز کنید و کولر را روشن کنید و از سرمای آن در تابستان گرم لذت ببرید.

منبع: ehow

نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی

نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی

  • تعمیر کولر آبی پوشالی، پرتابل، سلولوزی و رومیزی
  • رفع نشتی کف کولر
  • تعویض پوشال، برزنت و تعویض کف کولر آبی
  • تعمیر پمپ آب، دینام و موتور کولر آبی
دریافت این خدمت از استادکار
هدی رضایی
هدی رضایی نویسنده تیم استادکار، علاقه مند به نویسندگی، ترجمه و تولید محتوا در زمینه‌های مختلف است. او بخشی از این توانایی را مدیون لیسانس مترجمی و ارشد MBA ‌خود است. هدی خبرنگار روزنامه و مجلات هم بوده و نوشتن یکی از علاقه‌مندی‌های اصلی زندگی‌اش است. او روحیه هنری دارد و به عکاسی و نواختن موسیقی علاقه‌مند و یکی از طرفداران پر و پاقرص ورزش، خصوصا فوتبال است. بن بست برای هدی معنی ندارد و خودش می‌گوید: روی هر دیواری که در مسیرش ببیند پنجره می‌کشد.